نظر منتشر شده
۵۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505223
اظهارات تازه ظریف درباره توافق برجام؛
منتقدان توقع شق‌القمر از برجام داشتند/ این توافق گچ را از پای شکسته ایران باز کرد
بخش سیاسی الف، 3 شهریور 96
تاریخ انتشار : جمعه ۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۰
محمد جواد ظریف در اولین گفت‌وگویش در دولت دوازدهم حفظ برجام و مدیریت اجرای‌ آن در داخل و عرصه بین‌الملل را در چارچوب مهم‌ترین برنامه‌های وزارت خانه متبوعش برشمرد و گفت: ما نیازمند برخوردی هوشمندانه در برخورد با اقدامات عهدشکنانه آمریکا هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان او گفت که برجام گچ را از پای شکسته ایران در برخورد با تحریم‌های ناعادلانه و غیرقانونی آمریکا، اروپا و سازمان ملل باز کرد و اگر ایران بخواد بعد از این قهرمان دو میدانی در اقتصاد و تعاملات مالی و بانکی‌اش شود به عوامل بسیار دیگری بستگی دارد.

ظریف که با ایسنا گفتگو  می کرد، در نخستین روزهای کاری خود تغییرات ساختاری، محتوایی و شکلی مهمی را در این وزارت‌خانه کلید زده است، تشکیل "معاونت اقتصادی" در وزارت خارجه را متاثر از برجام دانست و گفت که "برجام تشکیل معاونت اقتصادی را معنا داد."

در عین حال او تاکید کرد که نه برجام و نه تشکیل معاونت اقتصادی قرار نیست اقتصاد ایران را سامان دهند بلکه تنها موانع را از پای آن برداشته است.

اما شروع به کار ظریف در دولت دوازدهم مصادف شده است با جدیدترین اقدام آمریکا که این بار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را هدف قرار داده است.

سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین که در ماه‌های گذشته تندترین اظهارات و موضع‌گیری‌ها علیه ایران و برجام را در مجامع مختلف بین‌المللی داشته است از یکی دو هفته قبل از انجام آن و بعد از آن در رسانه‌های گروهی مختلف بین‌المللی و ایران بازتاب داشت.

آمریکا بعد از این‌که برای دومین بار پایبندی ایران به برجام را مجبور شد به گفته رسانه‌های این کشور با "اکراه" اعلام کند، خیز بلندی به سوی تحت فشار قرار دادن آژانس به عنوان تنها مرجع اعلام پایبندی ایران به برجام برداشته است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون در شش گزارشی که درباره اجرای برجام در ایران منتشر کرده است بر پایبندی ایران به طور کامل به برجام تاکید داشته و اقدامات ایران در این راستا را مورد تایید قرار داده است.

ظریف با اشاره به سفر نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل به وین و اهدافی که برای این سفر اعلام شده است با تاکید بر این‌که "اهداف و نتایج اعلام شده برای سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین با مفاد مختلف برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت در خصوص نقش آژانس و ضرورت صیانت از استقلال آن و حفاظت از اطلاعات حساسی که در معرض اطلاع آژانس قرار می‌گیرد، در تعارض است گفت: آژانس اجازه ندهد استقلال و موقعیتش در رابطه با برجام در صحنه بین‌الملل زیر سوال برود.

برجام به تشکیل معاونت اقتصادی معنا داد

ظریف در ادامه گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که برجام تا چه اندازه در شکل‌گیری ساختار جدید وزارت خارجه به ویژه تشکیل معاونت اقتصادی با توجه به گشایش‌های اقتصادی به دست آمده، موثر بوده است و چه فرصت‌هایی امروز در اختیار وزارت خارجه است که چنین ابتکار عملی را در پیش گرفت؟ گفت: کاری که برجام کرد، این بود که به شکل‌گیری معاونت اقتصادی در وزارت خارجه معنا داد. برجام موانعی که بر سر راه روابط اقتصادی وجود داشت، مرتفع کرد و حالا وقتش است که از این فضای موجود استفاده شود. این در حالی است که قبل از برجام این وضع نبود و به شکل دیگری از کار نیاز بود.

وی گفت: ما همچنان معتقدیم مهم‌ترین عامل برای پیشرفت اقتصادی تمرکز بر اهداف اقتصاد مقاومتی است. در عین حال اقتصاد مقاومتی و برجام قطعات یک پازل هستند.

