نظر منتشر شده
۲۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 385105
ادامه تائید و تکذیب ها درباره وجود جاسوس در تیم هسته ای/ عراقچی: قوه قضاییه و نهادهای امنیتی باید در مورد دستگیری جاسوس اظهارنظر کنند
بخش سیاسی الف، 4 شهریور 95
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۲
تائید و تکذیب ها درباره وجود جاسوس در تیم مذاکره کننده هسته ای ادامه دارد.

در آخرین اظهار نظر عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: من در این رابطه تنها حرف و شایعه شنیده‌ام و امیدوارم مراجعی که باید پاسخگو باشند رسما در این خصوص اظهارنظر کنند.

به گزارش الف به نقل از خبرگزاری ها، عباس عراقچی در حاشیه دیدار با فرهنگیان استان خراسان رضوی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: اگر جاسوسی دستگیر شده یا نشده من فکر می‌کنم قوه قضاییه و نهادهای دخیل در این موضوع باید توضیح دهند. وی ادامه داد: این‌که به شایعات اکتفا شده و پخش شود شکل مناسبی ندارد. من نیز در مقامی نیستم که تایید کنم کسی دستگیر شده و یا دستگیر نشده است. در این مورد قوه قضاییه و نهادهای امنیتی باید اظهارنظر کنند.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد: اگر جاسوسی بوده و یا نبوده این وظیفه تیم هسته‌ای نیست و ابزار آن را نیز در اختیار ندارد که آن را پیدا کند. این مساله وظیفه نهادهای امنیتی است که مراقبت کنند دشمن از منافذ نفوذ استفاده نکند.

این در حالی است که به گزارش فارس، در آیین تودیع و معارفه جانشین نماینده ولی‌فقیه در سپاه صاحب‌الزمان(عج) استان اصفهان که صبح امروز برگزار شد حضور حجت‌الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی جانشین نماینده ولی‌فقیه در سپاه گفت: این‌که رهبر انقلاب بارها نسبت به نفوذ هشدار دادند و امروز خبر رسیده از اعضای تیم مذاکره‌کننده شخصی جاسوس بوده و از انگلیس حقوق می‌گرفته است، نشان از پیچیده بودن مساله نفوذ دارد. وی ادامه داد: این مورد که اطلاع‌رسانی شده یکی از چندین موردی است که توسط سربازان این نظام کشف و یا جلوگیری شده و مابقی به دلایل مختلف رسانه‌ای نمی‌شود.

ماجرا از کجا آغاز شد
هفته گذشته عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی در تهران و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس خبر داد و افزود: متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است.

بعد از چند روز جواد کریمی قدوسی نماینده مجلس در گفتگو با رمز عبور مدعی دستگیری جاسوس و نفوذی آمریکا در تیم مذاکره کننده ایران شد. کریمی قدوسی در این مصاحبه گفته بود: این جاسوس ۱۰ روز پیش در سفر محمد جواد ظریف به ترکیه جزو تیم سفر بوده اما از همان داخل هواپیما دستور بازداشت وی صادر می شود و وی از داخل هواپیما در ترکیه پیاده نمی شود و به ایران بازگردانده می شود. وی در جریان مذاکرات و برجام، در تیم مذاکرات نفوذ کرده و به عنوان زیر مجموعه تیم بعیدی نژاد رئیس تیم ایرانی در مذاکرات کارشناسی ، فعالیت می کرد. این جاسوس علاوه بر اینکه از بانک مرکزی، از یک بانک خصوصی هم حقوق می گرفت چون بعنوان عضو هیئت مدیره این بانک هم بود. آمریکا به این جاسوس به دلیل فعالیت در کمیته برجام ، ماهانه هفت هزار و ۵۰۰ پوند حقوق می داد. این جاسوس علاوه بر حقوق از جاهای مختلف ایران، از آمریکا و انگلیس هم حقوق می گرفت.

