نظر منتشر شده
۳۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 462901
از دست داده‌ها دستاورد نیست
محمد کاظم انبارلویی، ۲۷ فروردین ۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
با آنکه ده‌ها نقد مستند در مورد برجام توسط دلسوزان کشور مطرح شده است، با آنکه مقامات دولتی رسماً و علناً دستاورد برجام را «تقریباً هیچ» اعلام کرده‌اند، اما رئیس جمهور محترم همچنان برجام را می‌ستاید و دستاوردهایی برای آن قائل است که در عالم خارج دیده نمی‌شود.

رئیس جمهور محترم 23 تیرماه 94 صریحاً اعلام کرد؛ «به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم که طبق این توافق در روز اجرا تمامی تحریم‌ها حتی تحریم‌های تسلیحاتی و موشکی هم به صورتی که در قطعنامه بوده لغو خواهد شد. تمام تحریم‌های اقتصادی شامل مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل، پتروشیمی و فلزات گرانبها به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق و حتی تحریم‌های تسلیحاتی هم کنار گذاشته می‌شود.»

امروز که کارنامه آقای روحانی در دست مردم برای نمره ‌دهی است، خوب بود در هنگام ثبت نام نامزدی انتخابات ریاست جمهوری به مردم اعلام می‌کردند کدام یک از وعده‌هایی که در مورد توافق برجام اعلام کرده بودند تحقق یافته است؟
آقای روحانی در سالروز گرامیداشت دستاوردهای هسته‌ای از برجام به عنوان «ابر باران‌زا» یاد کردند، خب بگویند این باران کجا باریده است؟! پس از برجام اوباما هر روز برای ما شاخ و شانه می‌کشید و نه تنها تحریم‌ها را لغو نکردند بلکه بر آن افزودند. ترامپ هم همین مسیر را طی می‌کند!

آن‌ها نه تنها تحریم‌ها را افزودند بلکه اموال بلوکه شده ما را به تاراج بردند. تاراج اموال بلوکه شده ما حتی اروپایی‌ها را به طمع انداخت. آن‌ها هم به همین غارتگری پرداختند. این در حالی است که دولت یازدهم به همه تعهدات خود در برجام عمل کرد و آمریکا و اروپا به آنچه که آقای روحانی گفته بود و وعده داده بود عمل نکرد.

دولت روحانی بر اساس این توافق 12 هزار سانتریفیوژ را از چرخش انداخت و آب سنگین اراک را با بتن نابود کرد. آن طرف به پاس این خدمات نه تنها تحریم‌ها را لغو نکردند بلکه هر روز به بهانه‌ای تحریم وضع کردند و با پررویی شروع به تحقیر دولت ایران نمودند.

آیا از دست داده‌ها را می‌شود دستاورد تلقی کرد؟!
 چرا عمل به تعهدات در برجام از سوی دولت، نقد، همزمان و سخاوتمندانه صورت گرفت اما عمل به تعهدات طرف مقابل نه تنها نسیه بلکه خلاف آن عمل شد؟ آیا این را می‌شود دستاورد به مردم معرفی کرد؟ آیا این نوعی اهانت به شعور و داوری مردم نیست؟

آقای روحانی می‌گویند؛ امروز می‌توانیم آب سنگین صادر کنیم! سؤال این است وقتی تاسیسات آب سنگین اراک را با بتن تخریب و تولید آن را متوقف کردیم، چطور می‌توانیم آب سنگین صادر کنیم؟ چرا واقعیت را به مردم نمی‌گویید؟ واقعیت این است؛ آب سنگین تولید شده را بر اساس توافق برجام باید برای اطمینان آنها به خارج می‌فرستادیم! آیا این امتیاز داده شده دستاورد است یا خسارت؟!
بارها وزن و اعتبار برجام توسط منتقدین مشفق دولت گفته شده است. علاوه بر آن مقامات دولتی اعم از رئیس بانک مرکزی، وزیر خارجه، وزیر اقتصاد و دست‌ اندرکاران قرارداد برجام این نقدها را پذیرفته‌اند و  اعلام کرده‌اند  دستاورد برجام تقریباً هیچ است، اما پاسخ این نقدها از سوی رئیس‌جمهور متهم کردن منتقدین به «بیسوادی»، «مزدوری»، «کودک صفتی»، «بزدلی»، «متوهم»، «عقب‌مانده»، «تازه به دوران رسیده»، «هوچی باز»، «یک مشت لات»  و بالاخره اینکه «باید بروند جهنم» بوده است.

