نظر منتشر شده
۲۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 492731
ظريف در گفتگو با سي ان ان:
ترامپ نه فقط روح برجام بلکه متن برجام را نقض کرده است‎
بخش خبری الف، 25 تیر 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۸
«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه تاکید کرد که دولت آمریکا متن و روح برجام را نقض کرده است.

وی که با شبکه سی‌ان‌ان گفت‌وگو می‌کرد، در مورد رفتار آمریکا در قبال برجام گفت: «ایالات متحده تعهدات خود را انجام نداده است.»

ظریف افزود: «به عنوان نمونه، کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد که ترامپ از حضورش در هامبورگ برای نشست گروه ۲۰ استفاده کرده تا سران کشورها را  نسبت به تجارت با ایران دلسرد کند. این نقض نه فقط روح، بلکه متن برجام است.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند ممکن است بعد از برجام، ایران به دنبال سلاح هسته‌ای برود، گفت: «ایران در جریان توافق و پیش از توافق به صراحت روشن کرده است که به دنبال یک برنامه تسلیحاتی [هسته‌ای] نیست. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر تائید کرده است که ادعاها در مورد ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران بی‌پایه است. آژانس تصمیم گرفت که آن فصل را مختومه کند.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «تصور می‌کنم که افرادی به دنبال هراس‌افکنی هستند. ایران سابقه روشنی دارد. ایران قربانی تسلیحات شیمیایی بود، اما هرگز از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرد. ایران توانش را داشت، اما هرگز به سمت ساخت تسلیحات شیمیایی نرفت، چراکه معتقدیم که این تسلیحات نه فقط مخالف ایدئولوژی ما هستند، بلکه امنیت ما را هم تقویت نمی‌کنند. معتقدیم که تسلیحات هسته‌ای، تهدیدی برای امنیت ما خواهد بود، نه کمکی به آن.»

در ادامه برنامه، «فرید ذکریا» مجری از آقای ظریف در مورد سفر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به عربستان و اعلام حمایت کامل او از ریاض، سوال کرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «می‌توانم بگویم که این سیاست نادرست و اشتباهی است. می‌دانیم که تروریست‌ها از کجا می‌آیند. می‌دانیم کسانی که به برج‌های تجارت جهانی حمله کردند، اتباع کدام کشورها بودند. می‌توانم به شما بگویم که هیچ‌یک از آن‌ها ایرانی نبودند. از سال ۲۰۰۱ هم هیچ‌یک از کسانی که اقدامات تروریستی انجام داده‌اند، ایرانی نبوده‌اند.»

وی افزود: «اغلب آن‌ها اهل کشورهای متحد ایالات متحده بوده‌اند. معتقدم ایدئولوژی‌ای که متاسفانه توسط همسایه ما، عربستان سعودی ترویج می‌شود، عامل افراط‌گرایی و تعصب کوری است که چنین صفحه‌ تاریکی را توسط افرادی که هیچ ارتباطی به اسلام ندارند، به منطقه ما و حتی فراتر از آن آورده‌اند. النصره را ببینید، داعش را ببینید، القاعده را ببینید، هیچ کدام آن‌ها ارتباطی با اسلام ندارند و هیچ ارتباطی هم با ایران ندارند.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «نه فقط ایدئولوژی، بلکه پشتیبانی مالی و تسلیحاتی این گروه‌ها، از سوی دیگرانی تأمین می‌شود که خود را متحدان ایالات متحده می‌خوانند.»

آقای ظریف در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد دلیل حمایت ایران از نظام سوریه، افزود: «بگذارید در ابتدا بگویم که سیاست ما در قبال سوریه، افغانستان، عراق و دیگر نقاط منطقه، همواره ثابت بوده است. ما همواره مخالف تروریسم و افراطی‌گری بوده‌ایم و همواره به یاری کسانی شتافته‌ایم که در حال مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم بوده‌اند. ما این کار را در ابتدا قرن جاری در افغانستان انجام دادیم و کاملا مخالف حکومت طالبان و القاعده بودیم. ما همچنین به کمک عراقی‌ها رفتیم، هم در اربیل و هم در بغداد، تا از تسلط داعش بر این مناطق جلوگیری کنیم. و در سوریه هم داریم همین کار را می‌کنیم.»

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا هیچ‌یک از کسانی که با دولت سوریه می‌جنگند، معارضه مشروع نیستند، گفت: «شاید معارضه مشروعی در سوریه وجود داشته باشد و به همین خاطر هم بود که در سال ۲۰۱۳، چند هفته بعد از آنکه من به عنوان وزیر خارجه ایران منصوب شدم، طرحی چهار ماده‌ای را ارائه کردم.»

وی افزود: «همین طرح بعدها مبنای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل شد. این چهار بند عبارت از این هستند که برای پایان دادن به بحران و ممانعت از طولانی شدن درگیری‌ها که منجر به کشته شدن و آوارگی افراد بیشتری می‌شود، باید به اصل منازعه بپردازیم.»