اما بهرام قاسمی، سخنگو و رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه نیز در واکنش به این سخنان اظهار داشت: سخنان منتشر شده در یکی از رسانه های کشور به نقل از کریمی قدوسی نماینده محترم مجلس شورای اسلامی مبنی بر حضور فرد دستگیر شده در هیات همراه وزیر محترم امور خارجه در سفر اخیر به کشور ترکیه ادعائی بی پایه و اساس، بی ربط، کذب محض و قولی غلط است.

البته همان گونه که مشخص است سخنگوی وزارت خارجه صرفاً حضور متهم در سفر ظریف را تکذیب کرده است و اشاره ای به دیگر مسائل نداشته است.

ایسنا هم دیروز در این باره نوشت: در روزهای اخیر در برخی از رسانه‌ها اخباری در ارتباط با بازداشت فردی که گفته می‌شود در مقاطعی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای حضور داشته است، منتشر شده است. در راستای پی‌گیری‌های انجام شده در مورد این خبر، خبرنگار ایسنا جزییات بیش‌تری در مورد این موضوع از منابع مطلع کسب کرد. فرد مورد اشاره عضویتی در ستاد برجام و وزارت خارجه نداشته و فقط در مقاطعی از طرف یکی از بخش‌های اقتصادی کشور برحسب نیاز در تیم مذاکره‌کننده و مسائل مربوط به برجام حضور داشته است. این منابع مطلع با اشاره به این که چندی پیش مطرح شده بود که فرد بازداشت شده از ستاد برجام است، اعلام کردند:‌ دبیر ستاد برجام و اعضای آن کاملا مشخص هستند و او هیچ عضویتی در این ستاد ندارد. با توجه به این که این موضوع، یک پرونده امنیتی و قضایی است احتمالا مسوولان مربوطه در زمان مقررش و در صورت لزوم در این ارتباط اطلاع‌رسانی بیش‌تری خواهند کرد.

رسایی: بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی به اتهام جاسوسی
اما نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پستی در صفحه اینستاگرام خود طی یادداشتی از جاسوسی یک فرد مرتبط با تیم مذاکره کننده پرده برداشت. متن یادداشت به شرح زیر است؛
هفته گذشته جعفری دولت آبادی، دادستان تهران خبر از داد که با سرویس جاسوسی انگلیس مرتبط بوده و گفته شد که این فرد بازداشت شده در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است. این هفته خبر دیگری منتشر شد که فرد دو تابعیتی بازداشت شده، علاوه بر فعالیت های اقتصادی دولتی و خصوصی، مسئول یکی از کمیته‌های مهم هیئت مذاکره کننده و نماینده بانک مرکزی در این تیم بوده است یعنی همان کسی که قرار بود با مشورت خودش درباره مفاد برجام در لغو تحریمها به تیم مذاکره کننده جهت دهی کند.یکی از عناوین اتهامی وی، دریافت حقوق از موسسات امریکایی و انگلیسی (ماهانه ۷۰۰۰ پوند معادل ۳۵ میلیون تومان) در ازای تلاش های وی است. علاوه بر همه این مبالغ دریافتی، وی از نگاه سخنگوی دولت، از ذخایر نظام هم بوده است (یعنی حقوق نجومی می گرفته). وزارت خارجه که در برابر توهین ها و تحقیرهای دول غربی، خصوصا آمریکا کِز می کند و ساکت است، درباره این خبر شیر شده و به میدان آمده که همه اینها کذب است و هیچ کس از ستاد اجرایی برجام بازداشت نشده!

سئوال اینجاست؛ بالاخره کدام طرف راست می گوید؟ راه حل راحت است. وزارت خارجه به جای اینکه تکذیب کند، به این فرد که تصویر آن را در ذیل این پست قرار داده ام، تریبون بدهد تا با خبرنگاران مصاحبه کند. وی عضو تیم مذاکره کننده بوده و اطلاعات دقیقی در این باره دارد که این تصویر سلفی را هم به عنوان سند از حاشیه حضور خود در مذاکرات هسته ای منتشر کرده است. توضیحات وی می تواند آبی بر این آتش باشد.

