توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 451724
تائید انجام تعهدات ایران در برجام از سوی «یوکیو آمانو»
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۶
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست فصلی شورای حکام که از امروز دوشنبه در وین آغاز شده است، یک بار دیگر بر پایبندی ایران به برجام تاکید کرد.

به گزارش مهر به نقل از سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی، یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی آغازین نشست فصلی شورای حکام آژانس گفت: آژانس برچیدن سانتریفیوژهای اضافی و زیرساخت‌ها از مرکز غنی‌سازی سوخت فردو و انتقال آنها به کارخانه غنی‌سازی سوخت نطنز را تأیید کرده است.  

مدیر کل آژانس بین اللملی انرژی اتمی در ادامه گفت: آژانس کماکان به راستی‌آزمایی درباره عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران به موجب توافق پادمانی را ادامه می‌دهد.

درگزارش تازه آژانس درباره ایران اعلام شد که میزان ذخایر اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد ایران برابر با ۱۰۱.۷ کیلوگرم و پایین تر از سطح مجاز اعلام شده در برجام است.

آمانو در ادامه با اشاره به گزارش اخیر خود درباره ذخایر اورانیوم ایران با درجه غنای پایین، گفت که توافق هسته ای (برجام) راستی آزمایی در ایران را تسهیل کرده است.

آمانو خطاب به رئیس شورای حکام آژانس گفت: شما گزارش من را درباره راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (مصوب ۲۰۱۵) دریافت کردید. آژانس درمدت بیش از یک سال گذشته روند اجرای تعهدات مرتبط با هسته ای ایران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را مورد راستی آزمایی و نظارت قرار داده است.

آمانو با بیان اینکه گزارش اخیر وی اطلاعات بیشتری درباره ذخایر اورانیوم ایران با درجه غنای پایین ارائه داد، تاکید کرد: شفاف سازی های مورد توافق در کمیسیون مشترک تحت برجام این کار را تسهیل کرد. آژانس به راستی آزمایی عدم انحراف مواد هسته ای اعلام شده ایران تحت توافق پادمانی، ادامه می دهد. ارزیابی های مرتبط با نبود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران نیز ادامه دارد.

نشست فصلی شورای حکام که از امروز دوشنبه آغاز شده 5 روزه است و بررسی اسناد مختلف آژانس از جمله سند «مرور ایمنی هسته ای ۲۰۱۷»، «مرور فناوری هسته ای ۲۰۱۷»، راستی آزمایی و نظارت هسته ای آژانس درجمهوری اسلامی ایران با توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، اجرای توافق های پادمانی در جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) و تاسیس بانک اورانیوم کم غنی شده آژانس، از جمله محورهای مورد بررسی در این نشست 5 روزه هستند.

به گزارش مهر، آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود که به طور معمول حدود یک هفته پیش از نشست شورای حکام منتشر شد و در اختیار نمایندگان ۳۵ کشور عضو شورای حکام قرار گرفت، اعلام کرد: میزان ذخایر اورانیوم با غنای ۳.۶۷ درصد ایران برابر با ۱۰۱.۷ کیلوگرم و پایین تر از سطح مجاز اعلام شده در برجام است.

آمانو پنجشنبه گذشته و در آستانه نشست شورای حکام در واشنگتن با «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا دیدار و بنا به گزارش رسانه های آمریکایی با او درباره برجام گفتگو کرد.
 
کلمات کلیدی : آمانو + توافق هسته ای + برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.