نظر منتشر شده
۱۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 392864
توکلی در نامه به علی شمخانی مطرح کرد؛
از امضای عجولانه هرگونه قراردادی پیشگیری کنید/ همه اشکالات رفع نشده است
بخش خبری الف، ۲۷ شهریور ۹۵
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲
رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه ای به دبیر شواری عالی امنیت ملی با اشاره به باقی ماندن ۹ ایراد اساسی در قراردادهای جدید نفتی و هشدار داد اگر باقیمانده مسائل حل نشود کرسنت های دیگر در راه است.

احمد توکلی به نمایندگی از جمعی از منتقدان قراردادهای جدید نفتی نامه ای را برای دبیر شورای عالی امنیت ملی نوشت و در آن نسبت به تکرار کرسنت در صورت عدم اصلاح این الگوی جدید قراردادی هشدار داد.

توکلی در این نامه نوشته است:

بسم الله الرحمن الرحیم
برادر ارجمند جناب آقای شمخانی
دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
پس از مذاکرات حضوری در محل دبیرخانه، کوشش منتقدان برای اصلاح "شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز"(IPC) تاکنون به نتایجی رسیده است که علی القاعده از آن­ها اطلاع دارید. هیأت محترم وزیران در جلسه ۰۸/۰۷/۱۳۹۴ مصوبه نخست را با اصلاحاتی تصویب و ابلاغ کردند. اجرای مصوبه نخست، به علت اشکالات بسیار خطیری که داشت، آسیب های زیادی را متوجه امنیت ملی و منافع استراتژیک ملت ایران می کرد. به همین دلیل انتقاد جمع کثیری از اساتید، دانشجویان، کارشناسان و مدیران صنعت نفت و گاز کشور و سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت را برانگیخت و موضوع رسانه‌ای شد. با تدبیر و فراخوان معاون اول محترم رئیس جمهور، نظرات کارشناسی و حرفه‌ای منتقدان جمع‌بندی و به تیم تدوین الگوی مذکور در وزارت نفت جهت اصلاح ابلاغ گردید. موضوع در جلسه سران سه قوه نیز طرح گردیده و رئیس جمهور محترم نیز گزارشی از این جلسه به همراه پیشنهادهایی تقدیم مقام معظم رهبری کرد. رهبر معظم انقلاب در هامش این گزارش ضمن ذکر موارد بسیار مهمی، تذکر دادند که : «... اینجانب به خاطر مصالح و منافع کلان کشور تأکید دارم که اولاً در تصمیم‌گیری نهایی همه نهادهای قانونی وظایف خود را مجدانه پیگیری کنند. ثانیاً نکات پیوست که کارشناسان زبده بر آن اصرار دارند به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.»

پس از آن بود که دولت اعلام کرد با اعمال ۱۵۰ اصلاح ریز و درشت در مصوبه نخست، هیئت محترم وزیران در تاریخ ۱۳/۰۵/۱۳۹۵ متن جدیدی از IPC را تصویب و ابلاغ نمود که در آن فقط حدود سی درصد از اشکالات اساسی و مهم اصلاح شده بود که با پیگیری جدی منتقدین، دستگاه‌های نظارتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رسانه‌ها و نامه رئیس محترم دفتر مقام معظم رهبری، پس از برگزاری جلسه غیرعلنیِ غیررسمی در مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر محترم وزیر نفت، در تاریخ ۱۰/۰۶/۱۳۹۵ هیأت محترم دولت برای سومین بار متن IPC را اصلاح و به فوریت جهت اجرا ابلاغ کرده‌است. مهمترین اصلاح تا اینجا، رد الگو بودن IPC برای تمام قرارداها و تأکید بر تغییر رویکرد به سبدی از انواع قراردادها در همکاری با شرکت­های خارجی است. خدا را به نعمت اصلاحات انجام شده سپاس میگوییم و از رهبری و دولت و رسانه­ها تشکر میکنیم. به رغم این اصلاحات، در مصوبه سوم نیز همچنان برخی از شکالات اساسی اولیه باقی است؛ از جمله موارد زیر:

· تعارض با اصل ۴۴ قانون اساسی و برخی مواد قوانین فرادستی در واگذاری مدیریت تولید به بخش غیردولتی

· نقض حاکمیت ملی و منافع ملی کشور

· عدم تأمین اهداف متعدد سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی

· امکان سلطه شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی به مدت ۲۰ تا ۳۲ سال، یعنی بیش از عمر ۸ دولت بر میادین نفت و گاز و اقتصاد کشور و تسلط و اشراف اطلاعاتی شرکت‌های خارجی بر وضعیت صنعت نفت و گاز کشور (مخصوصا در میادین مشترک) در اثر حضور طولانی مدت و عدم برخورداری از سابقه امانت داری و حفظ محرمانگی اطلاعات توسط این شرکت‌ها (به رغم امضای موافقت نامه محرمانگی اطلاعات)