ظریف گفت: اگر بخواهیم برجام را حفظ کنیم نیاز داریم تا روابط اقتصادی بین ایران و سایر کشورها را تقویت کنیم چراکه این روند باعث می‌شود مردم اطمینان یابند که از منافع برجام منتفع می‌شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که برجام برای ما هم فرصت ایجاد کرده است و هم نیاز به کار جدی اقتصادی، ادامه داد: باید ارتباطات گسترده‌ای به لحاظ اقتصادی و تجاری در سطح بین‌الملل ایجاد شود به نحوی که ایران جزو زنجیره ارزش جهانی قرار گیرد و حذف آن از این زنجیره از طریق تحریم به ضرر همه باشد. متاسفانه در گذشته با اعمال تحریم به راحتی توانستند برای ایران جایگزین پیدا کنند. با وجود پیش‌بینی‌های دولت قبل (دولت دهم) آنها توانستند در بحث انرژی ایران را حذف کنند و قیمت نفت به جای این‌که با حذف ایران بالا رود، پایین آمد و از 109 دلار به 107 دلار رسید. این به این دلیل بود که دیگران جایگزین ایران در بازار شدند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این پرسش که در روند مذاکرات هسته‌ای و پس از توافق توقعات و انتظارات از برجام بیش از حد معمول و واقعی‌اش بالا رفت و امروز با ادامه فعالیت شما در وزارت خارجه و تشکیل معاونت اقتصادی این تصور ممکن است برای برخی ایجاد شود که قرار است در حوزه تعاملات اقتصادی و سیاسی اتفاق بزرگی بیفتد و شق‌القمر شود. تا چه اندازه تحولات جدید در وزارت خارجه از چنین ظرفیتی اساسا برخوردار است؟ گفت: از بنده هیچ‌ وقت قبل و بعد از برجام جز این‌که گفته‌ام «برجام در پی حذف موانع اقتصادی است» جایی حرفی نشنیده‌اید و در این‌باره مثالی را بارها گفته‌ام.

فردی پایش شکسته بود، رفت پیش دکتر. به دکتر گفت بعد از این‌که گچ پایم را باز کردم می‌توانم فوتبال بازی کنم، دکتر گفت بله می‌توانید. سپس آن فرد گفت، ولی من که فوتبال بلد نیستمبرجام .

برجام گچ را از پای ایران باز کرد

ظریف با تاکید بر این‌که "برجام گچ را از پای ایران باز کرد" افزود: این‌که بتوانیم پس از باز کردن گچ از پا، قهرمان دو میدانی شویم به خیلی از عوامل دیگر نیاز دارد. البته دستاوردهای برجام هم کم نبوده است؛ میزان سرمایه‌گذاری و ورود منابع مالی به کشور حتی با زمان قبل از تحریم‌ها قابل مقایسه نیست و شرایط جدیدی ایجاد شده است.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: به خاطر مخالفت‌های داخلی از همان ماه ابتدای اجرایی شدن برجام به ویژه منتقدان توقع شق‌القمر از برجام داشتند که بخشی از این توقعات سیاسی بود، البته در همان زمان با بدعهدی‌های آمریکا نیز مواجه بودیم.

وی با ابراز خوشنودی از روند اجرای برجام تصریح کرد: با وجود این‌که در یکی دو ماه گذشته در اوج لفاظی‌های آمریکا علیه برجام و ایران بودیم، هم‌زمان نیز شاهد اوج سرمایه‌گذاری‌ها در ایران بودیم. موانع فاینانس و تامین منابع مالی برداشته شده و سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بحث توتال و رنو نیز انجام شده است.

ظریف گفت: معتقدم صبر، مقاومت و استقامت مردم ایران و مسوولان وزارت خارجه و سایر دستگاه‌ها در یک سال گذشته به بار نشسته است و الان می‌توانیم از مواهب باز شدن راه بهره‌مند شویم. ما اکنون در شرایط خوبی هستیم و انشاءلله نتایج بهتری را در آینده شاهد خواهیم بود.
 