این شخص دری اصفهانی است، فردی غير بانکی با سابقه حسابداري در نهادهای انگليسی و کانادايی! وی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه نفت است. دری، البته سابقه عضویت در جامعه و انجمن حسابداران خبره ایران، عضویت پیوسته در انجمن حسابداران خبره انگلستان و ولز (ICAEW) و عضویت در انجمن حسابداران خبره اُنتاریو در کانادا (CICA) را در رزومه دارد و اکنون مدتی است که عضو هيات مديره بانک سامان است!

وی در دوره تحريمها بانک سامان در حوزه پرداختهای کالاهای اساسی و دارو نقش اساسی پيدا کرد. اين البته به لطف ارتباطات ويژه خارجی هيات مديره بانک سامان است. دری اصفهاني دارای پاسپورت کاناداست و در حال حاضر مدير شرکت دارويی UNIVERSAL HEALTH AND PHARMA PRIVATE LIMITED در تورنتو است.

دری اصفهانی: بازداشت نشدم/ خبری که حذف شد
  در واکنش به این خبرها اما دری اصفهانی در مصاحبه با سایت خبری بانک مردم این اتهامات را تکذیب کرده و گفته است که آزاد است.

دری اصفهانی در این مصاحبه با مضحک خواندن اخبار حاشیه‌ای علیه خود گفت: من که دارم با شما صحبت می‌کنم در بانک مرکزی هستم و بازداشت نشدم. من تمام وجودم را برای اعتلای ایران تقدیم کرده‌ام. تمام تلاش من در طول عمر خدمت به ایران و اعتلای کشورم بوده و خواهد بود. وی افزود: تمام این مطالبی که در سایت‌ها و رسانه‌ها منتشر شده کذب محض است و نمی‌دانم این خبررسانی‌ها چرا و با چه هدفی انجام می‌شود.

اما بعد از چند ساعت این خبر از روی خروجی این سایت برداشته شد.

نسیم آنلاین نیز در این باره نوشته بود: روز سه شنبه ۲۶ مردادماه سال جاری بود که رسانه‌ها خبری را از قول دادستان تهران در خصوص دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی در هفته گذشته در تهران و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس منتشر کرده بودند. جعفری دولت آبادی همچنین افزوده بود: متهم در حوزه اقتصادی و مرتبط با ایران فعالیت می‌کرده است.

پیگیری ها و شنیده ها منجر به کسب اخبار جدید و مهمی در خصوص این دستگیری و هویت و جایگاه فرد بازداشت شده گردیده است. خبرها حاکی است فرد دو تابعیتی بازداشت شده علاوه بر فعالیت های اقتصادی دولتی و خصوصی، "مسئول یکی از کمیته‌های مهم هیئت مذاکره کننده" و "نماینده یکی از نهادهای مالی" در این تیم است.

وی در هفته گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. یکی از عناوین اتهامی وی دریافت حقوق از موسسات امریکایی و انگلیسی در ازای ارائه اطلاعات مهم مالی و اقتصادی جمهوری اسلامی است.

پیگیری‌ها مشخص کرده وی در حالی که تحت عنوان مشاوره و هیئت مدیره برخی بانک‌ها جزو یکی از نجومی بگیران دولت بوده، در ازای ارائه اطلاعات مختلف داخلی (که به جهت حضور در سطوح عالی مدیریتی اطلاعات مهمی را در اختیار داشته) به موسسات تاثیرگذار بر تحریم‌ها مبلغی در حدود ماهانه ۷۵۰۰ پوند (حدود ۳۰ میلیون تومان) دریافت می‌نموده است.

گفتنی است پس از اعلام این خبر سیدیاسر جبرائیلی معاون خبرگزاری فارس نیز در کانال تلگرامی خود مبادرت به افشای نام این عضو تیم مذاکره هسته‌ای با تابعیت دوگانه کرد. جبرائیلی در کانال تلگرامی خود نوشت: این خبر درست است که عضوی از ستاد اجرای برجام بازداشت نشده است. اما دری اصفهانی مسئول بانکی تیم مذاکره کننده(تبعه انگلیس) به اتهام جاسوسی در بازداشت است. فرجام چنین برجامی چندان مبهم نیست.
۱۳۹۵/۰۷/۰۸ ۱۱:۱۶
 
