توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 485492
بوي جنگ در خاورميانه با آرايش نظامي ترامپ
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۶
آرايش نظامي خزنده و در خفاي «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهوري آمريکا، در خاورميانه، بوي جنگي جديد را مي‌دهد؛ بي‌آنکه كاخ سفيد استراتژي مشخصي براي آن داشته باشد.

به نوشته واشنگتن‌پست، «جان پودستا»، بنيان‌گذار مرکز «آمريکن پروگرس» و «برايان کاتوليس»، از کارشناسان اين مرکز، بر اين باورند: تا امروز، تمام جنگ‌هايي که قواي نظامي آمريکا در آنها شرکت داشته‌اند، در معرض بحث عمومي گذاشته مي‌شد؛ اما در دولت ترامپ، فوراني از عمليات‌هاي نظامي آمريکا به طور خزنده در خاورميانه به جريان افتاده است و سلاح‌هايي هم در همين منطقه فروخته مي‌شود، بدون آنکه سروصداي آن بلند شود. سرنگون‌شدن هواپيماي جنگي سوريه در روز يکشنبه اين هفته به دست يک فروند جت آمريکایی و نيز حمله ماه گذشته به نيروهاي شبه‌نظامي طرفدار «بشار اسد» در سوريه، از مصاديق اين حرکت خزنده نظامي آمريکا در منطقه خاورميانه است. اين دو كارشناس معتقدند شگفتي موضوع در اين است که نه‌تنها اين عمليات‌ها در خفاي کامل انجام مي‌شود، بلکه هيچ استراتژي منسجمي هم براي آنها تعريف نشده است. البته طرح افزايش عمليات‌هاي نظامي دولت ترامپ، به این معنا نيست که صدها هزار سرباز آمريکايي شهرهاي بزرگ کشورهاي درگير جنگ را اشغال خواهند کرد، بلکه اين طرح فقط بر افزايش حضور نظامي به‌ویژه افزايش حضور «نيروهاي عمليات‌هاي ويژه» دلالت دارد كه البته همين موضوع هم چندان شفاف نيست.

پودستا و كاتوليس مي‌گويند: اصلا معلوم نيست ترامپ با اين شيوه‌اي که در خاورميانه در پيش گرفته، آيا به اين فکر کرده است که اگر محاسباتش غلط از آب درآيد، چه اتفاقي خواهد افتاد. مسلم‌ترين عواقبی که برای يک محاسبه غلط می‌توان پیش‌بینی کرد، وقوع يک جنگ مستقيم با ايران يا حمله شيميايي داعش عليه نيروهاي آمريکايي است. در مجموع، واقعيتي که از همه اين تحرکات ترامپ مي‌توان استنباط کرد، اين است که رئيس‌جمهوري كنوني هيچ اعتقادي به ديپلماسي و ساير ابزارهاي لازم براي خاتمه‌دادن به جنگ و ايجاد ثبات درازمدت در ميدان‌هاي رزم ندارد. اين در حالي است كه آمريکا امروز غرق در يک‌سري مشکلات نوظهور، از‌جمله مسائل مربوط به روسيه و سياست‌هاي دمدمي‌مزاج‌گونه ترامپ است.
منبع: شرق
 
کلمات کلیدی : ترامپ، خاورمیانه، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.