نظر منتشر شده
۴۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 299301
گرانی برای رونق، رونق برای گرانی
بخش تعاملی الف - علی ارسطوئی، 15 مهر 94
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۹


می‎گویند قرار است مسکن برای سال آینده گران بشود، آن‎هم به بهانه‎ی رونق!

این چه منطقی است که رونق به معنای گرانی است و گرانی به معنای رونق؟ اینکه مسکن گرانتر بشود و قدرت خرید مردم پایین بیاید و آنها در تله‎ی "وام" گرفتار بشوند رونق است؟

یعنی دولتمردان ما توان برنامه‎ریزی و حل مساله مبتنی بر عدم تورم مسکن و رونق همزمان را ندارند؟!

چرا این پارادوکس عجیب و تفکر ویرانگر که با "گران شدن، رونق ایجاد می‌شود" جایگزین گزاره‎ی "ارزانی و رونق" نشود؟!

وانگهی! منظور از رکود مسکن چیست؟ منظور این است که برخی سازندگان مسکن و دلالان و سودجویان نتوانسته اند با سودهای آنچنانی خانه‎هایشان را به مردم بفروشند یا رکود یعنی مردم توانایی خرید ندارند؟

اگر گزینه‎ی اول صحیح است که هیچ و دیگر حرفی نداریم! اما اگر گزینه دوم صحیح است می‎خواهید قدرت خرید مردم را با تورم مسکن بالا ببرید؟

تا دیروز مردم بدون مسکن داشتیم، حالا می‎خواهید مردم بدون مسکن بدهکار درست کنید؟! دستمریزاد آقایان، دست مریزاد!

مگر این ماجرای وام‎ها را قبلاً هم امتحان نکرده‎ایم؟ مگر نتیجه‎ی آن تورم مسکن نبوده است؟ مگر تورم مسکن در تمام ارکان جامعه نفوذ نمی‎کند؟ پس چرا دوباره می‎خواهید در این شرایط راهی را بروید که نتیجه‎اش مشخص است؟

شما را به خدا مردم را فدای گرانی به بهانه‎ی رونق نکنید.
 
کلمات کلیدی : علی ارسطوئی
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۶:۵۹:۵۶
من یک جوان 33 ساله (اگر دیگر اسمم را بتوان جوان گذاشت) هنوز هم نتوانستم ازدواج کنم چون مسکن ندارم. چند سال باید کار کنم تا بتوانم خانه دار شوم، اصلا دولت چگونه میتواند به من کمک کند تا خانه دار شوم با گران کردن آن؟ (3235808) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۹:۱۴:۳۸
تنها چاره کار این هست که مقامات دست از بالا نگه داشتن مصنوعی دلار بردارند و دلار به قیمت واقعی زیر 1000تومان. خودش برگردد (3236082) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۲۹:۱۶
نویسنده یک کلام حرف حساب زده. رونق به معنای چیست؟ رواج دلال بازی و بنگاهان املاک بیشتر؟ یا خانه دار شدن مردم خصوصا جوانان؟

وزیر مسکن بی برنامه بدنبال خرید هواپیماهای پهن پیکر است ولی ساختمانهای نیمه ساز مسکن مهر در حال تبدیل به آثار باستانی. (3244787) (alef-3)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۸:۳۹:۱۰
نویسنده یک کلام حرف حساب زده !؟
همین نویسنده های سایت ها و روزنامه ها هستند که هر روز می نویسند رونق اقتصادی نیست دولت فکری بردارد.

بابا خونه از این ارزان تر و بیشتر !؟
این همه فروشنده خونه وجود داره و ارزان هم شده
دست بردارین از این جنگ راه انداختن ها !!! (3246073) (alef-11)
 
سعید
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۳۱:۵۲
دقیقا همینطوره. 2 سال پیش میگفتن برای جلوگیری از رکود قیمت دلار رو نمیزاریم بیاد پایین. مثلا میخواستن رونق ایجاد کنن ولی فقط رکود و تورم با هم ایجاد شد.

