توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 296196
عربستان در تدارک عمليات بزرگ در یمن است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۴۱
الجزیره اعلام کرد در حالی جنگنده های عربستانی یکی از شدیدترین حملات هوایی به یمن را از زمان آغاز حمله به این کشور صورت دادند که رسانه های خبری از عملیات زود هنگام عربستان برای گرفتن صنعا خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از الجزیره انگلیسی، هاشم اهل البراء تحلیلگر این شبکه گفت: این حملات هوایی در آستانه حملات گسترده احتمالی به صنعا صورت گرفته است. من یک سال پیش زمانی که در صنعا بودم و مبارزان حوثی صنعا را گرفتند، در این کشور بودم. و به نظر می رسید که این آغاز یک دوره جدید در یمن بود. با این حال عربستان سعودی به شدت در تلاش برای پایان دادن به تسلط حوثی ها در یمن است و در تلاش است که بتواند صنعا را بگیرد و حوثی را تضعیف کند و دولت عبدربه منصور هادی را به قدرت رساند. اکنون شرایط بسیار پیچیده و بغرنج است عربستان سعودی هزاران نیرو را در مناطق شرقی پایتخت یمن یعنی در مناطق الجوف و معرب مستقر کرده است و همچنین در منطقه جنوبی تعز نیز در حال اعمال فشار است. آنها قصد دارند که صنعا را محاصره کنند و حوثی ها هیچ گزینه ای دیگر جز تسلیم شدن یا عقب نشینی نخواهند داشت.

حمله عربستان برای گرفتن صنعا به هیچ وجه مانند عملیات گرفتن عدن نخواهد بود و علت این مسئله به خاطر کوههای صنعا است. مناطق شمالی یمن سراسر کوهستانی است و اگر عربستان بخواهد نیرو و تجهیزات برای گرفتن صنعا اعزام کند تلفات زیادی را متحمل خواهد شد. طی کردن فاصله معرب تا صنعا بسیار دشوار خواهد بود. درست به همین دلیل است که عربستان در تلاش بوده است که توانمندیهای نظامی حوثی ها و نیروهای صالح را کاهش دهد. این در حالی است که صالح همچنان یکی از قدرتمندترین افراد در یمن است و هنوز حمایت نیروهای ویژه گارد ریاست جمهوری را دارد نیروهای وی همچنان موشک های بالستیک دارند بنابراین عربستان قصد دارد پیش از آغازعملیات حمله به پایتخت یمن این توان را کاهش دهد.

علی عبدالله صالح فردی بسیار قدرتمند است زمانی که من حدود سه سال پیش با وی دیدار کردم از وی پرسیدم که آیا این پایان دوران حکومت شما است که وی پاسخ داد نه من همچنان هستم و قول داد که باز می گردد. وی از حمایت فرماندهان نظامی ارشد یمن، بازرگانان ثروتمند یمن و قبایل این کشور برخوردار است. وی فردی است که حدود سی و سه سال حکومت را در یمن در دست داشت و بنابراین هنوز وفادارانی دارند و میراث وی همچنان در یمن قابل مشاهده است.

مجری گفت، بنابراین به نظر می رسد نبرد در یمن تا نقطه پایان فاصله زیادی دارد.
 
کلمات کلیدی : عربستان، یمن، علی عبدالله صالح
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.