نه برجام، نه معاونت اقتصادی قرار نبود به ما فوتبال یاد دهند
رییس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: نه برجام قرار بود به ما فوتبال یاد بدهد، نه معاونت اقتصادی. همه این‌ها قرار است زمینه آن را فراهم کنند که فوتبالیست‌های ما بهتر بازی کنند. بخش خصوصی ایران که بسیار توانمند است از جمله در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی و علوم و فن‌آوری‌های نو امکان حضور و بروز جدی در عرصه بین‌الملل دارند و باید کمک کنیم تا در این حوزه‌ها اطلاعات و فضای لازم در اختیارشان قرار گیرد. در عین حال باید از رقابت‌های غیرسازنده بخش‌های خصوصی داخلی‌مان در کشورها و بازارهای خارجی شویم.

آمریکا دیگر برای متحدان قدیمی‌اش، دیگر قابل اعتماد نیست
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این پرسش که تهدید ترامپ به خروج از برجام که در هفته‌های اخیر رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است را تا چه اندازه واقعی می‌دانید. فکر می‌کنید ترامپ از برجام در یکی دو ماه آینده خارج خواهد شد؟ گفت: نمی‌توان در این‌باره پیش‌بینی داشت، چراکه یکی از مبانی رفتار سیاسی ترامپ غیر قابل پیش‌بینی بودن اوست؛ البته شاید این رفتارش به عمد باشد و می‌خواهد غیر قابل پیش‌بینی به نظر آید. در دوران مبارزات انتخاباتی‌اش هم بر این مساله تاکید می‌کرد نباید قابل پیش‌بینی باشیم و از این زاویه به دولت اوباما انتقاداتی را وارد می‌کرد. از این رو تلاش ترامپ برای این‌که می‌خواهد قابل پیش‌بینی نباشد، قابل پیش‌بینی است و به نظر این مساله نقطه برجسته‌ای برای اوست.

ظریف ادامه داد: البته فکر می‌کنم کم کم نخبگان سیاسی آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند با جهان این‌گونه تعامل کنند که دنیا نسبت به رفتار ایالات متحده همواره در اضطراب باشد. این روند باعث می‌شود دنیا یاد بگیرد نقش و میزان وابستگی‌اش به ایالات متحده را کم کند. امروز متحدان قدیمی آمریکا در اظهارات علنی اعلام می‌کنند که آمریکا متحد قابل اعتماد برایشان نیست و این هزینه سنگینی برای ایالات متحده دارد.
 
انتخاب‌های آمریکا برای فشار بر ایران بسیار محدود شده است

وی اضافه کرد: در گذشته آمریکا تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه علیه ایران تصویب و اعمال می‌کرد که با وجود ضرر و زیانی که این تحریم‌ها برای اروپایی‌ها داشت، آنها با تصمیم و سیاست‌های آمریکا علیه ایران همراهی می‌کردند اما امروز به طور علنی و در عمل با این روند مخالفت می‌کنند و این یک تحول بنیادین است که به خاطر برجام شاهد آن هستیم. از طرفی آمریکا در حوزه‌های اقتصادی و تجاری که مدعی است توانمندی زیادی در عرصه جهانی به دلیل علاقه سایر کشورها به بازارهای آمریکا، دارد در رابطه با ایران بسیار محدود شده است و این هم از مزایای برجام است که انتخاب‌های آمریکا برای فشار بر ایران را بسیار محدود کرده است.
 
انتخاب‌های ما محدود به برجام نیست

رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اقدامات و فرصت‌هایی متقابلی که در اختیار ایران در واکنش به بدعهدهی‌های آمریکا وجود دارد گفت: سیاست هوشمندانه ما باید این باشد که در حرف و عمل نشان دهیم، انتخاب‌های ما محدود به برجام نیست و برجام تنها انتخاب ما نیست. ما انتخاب‌های دیگری هم داریم. ما این مساله را در خود برجام هم دیده‌ایم، این طور نیست تازه
به این صرافت افتاده باشیم که نیاز است انتخاب‌های دیگری هم به جز برجام داشته باشیم. بر اساس دستور مقام معظم رهبری در چارچوب نامه 9 ماده‌ای، مصوبه مجلس شورای اسلامی که هم‌زمان با تصویب برجام اعلام شد و نیز در متن برجام این انتخاب‌ها دیده شده است. از این رو باید بگویم که ما از ابتدا با چشم باز نگاه کردیم و این امکانات را در خود برجام دیدیم تا زندانی رفتارهای آمریکا در آینده نباشیم.

