نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486320
ترامپ نفهم نيست
بخش تعاملی الف - ميرزا سعدين داورپناه
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۰۱


جرج بوش پسر در سال ٢٠٠٢ طي سخنراني ساليانه خود در كنگره، سه كشور ايران، عراق و كره شمالي را «محور شرارت» ناميد. پس از آن سه كشور سوريه، ليبي و كوبا نيز با اصطلاح «آنسوي محور شرارت» مورد اشاره قرار گرفتند!

از مجموعه اين شش كشور، خود جرج بوش فرصت يافت تنها عراق را به شكست بكشاند. پس از جابجايي در قدرت شرايطي فراهم شد تا باراك اوباما نيز ليبي را به دره سقوط بيندازد. در پروژه تسليم كردن محور شرارت و آنسوي آن، باراك اوباما كارنامه درخشاني ساخت و از ميان چهار كشور باقيمانده ايران را به بند برجام كشيد، سوريه را به سراشيبي آشوب انداخت و با كوبا از در دوستي درآمد!

كره شمالي اما توافقات هسته اي را دور انداخت و راه خود را پيش گرفت تا اكنون كه دونالد ترامپ رييس جمهور ايالات متحده امريكاست.

از ابتدا وجه اشتراك سياست اجماع سازي آمريكا و رهبري جامعه بين الملل عليه اين شش كشور، پرداختن به پرونده حقوق بشري بود. تحريم هاي فراگير اقتصادي وجهي از موفقيت ايشان بوده اما گزينه هاي ديگر همواره روي ميز اند!

محدوديت هاي نظامي در شمال و جنوب عراقِ صدام حسين متكي به قوانيني بود كه بر اثر نقض حقوق بشر عليه آن كشور وضع كرده بودند و قطعنامه شوراي امنيت عليه ليبي نيز كه دستاويز تهاجم نظامي و ساقط كردن دولت معمر قذافي شد، به بهانه نكراني هاي حقوق بشري براي حفاظت از غيرنظاميان صادر شده بود!

سرانجام ايالات متحده با اتهام سلاح كشتار جمعي جهان را عليه عراق بسيج كرد. پس از عراق اگر چه پرونده ليبي نيز همچون ايران و كره شمالي بُعد تسليحات كشتار جمعي (هسته اي) داشت، اما سرانجام ليبي به مسير ديگري رفت و در گريز از تن دادن به بازرسي هاي گسترده ترجيح داد تاسيسات خود را متلاشي كند كه البته آنچنان كه اتفاق افتاد چنين تدبيري نجات بخش نيفتاد!

دونالد ترامپ واقعيت تسليحات اتمي كره شمالي را به ارث برده و خود نيز معتقد است برجام براي مهار ايران كافي نيست! از سويي سوريه در شرايط معلقي قرار دارد و دخالت روسيه تاكنون مانع از آن شده كه رقم زدن سرنوشت دمشق در اختيار واشنگتن باشد.

دونالد ترامپ نيازمند يك اجماع سازي در جامعه بين الملل است تا بتواند كشورهاي هدف از جمله چهار كشور باقي مانده در اولويت را به تسليم بكشاند. تجربه شد كه دامن زدن به نگراني هاي حقوق بشري گام موثر استراتژي ايجاد اجماع مي باشد و بزرگنمايي تهديدات تسليحاتي در كنار آن مي تواند برنامه بازگشت امريكاي ناجي به مقام رهبري جامعه جهاني را به نتيجه برساند! مطابق وعده اي كه ترامپ به امريكايي ها داده كه امريكا را به شكوه گذشته باز مي گرداند...

- ترامپ با تحركات نظامي و تهديدات لفظي، توجهات را به شرق آسيا جلب كرد تا خطر كره شمالي را برجسته بنمايد.
- پرونده تسليحات شيميايي سوريه را بر ميز گذاشت و مبناي حمله موشكي پر هياهو به پايگاه شعيرات كرد.
- بدبينانه ترين خوانش از توافق هسته اي در كنار ناكارامدي الزامات برجام جهت مهار نفوذ منطقه اي ايران را موتيف اظهارات خود قرار داد.
- و در نهايت اخيرا توافقات دولت پيشين امريكا با كوبا را تا زمان تغيير رفتار حقوق بشري هاوانا تعليق نمود!
هم زمان با اينها ابراز نگراني هاي عميق از وضعيت حقوق بشري سه كشور ايران و سوريه و كره شمالي را نيز فراموش نكرده است.

اين مواضع و اقدامات ترامپ كاملا مرتبط با هم و به هدف سر و سامان دادن به استراتژي كلان امريكا جهت همسو كردن كشورهاي موثر اتخاذ شده اند.

روسيه كه بر مسير انسجام استراتژي امريكا و پيشرفت آن مانع وار ايستاده، با مجموعه اي از تحريم ها با بهانه هاي متعدد تحت فشار قرار دارد و برگه هاي ديگري نيز در اختيار امريكاست تا به ازاي كاهش فشار بر مسكو، معاملاتي صورت دهد و گام به گام به هدف خود نزديك تر شود.

