نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494192
براي پايان توافق هسته اي عجله نكنيم
بخش تعاملی الف - ميرزا سعدين داورپناه
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۲۵

رييس جمهور در جلسه ٢٨ خردادماه هيات دولت اظهار داشت: «امروز یکی از توطئه های آمریکایی ها این است به گونه ای برخورد کنند که ایران بگوید دست از تعهدات خود برداشته و به امضای خود متعهد نیست... باید هوشیار باشیم تا در دام آن ها نیفتاده و در زمین آمریکا بازی نکنیم...»

این اظهارات حسن روحانی عقب نشینی و رد تلویحی بخشي از تبلیغاتي بوده که در وصف برجام می گفت و می گویند، ضمن آنكه رگه هايي از يك رويكرد واقع بينانه دارد و نکاتی قابل حمایت در آن مي توان يافت!

برجام نتیجه مذاکراتی با انگیزه مقبول و مطلوب پايان دادن به جنجال پرونده هسته اي بود اما بالاخره به همراهی دولت با یک جمع بندي معیوب و پر خطر انجامید. از بيانيه لوزان انتقادات دلسوزانه و قانوني مطرح شد و تاكنون بس بارها عيوب اين توافق هسته اي مورد بحث قرار گرفت. «توطئه جديد» و مكشوفي كه اكنون رييس جمهور از آن رونمايي مي كند، در پيش بيني هاي منتقدين محاسبه شده بود اما اعتنايي نشد. مجموعا برجام پاسخي نادرست به بحران بود آنچنانكه قاطع دعوا هم نشده بلكه همچون سنگي بزرگ در چاه است.

متكي به تجربه توافق بزرگ سعدآباد(؟!) آزموده شد كه توافقات هسته اي مبتني بر مجوز نظارت و بازرسي هاي فراهسته اي، هر جزييات ديگري داشته باشند، نافرجامند. هزينه هاي "تعهد محال" پيشين به حساب سو مديريت رييس جمهور نهم و دهم نوشته شد و اكنون چه خوب كه رييس جمهوري با موانع محتوم توافق بد مواجه شده كه خود متولي تنظيم توافق هسته اي جديد است. شايد وقتي كه مجري همان شريك تنظيم سند مي باشد، احتمال تفرقه داخلي در بحث چرايي تحميل هزينه هاي اين توافق هسته اي كمتر شود...

به هر حال دو سال است که سندی بر میز ایران گذاشته اند. ايران سخت به آن مشغول است و تا اطلاع ثانوی نیز پیش از پاسخ به هر خواسته ایران در مجامع بین المللی، «اجرای کامل توافق هسته اي» مطالبه خواهد شد.

دولت در چارچوب اختیارات خود مجوزي براي اجراي برجام دارد اما «اجرای کامل توافق هسته اي» در نظام حقوقي جمهوری اسلامی محال است آنچنان که حتی تشریفات الزامات آن در نظام حقوقی رسمیت نيافت. (توافق هسته اي اشاره به قطعنامه ٢٢٣١ است كه محدوديت هاي فرا هسته اي نيز متوجه ايران مي كند و برجام پيوست آن است.) مقرر شده كه هر عضو دائم شوراي امنيت امكان خاتمه دادن به توافق را دارد لذا نمي توان عدم رضايت ايالات متحده از ميزان پايبندي ايران به قطعنامه را بي اهميت برشمرد. آمریکا اکنون با آگاهی از این گره اعتبار برجام در ايران و امكانات قانونی خود تلاش می کند سريعا ایران را به تغییر رفتار اساسی یا به زیر میز توافق زدن تحریک کند تا بيشترين بهره را بردارد. آمريكا نيازمند اجماع جهاني براي رهبري اقداماتي در پرونده كره شمالي، سوريه و ايران است و هل دادن ايران به خروج از توافق فرصتي براي مقامات واشنگتن فراهم مي آورد. شوربختانه ما سخت به بند برجام گرفتاریم و راه رفت و برگشت آسانی وجود ندارد اما هرگز نباید از کوره در رفت و حرف آخر را اول دعوا زد!

جواد ظریف به درستی یادآوری کرد که ایران این حق را برای خود محفوظ داشته که اجرای جزئي از برجام را متوقف کند هر چند كه حتي اين اقدام نيز محاسبات بسيار مي طلبد و بايد در نظر داشت كه پيامد محتمل آن پايان توافق است. در اين شرايط پيچيده به نظر می رسد تلاش ديپلمات هاي ايران بر این متمرکز باشد که فشارهای تحریمی آمریکا همچون دستاويز چانه زني جهت ايجاد تعدیل، تاخير یا حتي سرپیچي از درخواست های نظارت و بازرسي و راستی آزمایی "عدم وجود تاسیسات اعلام نشده" استفاده شوند.