ظریف ادامه داد: «اولا، برقراری آتش‌بس. معتقدم که باید آتش‌بس برقرار شود و همواره هم نیاز به برقراری آتش‌بس بوده است. افرادی برای آتش‌بس شرط و شروط می‌گذارند. اما روشن است که ما باید برای رسیدن به آتش‌بسی جامع، البته به استثنای گروه‌هایی که از سوی شورای امنیت سازمان ملل به عنوان گروه‌های تروریستی معرفی شده‌اند، شامل داعش و النصره، تلاش کنیم.»

به گفته وزیر امور خارجه، گفت‌وگوی ملی، اصلاح قانون اساسی و ایجاد دولت ملی با حضور اعضای دولت کنونی سه بند دیگر طرح پیشنهادی ایران بوده است.

آقای ظریف در مورد بحران یمن نیز گفت: «بمباران مردم بی‌گناه در یمن بیش از دو سال است که ادامه دارد، در حالی که سعودی‌ها امیدوار بودند که آن را ظرف دو هفته به پایان برسانند.»

وی افزود: «ما با آن درگیری هم مخالف بودیم و طرحی چهار ماده‌ای شامل آتش‌بس،کمک‌های بشردوستانه، گفت‌وگوی یمنی-یمنی و ایجاد دولتی بر اساس خواست مردم یمن، ارائه کردیم.»

وزیر امور خارجه ادامه داد: «معتقدیم که تنها راه در این درگیری‌ها، پذیرش این واقعیت است که هیچ راهکار نظامی‌ای وجود ندارد.»

ظریف در واکنش به گزارش اخیر روزنامه «نیویورک تایمز» که در آن ادعا شده است که ایران «بر عراق مسلط شده»، تاکید کرد که ایران همواره «انتخاب‌های درست» داشته و به کمک مردم عراق آمده است، بر خلاف کشورهایی که از صدام، داعش و گروه‌های تروریستی حمایت کردند.
فیلم
 
کلمات کلیدی : محمدجواد ظریف، برجام، تحریم، ترامپ، فرید زکریا، سی ان ان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۹:۱۹:۴۴
اونور اب ترامپ سعي در نقض برجام دارد و اينور اب هم عده اي از اين حركات ترامپ در پوست خود نميگنجند!!! (4476835) (alef-3)
 
فرهاد خارکن
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۰:۰۴:۵۵
ما از اینکه این اتفاق داره میفته متاسف هستیم.
ما تنها حرفمون اینه که چرا برای حرف ما که از اول داشتیم تینو میگفتیم ارزش قائل نشدید.
چرا چیزی که ما توی خشت خام میدیدیم شما توی آینه نمی دیدید؟
ما می گیم چرا خسارت زدین به تاسیساتی که که با خون جون های مملکت ساخته شده بود؟
چرا به جرف رهبر گوش نکردین و خواستین خودتون هم امریکا و بدعهدی هاشو تست کنین!

حالا آدم بده ما شدیم؟
آره؟ (4476893) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۰:۲۳:۵۴
2 سال از برجام گذشت. مدافعان سینه‌چاک برجام که کلید حل مشکلات را در دست «کدخدا» می‌دیدند باید درک کرده باشند که منتقدین دوستان واقعی آنها بودند و کسانی که در روزنامه‌ها تیترهای پر از اغراق و خلاف واقع می‌زنند مگس‌های دور شیرینی بودند که امروز هم برای توتال شاهد همان تیترهایشان هستیم. (4476917) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۱:۳۰:۱۸
مثلا شما بدون برجام جز سقوط 400 درصدی ارزش پول ملی چه کردید؟؟؟؟ (4476977) (alef-3)
 
Canada
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۳۸:۲۸
واقعاً آقای ظریف یا صالحی ، تصور میکنند در خارج از ایران و در آن شش کشور، برای دیپلمات‌های که این چنین به سادگی‌ و به ضرر منافع کشورشان، همه در خواستهای آنها را اجابت کردند، کسی‌ اعتباری قائل است که حالا آقای ظریف میفرمایند برنامه یی برای دیدار با تیرلسون ندارند؟ یعنی‌ اگر تیرلسون از آقای ظریف تقاضای دیدار بکند، آقای ظریف خواهند گفت نه، من آمدم به آمریکا که فقط با فرید ذکریا، مجری پاکستانی‌ سین، مصاحبه کنم؟ (4477082) (alef-3)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۳۸:۵۲
قیمت دلار راستگو ترین شاهد از عملکرد برجام است (4477084) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۰:۲۵:۱۲
از نمایندگان مجلس تقاضا دارم در مورد توتال جدیت داشته باشند تا دیگر تجربه تلخ برجام تکرار نشود و اعتماد مردم به نمایندگان خانه ملت افول پیدا نکند. (4476921) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۱:۱۰:۵۳
سعی نداره. نقض کرده. دیگه وقتی وزیر خارجه بگه برجام نقض شد ..... (4476960) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۱۳:۲۳
جناب، بهتر است بدانید و آنهایی که برای این روزهای ترامپ چیزی تدارک ندیدند، به خود می لرزند!!!