در تمامی برخوردها وی یک دلیل و سند حقوقی و قانونی برای رد ادعاهای منتقدین ارائه نکرده است. چرا آقای روحانی بر خلاف اخلاق و حقوق شهروندی چنین جفایی را در حق منتقدین روا می‌دارد؟ آقای روحانی شفاف ‌سازی را جزء دستاوردهای دولت خود می‌داند در حالی‌ که بر کسی پوشیده نیست که دولت یازدهم دولت محرمانه‌هاست.

مذاکرات و گفتگوهای برجام محرمانه بود و مردم ما از طریق رسانه‌های خارجی ابعاد گفتگوها را پی گیری می‌کردند. قراردادهای نفتی محرمانه است، قراردادهایی که با طرف‌های خارجی بسته‌ایم محرمانه است، بارها نمایندگان مردم در مجلس گلایه‌های خود را در این باره مطرح کرده‌اند. مفاسد اقتصادی در بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در دولت یازدهم رکورد زد.

آیا این هم جزء دستاورد و شفاف ‌سازی است؟
مدیریت اشرافی و حقوق‌های نجومی صدای مردم را درآورد. پاسخ سخنگوی دولت در این باره این بود که این جماعت از ذخایر نظام هستند!

بیش از یکرسال از افتادن تشت رسوایی حقوق‌های نجومی از بام عملکرد دولت می‌گذرد. حتی یک مدیر نجومی که بالای 50 میلیون تومان در ماه حقوق می‌گرفت و از میلیاردها تومان پاداش و وام با بهره کم برخوردار بود، نه معرفی، نه مجازات شد.

این درحالی است که صدها هزار نفر از کارمندان دولت صادقانه خدمت‌ می‌کنند، حقوق  اندک می‌گیرند و از شرافت و عزت دولت جمهوری اسلامی دفاع می‌کنند. آیا حقوق‌های نجومی را که مصداق اشرافی‌گری در دولت یازدهم هستند، می‌‌شود دستاورد کارآمدی دولت دانست؟ برخی از این مدیران محصولی جز رکود، بیکاری، گرانی و ... در حوزه اقتصاد نداشتند. چطور از عملکرد آنها به عنوان دستاورد دفاع می‌شود؟

آیا تعطیلی 60 درصد از بنگاه‌های تولیدی را می‌توان دستاورد تلقی کرد؟ صدای مردم را در هر رأیی که به صندوق‌ها می‌ریزند باید شنید. انتخابات 29 اردیبهشت فرصتی است برای شنیدن این صداها. مردم می‌گویند یک فرصت 4 ساله برای رسیدن به اهداف چشم‌انداز 20 ساله از دست رفت اما آقای روحانی از دست داده‌ها را دستاورد تلقی می‌کند و نمی‌خواهد آنچه را در خارج از ذهن خود به عنوان یک واقعیت حقیقی قابل مشاهده است رؤیت نماید. شکم مردم را  نمی‌توان با اعداد و ارقام و آمار کاغذی سیر کرد. مردم حساب جیب خود را دارند.
حجم نقدینگی بیش از 100 درصد افزایش یافته است. بدهی دولت به بانک‌ها دو برابر شده است. اقتصاد ما در رکود تورمی می‌سوزد اما رئیس جمهور مدعی است از رکود خارج شده‌ایم و از بانک مرکزی برداشتی نکرده‌ایم!

ابر و باد و مه و خورشید با دولت یازدهم همکاری کردند تا آنها شغلی برای جوانان این مرز و بوم تدارک کنند، اما اکنون در هر خانه دو سه جوان بیکار تحصیلکرده وجود دارد.