حکایت گرونی مسکن و رونق هم همینه، مسکن گرون بشه تورم میره بالا (دقیقا مثل دلار) و بازم همین آش و همین کاسه، یعنی اینقدر این مساله فهمیدن سخته یا نمیخوان بفهمن؟ (3244793) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۹:۰۳:۱۱
دولت از محل در امد دلار 2700 اضافه حقوق داده بعدن چطور بیاد آنرا کم کند مگر حقوق ها کم کند. بعضی رویایی نظر میدهند. (3245178) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۳:۰۷:۲۷
اون موقع که با تورم بالا حقوق پایین میدادن چی؟ یک نگاه به جدول تورم و افزایش حقوق در سالهای بعد از انقلاب بندازید؟همیشه تورم بالاتر از افزایش حقوق بوده!!حالا چی میشه یه دفعه حقوق بره بالا وتورم بیاد پایین! تازه حقوق امسال براساس تورم سال قبله که بازم کمتر از تورم افزایش پیدا کرده! (3245626) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۹:۱۶:۳۸
مشکل دلار 3400 تومان هست که اقتصاد کشور خوبند دلار باید به قیمت واقعی 1000 تومان خودش برگردد (3236091) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۴:۵۰:۱۷
ارزش واقعی ارز چه بخواهیم چه نخواهیم حتی ۵۰۰۰ تومان هم می ارزه , سال ۱۳۹۱ ارز ۴۵۰۰ تومان بود و تورم ۳۰% ، الان سال ۱۳۹۴ است , و با جمع تورم ۹۱ که ۳۰% با تورم ۹۲ که ۲۵% ، با تورم ۹۳ که ۲۰% و تورم ۹۴ که ۱۳% که مجموعش میشه ۱۰۰% و ارز حتی ۷۰۰۰ تومان هم می ارزه ! بعد امثال شما حرف از ارز ۱۰۰۰ تومانی سال ۱۳۷۹ میزنید!!! (3244693) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۶:۴۷:۵۴
با استدلال شما کشور در دور باطل گرانی مثل سالهای متمادی گرفتار خواهد شد . اصولا تصوری از دلار 5000 و 7000 تومانی در اقتصاد و تنش های آن در حوزه اجتماعی کشور دارید ؟ ملاک نرخ ارز منابع ارزی و تراز تجاری و عرضه و تقاضای واقعی در بازار سالم است . (3244920) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۹:۴۱:۳۶
اونهایی که ازدواج کردن میگن کاش مجردبودیم.مسایل اقتصادی و اجتماعی باعث این میشه که طرف دوستداره جدابشه ازهمسرش,خونه هم داشتی کاری هم داشتی معضلات بعدی رو چکارمیکردی؟ برو خدارو شاکرباش که زن و بچه نداری (3236156) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۱۷:۴۰
عزیزم بیخیال ازدواج باش گاهی ادم باید بیخیال یه سری چیزا بشه
هر کی ازدواج کرده الان گرفتاره (3244764) (alef-3)
 
شهروند
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۷:۰۷:۱۲
من متاسفم که همه چیز را با هم می آمیزیم شما یا هر جوان دیگری که کار ندارد باید واقع بینانه به موضوع نگاه کند که نداشتن کار برای قشر جوان بخشی به خاطر مشکلات اقتصاد کلان از جمله کاهش تولید است و بخشی به دلیل اینکه آنها شرایط خود را با نیاز بازار کار منطبق ننموده اند. موضوع بعد اینکه ما از بیکاری می نالیم ولی از کارخانه دار، بازرگان، تولید کننده مسکن بد میگوییم اگر تعدادی سو استفاده گر وجود دارند ما باید ضد تولیدکننده شویم. گفته اند که اگر بساز بفروشها سود کلان نبرند راضی هستند در حالی که من شخصا ساختمانی را ساختم با این نیت که برای تعدادی کار ایجاد شود و انصافا در کارم هم ذره ای کم نذاشتم اما الان فقط دنبال پرداخت بدهی های ایجاد شده هستم و کسی حتی به قیمت تمام شده هم متقاضی خرید نیست در حالی که اگر پولم را بانک گذاشته بودم الان بیشتر از 60 درصد سود عایدم شده بود و این همه هم استرس چک و قرض و کارگر و بنا را هم نداشتم. تا زمانی که تولید و کارآفرینی در جامعه ما ارزش محسوب نشود مشکل حل نمی شود. باید بدانیم که بخش مسکن بیشتر میزان اشتغال را به دنبال دارد. (3244955) (alef-11)
 
محمد امین
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۸:۳۹:۴۷
جان برادر شما هم مثل همه تازه کارهای بساز و بفروش از لحاظ مقطع زمانی بد آوردی، به بوی سود 100 درصدی وارد این کار شدی که یه شبه وضع اقتصادیت از این رو به اون رو بشه اما نشد. چرا چون:

