توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502384
مقام اسبق نظامی ترک: ایران اگر چراغ سبز ترکیه را بپذیرد تاریخ منطقه متحول خواهد شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۴
مقام اسبق نظامی ترکیه نوشت: شرایط موجود نشانگر یک نقطه عطف تاریخی در سیاست داخلی ترکیه و جایگاه منطقه‌ای ایران است، امروز اگر ایران بتواند چراغ سبز ترکیه را که البته از سر بن بست‌ است را مورد ارزیابی درستی قرار دهد، تاریخ منطقه متحول خواهد شد.

به گزارش تسنیم، ژنرال تونجر کیلینج، دبیر کل وقت شورای امنیت ملی ترکیه در سال 2002 در خصوص سفر سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه به آنکارا گفت: ترکیه عادت به استقبال از ژنرال‌های چشم آبی و یانکی‌ها را دارد و تاکنون از سرداران ایرانی کسی در علن مهمان ارتش آتاترکی نشده است، اما امروز سرلشکر باقری به عنوان عالیترین مقام نظامی ایرانی آن هم به دعوت رسمی همتای ترک خود راهی آنکارا شده است.

وی افزود: نکته قابل توجه‌تر، نوع رویکردی است که رسانه‌های ترک به این مساله دارند. به طوری که جز کردها، هیچ اعتراضی به دعوت از سردار ایرانی و حضور یک مقام عالی رتبه نظامی ایرانی ندارند.

این مقام اسبق نظامی ادامه داد: شرایط موجود نشانگر یک نقطه عطف تاریخی در سیاست داخلی ترکیه و جایگاه منطقه‌ای ایران است. امروز اگر ایران بتواند چراغ سبز ترکیه را که البته از سر بن بست‌ها مجبور به روشن کردن آن شده است را مورد ارزیابی درستی قرار دهد و اگر بتواند ترکیه را در مسیر هم افزایی منطقه‌ای خود قرار دهد، تاریخ منطقه متحول خواهد شد.

کیلینج افزود: سفر یک مقام ایرانی به ترکیه بیش از آن که سفر یک ایرانی به ترکیه باشد، سفر یک آسیایی به ترکیه است و این یعنی یک ضربه به جبهه آتلانتیک. تغییر رفتار ترکیه در قبال چین و روسیه و نیز نوع رویکرد ترکیه به سیاست‌های ریاض، ابوظبی، بروکسل و واشنگتن همگی نشان از این تغییر رویکرد در ترکیه است.
 
کلمات کلیدی : ایران + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.