ما دلباخته ی کسی نیستیم که از اقدام کسی در پوست نگنجیم.
ما همیشه دشمن را دشمن میدانیم.

خوب است که جناب ظریف به این قضیه پی بردند.
کاش شما هم می فهمیدید!!! (4477033) (alef-11)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۵:۱۲
ما در پوست خود نمی گنجیم بلکه غصه می خوریم بخاطره این همه ضرر (4477093) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۸:۳۰
نکته جالب برجام اینه که اگر برجام نقض شود باید بریم به کمیته ای شکایت کنیم که توی کمیته آمریکاهم هست تا قضاوت کنند برجام نقض شده یا نه (4477102) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۳:۲۳:۵۰
انتظار داری بر اون طرف بگه همه چی عالی است؟ خب معلومه باید طلبکارانه حرف بزنه تا امتیاز بتونه بگیره (4477140) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۱:۲۳:۴۸
عمو
کنگره تحریم تصویب کرد کنگره هم شامل دموکراتها هم هست (4477240) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۹:۳۹:۲۳
سهم خواهي از كابينه و فشار بر رئيس جمهور؛ زیر نویس ممتد بازداشت حسین فریدون در صداوسیمای میلی در آستانه تنفیذ، تحلیف و معرفی وزرا به مجلس/ لزوم ايستادگي رئيس جمهور (4476866) (alef-3)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۶:۲۸
زیر نویس تلویزیون؟ (4477096) (alef-3)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۷:۲۵
اگر حسین فریدون جرمی مرتکب شده باید تاوان پس بده...جناب عالی اگر بجای حسین فریدون یک مقام دولتی از دولت قبل بود چی می گفتی؟ اون موقع هم می شود رسانه میلی؟ (4477099) (alef-3)
 
United Arab Emirates
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۸:۱۴
فساد هم سیاسی شده است.... (4477101) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۰:۲۴:۰۴
مشکل ما اینها که از خودمون فساد باشه سیاسیه ولی از دیگران فساده (4477195) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۰:۲۴:۳۰
ما که به روحانی رای داده ایم قطعا او را در هنگام فشارها تنها نمی گذاریم . (4477196) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۰:۲۶:۱۲
زنده باد ظریف . (4477202) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۱۹:۴۰:۱۹
آقای ظریف از آقای روحانی منصف تر هستش که واقعیات را میگه. (4476867) (alef-3)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۳:۵۲:۱۵
ولی مثل فرد مورد نظر درباره انتقاد ها بی انصافی کرد حالا بعد از دو سال داره به حرف منتقدین میرسه (4477165) (alef-3)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۰:۲۴:۵۲
طبق نص صریح برجام آمریکا باید شرکتها رو به معاملات مجاز با ایران تشویق کنه اما ترامپ دایم با جوسازی داره وانمود میکنه که ممکنه این توافق رو برهم بزنه و یا تحریم کنه دوباره ایران رو به بهانه های مختلف که این مخالف نص صریح برجامه. (4476919) (alef-11)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۰:۰۸
شما که قانون جنگل خوب میفهمید (4477085) (alef-3)
 
سامان
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۴۹:۲۴
دوستانی که یک زمان میگفتند اروپایی ها اقا اجازه هستند و آمریکا کدخداست و باید با کدخدا ببندیم امروز میگویند آمریکا هم ادامه نداد مهم نیست ما با اروپا ادامه میدهیم، الان اگر اروپا هم جا زد فکر کنم نظر دوستان این است که مهم نیست و ما خودمان تنهایی ادامه میدهیم!!
برجام نوزاد ناقص الخلقه ای بود که مرده متولد شد، دیگر امیدی به آن نیست، (4477104) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۲:۳۳:۴۹
نقض برجام شادی نداره، فقط باعث تأسفه که دو سال پیش به منتقدین برجام تنها با فحش و ناسزا جواب میدادند...
"به خدا پناه می برم از استبداد رای " (4477073) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۵ ۲۳:۱۹:۵۰
ترامپ و اوباما برجام را نقض نکرده اند امریکا یعنی همان کدخدا برجام را نقض کرده است. دولت محترم لطفا همه معاهده های ظاهرا بین المللی را مشتاقانه امضاء نکنید. (4477136) (alef-3)
 
بهمن
United States
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۰۲:۴۸:۴۳
تمام کاسه کوزه ها سر روحانی و تیمش شکسته میشود. (4477269) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۶ ۱۱:۱۴:۵۹
متاسفم برای ظریف که گول آمریکا را خورد و هیچ چیزی بدست نیاورد (4477723) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.