· سوق دادن متخصصان شرکت ملی نفت ایران به شرکت‌های خارجی و یا به خارج از کشور

· امکان ارجاع بسیاری از اختلافات به فرآیند داوری خارجی و گره خوردن بسیاری از مسائل به نتایج مبهم این فرآیند به دلیل ضعف شدید الگوی پیشنهادی در تعیین تکلیف موارد اختلاف بین کارفرما و پیمانکار

· ابهام جدی در ادامه فعالیت شرکت های خارجی در صورت برگشت تحریم ها یا وقوع تحریم های جدید به رغم این که قرار بود با انعقاد این قراردادها و اعطای امتیازات جذاب به آنها در قالب IPC لابی نفتی این شرکت ها در کشورهایشان فعال گریده و مانع بازگشت مجدد تحریم ها شود. حال آنکه با تضمین بازگشت اصل سرمایه و سود شرکت های نفتی بین المللی این ریسک و خطر نیز از روی آنها برداشته شده و منجر به آرامش خاطر این شرکت ها در صورت بازگشت تحریم ها شده است.

· نادیده گرفتن موارد بسیار مهم مطروحه در بندهای ۶، ۸ و ۱۳ پیوست نامه مقام معظم رهبری مبنی بر آن­که باید با ورود هیاتی با صلاحیت حقوقی، فنی، مدیریتی، سیاسی و امنیتی در شورای امنیت ملی رسیدگی و جمع‌بندی گردد.

· شمول قرارداد IPC به میادین و مخازنی که گرچه مشترک است، ولی شرکت ملی نفت و شرکت­های خصوصی ما در توسعه و بهره برداری از آن­ها تجربه موفق داشته اند.

از جنابعالی درخواست می‌شود با فوریت و اولویت موضوع را در جلسه شورای امنیت مطرح فرموده و از امضای عجولانه هرگونه قراردادی تحت این مصوبه پیشگیری فرمایید.

ذکر این نکته ضروری است که در میادینی که شرکت ملی نفت، فعالیتهای مربوط به توسعه میدان را با جدیت دنبال نموده است، متخصصین خدوم صنعت نفت – چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی – بسیاری از اهداف مورد نظر را با حجم قابل توجه ساخت قطعات و تجهیزات در داخل کشور محقق کرده‌اند. از طرف دیگر بسیاری از سرمایه‌گذاران و صاحبان منابع مالی در خارج از کشور در چارچوب‌های قراردادی بیع متقابل و یا سایر اشکال قراردادی بسیار کم هزینه تر از IPC نیز حاضر به سرمایه گذاری بوده و برای حضور در بازار ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

توجه به این واقعیت نیز لازم است که صنعت پرافتخار نفت ایران پس از گذشت بیش از یک قرن از آغاز آن و با وجود بسیاری از مشکلات و نواقص، توانسته است در این مدت طولانی به بسیاری از توانمندیها دست یابد، به­طوری­که در حال حاضر، تنها در برخی از میادین و پاره ای از موارد نیازمند حضور فناورانه شرکت‌های خارجی هستیم. بنابراین، باور بسیاری از منتقدان این است که با تغییر رویکرد و استفاده از دیدگاه ها و چارچوب های مناسبتر جهت همکاری با شرکت­های بین المللی و خدماتی خارجی، می‌توان به میزان قابل توجهی از احتمال وارد شدن خسارات و زیان های غیر قابل جبران به صنعت نفت و اقتصاد کشور جلوگیری نمود. در غیر این صورت، هشدار داده می شود احتمال بروز مواردی مانند کرسنت بسیار جدی و غیر قابل چشم‌پوشی است.

به نمایندگی از جمعی از منتقدان/ احمد توکلی/ رئیس هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دیده‌بان شفافیت و عدالت
۱۳۹۶/۰۴/۱۲ ۲۰:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۴ ۱۳:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۵:۲۱
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ ۱۰:۵۱
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۷ ۱۰:۲۰
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۲ ۲۳:۴۶
 
۱۳۹۵/۰۷/۲۵ ۱۷:۲۳
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۹ ۱۹:۴۵
 
۱۳۹۵/۰۵/۲۹ ۱۷:۲۸
 
۱۳۹۵/۰۵/۱۵ ۱۸:۰۰
 
 
کلمات کلیدی : قراردادهای جدید نفتی+احمد توکلی+سازمان دیده بان شفافیت و عدالت
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۱:۰۹:۵۷
در ایران اول قراردادها بسته می شود سپس در بوته ازمون وخطا قرار می گیرد واین امر همیشه ضربات سنگینی به کشور زده است (3937885) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۴:۵۶:۰۹
آقای دکتر توکلی عزیز ؛ خدا شما و جناب آقای حسین شریعتمداری بزرگوار و همه ی خیر پیشگان و دلسوزان واقعی را حفظ کند .