1- تازه کا ر بودی و راه این که چطوری ارزون در بیاری کار و که معلوم نشه رو بلد نبودی

2- شاید مشارکت نکردی و رفتی یه ملک کلنگی رو خریدی. در حالی که این کاره ها الان 5-6 ساله که فقط مشارکت می کنند که دو سر سود داره براشون
الانم که کساد شده(قیمت که پایین نیومده) به این بهانه سر مالکین رو تا ته کلاه میذارند و با عنوان کردن این مسئله، کلی از پرداختهایی رو قبلا به مالک میدادن رو نمیدن و در واقع حالا اگرم بگیم کسر سود این کسر شودنو به گردن مالک میندازن.

3- اگر ملک شخصی خودت رو ساختی که اصلا و ابدا برات ضرر نمی تونه داشته باشه، چون ملکت رو چند سال پیش خیلی گرون خریده باشی توی بالاترین نقطه تهرون خریدی زیر متری یه میلیون تومن خوب چطوری میتونه برات ضرر داشته باشه اگه حتی تو شمال شهر یا هرجای دیگه تورم واقعی و رسمی این چند سال رو بذاری روش!!؟؟ نه قیمت های نجومی؟ اونو نمیگم. (3246075) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۷:۱۱:۵۷
قرار نیست دولن به مهاجرانی که به تهران میاییند و جای من تهرانی اشغال کرده اند و هوای تهران غیر قابل نفس کشیدن کرده اند و با خورده فرهنگ هایی که برای من تهرانی اصیل حتی کارشان به جایی رسیده که شاخ و شونه می کشند خانه بسازد شما به شهر و دیار خودتان برگشته بجای ابادانی تهران سعی در ابادانی شهرتان بکنید انشالله مشکل مسکن و کلیه مشکلات حل خواهد شد ایران هم اباد خواهد شد خیال شما راحت شما جای من در تهران تنگ کرده اید ختم کلام و دولت نمیایید برای شمای جوان مهاجر در تهران خانه بسازد انوقت همه از کل ایران میاییند تهران زندگی کنند (3245922) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۸:۰۱:۴۶
انوقت بگید استیضاح آخوندی سیاسیه (3235904) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۸:۱۱:۱۲
من بسازبفروش نیستم درحاشیه تهران ی واحد آپارتمان دارم ک متری1300 میدم خریدارنیست چون صبرکردند متری مفت تومان بشه ک زهی خیال باطل!!!!! (3235927) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۰۹:۰۱:۱۵
اگه خریدارها منتظر ارزانیه مسکن هستن خب بمونن چون این مورد ارزون ک نمیشه هیچ گرونترم میشه چون پروانه بیمه ساخت ساختمان هزینه انشعابات عوارض شهرداری پروانه ساخت مالیات دستمزد بالای نیروی کارساختمانی مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن لحاظ میشه,بعدشم فروشنده اگرخریداری هم پیدانکرد داخل منزلش زندگیشو ادامه میده تا سرفرصت اقدام ب فروش منزلش کنه. (3236048) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۲۷:۳۴
این حرف اشتباه است (3243685) (alef-11)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۸:۲۶:۲۶
خوب بشین تا سر فرصت بیاد!!!! (3246054) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۹:۲۱:۲۲
كاملا صحيحه ازرون شدن به هيچ دليل منطقي نيست در حال حاضر بهترين فرصت براي پيدا كردن يه آپارتمان به قيمت براي خريداران واقعيه تو توهم ارزون شدن نباشين (3246134) (alef-11)
 
محمود سعادتی
۱۳۹۴-۰۷-۱۲ ۱۴:۱۵:۰۰
تنها راه رونق بازار مسکن کاهش قیمت زمین و تخلیه حباب قیمت آن می باشد.
بعد از اجرای طرح تفصیلی به دلیل افزایش بهره وری زمین قیمت زمین رشد نا متعارفی داشت.
دولت باید از طریق واگذاری زمین به انبوه سازان قیمت زمین را منطقی کند.
هم اکنون در بعضی نقاط تهران از هزینه های ساخت و عرضه 80 درصد مربوط به قیمت زمین است! نه مصالح یا تراکم یا انشعابات ! با مردم صادق باشیم و نتیجه بگیریم (3237005) (alef-13)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۰۸:۲۴:۴۱
آفرین بر شما
در تهران هزینه ساخت یک واحد آپارتمانی (در یک ساختمان 5 طبقه و 10 واحد 100 متری) برای هر متر مربع کمتر از یک میلیون تومان است.
حالا چرا باید بیش از 4 میلیون تومان پرداخت کنیم؟
دولت اینهمه زمین را میخواهد برای روز مبادا؟
به قول شما آن طرح تفصیلی هم که تقریباً جان مردم را گرفت و قیمت یک آپارتمان را به ارقام نجومی رساند
آقای مسئول! لطفا به فکر کاهش قیمت مسکن باشید (3243681) (alef-11)
 
