توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 490023
لاوروف:توافقات بسیاری با طرف آمریکایی صورت گرفت/ روسیه در انتخابات آمریکا مداخله‌ای نکرده است
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۳
[لاوروف و تیلرسون]وزیر خارجه روسیه پس از حضور در نشست روسای جمهور روسیه و آمریکا در حاشیه نشست سران کشورهای گروه ۲۰ به اظهارنظر درباره نشست پرداخت.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز (جمعه) طی کنفرانس خبری درباره نشست میان ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه و دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا توضیح داد و گفت: نشست بین روسای جمهور دو کشور سازنده بود، ضمن اینکه در این گفت‌وگو طرفین بر توافق‌های سودمند دوجانبه ابراز تمایل کردند.

لاوروف در حاشیه نشست سران کشورهای ۲۰ در هامبورگ و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: نشست مذکور دیدار طولانی اما سازنده بود. به اعتقاد من این نشست تایید می‌کند که هر دو رییس‌جمهور بر اساس منافع ملی کشورهای خود عمل کرده و دستیابی به این منافع را در پیگیری توافق‌های سودمند دوجانبه و نه سناریوهای تقابل‌جویانه می‌بینند.

لاوروف همچنین تایید کرد که پوتین و ترامپ در خصوص آتش‌بس در جنوب سوریه که قرار است از نهم ژوئیه اجرایی شود به توافق رسیده‌اند.

وی در این مورد گفت: امروز در امان پایتخت اردن کارشناسان اردنی، آمریکایی و روسی بر تفاهمی مبنی بر ایجاد مناطق کاهش تنش دست یافتند.

وزیر خارجه روسیه همچنین افشا کرد این آتش‌بس که قرار است در مناطق درعا، قنیطره و سویدا عملی شود مورد نظارت قرار خواهد گرفت.

روسیه و آمریکا همچنین به گفته لاوروف، ‌متعهد شدند تا این آتش‌بس از سوی تمامی طرفین درگیر تحت نظارت قرار گیرد.

این سیاستمدار روسی همچنین خاطرنشان کرد که مساله امنیت در نواحی نقاط کاهش تنش در وهله اول از سوی پلیس ارتش روسیه در همکاری با نیروهای آمریکایی و اردنی محقق خواهد شد.

لاوروف در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر طرح مساله اوکراین در نشست ترامپ و پوتین، گفت: روسای جمهور دو کشور روسیه و آمریکا در این خصوص توافق کردند تا کانال‌های ارتباطی خود را جهت پیشبرد صلح در اوکراین بر اساس توافق مینسک افزایش دهند.

وزیر خارجه روسیه همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر فرصت‌هایی جهت افزایش سرعت اجرای توافق مینسک در اوکراین ایجاد شده است.

وی در ادامه از مساله امنیت سایبری به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در این گفت‌وگو یاد و عنوان کرد: مساله امنیت سایبری همانطور که بسیار قابل درک است در این نشست مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفت.

روسای جمهور اتفاق نظر داشتند که این حوزه هر روز به محل تهدیدات بیشتری چون تهدیدات تروریستی تبدیل می‌شود.

لاوروف همچنین اذعان کرد که طرف آمریکایی در این نشست به مساله احتمال مداخله مسکو در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا نیز اشاره کرده است.

وزیر خارجه روسیه در ادامه از مبارزه علیه تروریسم، جرایم سازمان یافته، حملات سایبری به عنوان دیگر موضوعات مطرح شده در اولین نشست ترامپ و پوتین یاد کرد.

لاوروف در پاسخ دیگری مبنی بر موضع روسیه در قبال اتهام مطرح شده از سوی ترامپ مبنی بر مداخله این کشور در انتخابات اخیر آمریکا، تشریح کرد: ما همواره بر موضع پیشین‌مان هستیم چرا که طی ماه‌های گذشته در جریان ادعاهای مطرح شده در این خصوص حتی یک مدرک ارائه نشده است و پوتین در این نشست صراحتا تاکید کرد که این ادعاها به هیچ وجه صحت ندارند و دولت روسیه در انتخابات آمریکا مداخله‌ای نکرده است.
 
کلمات کلیدی : لاوروف+ترامپ+پوتین + روسیه +انتخابات آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.