عقلانیت سیاسی حکم می‌کند آقای روحانی از وضعیت موجود در حالی که افکار عمومی نسبت به آن معترض است دفاع نکند. او باید بپذیرد در کارش نقص وجود دارد. اگر نقد مشفقانه منتقدین را قبول ندارد حداقل نقد دوستان خود در دولت و نیز شبکه رسانه‌ای حامی خود را بپذیرد. آن‌ها از دستاورد برجام و نیز دستاوردهای اقتصادی دولت با تأمل و احتیاط سخن می‌گویند. خوب است این تأملات و نیز احتیاط‌ها را ایشان در مواضع خود به ویژه در مناظرات ملحوظ کند.
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۵:۳۴
 
۱۳۹۶/۰۱/۲۰ ۱۲:۰۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ۱۸:۳۶
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۹ ۰۱:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ ۲۲:۲۰
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۸ ۲۰:۲۲
 
۱۳۹۵/۰۸/۲۳ ۱۵:۱۴
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۴ ۱۹:۰۱
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۴ ۱۲:۰۳
 
۱۳۹۵/۰۴/۲۷ ۱۹:۰۲
 
 
کلمات کلیدی : روحانی+برجام
 
Romania
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۵:۴۶
تعطیل نمی شوند، به تعلیق در می آیند!

روغن نباتی پر سابقه جهان یک هفته پس از شرکت بهداشتی داروگر تعطیل شد. درسن مانند شرکت ارج،آزمایش، پارس الکتریک، پلی‌اکریل اصفهان، کاشی ایرانا، دوچرخه‌سازی ایساک، قند ورامین، روغن‌نباتی‌قو، چیت‌سازی ری و ایران چوب . لابد انبوه رسانه های دولتی مانند ماجرای زیان 450 میلیارد تومانی داروگر خواهند گفت " شرکت جهان تعطیل نشده، بلکه فعالیت آن به خاطر تغییرات و نوسازی و بهسازی به حالت تعلیق در آمده است"! درباره توقف برنامه هسته ای و سانتریفیوژها و رآکتور اراک و پرتاب ماهواره و آزمایش موشکی نیز همین واژه گله گشاد تعلیق و توقف موقت به کار لاپوشانی همه بد عملی ها و کم کاری های دولت آمده است.

استناد آنها لابد به این قانون طبیعی است که ماده و انرژی از بین نمی‌روند بلکه از حالتی به حالتی دیگر تبدیل می‌شوند! درست مانند قارون شدن مدیران اشرافی و هم سفره های آنها در ازای محرومیت مردم و به زمین خوردن تولید کنندگان و فعالان اقتصادی. با همین دست فرمان، اگر فردای 29 اردیبهشت خبر آمد که رئیس دولت ، انتخابات را به مردم معترض واگذار کرده، شگفت زده نشوید که همین محافل رسانه ای بگویند دولت روحانی تعطیل نشده، بلکه برای تغییرات و بهسازی و نوسازی به حالت تعلیق موقت در آمده است! (4260461) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۳۹:۵۲
ار دست رفته ها ارزش پول ملی بود با 400 درصد کاهش!!!! (4260962) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۵:۱۵:۱۲
تعارف نکن. ورشکستگی صنعت نساجی در سالهای قبل و کفش ملی و ... رو هم بنداز گردن دولت روحانی!
پارس الکتریک سالها بود که هیچ فعالیتی در زمینه الکترونیک و ... نداشت و صرفا از برخی قالبها و دستگاههای تزریق پلاستیکش به یک شرکت قطعه سازی خودرو خدمات میداد.
شرکت قند ورامین بخاطر فرسودگی شدید تجهیزات و عدم نوسازی در سالهای گذشته و مقرون بصرفه نبودن تولید تعطیل شد. همینطور چیت سازی ری و شرکت ارج.
جالب اینکه مدیریت این شرکتها اکثرا در دست بنیادها و نهادهای خاص خارج از دولت بوده که با مدیریت جهادی! این شرکتها را بوضع ناگوار رسانده اند و حالا هم از دولت طلبکارند.
اتفاقا ورشکستگی این شرکتها خود دلیل محکمی است بر اینکه در فضای بسته و اقتصاد محدود هیچ تولید و شکوفایی صورت نمیگیرد و هیچ انتقال تکنولوژی در وضعیت تحریم قابل انجام نیست.