امیراسد
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۵۶:۴۶
نه برادر محمود ! نه عزیزم! چاره کار تهران اینایی که شما میگی نیست که اگر درد تهران دزمان شود ، درد همه شهرها درمان می شود.

چرا میگم اینا چاره نیست؟ برای اینکه با این تراکم وحشتناک جمعیت در تهران به صورتی که یک چهارم جمعیت کشوری به پهناوری ایران در تهران-کرج و حومه زندگی می کنند. میفهمی یعنی چه!؟

حالا حتی اگر همه مساحت آن هم تبدیل به آپارتمان شود ، بازم هم قیمت بالا خواهد بود .

تنها راه چاره اجرای قانون Native Citizen است. یعنی حداقل تا چند سال مثلا 10 سال فروش ملک در تهران و کرج و حومه برای همه آزاد باشد ولی خرید آن فقط برای کسانی که دارای شرایط خاصی باشند ، آزاد باشد که شرط اصلی آن سابقه طولانی یا زادبوم بودن است. به این شکل است می توان با خارج کردن عمدی و قانونی بخش عظیمی از تقاضای غیر ضروری بازار، باعت کاهش قابل توجه قیمت مسکن در پایتخت شد و حسن دوم این امر این است که سرمایه هایی که صاحبانشان واجد شرایط نیستند به سمت دیگر مناطق این کشور می روند و آنجا تخلیه شده و ایجاد کار و آبادانی می کنند. (3244841) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۳ ۰۶:۳۸:۱۴
با سلام همان خوب که دارنند وزیر را استحضا میکنند . ما همیشه رو به بالا شنا می کنیم ؟؟؟چه غرق شویم وچه نجات پیدا کنیم مردم باید از وزیر بپرسنند حالا وام را کردیید 100میلیون کی توان باز پرداخت را داره ؟؟؟اونی که پول داره احتیاجی به وام نداره من کارمند احتیاج به وام دارم حال سئوال اینجا است کارمندی که از خود اوزارت راه مسکن وشهر سازی است وحقوق ماهیانهاش 15000000تمان است می تواند وام 100میلیونی بگیرد ؟؟؟و خیلی............. (3238241) (alef-13)
 
حمید
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۲۶:۵۱
ما که نفهمیدیم رونق مسکن یعنی چی؟
وقتی گران نمیشه کسی خونه نمیسازه
وقتی گرون میشه همه میسازن
پس چی انتظاری دارین؟
خونه ساخته بشه و سود نداشته باشه رونقه!؟
چنین اتفاقی میفته!؟ (3244783) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۲۵ ۰۹:۰۹:۲۲
عزیزم!
این چه منطقیه؟
مسکن تا کجا باید گرون بشه؟
مگه هر روز نان گرون میشه؟ یا اگر هر روز گزان نشه دیگه کسی نان نمیپزه؟
بحث اینه که مسکن نباید کالای تجاری بشه (3265325) (alef-13)
 
رضا
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۲۹:۳۱
مردم فکر میکنند رونق یعنی خونه بسازند و بتونن چند برابر بفروشن!
الان مشکل چیه!؟
خونه هست ارزون هم هست برین بخرین، داد بی رونقی میزنین یعنی چی!؟ (3244788) (alef-3)
 
محمدامین
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۵:۴۸:۰۲
این ارزون هم هست که شما میگی یعنی چه!!؟؟

شما به دو درصد میگی ارزونی!!؟؟

ببین عزیز برادر سعی کنید بفهمید این قیمتهایی که دوستان شما برای مسکن درست کردند خیلی خیلی خیلی... با جیب مردم فاصله داره!!!

سعی کنید بفهمید که مردم ناز کردند!! که نمی خرند!!! نمیتونند بخرند که نمی خرند!!!

