توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504400
رای الیوم: هم پیمانی ایران و ترکیه به زودی گسترش خواهد یافت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۰
یک روزنامه فرامنطقه‌ای در تحلیلی نوشت: مساله استقلال ‌طلبی کردستان و حمایت آمریکا و غرب از این مساله باعث نزدیکی روابط ایران و ترکیه شد.

به گزارش ایسنا، روزنامه فرا منطقه‌ای رای الیوم در تحلیلی نوشت: سفر ژنرال محمد حسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران در 15 آگوست به آنکارا و استقبال رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از وی از سفرهای رسمی و کم نظیر به شمار می‌رود به خصوص در این روزها که این دو کشور در خاک سوریه در دو جبهه مختلف مقابل هم می‌جنگند.

پراگماتیسم (عمل‌گرایی) و مصلحت‌گرایی این دو کشور باعث شد تا با همدیگر همکاری اقتصادی و تجاری داشته باشند و اختلافات سیاسی و نظامی را کنار  بگذارند و سفرهای متقابل حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و گفت‌وگو در مورد گسترش تبادل تجاری و سه برابر کردن این تبادل یعنی 30 میلیارد دلار در سال نشان دهنده‌ی این همکاری است و چه بسا این همکاری‌ها از نظر اقتصادی به سود هر دو باشد. زیرا ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا و ترکیه به دلیل اختلافات سیاسی با اروپا و کشورهای همسایه از بحران اقتصادی رنج می‌برند.

قیام سیاسی – نظامی کردستان که از سوی آمریکا حمایت می‌شود و معلوم شدن اهداف آمریکا از برپایی رژیمی کردی و مستقل در طول مرزهای جنوبی ترکیه که سوریه، عراق و ایران را نیز شامل می‌شود، باعث رسیدن ترکیه و ایران به توافقی نظامی و استراتژیک برای مقابله با این خطر شد.

امروز تنها همپیمانان آمریکا در منطقه برای مقابله با طرح‌های ترکیه، ایران و کشورهای عربی کردها هستند به همین دلیل آمریکایی‌ها به بهانه مبارزه با گروهک داعش و پایان دادن  به وجود آن در سوریه و عراق به کردها سلاح مدرن و پیشرفته می‌دهند تا همپیمانان خود را تقویت کنند.  چه بسا حمایت جدی ایران از نیروهای مبارزه با داعش یعنی الحشد الشعبی برای باز پس گیری موصل و یا حمایت از ارتش سوریه برای کم رنگ کردن نیروهای دموکرات در چارچوب مقابله با طرح‌های آمریکا باشد، زیرا بیشتر نیروهای دموکرات سوریه را کردها تشکیل می‌دهند.

جزئیات توافق نظامی و استراتژیک ایران و ترکیه همچنان محرمانه و سری است و هیچ اطلاعاتی درباره‌ بندهای این  توافق درز نشده است. این یک امر طبیعی است زیرا تمام  توافقات نظامی این گونه هستند. اما می‌توان پیش بینی کرد که هر دو طرف تصمیم گرفتند از برگزاری همه پرسی و برپایی دولتی مستقل در کردستان عراق که مسعود بارزانی خواهان آن است و می‌خواهد طی روزهای آینده آن را برگزار کند، جلوگیری کنند، حتی اگر مجبور به استفاده از گزینه نظامی شوند.

بعید نیست که ایران و ترکیه در مورد سوریه و ابقای نظام بشار اسد و ارتشش و پیوستن آنها به ائتلاف نظامی جدید به تفاهماتی رسیدند . سخنان برخی از مسئولان سوریه به خصوص فیصل مقداد که تاکید کرد سوریه تمام سرزمین‌هایش را پس خواهد گرفت و اجازه نخواهیم داد که نیرویی جز ارتش سوریه منطقه رقه و دیگر مناطق سوریه را باز پس گیرد، بر این تفاهمات تاکید دارد.

به نظر می‌رسد که اردوغان و برخی مسئولان ترکیه‌ای دیگر خواستار برکناری  بشار اسد نیستند و سیاست خویشتنداری را در پیش گرفتند و در جنگ ادلب و پایان دادن به سیطره نیروهای آزادی بخش شام با ایران  و روسیه همکاری می‌کنند.

ائتلاف سیاسی ایران و ترکیه که در آستانه آغاز شد و ائتلاف نظامی آنها که برای مقابله با استقلال طلبی کردستان صورت گرفت، به زودی گسترش خواهد یافت و چه بسا از بازرترین تحول‌های منطقه در هفته‌ها، ماهها و سالهای آینده باشد.
 
کلمات کلیدی : ایران + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.