راه نجات کشور، همانا پرهیز از معرکه گیری بین المللی و درگیری با دنیا و تحریمهاست. البته اگر توان فهم آنرا داشته باشید. الله اعلم (4261095) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۶:۳۱:۵۴
همین امروز 6 فاز پالایشگاهی عسلوییه افتتاح شد که به برکت برجام بود ولی در دولت مهرورز با آنهمه درامد نفتی حتی یک فاز هم افتتاح نشد . (4261363) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۳:۲۱:۳۱
بالای نود و سه درصد این فازها در دولت قبلی پیشرفت داشت عزیز دل برادر و در اوج تحریم (4262225) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۲۷:۰۳
آقای محترم اگر انصاف نداری سواد که داری برو صحبتهای خود زنگنه را بخوان میفهمی بیشترین پیشرفت این پروزه ها در دولت دهم و تحت مدیریت قاسمی رخ داد. (4264616) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۱:۵۶:۲۴
من نظر شما را نقد نمیکنم.وعده ما انتخابات. (4260466) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۹ ۲۱:۰۹:۵۷
در انتخابات هم اتفاق خاصی نخواهد افتاد خیلی دلخوش نباش (4267294) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۲:۰۰:۴۵
همین برجام هم نبود الان دلار بالای 8000 تومن بود و تورم 50% پس ... (4260486) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۹:۱۳:۴۶
به مرگ بگیرید تا به تب راضی شوند (4261755) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۲:۴۰:۴۸
يكي از بستگان ما در يك شركت مشترك ايراني-الجزايري در الجزاير كار مي كنه و هنوز پول لازم براي شركت شون رو تو چمدان مي بره! (4260589) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۵:۳۳:۱۳
چرا پول رو توی چمدان میبره؟ از کی این اتفاق افتاده؟ مگه قطعنامه ها کاغذ پارهای بیش نبود(سخنرانی سال 85) چی شده چرا این مشکلات بوجود امده؟ تعجب کردم از حرف شما (4261171) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۳:۴۵:۴۳
آقای روحانی می‌گویند؛ امروز می‌توانیم آب سنگین صادر کنیم! سؤال این است وقتی تاسیسات آب سنگین اراک را با بتن تخریب و تولید آن را متوقف کردیم، چطور می‌توانیم آب سنگین صادر کنیم؟ چرا واقعیت را به مردم نمی‌گویید؟ واقعیت این است؛ آب سنگین تولید شده را بر اساس توافق برجام باید برای اطمینان آنها به خارج می‌فرستادیم! آیا این امتیاز داده شده دستاورد است یا خسارت؟! (4260735) (alef-13)
 
Austria
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۵:۰۳:۲۸
آن قلب راکتور اراک بود. آب سنگین همچنان در حال کار است.
به مساله هسته ای که میرسید، معیشت مردم اهمیت ندارد؟ هسته ای، آب و نان میشود برای ملت؟ رونق و اشتغالزایی برای کشور دارد؟ (4261052) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۳۷:۰۲
جهالت یعنی این که آب سنگین را با اون فناوری و هزینه های بسیار بالا تولید و سپس با اندک قیمتی صادر کنیم. حماقت یعنی به این کار افتخار کنیم و فخر بفروشیم. آب سنگین به درد راکتور اراک می خورد که به ما نمی دادند و مجبور بودیم خودمون تولیدش کنیم. حالا که به لطف برجام سایت اراک را ویران کردیم تولید آب سنگین یعنی .... (4264641) (alef-13)
 