میفهمید!!؟؟ (3244822) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۶:۰۰:۱۲
هر کی راحته خونه نخره فک میکنه گرونه بر تو خیابون بخوابه خونه بعد 3سال راکد بودن موتورش داره روشن میشه سال بعد این موقعه خونه گرون نشد اسممو عوض میکنم این خط اینم نشون (3244845) (alef-3)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۹:۵۰:۳۷
به همین خیال باش بساز و بفروش عزیز! (3245279) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۷:۱۶:۱۳
بهتر بود اصولگرایان عزیز به جای این متن می گفتن دولت متبوعشون خونه رو متری چند تحویل گرفت و متری چند در 92 تحویل داد (3244975) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۷:۲۴:۳۳
بانک مرکزی فاسد ترین تشکیلات کشور و شاید هم دنیا. تمام رکود اقتصادی و مفاسد اقتصادی و نوسانات ارز از این بنگاه فاسد هدایت میشود. (3245003) (alef-11)
 
علی
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۷:۴۶:۲۲
قیمت مسکن را خودروسازها تعیین می کنند چون آنها هفت هزار میلیارد وام گرفته اند به جای اینکه با این پول کیفیت خودرو را بالا ببرند رفتند مسکن خریده اند وبا قدرتی که دارند اجازه نمی دهند قیمت ها پایین بیاید وگرنه قیمت مسکن ده درصد قیمت های فعلی نیست. (3245045) (alef-11)
 
احمد
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۱۹:۲۶:۱۳
تنها مشکل رکود مسکن بالا بودن نرخ سود بانکیه با این سود بانکی سرمایه گذاری درمسکن وهیج حوزه اقتصادی دیگه جواب نمی ده همه شدند سود بگیر و بخور و بخواب دولت و هیچ ارگانی هم نمی تونه با بانک ها و موسسات مالی در بیوفته نمی دونم چرا (3245220) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۳:۳۲:۵۹
من مستاجرم و تو یه خونه 54 متری زندگی میکنم البته با همسرم. هر دو صبح از خونه میزنیم بیرون و شب خیلی زود برسیم خونه ساعت 8 شبه ، بعضی شبا حتی دیرتر. موعد تمدید قرارداد اجاره اس و موجر محترم فرمودند 30% مبلغ ودیعه رو به عنوان افزایش در نظر بگیرم یا این که فکر جای دیگه باشم. فکر جای دیگه هستم اما همه جا آسمون یه رنگه بنابراین باید فکر یه جای کوچکتر باشیم یعنی به نظر شما میشه تو یه واحد 30 -40 متری زندگی کرد ؟ تازه میگن فکر افزایش جمعیت هم باشید!!!
گرونی مسکن کمرمو شکسته ، میفهمی ، کمرم شکسته!!! (3245669) (alef-11)
 
ساسان
۱۳۹۴-۰۷-۱۵ ۲۳:۴۱:۲۷
در این وانفسای مشکلات تورم و معضلات اقتصادی آقایان ثبت اسناد و دفتر خانه ها برای ثبت یک سند آپارتمان در سال جاری با افزایش 300 درصد حق التحریر و حق الثبت به کمک مردم آمده است! و بدون سرو صدا برای چندمین بار این نرخ ها را افزایش نجومی داده است که همین هزینه ها و مالیات ها و عوارض ها و کمیسیونهای عجیب و غریب بنگاههای املاک که بی منطق هم وضع شده است به گرانی خانه کمک شایانی می کند! (3245675) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۳:۳۱:۲۷
من كه كارمند دفترخانه هستم شاهد بودم كه نرخ تعرفه دفاتر بعد از چهار سال افزايش داشته اون هم نه سيصد درصد. بخشى از افزايش خرج محضر بدليل افزايش حقوق دولتي مثل ماليات ارزش افزوده و.. است. (3245835) (alef-11)
 
