توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 444262
ترامپ و اشرف غنی گفت‌وگو کردند
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۲
روسای جمهور آمریکا و افغانستان در یک گفت‌وگوی تلفنی به بحث درباره وضعیت امنیتی افغانستان و مبارزه با تروریسم پرداخته و برای دیدار با یکدیگر ابراز تمایل کردند.

به گزارش ایسنا، هم‌زمان با گفت‌وگوی تلفنی دونالد ترامپ و اشرف غنی، روسای جمهوری آمریکا و افغانستان، ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان به کنگره آمریکا گفت، برای موفقیت ماموریتش در افغانستان به چندهزار نیروی نظامی تازه نیاز دارد.

به گفته نیکلسون ۱۳ هزار و ۳۰۰ نیرویی که در حال حاضر در افغانستان هستند برای انجام عملیات ضد تروریستی کفایت می‌کنند اما برای آموزش و مشاوره درست به نیروهای امنیتی افغانستان به چند هزار نیروی تازه نیاز است.

همزمان با صحبت های ژنرال نیکلسون در برابر کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، روسای جمهوری آمریکا و افغانستان نیز با یکدیگر گفت‌وگوی تلفنی انجام دادند.

دو رهبر درباره مسائل امنیتی افغانستان و منطقه، امور اقتصادی و سرمایه گذاری، و مبارزه با تروریسم و کشور های حامی آن گفتگو کردند. در این گفت‌وگو ترامپ درعین حال خطاب به رئیس جمهوری افغانستان بر لزوم دیدار دو رهبر تاکید کرد.

رئیس جمهوری افغانستان نیز گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از مرحله دشواری عبور کرده‌اند و نیروهای افغان در کنار نیروهای آمریکایی در برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم سهم داشته‌اند.

به گزارش بی.بی.سی، در همین حال ژنرال نیکلسون به سنای آمریکا گفت موضوع نیاز به نیروهای بیشتر را با ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و ژنرال دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش این کشور مطرح کرده و دولت نیز به این بحث روی خوش نشان داده است. ژنرال نیکلسون در عین حال درباره نقش کشورهای منطقه در بی ثبات کردن افغانستان ابراز نگرانی کرد.

نیکلسون گفت، رویکرد روسیه در افغانستان از سال گذشته تغییر کرده و هدف فعلی آن تضعیف دولت افغانستان و نیروهای ناتو در این کشور است.

به گفته نیکلسون، روسیه چند نماینده طالبان را در غیاب نمایندگان دولت افغانستان به مسکو دعوت کرده در حالی که مذاکرات صلح باید به رهبری دولت افغانستان باشد.

وی هم چنین در ادعاهایی، نقش ایران را پیچیده‌تر از روسیه خواند و گفت از نظر دولت افغانستان منافع مشترک تهران و کابل اجازه همکاری‌های بیشتری به دو کشور می‌دهد و این علیرغم تلاش های همزمان ایران برای بی‌ثباتی افغانستان است.

ژنرال نیکلسون در همین حال گفت، آمریکا باید رابطه خود را با پاکستان مورد ارزیابی جدی قرار دهد چرا که این کشور فعالانه از طالبان حمایت می کند.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، اشرف غنی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.