بیژن
Italy
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۰۱:۴۴
جناب انبارلویی اگر دکل های نفتی و سه هزار میلیاردهای خاوری و چند هزار میلیاردی های بابک زنجانی و خسارات مرتضوی و ... را هم جزء از دست رفته ها بدانید فرمایشتان درست است اما برجام! اگر چهار ساله دولت روحانی با زمان احمدی نژاد مقایسه شود، بله این از دست رفته هم سرمایه است. وقتی سرمان را زمین می گذاشتیم و برمیشدیم میدیدیم یک تحریم جدید نصیبمان شده من این را سرمایه می دانم. هسته ای شده بود بزرگترین دستاورد احمدی نژاد که آن هم دستاورد وی نبود بلکه ثمره ی خون هزاران شهید و دولتهای پیشین و احمدی نژاد شده بود میراث خوار این دستاورد و آنقدر به پر و پای کشورهای مختلف پیچید تا شد آن پرونده لاینحل و آخرِ دست هم که شده بود بهانه حمله آمریکا. که اگر نبود تدبیر دولت یازدهم معلوم نبود من و شمایی امروز بودیم که بنویسیم یا نه؟ (4260787) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۷:۵۰:۳۶
امریکا خواب حمله به سوریه را دیده بود تهدید به حمله هم کرد زمان حمله را هم اعلام کرد وقتی مردم سوریه و دولت سوریه مقاوم در برابر امریکا مقاومت کردند در لحظه آخر اوباما با کمال
سرافکندی اعلام کرد به سوریه حمله نمی کند، آیا سوریه برجام داشت که امریکا جرات حمله به سوریه را نداشت، کج فهمی شما تا کجاست؟؟!!!! در سوریه یک حاج قاسم سلیمانی حضور داشت که امریکا جرات حمله به سوریه را پیدا نکرد، در ایران صدها حاج قاسم سلیمانی وجود دارد که امریکا غلط می کند خواب حمله به ایران را ببیند، این حرف پوچ و بی اساس و دروغ که برجام مانع حمله امریکا به ایران شد مزخرف ترین شعار تکرار افراد ساده لوح است. (4261571) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۱۶:۲۳
از برجام حمايت ميكنم و به روحانى راى ميدهم. (4260848) (alef-13)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۲۷:۰۴
آقاي انبار لوئي اگر برجام نبود بايستي چكار ميكرديم گرفتاري هائي كه متوجه مردم است متوجه شما ها كه نميشد از جمله بيكاري روز افزون گراني با نرخ تورم لجام گسيخته خدا ميداند اگر اين برجام نبود برنج را كيلوئي 50 هزارتومن و گوشت را كيلوئي 200هزار تومن بود و بالاتر از همه ناياب شدن دارو ها خدا را شكر شما و مسئولان كه مريض نميشويد اگر هم شديد براي سرما خوردگي بعضي تان گروه پزشكي دم در خونه تون است انصاف هم چيز خوبي است صادرات بيش از 2 ميليوني نفت كه منافع بيشترش متوجه دارندگان قدرت هم هست چي ديگر مخواستيد اخيرا تو. يكي از سايتها خوندم كلي صادرات فرش دست بافت به آمريكا داشتيم كه خودش منشا اشتغال خيلي از روستائي است وخيلي چيزهاي ديگر .... البته فكر نكن كه من منافع دارم با حقوق بازنشستگي دارم اموراتم را ميگذرانم (4260891) (alef-13)
 
mohammad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۴۰:۱۱
آقای انبارلوئی؛
با سلام و ضمن تشکر از شمردن از دست داده ها و یا دست آوردها، از شما به عنوان یک انقلابی دلسوز انتظار می رود که به نکات مثبت نیز نیم نگاهی داشته باشید، شما بهتر می دانید که امور اجتماعی از حافظه بلندی برخوردار است و یک شبه همه چیز خراب و یا اصلاح نمی گردد. اگر به گذشته نظری داشته باشید
برخی مسائل برای شما روشن تر خواهد گردید. بخش زیادی از توقف کارخانجات تولیدی به دلیل مدیریت ضعیف در گذشته بوده که یا از بستگان نسبی و یا سببی بنده و شما بوده اند که نتوانستند توسعه دانش و توانمندی فناورانه روز را درک و مجموعه های خود را به روز رسانی کنند و با تولید محصولات از رده خارج و غیر اقتصادی اعم از خرد و کلان؛ این تبعات را ناشی گردیدند. بخشی نیز از تبعات تحریم های ناجوانمردانه آسیب دیده اند و در آن دوران نیز تمام ذکر و فکر ما دفاع از یک اندیشه منحرف در سطح اجرائی کشور گردید و از برنامه ریزی خودکفائی ها غافل شدیم. بر فرض که آب سنگین را صادر نکنیم؛ کجا باید مصرف کنیم؟
اوصیکم به تقوی الله (4260964) (alef-13)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۴:۴۲:۰۱
سلام یادش بخیر پراید مستضعف از 7 تومان به 19 تومان و اپارتمانش اذ متر ی پانصد تومان به سه میلیون تومان رسید وچقدر روحانی به مستضعفان خیانت کرد که نگذاشت اموال مستضعفین تصاعدی بالا رود واین خود کم جرمی نیست (4260979) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۵:۲۱:۱۹
بابا این غربگراهایی که زمان امضا برجام ریختن تو خیابون زدن و رقصیدن و آبروی نظام اسلامی رو تو دنیا بردند مگر این چیزها حالیشون میشه . حالا همش بیا مقاله بنویس .اینها دنبال مسائل دیگری بودند که بهش نرسیدند کاری هم با برجام و این چیزها ندارند. به همین دلیل به دنبال اقناع این جماعت نباشید. فقط باید کنترل شوند (4261117) (alef-13)
 
