توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492292
ما و آزادي موصل
بخش تعاملی الف - ميرزاسعدين داورپناه
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲


آزادسازی موصل، رسما از سوی نخست وزیر عراق اعلام شد. او سخنرانی کرد و بیانیه داد و کشور را به جشن ملی فراخواند...
 
ساعاتی پیشتر از اعلام رسمي اين پيروزي مهم، سردار قاسم سلیمانی در تهران سخنرانی داشت. شباهت های بسیاری میان سخنان ١٩ تيرماه عبادی و سلیمانی می توان دید از جمله سرفصل ها و کلماتی که در توصیف داعش يا ارزش وحدت عراق بکار بردند و هر دو در موضعي مشترك نقش پر رنگی برای مرجعیت و فتوای جهاد قائل شدند.
 
با کنار هم گذاشتن اظهارات این دو نفر می توان درباره میزان قرابت ایشان حدس هايي زد و از اين رهگذر نيز به جايي رسيد كه آزادسازی موصل را موجب شادمانی عمیق ایرانیان دانست و در ارزش اين دستاورد جمهوری اسلامی و سپاه قدس تامل كرد.   
 
عملیات موصل در زمانی آغاز شد که درگیری های حلب در اوج خود بود. شاید آن زمان چنین به نظر می رسید که آغاز عملیات موصل، تمرکز سپاه قدس بر هر دو جبهه را ناممکن می کند ولی سرانجام فراتر از انتظارات پیشین پیروزی سریع تری در حلب حاصل آمد و اکنون نيز موصل آزاد شد!
 
نفوذ عمیق و موثر سپاه قدس در عراق و سوریه را نمی توان نادیده گرفت که انکار آن گریز از واقع بینی است. 
اگر يك معیار سنجش قدرت کشورها امکان چنین نفوذ فرامرزی باشد، گزاف گويي نيست كه گفته شود ایران اکنون در قدرتمندترین موقعیت قرون اخیر خود به سر می برد. امروزه دسترسی ایران به مدیترانه از یک آرزوی سرکوب شده به واقعیتی محتمل مبدل گردیده که از سوی رقبای منطقه ای جدی گرفته می شود. پس از صدها سال همسایه غرب ایران نه یک تهدید بلکه شریکی می باشد که ظرفیت های بالقوه بسیاری برای همکاری اقتصادی پیش روی ایران گشوده است. بسياري معترفند كه هيچ راه حلي جهت برقراري ثبات در غرب آسيا بدون توجه به اراده ايران قابل تصور نيست و ...
 
جايگاه كنوني ايران حاصل سال ها تلاش است. شايد وفاداری نیروهای ایرانی به متحدانشان از رموز موفقیت باشد و چون هر اتحادي در چارچوب اصول كلي سياست جمهوري اسلامي تعريف و برقرار مي شود، عزم ايرانيان در پشتیبانی متحدين کمتر تحت تاثیر تحولات روزمره قرار می گیرد. 
 
فراتر از نقل نسبت نیروهای متحد ایران در دو کشور سوریه و عراق و لبنان، نمونه حماس جالب توجه و مداقه می باشد. با اينكه حماس در چند سال اخیر از ایران فاصله گرفته اما همچنان ایران خود را حامی حماس و مقاومت حماسي فلسطين می داند!
 
کلمات کلیدی : ميرزا سعدين داورپناه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.