گويا روسیه مدیریت بازرسي برجام را بر عهده گرفته و آشكار است كه به کمک برجام دولت، اعتبار و نفوذی بيش از پيش در ایران برای خود دست و پا کرده ليك آمریکا نیز نشان داده مرز ناچاري را شناخته و خوب قدر فرصت را می داند لذا منطقا دعوای خواسته های نظارت و بازرسی برجامی نیز متاثر از فشارهاي آمريكا بالا خواهد گرفت. ترامپ زيركانه با "تسلیم" توصیف کردن توافق هسته اي، یارکشی براي تشدید فشارهايي را بستر سازی می کند كه در تنش «اجراي كامل توافق هسته اي» نياز دارد.

علیرغم همه اشتباهات و هزینه توافقات معيوب هسته اي، شيخ ديپلمات اينبار حرف درستی زده؛ هرگز نباید به آسانی تسلیم شد! لااقل باید تلاش كرد آن قدر پیچیدگی و اختلاف تفاسیر به میان ریخته و انباشته شود که مقصر دانستن ايران در بن بست محتمل توافق هسته اي دشوار باشد تا شايد از این رهگذر هزینه های کمتری گریبان ایران را بگیرد يا لااقل جايي براي چانه زني باقي بماند.

با اين وضعيت مباحثه بين المللي به زيان ايران نيست، مي توان هنوز صبوري كرد و همدلانه به تيم برجاميان فرصت داد تا تلاش كنند. (فرصتي مناسب هم نياز است تا تفاسير از بندهاي ١٤ و ١٥ قطعنامه ٢٢٣١ و بند ٣٧ برجام آشكار شود و بتوان نسبت به سرنوشت قراردادهاي اقتصادي منعقده در دوران اجراي توافق پيش بيني داشت)
و البته كه افسوس ها اكنون نيز باقي اند اما مواجه شدن با تجربه پيامدهاي گريز از قانون ارزشمند است. بعنوان مثال اگر حداقل به اصل ۱۵ قانون اساسی هم توجه می شد و همراه نسخه انگليسي، نسخه اي فارسی از برجام در جمعبندي مذاكرات با ٥+١ تنظيم شده بود، چانه زني و تاخیر انداختن در حسابرسی آسان تر بود.
 
کلمات کلیدی : ميرزا سعدين داورپناه
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۷:۰۲:۳۶
به منتقدان مي گفت بزدل سياسي و كاسب تحريم. كاش يه معذرت خواهي بكنن (4483575) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۰:۱۱:۱۲
اتفاقا غرب برای بیرون آمدن ایران از برجام دل به این کاسبان تحریم بسته است (4483762) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۲۳:۵۶:۴۶
برجام نافرجام را رها کن
بیش از این وطنمان را دچار خسارت نکنید
روحانی مچکریم (4484671) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۸:۴۳:۴۱
"براي پايان توافق هسته اي عجله نكنيم؟!!!!"

جالبه؟! ریاست محترم اون موقعی که باید عجله نمی کردید عجله کردید و

برخلاف نظر رهبری مبنی بر عجله نکردن، فوری توافق کردید و بالفور به طور

یکطرفه به تمام تعهدات مذاکره عمل کردید و الان دو سال است که منتظرید

منتظرید اما در عمل هیچ اتفاقی نمی افتد مگر پسرفت لحظه به لحظه ایران در صنایع هسته ای و صنایع دیگر

ایا چهار سااااااااااااااااااااااال اعتماد بیجا کافی نیست؟؟!!!!!
مگر دوره ریاست جمهوری چند سال است؟!!!!!!!!!!!! نکند عمر نوح دارید؟ (4483657) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۸:۴۵:۵۲
اره عجله در کار نیست یه چهار سال دیگه هم صبر می کنیم

ما که تمام صنایع هسته ای رو به خاطر اعتماد بی مورد به کدخدای یانکی به باد

دادیم و با عجله به تمام مفاد مذاکره عمل کردیم.