Slm
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۵:۳۳:۲۰
اوناییکه از برجام انتقاد میکنند فقط به یک سوال ساده جواب بدن.. اگه برجام نبود وضعیت فعلی کشور چگونه بود؟.... مطمئن باشید هیچکدام جوابی ندارن چون خودشونم نمیدون کشور تو چه ناکجا آبادی بود.. انتقاد بدون مدرک و ادله از برجام فقط از روی سیاست ورزیه... درضمن برجام تصمیم شخص نبود تصمیم نظام بود که باید بدست افراد متخصص این حوزه مانند اقای ظریف انجام می گرفت که گرفت... (4261172) (alef-13)
 
مصدق
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۸:۵۹:۲۴
اگر برجام نبود وضعیت اقتصادی از این وضعیت امروز بدتر نبود پیشرفت هسته ای را داشتیم منتظر انداختن یک لقمه نون توسط بیگانه جلویمان نبودیم, سربلند و با افتخاری از اهداف انقلاب دفاع می کردیم , از داشته های خود حمایت می کردیم و این همه کارخانه تعطیل نمی شد و بیکاری مردم نظاره نمی کردیم, داشته های خود را ارتقا میدادیم و آقای خودمان بودیم و....... (4262678) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۲:۴۰:۰۷
برادر محترم بحث در مورد اصل برجام نیست بلکه در مورد کارایی آن است. این چیزی که ما دیدیم نه آفتاب تابان بود نه ابر باران زا و نه فتح الفتوح. بیشتر به یه تنفس مصنوعی شبیه بود که اون هم به لطف بدعهدی طرفهای غربی داره بی خاصیت میشه. (4264650) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۵:۳۷:۵۸
تا طرح و راه حل جایگزین نداشته باشید این نقدها فایده نداره نقد باید اینطور باشه که طرف بگوید برجام بد است و طرح عملی من برای حل مشکلات اینه و با جزئیات بیان کنه
وگرنه مخالفت کردن با هر چیزی توی این دنیا بدون اینکه راه حل داشته باشی فاقد اعتباره
مثلا:
واکسیناسیون بد است و از دید من خیانته و...سوال: طرح جایگزین شما برای واکسیناسیون چیه؟ جواب: طرحی ندارم ولی انتقاد دارم

الف مدتیه منتشر نمیکنی ها مهربون باش (4261184) (alef-13)
 
جلیلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۵:۵۶:۳۳
در زمان تحریم ها نفت ایران اینگونه فروش می رفت:
فروش نفت به چین: نفت به چین فروخته شد اما 22 میلیارد دلار پول نفت از سوی چین در یک حساب بلوکه شد. چینی ها معادل این پول به ایران وام دادند. در ابتدا 4 میلیارد دلار سود وام کسر شد. همچنین 8 درصد هم به دلیل احتمال عدم توانایی در پرداخت وام از پول نفت به عنوان بیمه کسر شد.

فروش نفت به هند: در مقابل نفت روپیه می گرفتیم که با اون فقط می شد کالاهای بی کفیت هندی (مثل برنج سمی) خریداری کرد.