نادر
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۰۸:۵۰:۱۸
من کار ملک میکنم.گرانی مسکن ازجهش سال 85 وسپس91 رقم خوردوطی سه سال اخیر کاهش داشته.مسکن ارتباط با اقتصاد کلان وبرنامه های دراز مدت دولت هادارد.زمانیکه سایر حرفه ها مثل کشاورزی دامداری یا چرمسازی ونساجی و... بازدهی ندارد کارخانه ها تعطیل میشوند لذا مهاجرت به شهرها ی بزرگ بیشتر میشود وافزلیش تقاضا داریم همچنین سایر کارخانه دارها هم که میبینند سود ملک بیشتر از تولید است بساز وبفروش میشوند.نتیجه افزایش قیمت ها است.مسکن مهر هم اگر با برنامه بود وقبل از انجام تامین اعتبار میشد خوب بود اما کلنگ انرا زدندو رها کردند وتوپ رادر زمین دولت فعلی انداختند (3246087) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۱۶ ۱۰:۱۵:۲۵
مسکن مهر تهران به خاطر دور بودن از تهران و بی امکانات بودن و همچنین گران بودن طرح شکست خورده ای هست , من نمی دانم سیاست گذاران دولت این مسئله درک میکنند کسی که ماهی 800 هزار تومان درآمدش هست باید به چه روشی خانه دار شوند؟ طرحها و وامهای که بعضاً مطرح میشه برای کسانی هست که ماهانه بیش از 4 میلیون درآمد دارند نه برای ضعفا! (3246295) (alef-11)
 
۱۳۹۴-۰۷-۲۴ ۱۲:۰۰:۲۲
هر کسی به فکر منافع و جیب خودش هست بنابر این این مسایل حل شدنی نیست (3264024) (alef-11)
 
معلم بازنشسته وجانبازجنگ تحميلی
۱۳۹۴-۰۷-۲۶ ۲۳:۰۸:۵۱
دراين بين حلقه مفقوده ايی داريم ؛آیابدون ايجاد ركودشديد ميتوان تورم رامنفی وياحداقل متوقف كرد؟هرگزهرگز‏!‏!گيرم كه چنين كرديم چه چيزی عايد اقتصادكلان خواهدشدجز ورشكستگی وتعطيلی توليدكه در اقتصادنوین زنجيری شده است ؛بنظرم بايدعرضه وتقاضارا متعادل كرد؛ بايدبه همان نسبت كه قيمت هاواقعی ميشوند همزمان ؛بخاطركاهش اثرات رواني ؛ درآمدهانيزواقعی شوند اگر تمامی قيمت هابين كشورما وخيلی ازكشورهاكه قيمت فوب آنهاملاک قيمت گذاری ها؛بويژه حامل های انرژی در كشورماقرارداده شده مقايسه ای صورت گيردمی بينيم قيمتها برای مردم آن كشورهااصلا گران نيست بلكه خيلی مناسب است امابرای ماخیلی گران است ؛چون درآمدها ؛چه حقوق بگيرهاوچه توليدکننده بااین قيمت هاتناسبی ندارد؛گيرم رشد قيمتها رااكنون متوقف كنيم ؛؛تورم صفر؛؛ آياحقوق بگیران وكاسبه خردتوان خريد دارند؛نيك ميدانيدكه ندارند؛ اما درموردمسكن كه سودسرشارآن سرمايه های سرگردان وحتی فعالان ديگرحوزه رابخودجلب ميكندبايدازكالای سرمایه ای خارج شودبايد قانونی تصويب كه داشتن ومالکيت بيش ازيک واجدمسكن برای هرشخص و افرادمجردراممنوع كنندودولت موظف شودهركس كه به سن قانونی ميرسدامكان خريديک واحدمسكونی رابرايش فراهم و صدالبته شغل ؛البته دراين بين نقش دولت بايدبسترسازی باشد نه تصدی گری ؛ يكی ازعمده ترين واصلی ترين مشكلات اقتصادی وبه تبع آن فسادهای جاری ناشی فعاليت دولت و نهادهای دولتی وشبه دولتی و ديگرنهادهای غيرپاسخگوست ؛دولت بايدازاین نوع فعاليتهادل بكندوبجای ايجاد درآمدهای اين چنينی ؛درآمدجايگزين ايجاد نمايدكه بهترين آن اخذماليات از دانه درشت هاوآن بخش اعظم اقتصادغيرپاسخگووهمچنين جلو گيرازكالای قاچاق كه هيچگونه پولی به دولت نميپردازندو هم چنين ازطريق فروش خدمات وو برای خود درآمدايجادكندو٠ اقتصادرابه اهلش واگذاردكما اينکه همه كشورهای دارای اقتصادسالم وموفق چنين كرده اندوهيچ خطری هم نظام شان راتهديدنكرده است بشرط اينكه قانون برای همه به يكسان اجرا شود؛ولی باتوجه به وضعيت ملوک الطوايفی فعلی بعيدميدانم چنين شودوحداقل من ميانسال آرزويش رابه گور خواهم برد‏!‏‏!‏ (3268574) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.