نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493359
ظریف: می‌خواستیم برجام زیربنای گفت‌وگوی بیشتر باشد، اما اکنون به اجرای آن قانع شده‌ایم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۵
وزیر خارجه ایران در مصاحبه‌ای با یک نشریه آمریکایی دولت این کشور را به خروج از توافق هسته‌ای تهدید کرد.

به گزارش تسنیم، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در مصاحبه با نشریه «نشنال‌اینترست» به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هشدار داد تهران ممکن است از توافق هسته‌ای با گروه 1+5 خارج شود. وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات احتمالی ایران در واکنش به نقض احتمالی توافق هسته‌ای توسط دولت آمریکا گفت: «ما مسیری را انتخاب می‌کنیم که در درون توافق هسته‌ای مجاز بوده، موارد نقض را به کمیسیون مشترک برده و در این کمیسیون اطمینان حاصل خواهیم کرد که کم‌کاری‌های آمریکا اصلاح می‌شوند.»

ظریف تصریح کرد: «در صورتی که موارد تخلفات به نقض اساسی برسند، یا چیزی که طبق مفاد توافق هسته‌ای، عدم عمل معنادار دانسته می‌شوند، ایران گزینه‌های دیگری از جمله خروج از توافق در دسترس دارد. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران درباره «علامت‌دهی‌های خطرناک» دونالد ترامپ هشدار داد و گفت که وی بایستی پیچیدگی‌های اوضاع در خاورمیانه را در نظر بگیرد. 

وی گفت: «ما بایستی درباره علامت‌دهی‌ها محتاط باشیم چون دیده‌ایم که علامت‌دهی‌های نادرست در هفته‌های گذشته در منطقه ما، به ویژه بعد از نشست ریاض، باعث ایجاد واکنش‌های شدید در منطقه شده- نه بین متحدان آمریکا و ایران، بلکه بین متحدان آمریکا. بنابراین، من معتقدم که در نظر گرفتن این موضوع و درک پیچیدگی‌های اوضاع، مهم است.»

ظریف در ادامه گفت: «مطمئناً ایران تفاهمی را نه تنها با آمریکا بلکه با گروه 1+5 آغاز کرد که به تأیید شورای امنیت رسید و در این مرحله، تنها به اجرای این توافق قانع شده‌ایم. همان‌طور که در گذشته گفتیم، ما می‌خواستیم که این توافق زیربنایی (برای گفت‌وگو) باشد و نه سقف آن. اما برای اینکه این توافق به عنوان زیربنایی مستحکم عمل کند، بایستی اطمینان حاصل کنیم که تعهدات همه طرف‌ها به طور کامل و متعهدانه اجرا شده است. و اگر به اینجا برسیم، بعد ما بابی برای پیشرفت‌های بیشتر داریم.»

خبرنگار نشنال‌اینترست پرسید: «نیویورک‌تایمز، چند روز پیش مقاله‌ای نوشت و گفت که در عراق، ایران برنده و ایالات متحده بازنده بوده است. موافقید؟»
ظریف در پاسخ گفت: «ما اوضاع در منطقه‌مان را به عنوان یک درگیری برای برد یا باخت نمی‌بینیم. اینجا موقعیتی است که حمله اولیه آمریکا به عراق، همه را به سمت باخت سوق داده است. چون ما معتقدیم که اوضاع در جهان امروز آنقدر در هم‌تنیده است که نمی‌توانیم برنده و بازنده داشته باشیم؛ یا با هم برنده می‌شویم و یا با هم بازنده.»

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران تصریح کرد: «واضح است که اگر دولت کشوری، منافع خودش را بر حسب کنار زدن دیگران تعریف کند، در حال تعریف مسئله به نحوی است که به راه حلی منجر نخواهد شد. من معتقدم منطقه ما نیازمند راه حل است و آن راه حل‌ها بایستی از رویکردی متفاوت به مسائل ناشی شوند.»

ظریف، در بخش دیگری از این مصاحبه، ادعاهای مطر‌ح‌شده در مقاله نیویورک‌تایمز مبنی بر اینکه ایران در حال کنترل عراق است را رد کرد و گفت: «هیچ‌کس نمی‌تواند کشوری دیگر را کنترل کند. حتی برای یک ابرقدرت، این ادعا که در حال کنترل کشوری دیگر است یک حرف اغراق‌آمیز بسیار جدی و گمراه‌کننده است.»

وی اضافه کرد: «ایران به کمک عراقی‌ها شتافته است، نه فقط شیعه‌ها، بلکه همه. برای ما شیعیان، سنی‌ها، کردها- همه آنها- بخش‌های مهم جامعه عراق هستند که لازم است با آنها رابطه داشته باشیم. ما وقتی داعش به کردها حمله کرد به حمایت آنها رفتیم. ما اولین کسانی بودیم که برای آزاد کردن اربیل و رها کردنش از اشغال داعش به آنجا رفتیم.»

ظریف گفت: «شما کشورهایی در منطقه دارید که همواره از افراطی‌ها حمایت کرده‌اند. افرادی که از رژیم طالبان در افغانستان حمایت کردند، همان‌هایی هستند که در حال اعمال فشار علیه قطر هستند و همان‌هایی هستند که با ایران در سوریه، عراق و منطقه مشکل دارند. بعضی از کشورها، دائما از گروه‌های نادرست حمایت کردند.»

وی تأکید کرد: «ولی ما قصد به حاشیه راندن آنها را نداریم. این هدف ما نیست. ما معتقد نیستیم که منطقه ما در صورت به حاشیه راندن عربستان سعودی امن خواهد شد، یا حتی اگر ما تلاش کنیم عربستان سعودی را از محاسبات امنیتی در منطقه‌مان حذف کنیم.»

وزیر خارجه ایران ادامه داد: «ما معتقدیم که عربستان سعودی بخش مهمی از آن امنیت است، همان‌طور که معقتدیم که کشور ما بایستی بخش مهمی از این تفاهم امنیتی باشد.»
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۱۰:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۰:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۴ ۱۲:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۰۹:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۳۱ ۰۶:۱۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۰۶:۴۶
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۵ ۱۸:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۴ ۰۵:۵۳
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۰ ۰۵:۵۳
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۰۹:۴۳
 
 
کلمات کلیدی : ظریف، توافق هسته ای، برجام، ترامپ
 
Canada
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۲۱:۱۷:۵۲
به نظر من برجام یکی از شاهکارهای سیاسی در قرن معاصر بود. ایران یک طرف و اکثر کشورهای مهم دنیا در طرف دیگر بودند.

مشکل ایران و آمریکا فقط برجام نیست. مسایلی از زمانهای دور وجود دارد.

به نظر من ایران و آمریکا در سطوح مختلف سیاسی، امنیتی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی و به موازات هم و همزمان باید با هم رو در رو وارد مذاکره بشوند. این اتفاقی هم که بهتره بیفته. (4480183) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۷ ۲۱:۲۱:۰۰
منظور از "گفتگو" بر مبنای برجام، همون برجام ۲ و ۳ است!

شما همون یه باری که "گفتگو" کردی واسه هفت پشتمون بسه!!! (4480186) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.