نظر منتشر شده
۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 331628
درباره مسکن راهی جز وام، تورم و گرانی بلد نیستند
بخش تعاملی الف - علی ارسطوئی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۲۹


صاحبان ثروت سخن از رکود مسکن می‎زنند ولی آرزومندان مسکن، سخن از گرانی. اما از آنجایی که اربابان رسانه خود از صاحبان ثروت هستند آن چیزی که تبلیغ می‎کنند رکود است حال آنکه مسئله واقعی گران بودن است که رسانه‎ها به آن نمی‎پردازند! و مدام بر طبل رکود می کوبند. البته خبرهایی می‎رسد مبنی بر خروج از رکود در سال آینده.

فارغ از اینکه این خبرها و پیش بینی ها واقعاً درست است یا فضاسازی است باید گفت: خروج از رکود اگر به معنای تورم باشد یعنی رکود روی رکود به خاطر بی‎تدبیری روی بی‎تدبیری.

بنابراین و بنا به هزار دلیل دیگر، از مسئولین محترم انتظار می رود این بار با اعمال ابزار کنترلی، در راستای سیاست "رشد غیر تورمی معاملات مسکن" اقدامات جدیدی را در دستور کار خود قرار بدهند تا این مردم مسکین، اگر صاحب مسکن نمی‎شوند لااقل در آرزوی خود ناامیدتر از وضعیت موجود نشوند!

اولاً: شما را به تمام مقدساتتان، هجوم پول های آزاد شده‎ی پس از برجام را صرف وام های آنچنانی مسکن نکنید. این وام ها مردم را فقیرتر و دلالان را پولدارتر و بنگاه‎های پرتبختر مسکن را مجلل‎تر خواهد کرد. باور کنید دیگر فرزندان و نوه‎های دبستانی شما هم می‎دانند اگر این پول ها را به جای خالی کردن در بازار مسکن، در مسیر درست با عنوان کمک به تولیدکنندگان واقعی قرار بدهید، جریان‎های اقتصادی صحیح به مردم کمک خواهند کرد هزارن مشکل، از جمله مسکن را به حداقل برسانند.

ثانیاً: شما را قسم می‎دهیم به تمام خانه‎های مجللی که در آن‎ها سکنی گزیده‎اید، اگر هم می‎خواهید وام بدهید، این وام‎ها را در مقیاس کیلوگرم در بازار نریزید. اصلاً مرحمت بفرمایید از دور به بازار نگاه نکنید! نگویید "وام می‎دهیم مسکن تکان می‎خورد" اصلاً این تکان‎ها در شان مدیران دولتی نیست! تشریف بیاورید و تهدیدها و فرصت‎ها و نقاط قوت و ضعف را دوباره مرور کنید. تشریف بیاورید بازار را متر کنید، وجب به وجب وضعیت موجود و قدرت خرید مردم را اندازه‎گیری کنید.

هر مسکنی لایق وام نیست. یک حد و حدودی برای قیمت‎ها و کیفیت تعریف کنید و بر آن اساس، به مسکن وام بدهید. نه اینکه هرکسی هر آلونکی با هر قیمتی به مردم قالب کرد، به آن وام اختصاص دهید! تهیه جدول منطقی و تعریف حد و مرزهای قیمت و حتی تعریف ابزارهای تشویقی واقعی (و نه شعاری و صدقه‎ای) برای خانه‎های خوب و ارزان می‎تواند در جلوگیری از تورم موثر باشد.

ثالثاً: باتوجه به اینکه حضرات مدیران، اصولاً و به هر دلیلی هیچ راه حلی به جز وام و تورم و گرانی بلد نبوده و نیستند و احتمالاً در آینده نیز نخواهند بود، چه اشکالی دارد که این وام‎ها را بیشتر به شهرهای کمتر توسعه یافته و مسکن روستایی اختصاص بدهند و به سهم خود کمی از اشتیاق عجیب و غریب مهاجرت به شهرهای بزرگ بکاهند.