ظریف در ادامه با اشاره به اظهارات نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد و پیش از آن برخی سناتورهای آمریکایی مبنی بر اینکه "برجام ساز و کاری ایجاد کرد که انتخاب آمریکا برای اعمال فشار اقتصادی به ایران بسیار بسیار محدود شده است" خاطرنشان کرد: با توجه به این اظهارات همه باید بدانیم که انتخاب‌های آنها (آمریکایی‌ها) بی‌نهایت نیست و انتخاب‌های ایران هم محدود نیست.

وی افزود: باید در مقابله با اقدامات خصمانه و عهد شکنانه احتمالی و بعدی آمریکا مانع از آن شویم که آمریکا کاری کند برجام با هزینه ایران ادامه یابد یا آن را با هزینه ایران به هم زند. اگر با هزینه ما برجام ادامه یابد، یعنی بدون این‌که از منافع و مواهب برجام بهره‌مند شویم اجرای آن ادامه یابد و اگر با هزینه ما برجام را بر هم زنند، به این معناست که دوباره علیه ایران در جامعه بین‌الملل اجماع ایجاد خواهند کرد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما نیازمند برخوردی هوشمندانه در برخورد با اقدامات عهدشکنانه آمریکا هستیم. ابتدا باید اقدامات آمریکا را به خوبی و دقت رصد کنیم و در برابر اقدامات آنها واکنش متناسب نشان دهیم، بدون این‌که در زمین آنها بازی کرده باشیم. هم‌چنین باید موارد و اقدامات خلاف آمریکا را در کمیسیون مشترک برجام ثبت کنیم که تا کنون این کار با دقت و جدیت انجام گرفته است. اگر به همین شکل پیش رویم انتخاب‌های آمریکا در تقابل با برجام و ایران محدود خواهد بود.

وی در پاسخ به این‌که اگر آمریکا یک جانبه از برجام خارج شود واکنش ما چه خواهد بود؟ گفت: اگر آمریکا به سمت خروج یک طرفه از برجام پیش رود خود را در مقابل جامعه جهانی قرار داده است، در حالی که همه ساختارهای نهادینه آمریکا به دولت کنونی نصیحت می‌کنند، اگر یک جانبه برجام را لغو کند، حتما هزینه‌اش برای آمریکا "انزوا" خواهد بود.

آمریکا هیچ‌گاه نمی‌تواند مدعی نقض برجام از سوی ایران شود
ظریف تاکید کرد: آمریکا هیچ گاه نمی‌تواند مدعی شود که ایران نقض برجام کرده است و این همان سیاست هوشمندانه ایران است که ضمن حفظ همه انتخاب‌هایش در پیش گرفت. همان‌طور که رییس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی مطرح کردند، انتخاب‌های ما آن‌قدر زیاد است که در فرصت بسیار اندکی می‌توانیم به شرایط بهتر از قبل در حوزه فن‌آوری برگردیم. اما این ترجیح ما نیست در عین حال که انتخاب این گزینه برای ایران محفوظ است و وجود دارد.

وی گفت: از نظر ما برجام یک بازی برد ـ باخت نبود بلکه یک معامله بود که بین خواسته ما و طرف مقابل توازن ایجاد کرد و معتقدیم می‌تواند به همین شکل ادامه یابد. آمریکا انتخاب بهتری در برابر اجرای برجام ندارد رییس دستگاه دیپلماسی کشور خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها باید بدانند که انتخاب بهتری در برابر اجرای برجام ندارند. خروج از برجام انتخاب‌های بدتری را پیش پایشان می‌گذارد. اروپایی‌ها اعلام کرده‌اند "با آمریکا یا بدون آمریکا به برجام پایبند می‌مانند" ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش که در صحبت هایتان در تلویزیون اظهار کردید، اطمینان دارید اروپایی‌ها با آمریکا یا بدون آمریکا به برجام پایبند خواهند ماند، این سخن شما برچه اساسی است؟ با تاکید بر ای‌که "اروپایی‌ها این طور اعلام کردند و تا کنون هم این طور عمل کرده‌اند" افزود: البته این تصمیم سیاسی اروپا است که در جهت منافعش است؛ تصمیمی که تاثیر قابل توجهی در موقعیت و جایگاه اتحادیه اروپا و پیگیری منافعش دارد.