اینهمه به پای درخت گلابی برجام اب ریختیم انهم در شرایط خشکسالی

ولی چی شد که درخت گلابی قلابی از اب دراومد باید اقایان بنفشی جواب بدن؟ (4483658) (alef-11)
 
یزدی
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۰۹:۰۵:۰۶
هرکاری باید می کردند انجام دادند حسن آقا دیگر امیدی نیست و قبلا هم نبود (4483681) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۰:۱۱:۳۱
بود اگر کاسبان تحریم می گذاشتند (4483763) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۴:۵۹:۴۴
پیش فرض شما اشتباهه .در اون شرایط ایران به دلیل شرایط خاص جنگ نیابتی و بحران اقتصادی مجبور به سازش بود و گروههای فشار غرب که الان قدرت را در دست دارند اون زمان هم در سنا و جاهای دیگر فعال بودند و این کارها را کردند.به هر حال به نظر من اوباما با هدف فراهم کردن شرایط برای تغییر رفتار ایران در دیگر امور با ایران سازش کرد وگرنه به نفع امریکا و اسراییل بود که ایران تحت فشار باقی بمونه. (4484236) (alef-11)
 
استاد دانشگاه
United States
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۱۷:۵۰:۴۹
برجام تصمیم نظام بود نه فرد. اگر دنبال سلاح هسته ای بودیم حرف شما درست است. نتایج مثبت برجام را همه می دانند غیر از کسانی که از اول با این برنامه مخالف بودند چه در داخل و چه خارج. (4484396) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۲۱:۵۸:۳۶
استاد کدوم دانشگاه؟!! (4485654) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۳۱ ۲۳:۱۳:۲۹
اینکه رییس جمهور میگه درسته.
الان ترامپ و یک عده از سیاسیون امریکا که بسیار با ایران دشمنی میکنن دارن میگردن ببینن ایران کجای برجام اشتباه کرده که اونو سر علم کنن و به ضرر ایران ازش استفاده کنن. (4484642) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۰۰:۰۳:۳۷
کشور به اینجا رسیده که با انواع تحریم های جدید روبرو هستیم .چرا برخی از هموطنان برایشان تحریم حتی افتخار هم هست ؟اگر تحریم اثری نداشت کشورهایی که با ما دوست نیستن از ان استفاده نمی کردن . بخدا هر لحظه منتظر بیکار شدن هستم .الف لطفا حرف دلم را منتشر کن . (4484676) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۰۲:۰۶:۲۳
گروه پنج بعلاوه یک طرف ایران است نه فقط آمریکا . مشکل آمریکا با ما تمام شدنی نیست .اما ما فقط با آمریکا قرار داد نیستیم .کمی شکیبایی دولت آمریکا را هم به زانو در خواهد آورد انشاالله (4484730) (alef-11)
 
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۱ ۲۳:۳۴:۲۶
استادبودن نمی خواهد . پول نفت صرف جقوق ها می شود و برای بودجه جاری چیزی نمی ماند . خوب اگراین برجام نبود فروش نفت صفر می شد بعد می خواستی چی بخوری ؟ کره شمالی الان سلاح هسته ای دارد حتی یک روز زندگی آنها را ما تحمل نمی کنیم . خود این انرژی هسته ای هم پول اش را از نفت می گرفت . مگر نگفتیم انرژی هسته ای حق مسلم ماست . چی شد؟ حالا ساخت موشک حق مسلم ماست ؟ دشمنان (عربستان)ما دارد یاری کشی می کند بشمار آمریکا و انگلیس و ..... ما هم داریم یار کشی می کنیم. گدا گشنه های عرب :یمن حوثی ها - شعبی های عراق - لبنان و فلسطین که باید از این پول نفت شکم
انها را هم سیر کنیم ..وووووو (4485742) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۵ ۱۷:۵۲:۲۰
مذاکره باآمریکاازاساس اشتباه است بقول امام مذاکره گرگ ومیش! الهی این رابطه بهم بخورد! (4491622) (alef-11)
 
استاد دانشگاه تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۴ ۱۷:۵۵:۳۱
ماالان شیرهستیم نه میش! (4520853) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۶ ۱۴:۰۲:۵۷
اتفاقا روی کار امدن ترامپ نشان داد چقدر امضا کردن توافق کاردرستی بوده و گره با دولت ترامپ هچ توافقی بدست نمی امد. امروز ترامپ برای اعمال فشار برایران متحدانی نداره برخلاف دوره اوباما که اجماع جهانی علیه ایران شکل گرفته بود. بعد هم مردم هنوز بابک زنجانی ها رو از یاد نبردن هرچند شما خودتو را به نفهمیدن بزنید (4492413) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.