حالا واقعا برجام دستاورد نداشته؟؟؟؟؟
شاید برجام مفرح ذات نبوده باشه، اما قطعا ممد حیات بوده. (4261232) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۶:۱۳:۱۴
نقد تخریبی و ضعیفی بود
این همه میگید بعد از برجام هیچ اتفاقی نمی افتاد و این همه اتفاقات خوب رو نادیده میگیرید یک بار هم با خود میگفتید که اگر برجام نبود وضعمون چطور میشد (4261295) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۷:۲۸:۵۰
دوست عزیز من یکی از شهروندان همین کشورم که سال 90 عقد کردم و یادم نمیرود که یخچالی که 1300 قیمت داشت چگونه هر روز قیمتش گران و گرانتر میشد تا اینکه بعد از یکماه خواستم بخرم که فروشنده نمیفروخت و وقتی اصرار کردم گفت فعلا با قیمت 3 میلیون ببر ولی بعدا و هر وقت قیمت مشخص شد تصویه حساب میکنیم که بعد از یکماه لطف کرد و 100هزار تومان برگرداند!
یادمان نمیرود که همه چیز مثل ونزوءلا لحظه ای بود!!

این است دستاورد برجام و ثبات اقتصادی و این را باید دید و مچکر بود. (4261509) (alef-13)
 
نیما
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۱۷:۳۵:۴۸
واقعا نظرتون اینه که برجام هیچ فایده ای نداشته ؟
یعنی صادرات نفت هم زیاده نشده اصلا ؟
.... حداقل ازاده باشید ! (4261530) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۱:۰۱:۳۹
این تقریباً هیچ بهتر از هیچ هیچ است.. (4261959) (alef-13)
 
الی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۷ ۲۲:۱۸:۳۴
بهتر است دولت صد صفحه ضمیمه برجام ومتن فارسی قطع نامه۲۳۳ شورای امنیت را منتشر کن تا اوج خیانت برجامیها برای مردم روشن شود (4262104) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۰۹:۱۳:۴۴
تا نگید اگر برجام نبود راه حل شما چه بود فایده نداره (4262707) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۱۹:۵۵:۲۷
همش میگن اگه برجام نبود چطور میشد انگار حالا مشکلات حل شده بلکه هروز یه مشکل و تهدید و تحریم جدید روبه رو میشیم دلشون خوشه میگن نفت میفروشن اما نمیگن پولش وارد کشور نمیشه و فقط میره تو حساب بلوکه شده مشتی آدم ساده مغز هم حرف این دولت رو باور میکنه (4264310) (alef-13)
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۲۸ ۲۰:۵۷:۴۲
اقای صالحی همکلاس مونیز وهمکلاس خانم رایس چگونه می توانند با برجام مشکل اب ومحیط زیست راحل کنند به مواضع هردو درطول ۳سال توجه کنید اقای ظریف تعلیق تحریمها رفع تحریم می داند بهتر نبود اقایان چند مترجم خبره وحقوقدان با خود می بردند- (4264449) (alef-13)
 
ایران بانو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۳۰ ۲۱:۴۱:۵۵
نتیجه ی نبود سیاستمداران اگاه به زمانه،ملی گرا ،و نخبه و جهان دیده و درس سیاست و اقتصاد خوانده،همین است. از بدو انقلاب تا به امروز همه اش افراد ویژه در نهاد ها،حوزه ها،ارگان ها و سازمانها روی کار می ایند که هیچ کدام در کشور داری تخصص نداشتند و ندارند.خانه از پایبست ویران است. برای همین خون تانرا الوده نکنید که سودی ندارد ! تنها باید بدرگاه خدا نیایش کرد که کشور ما را از دشمن،خشکسالی و دروغ ،دور نگه دارد. هر چند هم دشمن دارد زمینه ژ جنگ و تجزیه را می چیند،هم به یمن وزیران نخبه ی محیط زیست و دیگر دست اندرکاران کاران،خشکسالی داریم،هم دروغ ،فت و فراوان شده، پس حرفم را پس گرفتن چون یادم رفته بود همه را داریم!!!! اما ا. افریدگار بخواهیم ایران ما یکپارچه بماند، (4269633) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته