نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454496
مردم نصف اسفند سال قبل گوشت قرمز می‌خرند/ کیفیت پایین پرتقال‌ و سیب شب عید در بازار
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۱۷
خلوت ترین مغازه بعد از واحدهای عرضه گوشت قرمز، واحدهای عرضه آجیل است.

ایلنا نوشت: مرد مقابل مغازه ایستاده است و روی سیب های بی کیفیت دستمال می کشد، کمی آن طرف‌تر تابلوی تخفیف آجیل شب عید در مغازه خلوت آجیل فروشی خودنمایی می کند و درست مقابل آن مرد ماهی فروش قیمت ماهی ها را تغییر می دهد. بازار آرام است و از شلوغی و ازدحام  شب عید در آن خبری نیست؛ اما قیمت ها بالا است و در ماه آخر سال نه با شیب تند؛ اما افزایش داشته است.

کیفیت پایین میوه های تنظیم بازاری

سیب و پرتقال تنظیم بازار عرضه شده است اما کیفیت مناسبی ندارد. سیب ها مناسب پذیرایی رسمی نیستند و پرتقال ها بیش از اندازه درشت و یا خشک هستند.

نرخ مصوب سیب تنظیم بازاری در میادین میوه و تره‌بار۳۵۰۰ تومان و سیب معمولی و غیرتنظیم بازار نیز ۳۸۰۰ تومان است؛ البته این قیمت در میادین میوه و تره بار است و در سطح شهر باید برای سیب با کیفیت تر بین ۶ تا ۸ هزار تومان پرداخت کنید؛ همچنین کیفیت دیگر میوه ها نسبت به ماه های دیگر سال تفاوتی ندارو رشد قیمت نیز نداشته است.
 
   
پرتقال جنوب ریز ۳ هزار و ۲۰۰ تومان
نارنگی جنوب ۳ هزار و ۷۰۰ تومان
نارنگی کینو ۴ هزار و ۲۰۰ تومان
پرتقال مصری ۳ هزار و ۵۰۰ تومان
لیموشیرین ۳هزار و ۴۰۰ تومان
کیوی ۳ هزار تومان
هندوانه یک هزار و ۹۰۰ تومان
گریپ فروت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان
موز هزار و ۴۸۰ تومان
خیار ۲ هزار و ۳۰۰ تومان
انار ۴ هزار و ۸۰۰ تومان
 
کیفیت پایین و قیمت بالای انواع گوشت قرمز

به گفته فروشندگان بخش زیادی از گوشت گوسفندی موجود در بازار گوشت زابلی یا همان پاکستانی است که در مقایسه با دام ایرانی کیفیت مناسبی ندارد. نرخ  گوشت قرمز در میادین میوه و تره‌بار  مصوب است و نسبت به مغازه های سطح شهر پایین تر است.

توزیع گوشت داخلی مناسب نبوده است و برای تنظیم بازاراجازه واردات گوشت از کشورهای دیگر به‌ویژه پاکستان به‌صورت زنده را داده است؛ اما به گفته فروشندگان این محصولات کیفیت پایینی نسبت به مشابه ایرانی دارند و بدلیل قدرت خرید پایین مردم میزان خرید نسبت به اسفند سال گذشته به کمتر از نصف رسیده است.
 
انواع گوشت گوسفندی و گوساله قیمت
شقه گوشت گوسفندی‌ ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان
ماهیچه گوسفندی ۴۸ هزار تومان
گردن گوسفندی ۳۶ هزار تومان
راسته گوساله ۳۹ هزار تومان
قلوه‌گاه گوساله ۲۳ هزار و ۴۰۰ تومان
قلوه‌گاه بی‌استخوان گوسفندی ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان
ماهیچه گوساله ۳۶ هزار و ۷۰۰ تومان
چرخ‌کرده ۲۶ هزار تومان
خورشتی گوساله ۳۵ هزار تومان
 
افزایش قیمت هزار تومانی برنج داخلی

طبق گفته فروشندگان از ابتدای اسفندماه نرخ این محصول با افزایش قیمت هزار تومانی مواجه بوده است که نسبت به بالارفتن تقاضا قبل پیش بینی است. برنج خارجی نیز به دلیل نبود استقبال با قیمت‌های سابق عرضه می شود.
 
انواع برنج قیمت( تومان)
کامفیز اصل ۱۱۰۰۰
طارم هاشمی ۱۱۲۰۰
طارم هاشمی رتون ۱۲۷۰۰
طارم دم سیاه ۱۱۲۰۰
شیرودی ۷۵۰۰
فجر ۸۹۰۰
ندا ۷۰۰۰
محسن ۵۰۰۰
وارداتی دانه بلند ۱۱۲۱ ۵۲۰۰
دانه بلند بره نشان ۳۵۰۰
 
ماهی سفید کیلویی 25 هزار تومان

پرمصرف ترین ماهی شب عید کیلویی ۲۵ هزار تومان عرضه می شود و طبق گفته فروشنده این محصول یک خانواده ۴ نفره در شب عید باید نزدیک به هشتاد هزار تومان برای خرید ماهی شب عید پرداخت کند؛ شاید به همین خاطر است که مردم بیشتر اقدام به خرید ماهی هایی با قیمت های پایین تر می کنند. با همه اینها طبق گفته فروشندگان خرید ماهی نسبت به سال گذشته با کاهش چشمگیری مواجه شده است.
 
انواع ماهی قیمت(تومان)
سفید دریایی ۲۵۰۰۰
ماهی شهری ۱۸۰۰۰
حلوا سیاه ۲۴۰۰۰
کفال ۲۲۰۰۰
قزال آلا رنگین کمان ۱۲۵۰۰
هامور ۲۲۰۰۰
 
آجیل های با کیفیت، مشتریان کم

آجیل نسبت به دیگر محصولات عرضه شده درمیادین کیفیت بالاتری دارد هرچند که قیمت آن همچون دیگر محصولات خرید را برای مصرف کنندگان محدود کرده است و خلوت ترین مغازه بعد از گوشت قرمز مربوط به آجیل است.
 
انواع آجیل قیمت(تومان)
تخمه کدو مشهدی ریز ۱۹۰۰۰
تخمه محبوبی ۱۴۵۰۰
توت خشک سفید ۲۲۰۰۰
فندق با پوست ۲۹۵۰۰
کشمش سبز پیکانی ۹۵۰۰
کشمش سبز معمولی ۱۰۸۰۰
مغز بادام ۵۱۰۰۰
مغز پسته ۶۴۰۰۰
پسته اکبری ۴۲۰۰۰
پسته احمد آقایی ۴۰۰۰۰
پسته کله قوچی ۴۱۰۰۰
 
کلمات کلیدی : میوه و تره‌بار + بازار میوه + میوه شب عید + قیمت گوشت
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۷:۵۸:۱۴
دیگران رو نمی دونم اما شخصا طی سالها یاد گرفتم از هر چیز به اندازه نیازم بخرم ! وچندین ساله اضافه آجیل عید این سال رو تو کیسه فریزر وسطل در دار محکم می بندم میذارم تو فریزر وسال دیگه تر وتازه میذارم جلو مهمونا یعنی یه بار آجیل برا دو تا عید ! شاید بگید خوب خاصیتشو از دست میده!! نمیدونم شاید. اینو دیگه باید متخصصین تغذیه جواب بدن ولی مگه قراره مهمونا برا تقویت بیان خونه من یه دور همی کوتاهه که یه کم بگیم وبخندیم ودیدار تازه کنیم . طی سال هم وقتی احساس کردم خانواده نیاز به خوردن آجیل دارن از همین بسته های کوچیک آماده تو سوپریها می خرم . با فامیل هم قرار گذاشتیم دسته جمعی بریم عید دیدنی ویک روز قبلش به هم اطلاع بدیم در نتیجه میوه اون روز رو شب قبل بسته به تعداد مهمونا تهیه می کنم و دیگه مشکل میوه ته صندقی هم ندارم . یکی دو نمونه هم شیرینی ساده می پزم و یه بسته شکلات می خرم با هیچ کس هم رو در واسی ندارم همینه که هست دروغ چرا ؟! راستی سبزی پلو ماهی شب عیدم با کیلکا درست می کنم هرچند ریزه اما بخور ببین چه خوشمزس اومگا 3 اون حرف نداره ! خدائیش این یه نمونه اقتصاد مقاومتی نیست ؟! (4205756) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۲۲:۱۶:۴۰
هموطن عزیز البته به شما حق می دهم
منتهی همه این موارد که شما گفتید نمونه کامل اقتصاد انقباضی هست( نه مقاومتی!) که باعث یک چنین رکودی در اقتصاد کشور شده است
همه این موارد که شما در مصرف آن صرفه جویی می کنید تولید داخل کشور است
البته امیدوارم اگر پس اندازی از این صرفه جویی به دست می آید صرف خرید کالاهای مصرفی خارجی مثل موبایل و لپ تاب ولباس و... نشود که مستقیما فقط باعث آباد کردن چین و کره و تایلند و ترکیه و... می شود

باور کنید اگر توی ایران زندگی می کنیم و حتی از این کشور بدمون میاد باز جنس خارجی خریدن و ارز از کشور خارج کردن به ضرر خودمون هست (4206155) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۶:۵۸:۳۹
فرقی نداره دو سال که بگذره باز باید اندازه دو سالت اجیل گرون بخری (4206447) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۵ ۱۹:۵۳:۳۵
واقعا وضع بده و اون چیزی که شرایط رو سخت تر می کنه اینه که آقایون دولتی به جای عذرخواهی طلبکارم هستن!!! واقعا متاسفم (4205972) (alef-11)
 
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۲۶ ۰۷:۳۸:۵۸
ما که آجیلامون یه بار تموم شد دوباره باید بریم بگیریم و اصلا صرفه جویی نمی کنیم و مشکل شما ملت ایران بیکاریه اگه همه اعضای خانواده سره کار برند مشکلی وجود نخواهد داشت. (4206481) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.