اروپاي بي بريتانيا اروپايي ضعيفتر از پيش است كه خود با بحران سياسي، امنيتي و اقتصادي نيز دست و پنجه نرم مي كند. امروزه قانع كردن اروپا دشوارتر از ديروز نيست!

دولتمردان ترامپ بازيگران جدي و زيركي هستند. هرگز نبايد دچار خوش بيني كاذب شد يا بيش از اندازه بر تاثير روسيه تكيه كرد، لازم است متوجه سناريوي خطرناكي باشيم كه ايران را در مركز اهداف خود دارد.
 
کلمات کلیدی : ميرزا سعدين داورپناه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۶:۲۲:۳۵
معلومه كه احمق نيست !كدوم ادم احمقى مى تونه يك همچين بيزنس من موفقى باشه
ولى اداره ى يك كشور بزرگ تجارت نيست (4443328) (alef-4)
 
ن
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۰:۱۳:۱۸
همین دید کاسب کاریش زمینش میزنه بزودی خواهیم دید چون کاسب کار طمع هم داره مخصوصا اگه از نوع امریکاییش باشه (4449229) (alef-11)
 
Trump terrorist
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۵:۱۰:۰۰
اگر روسیه٫ چین٬ ایران٬ هند و دیگر کشورها واحد پول جهانی درست کنند وتجارت جهانی را با این واحد پول که توسط بانک جهانی چاپ میشه انجام دهند آمریکا ظرف ۶ ماه فرو میریزه (4449889) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۷:۴۶:۳۱
خوب که چی؟
مثلا کره شمالی چه گلی به سر زده است.؟یک جوان نفهم بازیچه ی ژنرالهای پیر شده.و کشوری را تا مرحله گرسنگی محض کشیده.واقعا جناب داورپناه دوست داری در آن کشور زندگی کنی؟ یا لیبی زمان قذافی مگر چه امتیازی به مردم داده بود.؟خود سوریه و عراق غیر از این است که دچار دیکتاتورهای عهد عتیق بودند؟یا کوبا واقعا رفتارشان نسبت به مردم قابل دفاع است.؟همه اون کشورها آسیب پذیر بودند و هستند.اشتباه همه اونها عدم بها دادن واقعی به مردم خود بود و هست .آنچه کشورها را از گزند دشمن مصون میدارد توپ و تفنگ و بمب و اتم نیست .هرچنداونها هم لازم است.بلکه حرمت مردم را پاس داشتن و به مردم عزت دادن و ترک خوی دیکتاتوری و در پای درد مردم نشتن و به اونها آزادی واقعی دادن است که دشمن را از نزدیک شدن به حریم عزت مردم مانع می شود.و این گونه مردم اگر هم اسلحه نداشته باشند با دست خالی لشکر تا دندان مسلح صدام تو بگو آمریکا و اروپا و روسیه به زانو در می آورندو ۸ سال از حریم عزت خود دفاع میکنند.
شما ببینید رزمندگان ما برای چه جنگ می کردند و سربازان عراق برای چه.؟اگر انگیزه قوی داشتند ۲۰۰۰۰ نفری تسلیم نیروهای ما نمی شدند.
آیا سوریه ای ها برای ماندگاری اسد می جنگند با ما و دیگران.؟مدافعان حرم می گویند جنگ در سوریه در وقت اداری است.آری از اون حکومت همیگونه دفاع می کنند.مگر در لیبی معمر مردم دفاع میکردند؟با خیال اینکه از شر معمر و اولاد او خلاص می شوند در دامان بلا افتادند.بالاخره میخواستند از شر معمر خلاص شوند.ولی نشد گرفتار دزدان و گردنکشان دیگر افتادند.چون معمر نگذاشته بود آدم درست کرداری در اون کشور باقی بماند که حداقل بتواند کشور را از بحران خارج سازد.
آنچه عراق را نجات داد مرجعیت خوش فکر شیعه بود .والا عراق از بقیه بدتر می شد.و اگر مردم عراق حرف مرجع را بر روی چشم قرار دادند یعنی صدام فقط بر جسم مردم حکومت می کرده روحش و ایمانش متعلق بزرگ دیگری بوده.
پس اگر میخواهیم اونگونه نباشیم باید به فکر روح مردم خود باشیم.
اون وقت است که نه ترامپ و نه کل دنیای استکبار اجماع یافته از دستشان کاری ساخته نخواهد بود. (4443359) (alef-4)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۱:۰۰
ترامپ بسیار باهوش و زیرک است که اصلا این خصیصه بیزنس من های موفق در سطح بین المللی است و همین رک بودن و بی پرده سخن گفتن اوست که برخی ها را خشمگین ساخته است (4443657) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۰۹:۴۸:۴۳
معلومه احمق نیست.با یک مقدار وحدت و تعقل همه نقشه هاشون نقشه برآب خواهد شد (4449178) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۰:۲۱:۳۶
باز صحبت از تحریم شد، یاد اتحاد افتادیم! (4449243) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۰:۰۱:۲۴
ترامپ بر خلاف پوتين فقط كاسبه.