رابعاً: خدا را و آن مِسکینِ بی‎مسکن را گاهی اوقات به خود یادآوری کنید و با تشویق او به وام های پرطمطراق، بدهکاری را به مِسکین و بی‎مسکن بودنش اضافه نکنید!
۱۳۹۴/۱۰/۱۳ ۰۷:۳۱
 
۱۳۹۴/۰۹/۱۰ ۰۹:۵۱
 
۱۳۹۴/۰۸/۱۰ ۰۸:۴۲
 
۱۳۹۴/۰۷/۱۵ ۱۴:۰۹
 
۱۳۹۴/۰۳/۰۲ ۱۲:۳۳
 
 
کلمات کلیدی : علی ارسطوئی
 
علی
۱۳۹۴-۱۱-۲۵ ۱۱:۳۰:۵۵
گل گفتید (3543239) (alef-11)
 
محمود سعادتی
۱۳۹۴-۱۱-۲۵ ۱۳:۱۱:۳۸
تنها راه رونق بازار مسکن کاهش قیمت زمین و تخلیه حباب قیمت آن می باشد.
بعد از اجرای طرح تفصیلی به دلیل افزایش بهره وری زمین قیمت زمین رشد نامتعارفی داشت.
دولت باید از طریق واگذاری زمین به انبوه سازان قیمت زمین را منطقی کند.
هم اکنون در بعضی نقاط تهران از هزینه های ساخت و ساز 80 درصد مربوط به قیمت زمین است! نه مصالح یا تراکم یا انشعابات !
متری 1/5 میلیون قیمت تمام شده یک متر مربع مساحت مفید در ساختمان است و لی آن را از متری 5 میلیون تا 10 میلیون به فروش می گذارند !
بانک ها کلی زمین خریده و ذخیره کرده اند ولی حاضر به فروش آن با قیمت زمین نیستند!
باید وام را به ساخت و تولید بدهیم تا عرضه مسکن زیاد شود.
محدود کردن افراد به داشتن حداکثر 2 واحد مسکونی در شهرهای بزرگ می تواند مانع از خرید مسکن به منظور سرمایه گذاری و سفته بازی شود. (3543478) (alef-11)
 
یک جانباز
۱۳۹۴-۱۱-۲۵ ۱۵:۱۵:۵۰
تا وقتی که مدیران این مملکت و اطرافیان آنها زمینهای غصب شده را بعضا ساخت و ساز کرده اند بفروش نرسانند وضع مسکن همین خواهد بود و دولت که خود همانها هستند هر کاری برای رونق مسکن میکنند برای خودشان است و در فرهنگ آنها رونق یعنی گران شدن و سود بیشتر نصیب این عده زرنگ و مفت خور گردیدن است . باید معجزه ای صورت گیرد تا قیمت زمین همانطور که احمدی نزاد میخواست از مسکن حذف شود و یا خدا این عده را از روی زمین حذف کند و یا ما بی خانه ها را حذف کند در آنصورت مسکن ارزان خواهد شد تو را به خدا این مطلب را چاپ کنید شاید یکی دو نفر دلسوز بخوانند (3543742) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۲:۰۳:۳۲
عوارض شهرداری و خرجهایی که قبل از ساخت اپارتمان ها باید پرداخت شوند برای مجوز هم خودش بخشی از گرانی مسکن هست (3544532) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۹:۲۰:۴۸
خوب است مقاله ای هم نوشته شود که بنگاه داران چگونه قیمت ملک را بالا میبرند (3544752) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۹:۲۴:۴۳
سخن بجایی بود آفرین. (3544760) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۰۹:۲۵:۱۶
صاحبان زر و زور و تزویر از رکود مسکن می گویند (3544762) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۶ ۱۳:۳۵:۱۹
افزایش میزان وام دردی را دوا نمی کند زیرا قدرت برگشت وام و سود آن نیست. (3545211) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۱۱-۲۷ ۱۲:۵۵:۴۳
آفرین (3547260) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.