همان مدعیان بی تدبیری که دیروز بر دلواپسان و دلسوزان حقیقی و منتقدان منطقی و آگاه برجامی تاختند و گستاخانه تحقیرشان کردند ، امروز نیز بر عزیزان هوشیار و بصیر میتازند و به خاطر منافع جناحی و گروهی و قبیله ای خود ، به پذیرش هر تحقیری تن میدهند !!!!!!!!!!!! (3938266) (alef-11)
 
مشکین نقاب
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۵:۱۵:۱۵
دولت تدبیر و امید!!!
عجب دولتی!!! (3938299) (alef-11)
 
مهرزاد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۱:۴۱:۲۹
خدا قوت جناب توکلی
کاش افرادی مانند شما بیشتر در این مملکت بودند آنوقت کمتر خسران و زیان میدیدیم
آنوقت هزینه اشتباه کردن و سواستفاده های احتمالی بالاتر می رفت
جا دارد شورای عالی امنیت ملی بدون نگاه سیاسی و تاثیر پذیرفتن به قراردادی که سرنوشت مملکت را به خود پیوند زده بررسی کند و مانند برخی نمایندگان مجلس بازی خورده و بی اطلاع رای به طرح و لایحه ای ندهد
ی سری نماینده داریم بیخود و بیجهت میرن برزیل صفا کردن
ی سری بی مسئولیت نمایندگی اینجور پیگیر. خدا قوت (3937973) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۲:۱۳:۵۷
این مثلا دولت تدبیر و امید است ؟؟؟!!!!!!!
الگوی اولیه قراردادی که حتی مصوبه هیئت دولت را هم گرفته ؛ چگونه بوده که خود دولت اعلام میکند 150 اصلاح و تغییر!!!!!!!!!!! در آن انجام شده و تازه هنوز منتقد منصفی مانند دکتر توکلی اعلام میکند که هنوز فقط 30درصد اصلاحات انجام شده است .؟؟!!!!!
بخاطر حضور زنگنه در وزرات نفت دولت و مجلس هر دوبه یک اندازه مقصر هستند این فاجعه مدیریتی در نظام جمهوری اسلامی که افتضاحات کرسنت و استات اویل بخشی از سوابقش هستند اولا چرابا وجود اطلاع شخص رییس جمهور از سوابق وی (نامه ی رییس جمهور در زمانی که دبیرشورایعالی امنیت ملی بوده به رییس جمهور وقت در خصوص قرارداد کرسنت و خسارت بار بودن آن برای منافع کلان نظام موجود است ) به مجلس معرفی شد و دوما چرا مجلس به اصطلاح اصولگرای نهم با وجود اطلاع کامل از این سوابق و نیز روشنگری های فراوان نمایندگانی مانند زاکانی و ..... باز هم فقط بخاطر یک قول زنگنه به وی رای دادند ؟!!!!!
در پیشگاه خدا و مردم باید پاسخگوی این اعمال خود باشید..... (3938033) (alef-13)
 
Canada
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۳:۴۰:۳۴
در مورد کرسنت چی می دونی؟ (3938152) (alef-11)
 
کیان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۳:۲۶:۵۶
آقای دکتر توکلی از شما خواهش میکنیم که در ادامه راهتان خسته و ناامید نشوید
امید ما بعد از خدا به سیاستمدارانی چون شماست (3938123) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۴:۵۱:۲۴
کافی است وزیر نفت عوض شود.هیچ کدام از این قراردادهای خطرناک اقای زنگنه را امضا نمیکند (3938258) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۴:۵۱:۵۴
اقای زنگنه به خاطر کرسنت باید محاکمه شود (3938260) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۶-۲۷ ۱۵:۳۵:۰۲
امروز گویا حکم کرسنت تایید شد
و ایران به پرداخت18 میلیارد دلار محکوم
مبارک دولت تدبیر و امید (3938320) (alef-11)
 
جواد
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۶-۲۸ ۰۸:۳۲:۰۲
عجیب است که زنگنه و اطرافیانش برای بستن این قراردادها این همه عجله دارند ، اگر پای منافع ملی در میان بود اتفاقا لازم بود با حوصله انجام شود

شاید این دولت میخواهد این افتخار را قبل از پایان ریاست روحانی حتما مانند به سایرافتخاراتش اضافه کند ! (3939087) (alef-11)
 
بشیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۰۱ ۰۶:۱۸:۳۳
اقای توکلی فرصت بهره برداری از منابع مشترک را هم در نظر داشته باشید هر روز تاخیر برای ما بسیار گران تمام می شود (3944082) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۱۸ ۱۰:۰۴:۳۴
"سوق دادن متخصصان شرکت ملی نفت ایران به شرکت‌های خارجی و یا به خارج از کشور"
آخه اینم شد ایراد؟ با شرکتهای خارجی قراردادی منعقد نشه زیرا احتمال داره متخصصان داخلی به شرکتهای خارجی سوق داده بشن؟
خب شرایط رو برا متخصصان داخلی بهتر کنین تا به خارج از کشور مهاجرت نکنن. (4006461) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.