همیشه احتمال برگزاری نشست در سطح وزیران خارجه وجود دارد
ایران تا کنون درخواستی برای نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 نداشته است

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این‌که احتمال برگزاری نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 در حاشیه نشست مجمع عمومی سالانه سازمان ملل که اواخر شهریور و اوایل مهرماه در نیویورک برگزار می‌شود، وجود دارد؟ گفت: همیشه احتمال برگزاری نشست در سطح وزیران خارجه وجود دارد. البته این مساله به تصمیم و توافق در کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی و معاونان وزیران خارجه دو طرف باز می‌گردد، باید دید تا زمان مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرایط چگونه پیش خواهد رفت و برگزاری چنین نشستی مفید است یا خیر.

وی در پاسخ به این پرسش که ایران درخواستی برای برگزاری این نشست به واسطه اعتراض و رسیدگی به بدعهدی‌های آمریکا نداشته است؟ اظهار کرد: فعلا درخواستی در این زمینه داشتیم.

آژانس اجازه نخواهد داد استقلال و موقعیتش در رابطه با برجام زیر سوال رود
ظریف در ادامه درباره سفر نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل به وین و برخی نگرانی‌ها نسبت به اعمال فشار و فضا سازی علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاکید بر این‌که "هرگونه اقدامی از سوی ایالات متحده برای اعمال فشار به آژانس نقض برجام و نقض استقلال آژانس است" تصریح کرد: ما اطمینان داریم آژانس با علم به مقرراتی که به طور کلی
بر رفتار آژانس به عنوان یک نهاد فنی بین‌المللی حاکم است و با توجه به مفاد برجام و روش‌هایی که برای نحوه نظارت بر پایبندی ایران در چارچوب برجام و کمیسیون مشترک برجام مشخص شده است، حتما اجازه نخواهد داد با این اقدام سفیر آمریکا استقلال و موقعیتش در صحنه بین‌المللی و در رابطه با اجرای برجام زیر سوال برود.

وزیر امور خارجه کشورمان هم‌چنین در هفته جاری در واکنش به سفر هیلی به وین در نامه‌ای که به طور مشترک خطاب به آمانو و موگرینی نوشت، اهداف و نتایج اعلام شده برای سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به وین را با مفاد مختلف برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت در خصوص نقش آژانس و ضرورت صیانت از استقلال آن و حفاظت از اطلاعات حساسی که در معرض اطلاع آژانس قرار می گیرد، در تعارض دانست.

هم‌چنین نمایندگی دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عصر پنج‌شنبه در واکنش به بیانیه نمایندگی دائم آمریکا درباره سفر نیکی هیلی به وین و دیدار با مسوولان آژانس نسبت به عواقب مخرب هر گونه فشار غیرقانونی به آژانس در اجرای وظایف خود هشدار داد.

در این بیانیه‌ تاکید شده است که جمهوری اسلامی ایران کاملا به وظایف و مسوولیت‌های خود در ان پی تی، موافقتنامه پادمان، برجام و پروتکل الحاقی آشنا است و به این مسوولیت‌ها پایبند بوده و خواهد بود، اما هرگز اجازه سوءاستفاده از این قوانین را برای اغراض سیاسی بیمارگونه یک کشور خاص نخواهد داد. در عین حال ضروری است برای تدوام برجام همه اطراف به تعهدات خود پایبند باشند.

بیانیه نمایندگی کشورمان در وین هم‌چنین اظهار داشته است: ادعای دولت آمریکا مبنی بر این‌که "گزارش‌های آژانس به اندازه میزان دسترسی که ایران به بازرسان می دهد معتبر خواهد بود"، ادعایی عجیب و سخنی کاملا اشتباه است که در حقیقت به طور کامل اعتبار آژانس و گزارش‌های آن را نه تنها در مورد ایران که در مورد همه کشورها زیر سوال می‌برد. چنین ادعایی به معنای غیرقابل اعتماد بودن آژانس و گزارش‌های آن است و به نظر می‌رسد تنها در اثر کم اطلاعی و بی تجربگی تیم سیاسی جدید در آمریکا اظهار شده باشد.

نمایندگی کشورمان هم‌چنین در پاسخ به این سخنان که نگرانی‌های آمریکا هنوز ادامه دارد، اعلام کرد: نگرانی آمریکا از به اصطلاح عدم اجرای تعهدات ایران در چارچوب برجام در حالی که گزارشات متعدد آژانس حکایت از پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی خود دارد، حکایت از سیاست شکست خورده آمریکا در ترویج ایران هراسی است.

در پایان بیانیه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین ضمن ابراز خرسندی از گزارش‌های آژانس در خصوص اجرای تعهدات ایران در برجام، که همگی آنها دلالت بر پایبدی کامل ایران به این توافق دارد، تاکید شده است که جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بازرسین و متخصصان آن هم‌چنان با امانتداری و حرفه‌ای گری کامل به اجرای وظائف و ماموریت‌های خود در قبال برجام ادامه دهند.
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۲ ۱۰:۴۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۰ ۱۲:۲۰
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۳ ۰۹:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۷ ۱۲:۵۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۷ ۰۹:۴۳
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۲۰:۰۶
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۹ ۰۹:۰۸
 
۱۳۹۵/۰۷/۰۵ ۰۷:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۱/۰۷ ۱۸:۱۶
 
۱۳۹۴/۱۰/۲۹ ۰۱:۱۵
 
 
کلمات کلیدی : ظریف+برجام+اجرای برجام+ترامپ
 
لیسانس برق - قدرت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۰:۵۸:۲۱
من یک منتقد برجام هستم 38 ساله از تهران
انتظار شق القمر نداشتم ولی انتظار « تقریبا" هیچ » هم نداشتم (4533740) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۲:۵۱:۳۸
برجام ، گچ را از پای ایران باز کرد و زنجیر زد!! (4533871) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۷:۰۷:۱۵
ثابت کن که برجام تقریبا هیچ بوده ! (4534096) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۰۱:۱۳:۴۸
مشکل اب خوردن رفع نشد (4535443) (alef-3)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۸:۴۱:۵۶
درسته. سیف با گفتن « تقریبا" هیچ » واقعاً گاف خیلی بزرگی داد. (4534164) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۱۰:۱۹:۰۵
مردم منتظر برگشت قیمت دلار به قیمت 900 تومان قبل از تحریم ها هستند همانطور که قول آن به مردم داده شده بود (4534613) (alef-3)
 
تخمه بوبده کدو تنبل
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۰:۵۹:۳۹
برجام ؛ گچی است که تا آخر عمر از پای شکسته ایران باز نمیشود (4533742) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۰:۳۱
اینا شب و روز نشستن برای برجام ، واژه اختراع کنن !!!!!! (4533743) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۱:۴۰
والا
منتقدان که می گفتند هیچی ازش درنمی آید
ولی بعضی ها می گفتند
فتح الفتوح
آفتاب تابان
باغ میوه
و...
شجاعت صفتی است که نیکوست
مثل مردبایست بگوسرمان کلاه رفت (4533744) (alef-13)
 
ری شهری از ورامین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۱:۴۳
زیاد از ظریف تعریف کردیم ، .... از کار در اومد (4533745) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۳:۲۸
آقای ظریف درست صد و هشتاد درجه برخلاف گفته‌های گذشته خود اظهار داشته بند بند برجام حاصل عدم اعتماد به آمریکا است. پس چه کسی بود که قول و قرارهای جان کری وزیر خارجه آمریکا را معتبر می‌دانست و مگر خودشان نبودند که در مجلس گفتند نباید به گفته‌های همتای آمریکایی خود اعتماد می‌کردند؟ (4533746) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۵:۱۴
بازی برجامی دولت و غرب به مرحله‌ای رسیده که طرح بازدید از مراکز نظامی، البته نه برای جلب اعتماد آمریکا بلکه برای اعتمادسازی در اروپا مطرح خواهد شد با این فریب که اتحادیه اروپا با ایران مناسبات اقتصادی خوبی در دوران پسابرجام داشته است. و آنها با انتشار مدارکی مثل همیشه ساختگی فضایی ایجاد می‌کنند تا از مراکز حساس نظامی، بازرسی صورت گیرد. (4533751) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۵:۳۵
حامیان برجام در دولت اظهار می‌داشتند در صورت نقض برجام از سوی آمریکا چنین و چنان می‌کنیم حال که خودشان اعتراف به نقض برجام توسط آمریکا کرده‌اند پس چرا حرکتی از آنان دیده نمی‌شود؟ (4533752) (alef-13)
 