۱۳۹۵/۰۶/۲۱ ۱۴:۰۷
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۲۰:۲۱
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۱ ۱۰:۴۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۰ ۱۱:۰۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۸ ۱۸:۰۳
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۸ ۱۷:۱۴
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۶ ۱۸:۰۲
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۴ ۱۳:۱۸
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۴ ۱۲:۲۱
 
 
کلمات کلیدی : دستگیری، جاسوس، برجام، نفوذ+جاسوس در تیم هسته ای
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۱۸:۵۶:۴۰
از امريكا هفت هزار پوند ميگرفته از انگليس هم هفت هزار دلار از هفت جا تو ايران هم هفت هزار دينار مي گرفته ما ملت محكوم به اطلاع رساني از پايان خبر هستيم الباقي هم حدس و گمان و تكذيب و تاييد مقامات (3903297) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۱:۱۳:۰۴
روزنامه هاي زنجيري، قبلا،وجود اين فرد را نشانه توان تخصص بالاي تيم مذاكره اعلام مي كردند. بر خلاف تيم قبلي!!! (3903425) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۲:۳۵:۵۰
آقایون دقت کنند که تاریخ تکرار نشه! (3903510) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۲:۳۸:۳۰
به نظر میاد اشتباهی مانند جاسوسی موسویان پیش آمده. (3903518) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۲:۱۶:۰۴
آقای تکذیب !! بفرمایید !!!! (3903741) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۱۹:۳۴:۳۱
این موضوع ربطی به تیم مذاکره کننده ندارد. موضوعات فنی مطرح می شود مثلا در مورد تحریمهای نفتی یا بانکی یک نفر از وزارت نفت یا متخصص بانگی معرفی می شود برای مشاوره دادن در این موضوعات حال این چه ربطی به تیم مذاکره کننده دارد که اساسا هیچ ابزاری برای اینکه بدانند این فرد سوابقش چیست و به کجا وصل است در اختیار ندارند. اگر تقصیری هم وجود دارد نهادهای مسئول این امر باید پاسخگو باشند نه امثال ظریف و عراقچی که وظیفه دارند از توان کارشناسی کشور در امور فنی استفاده کنند. (3903334) (alef-13)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۱:۰۲:۴۲
کلا خراب کاری ها ربطی به تیم هسته ای نداره. همه ش مربوط میشه به دولت قبل. این دولت همگی از ذخایر نظامن که کلا توی عمرشون یه خطای کوچیک هم انجام ندادن. (3903411) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۲:۱۵:۲۹
اگر کسی از نهادی به تیم مذاکره کننده ملحق شود ، بطور سلسله مراتب ، وزارت خارجه از طریق معاونت اطلاعاتی خود باید علی القائده ، بیوگرافی فردی و تجاری و سیاسی ایشان را دقیقا" بررسی و تأیید نماید .
آقایان از حول حلیم در دیگ افتاده اند !!!!!
توجیه کارساز نیست !!!!
دستاورد برجام ، فقط هیچ نبوده !!! بلکه فجیع هم بوده .
علاوه بر عدم تحقق قابل پیش بینی منافع ، خسارتها و خطرات را نیز به ارمغان آورده . (3903740) (alef-13)
 
Indonesia
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۷:۱۱:۴۸
ماله کشان حرفه ای یعنی اگر از کسی مشاوره بگیرند که نظرات سیا را به آنان القاء کند مقصر نیستند؟؟ بابا تو چقدر باحالی ؟/ واقعا این دولت هیچ کار مشکلی ندارد زیرا گروهی در ایران شده اند ماله کشان دولت، هر گندی بزند بلافاصله عده ای می آیند به ماله کشی واقعا که ................................... (3903821) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۳:۲۳:۱۳
با وجود اینکه تیم مذاکره کننده مسئولیتی در قبال سوابق این فرد نداشته، اما پیامد مشاوره گرفتن از چنین افرادی کاملا مشخصه که به نفع کشور نبوده و نیست و خسارتهای کوچک و بزرگی به کشور تحمیل میشه (3904352) (alef-13)
 
