توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 477815
پوتین: حملات علیه روسیه کار بازندگان انتخابات آمریکاست
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵
رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد، "بروکراسی فوق‌العاده قدرتمند" اجازه نمی‌دهد تا روسای جمهوری آمریکا تغییراتی ایجاد کنند. جای تعجب ندارد که دونالد ترامپ نتوانسته روباط با مسکو را احیا کند، درست مانند آنکه اوباما نتوانست گوآنتانامو را ببندد.

به گزارش ایسنا، به‌رغم آنکه دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ابتدا روی کار آمدن، سیگنال‌هایی برای ارتقای روابط با روسیه می‌فرستاد که در آخرین ماه‌های ریاست جمهوری اوباما به پایین‌ترین سطح رسیده بود، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مصاحبه با لوفیگارو گفت که مسکو "هیچ انتظار ویژه‌ای" از رئیس‌جمهوری جدید آمریکا ندارد.

به گزارش راشا تودی، پوتین گفت: روسای جمهوری آمریکا می‌آیند و می‌روند اما چشم‌انداز سیاسی آنها به ندرت دستخوش تغییرات می‌شود. رهبر کنونی آمریکا هم در حال هدایت یک سیاست سنتی آمریکاست. این تغییرناپذیری سیاسی را می‌توان به ماشین بروکراتیک گسترده آمریکا نسبت داد که محدودیت‌های سفت و سختی را علیه هر رهبر تازه‌کار اعمال می‌کند.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: زمانی که فردی انتخاب می‌شود، عقایدی دارد. اما ناگهان افرادی می‌رسند و به آنها توضیح می‌دهند که اوضاع چگونه اداره می‌شود و فورا همه چیز عوض می‌شود. هیچ دولتی نمی‌توان از این تله فرار کند و در واقع حوزه قدرتش کاهش می‌یابد.

پوتین همچنین تاکید کرد، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا هم قربانی همین سیستم بود و حتی نتوانست وعده انتخاباتی خودش مبنی بر تعطیل کردن زندان بدنام گوآنتانامو را هم عملی کند. او با توصیف اوباما به عنوان "مرد متفکر آینده‌نگر" گفت، تردیدی ندارد که رئیس‌جمهوری سابق آمریکا قصد داشته به وعده‌هایش عمل کند اما با وجود آنکه گوآنتانامو به شکنجه‌ها و بازداشت‌های غیر قانونی‌اش مشهور بود، نتوانست این کار را انجام دهد.

او با اشاره به سوءرفتارهای گسترده و مستند در زندان گوآنتانامو گفت: باورتان می‌شود فرانسه یا روسیه اینگونه رفتار کنند؟ این فاجعه است اما چنین چیزی در ایالات متحده ممکن است و تا به امروز ادامه دارد.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین ابراز امیدواری کرد "عادی‌سازی روابط سیاسی با واشنگتن" انجام شود اما تاکید کرد "عجله‌"ای ندارد و آماده است تا پایان "هیستری ضد روسیه از جانب حزب بازنده در انتخابات آمریکا که شکستش را به گردن روسیه می‌اندازد" صبر کند.

پوتین در مصاحبه با لوفیگارو که متن کامل آن امروز چهارشنبه منتشر می‌شود، افزود: من به صورت محتاطانه‌ای خوش‌بین هستم و گمان می‌کنم ما می‌توانیم و باید بتوانیم روی مسائل اصلی به توافق‌هایی دست یابیم.

او همچنین با انتقاد از افزایش بودجه نظامی ناتو و قدرتنمایی‌ آنها در نزدیکی مرزهای روسیه گفت، با این اوصاف ترامپ یک "رویکرد عملگرایانه و قابل درک" نشان داده است و از سایر کشورهای عضو ناتو هم خواسته تا سهم مالی منصفانه‌ای در دفاع جمعی به همراه آمریکا پرداخت کنند.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین درباره اتهام مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و فرانسه گفت،‌ نمی‌توان ادعاهای مطرح شده درباره اینکه مسکو عامل هک شدن ایمیل‌های کمیته ملی دموکراتیک (حزب دموکرات آمریکا) است را با سند و مدرک ثابت کرد. او گفت، سرپوش گذاشتن روی منبع حمله و قربانی کردن مسکو به زمان زیادی نیاز ندارد.

پوتین همچنین از گمانه‌زنی ترامپ مبنی بر اینکه ممکن است فردی با ملیت روسی اقدامی در جهت تخریب دولت روسیه و برهم زدن روابط روسیه – آمریکا انجام داده باشد، تایید کرد. او گفت: ممکن است فردی فلشی با نام یک تبعه روسیه و یا چیزی شبیه به آن وارد کرده باشد.

رهبر روسیه معتقد است، اصل مشکل این است که شکست‌خوردگان در انتخابات نوامبر گذشته نمی‌خواهند مسوولیت عملکرد ضعیفشان را بپذیرند. او گفت: آنها اصلا تمایلی ندارند که به این مساله اذعان کنند و ترجیح می‌دهند خودشان و اطرافیانشان به این فکر کنند که تقصیری نداشتند، سیاست‌هایشان درست بوده و همه‌ی کارها را به نحو احسن انجام دادند و فردی از خارج کار آنها را بی‌نتیجه گذاشته است. اما اینطور نیست. آنها بازنده شدند و باید به این اذعان کنند. دموکرات‌ها باید با این واقعیت مواجه شوند و زمانی که این طرز فکر کنار گذاشته شود، همکاری با آمریکا راحت‌تر می‌شود.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد: زمانبندی مشخصی برای چنین چرخش احتمالی وجود ندارد. این حقیقت که این کارها با استفاده از ابزارهای ضد روسی انجام می‌شود، خوب نیست و اختلاف در امور بین‌المللی به ارمغان می‌آورد. اما این گذراست، همه چیز می‌گذرد، این هم می‌گذرد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا + پوتین + ترامپ + روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.