دکتر پشت کوهی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۵:۳۶
2 تا ایرباس هم برای شما شق القمره دکتر ! (4533753) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۶:۲۳
کره شمالی با اینکه سنخیتی با عقاید و مکتب ما ندارد ولی در مقابل زیاده‌گویی آمریکا ایستاده است. برعکس در ایران با اینکه پرچم امام حسین(ع) بر دوش داریم عملکرد وزارت خارجه به گونه‌ای است که آمریکایی‌ها هر روز گستاخ‌تر می‌شوند. (4533754) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۲:۵۷:۱۸
کره شمالی هم ماسید ! (4533878) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۵ ۰۱:۱۴:۴۴
اخبار نگاه میکنی؟ (4535444) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۶:۴۰
واقعیت این است که آمریکا در قضیه برجام موفق شده دولت ایران را بر سر یک دوراهی خسارت‌بار یا تسلیم محض و یا قبول نقض برجام قرار بدهد و این حاصل همان مذاکراتی است که برد-برد نامیده می‌شد! (4533755) (alef-13)
 
زُمُخت
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۷:۱۴
جناب ظریف !
برجام پای ما را چُلاقِ مادام العمر کرد (4533756) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۷:۲۷
آقای ظریف! دیگر توصیف برجام به نهال و باغ و نوجوان و خورشید تابان، کافی است. مردم عادی سوالی ساده دارند و آن سوال اینکه چرا ثمرات برجام در سفره‌های ما مشاهده نمی‌شود اما جیب نوکیسه‌ها و اشرافی‌ها هر روز پرتر و فاصله طبقاتی هر روز بیشتر می‌شود. (4533757) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۷:۲۴:۰۴
زنده باد برجام . ظریف عزیز مطمئن باش مسیر درست را انتخاب کرده ای . 24 ملیون رای به روحانی بدون برجام محال بود ! (4534120) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۸:۰۸
اینکه آقای ظریف گفته در برجام به اهداف خود رسیدیم درست است چون هدف این آقایان دست کشیدن از توان هسته‌ای بود که این کار را انجام دادند و همه چیز تمام شد. (4533759) (alef-13)
 
معلم
۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۰۹:۲۸:۵۷
منظورت ساخت سلاح هسته ای است. در این صورت حق با شما است. ما باید کره شمالی را الگوقرار می دادیم. (4534559) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۹:۰۲
چرا قانون اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام اجرا نشد و یک طرح تازه بی‌خاصیت مطرح شد؟ وقتی توافقی با 5+1 جز بدعهدی طرف مقابل دستاوردی نداشته طبق قانون قبلی باید عمل می‌شد نه این که قانون جدید بنویسند. (4533760) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۰۹:۲۲
با طرح تازه مجلس در مورد اقدام متناسب و متقابل کشورمان در اجرای برجام دیگر آمریکا مطمئن شد که هر چه تحریم کند فقط شاهد واکنشی نمایشی و منفعلانه از سوی ایران خواهد بود، گرایی که به دشمنان می‌دهند از هزینه کردن آنان می‌کاهد و به هزینه مردم ایران اضافه می‌کند و انواع متنوع تحریم‌ها و توطئه‌ها را به کشورمان تحمیل خواهند کرد. (4533762) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۱۳:۴۰
برجام نه تنها سیب و گلابی نبود بلکه سیب زمینی هم نبود (4533768) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۱۶:۵۴
منتقدان ؟!!!! کی بود میگفت با توافق همه مشکلات حل میشه؟!! (4533773) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۱۸:۱۸
وقتی آب خوردن رو هم به تحریم ها وصل می کنید باید انتظار چنین برخوردهایی هم داشته باشید.
همه مسائل رو به تحریم گره زدید حالا تحویل بگیرید. (4533775) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۱۹:۵۰
ان زمان که برای توجیه توافق ، درباره دستاورد های ان اغراق مکردید ، وقتی منتقدان نسبت به این رویه هشدار می دادند ، از سوی دولتی ها و رسانه هایشان متهم می شدند که چشم دیدن رفاه مردم را ندارند. حالا منتقدان شدند علت اغراق درباره برجام !!!! (4533777) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۲۱:۴۱
آقای ظریف

مردم ؛ خوب بودن یا بد بودن آثار برجام رو در سفره هاشون میبینن نه در سخنرانی شماها

حالا شما بگو با برجام تونستیم روزانه 800 میلیون بشکه ! نفت صادر کنیم !

