نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471635
ترکیه ساخت‌دیوار درمرزهای خود را با ایران آغاز کرد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۲۶
رئیس اداره تاسیسات مسکونی وابسته به نخست وزیری ترکیه (TOKİ) از شروع عملیات ساخت دیوار 144 کیلومتری در مرز این کشور با ایران خبر داد و گفت: مرحله اول ساخت این دیوار شهریور ماه امسال به بهره برداری می شود.
به گزارش ایرنا، ارگون توران روز شنبه در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: دیوار حائل در مرز ترکیه و ایران در استان های ایغدیر و آغری و به طول 144 کیلومتر احداث می شود و در طول این دیوار نیز راهی برای دسترسی احداث خواهد شد.
وی بیان کرد: پروژه احداث دیوار در مرز ترکیه با ایران در پنج مرحله انجام خواهد شد که مناقصه آن انجام شده و هم اکنون عملیات ساخت کارگاه های فنی و تملک و تحویل اراضی در حال انجام است.
به گفته وی، در طول این دیوار حایل، 15 درب تردد با شیشه های ضد گلوله ساخته می شود و برای ساخت این درب ها از مطمئن ترین مواد و تجهیزات استفاده خواهد شد.
وی بیان کرد: این دیوارها 2 متر عرض، سه متر ارتفاع و هفت تن وزن دارند و ارتفاع دیوارها با سیم خاردار نصب شده بر روی آن به چهار متر می رسد.
وی اضافه کرد: این دیوارها قابلیت حمل و انتقال دارند و برای ساخت این دیوارها از بتن‌ با سطح مقاومت بالا به شکل بلوک استفاده می شود.
وی با اشاره به احداث دیوار حایل در جنوب ترکیه و در مرزهای سوریه گفت: در این منطقه 511 کیلومتر دیوار شامل 97.27 کیلومتر دیوار در استان هاتای، 67.41 کیلومتر در استان کیلیس، 38.10 کیلومتر در استان غازی آنتپ، 194.84 کیلومتر در استان شانلی‌اورفا، 66.81 کیلومتر در استان ماردین و 47.34 کیلومتر دیوار در استان شیرناک در حال احداث است.
وی اضافه کرد: تاکنون 290 کیلومتر از این دیوارها در مرزهای استانهای جنوبی به پایان رسیده است.
به گزارش ایرنا، روزنامه حریت ترکیه در سرمقاله روز دوشنبه هفته گذشته به قلم عبدالقادر سلوی از چهره های سرشناس این روزنامه اعلام کرد که دولت ترکیه برای کنترل مرزهای خود با ایران در صدد احداث دیوار در سرحدات دو کشور است.
به نوشته سلوی، تصمیم به احداث دیوار در مرز با ایران به منظور جلوگیری از تحرکات عناصر پ.ک.ک به داخل ترکیه گرفته شده و به همان دلایلی که دولت ترکیه مجبور به احداث دیوار مرزی در مرز با سوریه شد، برای جلوگیری از تحرکات تروریستی گروه پ.ک.ک نیز به فکر احداث دیوار در مرز با ایران است.
این ستون نویس ترکیه ای با ادعای اینکه بیش از یکهزار نیروی پ.ک.ک در اردوگاه هایی در مرز با ایران فعالیت کرده و به داخل خاک ترکیه نفوذ می کنند، نوشت: 'در این اردوگاه ها بین 800 تا یکهزار نیروی پ.ک.ک حضور دارند که وارد خاک ترکیه شده و اقدامات تروریستی انجام می دهند و وقتی ارتش ترکیه علیه آنها وارد عملیات می شود، به داخل کمپ های خود در آن سوی مرز و در داخل خاک ایران عقب نشینی می کنند.'
ترکیه با سوریه حدود 910 کیلومتر و با عراق در حدود 600 کیلومتر مرز مشترک دارد.
ایران و ترکیه 550 کیلومتر مرز مشترک با هم دارند و استان آذربایجان غربی از ایران با استان های آغری، ایغدیر، وان و حکاری از ترکیه مرز مشترک دارد.
بخش اعظمی از مرزهای ایران و ترکیه را مناطق کوهستانی صعب العبور تشکیل می دهد و شرایط جغرافیایی دو طرف مرز اجازه تردد در مرز را به خصوص در ماه های سرد سال محدود می کند.
استان های آغری و ایغدیر که دولت آنکارا قصد دارد در آنها دیوار مرزی بین ایران و ترکیه احداث کند، در شمالی ترین قسمت مرز مشترک دو کشور قرار دارد.
 
کلمات کلیدی : ایران+ترکیه+دیوار مرزی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۳ ۲۰:۱۰:۱۸
اتفاقا" به نفع ما هم هست چون قاچاق کم می شود .
ولی از هر چه بگذریم از این نمی شود گذشت که ترکیه واقعا" کشور کار آمدی است . دیواری که در مرز سوریه ساختند کیفیت خیلی خوبی دارد. (4348015) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.