توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443371
تحلیلگر موسسه مودیز: ایران برخی مدل‌های قدیمی بوئینگ را خریده است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۷
به عقیده تحلیلگران، قرارداد فروش ۸۰ فروند بوئینگ به ایران ممکن است به صورت مستقیم از تحریم های جدید آمریکا علیه ایران متاثر نشود، اما همچنان احتمال لغو این قرارداد وجود دارد.

به گزارش تسنیم به نقل از سی ان بی سی، ریچارد ابولافیا، معاون رئیس گروه تحقیقاتی موسسه مشورتی تیل گروپ در این باره گفت: «دولت ترامپ کاملا مصمم به افزایش تنش است.»

ناظران صنعتی معتقدند اگر تنش ها بین ایران و آمریکا همچنان افزایش یابد، احتمال خروج ایران از توافق با بوئینگ وجود دارد. علاوه بر تحریم های جدید، ممنوعیت مهاجرتی ترامپ علیه اتباع ایران و 6 کشور دیگر، انتقاد تهران را برانگیخته است.

قرارداد ایران با بوئینگ، علاوه بر فروش هواپیما، در بر دارنده ارائه خدمات نگهداری و قطعات یدکی جت های فروخته شده نیز می باشد.

راسل سولومون، تحلیلگر موسسه مودیز در صنایع هوانوردی و دفاعی گفت: «این یک ریسک است اما چیزی نیست که (بوئینگ) را از هم بپاشاند... آنها به دلیل قدرت ترازنامه مالی شان، نقدینگی بالا و میزان بالای سفارشاتی که می گیرند انعطاف پذیری عملیاتی و مالی زیادی دارند.»

به گفته تحلیلگر مودیز، منافع اقتصادی قرارداد با ایران برای بوئینگ در مقایسه با همکاری های تجاری این شرکت با سایر ایرلاین ها کمتر است. 

وی در توضیح این سخن گفت که برخی از سفارشاتی که ایران داده برای مدل های قدیمی بوئینگ بوده در حالی که نسل های فعلی هواپیماهای بوئینگ سود بیشتری برای این شرکت دارند و مطلوب ترند.

وی افزود، به علاوه، بوئینگ می تواند (در معاملات مربوط به هواپیماهای جدیدتر خود) تخفیف های بیشتری بدهد تا فعالیت خط تولید خود را  تداوم ببخشد.

تحلیلگران معتقدند، تامین مالی قراردادهای خرید هواپیما توسط ایران نیز کاری پرریسک است. بخشی از ریسک این کار به این بر می گردد که ایران معاهده کیپ تاون را امضا نکرده است. بر اساس این معاهده، تضمین های حقوقی بابت نکول دولت ها از تعهداتشان در موافقتنامه های تامین مالی و شرط بازگرداندن کالاهای سرمایه ای از جمله هواپیما در صورت عدم عمل به تعهدات در نظر گرفته شده است.

سولومون افزود: «بوئینگ احتمالا بخش عمده ای از تامین مالی این قرارداد را خود بر عهده خواهد گرفت.» این بدان معناست که وی معتقد است بوئینگ ممکن است این کار را بدون مداخله تامین کنندگان مالی ثالث انجام دهد.

گفته می شود که بوئینگ تامین مالی 6 فروند از هواپیماهای فروخته شده به ایران را خود بر عهده گرفته اما برای بقیه هواپیماها به تامین کنندگان مالی طرف ثالث رجوع خواهد کرد.
 
کلمات کلیدی : کنگره، بوئینگ، ترامپ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.