چه فایده

پیاز با برجام شده 3500 تومن

مرغ با برجام شده 9000 تومن

تخم مرغ شده دونه ای 500 تومن با برجام (4533778) (alef-13)
 
صدیقی
United States
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۲۲:۳۵:۰۲
فراموش نکنیم اگر برجام نبود قیمتها و تورم الان 10 برابر بود (4534315) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۲۲:۰۴:۵۸
توی این چهار سال اندازه هشت سال قبلیش تورم داشتیم (4535309) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۴ ۲۳:۰۸:۱۵
در اواخر دولت دهم يعنی قبل از برجام، قيمت پرايد از هفت ميليون يهو پر کشيد به بيست ميليون دوست با انصاف من! (4535366) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۲۵:۵۲
پای شکسته یا گردن شکسته ؟ (4533779) (alef-13)
 
جلیلیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۲۷:۲۰
دولتمردان تدبیر امید سرمست از کرامات ایالات متحده وعده ی 100 روز دادند و مشکلات متعدد کشور را حتی مشکلات آب را فقط از طریق برجام قابل حل می دانستند چطور شده که با اجرای تعهدات ایران بطور کامل و نظارتهای سخت ناظران بیگانه بر تآسیسات محرمانه ی هسته ای و ... حالا با کم لطفی غربیها ، فرافکنی می کنند ؟ (4533780) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۲۸:۴۹
ظریف جان

یه سئوال ازت میکنم ، خدایی با صداقت جواب بده .

خوب ؟

ظریف جان

اگه خودت وزیر خارجه نبودی و یه طرف این مذاکرات نبودی ، واقعا راجع به این برجام و دست آوردهای اون چه نظری داشتی ؟ (4533781) (alef-13)
 
منتقد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۳۲:۳۳
ما از این برجام توقع آبنبات چوبی هم نداریم (4533784) (alef-13)
 
امیر حسین سلطان/تهران
United States
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۴۱:۴۲
سلام و درود بر دکتر ظریف و تیم مذاکره کننده ایران با گروه 1 + 5 (4533795) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۴۴:۱۳
چرا دروغ می گویید؟؟؟ این شما و دوستانتان بودید که می گفتید همه کارهای ما به برجام مرتبط هست و تمام مشکلات با برجام حل میشه....
اتفاقا منتقدان می گفتند که با برجام اتفاق خاصی نمی افتد.... (4533800) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۴۵:۰۹
چه کسی سر پنجره ماشین نشان داده بود 1$=1000 تومان. مخالفان یا موافقان؟؟ (4533803) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۴۶:۴۵
بنده به برجام جنابعالی نمره - 0 - از 100 میدهم دکتر جان (4533805) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۱:۵۵:۵۳
پایمان را نه برای بهبود که نشکسته گچ گرفته بودند . و گرنه درمان پای شکسته گچ گرفتن است .
لذا این گچ ضالمانه را باز کردیم تا راه رویم و بمرور و رفع تبعات آن بدویم . (4533816) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۲:۱۶:۴۵
چه تعبیر جالب و قشنگی
ظریف, دوستت داریم (4533842) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۲:۱۷:۳۷
اگر ما با جهان تعامل داشته باشیم, بهتر میتوانیم در جهان اسلام سربلند مطرح شویم (4533843) (alef-3)
 
اللهیاری
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۲:۲۳:۳۲
شما بخاطر باز کردن گچ مدال افتخار به سینه ات زدن جناب ظریف الممالک؟ (4533848) (alef-3)
 
عالمیان
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۲:۲۴:۱۵
آقای ظریف بس کنید؛هرروز یک حرف؛هر روز یک توجیه؛مردم خسته شدن... (4533849) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۳:۲۲:۳۸
مومن،باهوش و کارکشته.زنده باد فرزند ایران (4533902) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۳:۲۶:۵۵
زنده باد ظریف (4533905) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۳:۳۷:۴۲
منتقدان توقع شق القمر نداشتند بلکه شما بودید که ادعای شق القمر می کردید (4533915) (alef-3)
 
جمال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۱۳:۴۶:۵۲
برجام توافق مهمی بود و باید حفظ شود چرا که در سال ۱۳۹۱ با اون شرایط اسفناکی چاره ای دیگر نداشتیم . از دکتر ظریف هم تشکر می کنیم بابت زحمات زیادی که متحمل شدند . (4533924) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۲۲:۳۸:۲۴
شخص آقای ظریف زحمات زیادی کشیدند علی رغم فشار های داخلی،ب ایشان خسته نباشید میگوییم (4534317) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.