گنجی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۸ ۲۰:۱۰:۴۲
دیگه باید چه اتفاقی بیفتد که ربط داشته باشد؟ (3910236) (alef-13)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۱۹:۴۱:۴۲
اگه اون طرف واقعا جاسوس باشه که واقعا فاتحه برجام رو باید بخونیم (3903340) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۰:۵۶:۰۱
همین الانش هم ما فاتحه برجام رو خوندیم (3903400) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۲:۲۷:۳۹
برادر برجام صدها خاصیت داره هواست کجاست (3903493) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۲:۲۷:۵۰
چجوری یک فرد سه تابعیتی عضو تیم مذاکره کننده شده ؟
کسی به پاسداری از تاج ملکه الیزابت دوم قسم خورده یعنی منافع ایران را در نظر می‌گیرد ؟ (3903494) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۳:۰۲:۰۲
تهمت نزنید گناه کبیره ست (3903541) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۴ ۲۳:۴۸:۳۷
براى چه در كشور ما افراد دوتابعيتى شاغل هستند ، فردى كه تابعيت كانادا را دارد به ملكه اليزابت و پرچم كانادا قسم ميخورد و بايد حامى منافع كانادا باشد ، مسئولان كشور بالاخره فكرى براى مسئله دو تابعيتى ها و شغل انها و دسترسى انها به منابع مالى و پولى كشور بكنند ، منى ندارد فردى به پرچم كشور ديگرى قسم بخورد و تابعيت انجا را داشته باشد و در كشور ما با خيال راحت كار و تجارت و بساز و بفروش و خريد و فروش نمايد ، امروز به فكر باشيد كه فردا بسيار دير است . (3903593) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۱:۳۹:۴۰
جالب اينكه خبر را منتشر مي كنند ولي ناقص ،
يكبار شفاف بگوييد چه كسي دستگير شده ، چرا دستگير شده ؟
حتي نام او را هم به درستي ممي گويند ، البته اتهام جاسوسي قبلا"‌ هم سابقه داشته ، به همين دليل است كه ما با شك و ترديد به اين موضو نگاه مي كنيم چون اين خبرها معمولا"‌ توسط كساني اعلام مي شود كه هيچ ربطي به ماجرا ندارند (3903708) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۴:۲۲:۰۱
اگر خبر کذب باشد آقای کریمی قدوسی و .... بایستی یخاطر تشویش اذهان عمومی به قوه قضاییه پاسخگو باشند. (3903788) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۰۶:۴۱:۲۴
ما هنوز در شوک حقوق های نجومی هستیم

واقعا اگر جاسوسی در جریان مذاکرات راست باشد این را دیگر چطور پشت سر بگذاریم

چرا ... (3903811) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۰:۱۶:۰۹
این در مسئولیت دستگاه اطلاغاتی و امنیتی کشور است.تمام کسانی که عضو اصلی هستند یا مشاور یا در جاشیه در تمام اورگانها ونهادهای تصمیم گیری به هر نحو باید از صافی بکذرند و بعد از آنهم همه از صافی گذشتگان زیر نظر باشند .خیلی زود دیر میشود. (3904018) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۱:۴۸:۱۵
می گم برجام چرا داره گشایش اقتصادی برای غربی ها ایجاد می کنه و برای ما تقریبا هیچ هست... (3904185) (alef-13)
 
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۴:۲۲:۰۸
هروقت شنیدیدو پخش شدکه مورد خلافی رخ داده و عده ای رد کردند و عده ای تایید اصل را بر درست بودن بگذارید و منتظر مرور زمان هستند مقامات سیاسی لطفا کمی فکر کنید آیا غیر از این بوده است (3904447) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۱۶:۱۱:۱۴
يعني تو ايران يه آدم پاك پيدا نميشد بعنوان مشاور بانكي بفرستن؟
اين آقا اگه بد بوده چرا تو ايران انقد رشد كرده اگه خوب بوده هم كه تاج سرما (3904614) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۰۵ ۲۲:۵۵:۰۲
فکر می کنيد دولت در اين مورد چی می گه؟!! دولت قبل مقصره!! (3905042) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.