ايجاد تنش در منطقه باعث فروش سلاح روسيه و آمريكا در منطقه خواهد شد . ضمن اينكه قيمت فروش نفت بالا ميره و اين دوكشور حسابي كاسبي خواهند كرد.
متضررين در جه اول كشورهاي در گير جنگ خواهند بود. (4449199) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۰:۱۸:۲۴
یه دنیا رو داره میدوشه وادم زرنگیه ،شاید از نظر شما احمق باشه (4449237) (alef-11)
 
امیر حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۰:۵۸:۳۳
ترامپ در مقام رییس جمهور، قطعا احمق است و در مقام یک کاسب، قطعا زرنگ و به فکر جیب خود است. صدمه ایکه او به جهان باعث شده و خواهد شد در تاریخ به یادگار خواهد ماند. باید با احتیاط از کنار لگد پرانی او گذشت. (4449312) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۱:۱۸:۲۲
نه تنها احمق نیست بلکه زیرکه
داره همه مارو بجون هم میاندازه . و همه مون رو به نابودی میکشه بدستم خودمون و تجارت اسلحه میکنه تا اقتصاد کشورش رو درست کنه بعد ما دم از زرنگی خودمون میزنیم (4449372) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۱:۳۳:۳۵
در عین حالی که سیاست های کلان آمریکا ترسیم شده و دارای چشم انداز مشخصی میباشد؛ اما هر یک از دو حزب حاکم با سیاست های خاص خود آنرا دنبال میکند؛ که در این میان باید شرایط سهولت اجرای آن را ارزیابی کرد, به دیگر سخن رییس جمهور آمریکا را مشاورین و دستیارانی همراهی میکنند که در بدنه و راس سایر دولت های هم حزبی قبلی خود نیز حضور داشتند ؛این فرد هم شاید سواد سیاسی نداشته باشد لکن همانند اسلاف خود دارای پشتوانه سیاست مداران کهنه کار میباشد؛پس نباید اندکی در خصومت این کشور نسبت به ماهیت نظاممان دچار اشتباه محاسباتی بشویم. (4449413) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۱:۳۸:۳۵
احسنت تحليل خوبي بود. (4449420) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۴:۲۵:۲۴
ترامپ احمق نیست اما تنها یک عروسک خیمه شب بازی است! تیمی که وی را سر کار آورده باید دید دنبال چه چیزی است!!! (4449795) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۹:۰۲:۲۴
ترامپ دو روحه در یک بدن. یکی خودشه که بیشتر کاسب کار به نظر میاد. یکی هم کوشنر داماد یهودیش هست که نفوذ زیادی داره در کاخ سفید. مثلا حمله موشکی به سوریه طبق گفته خیلیها به خاطر تحریک دخترش ایوانکا بوده که اونهم احتمالا از جانب شوهرش کوشنر تحریک شده بوده که اونهم یک یهودی و طبیعتا طرفدار اسراییله. (4450170) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۷ ۱۹:۵۴:۰۴
مقاله جالبی بود که در انتظار نقد آن از سوی متخصصان سیاست خارجی خواهم ماند. (4450233) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۰۷:۳۸:۱۱
نمیدونم چرا چپ میرید و راست میرید آخرش مرجع آمال خودتون رو کره شمالی میبینید .... کدوم یک از شما توان زندگی در اونجا رو داره که مقیاس مملکتمون رو بعد از چهل سال اونجا قرار میدید !؟ (4450786) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۹:۳۲:۰۸
در هر حال انسجام ملی توجه دولت و شبه دولتی ها به مر م و متحد کردن روح مردم در ایران و ایرانی و شناساندن واقعیات آمریکا بر مردم می تواند ۸۰ میلیون سرباز در ایران را بسیج نماید تا در سایه درایت رهبری هوشمند مقام معظم رهبری کشور را از گزند ترامپ و دارودسته او مصون بدارد (4451626) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۸ ۱۹:۵۱:۲۷
معلوم نیست چرا ایران با کسانی که امریکا انها را هم محور شرارت خوانده متحد نمی شود وناتوی ضد استکباری درست نمی کند؟ این در دنیای پر اشوب کنونی راه خوبی می تواند باشد چه لزومی دارد که ما سلاح اتمی داشته باشیم؟ اما بد نیست با یک دارنده ان متحد باشیم! کاش اقای ظریف که یک دیپلمات زیرک وباهوش هستند به این سمت وسو رفته بود (4451637) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۷:۰۴:۳۹
آمریکایی ها نشان داده اند که بر اساس منافع امروز گذشته را فراموش میکنند
برای مثال دو متحد آمریکا یعنی عربستان و اسرائیل هر کدام حمله تروریستی در مقابل آمریکا انجام داده اند که آمریکایی ها کشته شده اند (4452567) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۱:۵۵:۵۰
زیرک نیستند، بنده کمپانیهای تسلیحاتی و بنده صهیونیسم هستند. (4453174) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.