نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 493628
سلحشوری:‌ مگر مردان برای خروج از کشور اجازه می‌گیرند که زنان بگیرند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
رییس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی می‌گوید: برای تغییر قوانین تلاش می‌کنیم اما از منتقدها و فعالان زنان می‌خواهیم که شرایط و محدودیت‌های ما را در نظر بگیرند.

به گزارش خبرآنلاین، اگرچه سال‌هاست موادی از قانون مدنی كه به زنان اشاره دارد، مورد بحث فعالان حقوق زنان قرار گرفته و آنها از قانونگذاران، تقاضای بررسی این قوانین و تطابق آنها با مقتضیات روز جامعه را دارند،‌ اما با پیش آمدن مواردی مانند ممنوع‌الخروجی نیلوفر اردلان و زهرا نعمتی، ورزشكارانی كه از سوی همسرانشان برای رقابت در مسابقات بین‌المللی ممنوع‌الخروج شدند، موضوعی مانند نياز زنان به اجازه از همسرشان برای خروج از كشور دوباره پررنگ شد.

در این زمینه، انتقادهای زیادی نسبت به این صورت گرفت كه چرا زنان با این كه موفقیت‌های زیادی در ورود به دانشگاه‌ها داشته‌اند و در ورزش،‌ هنر، سیاست و سایر زمینه‌ها هم به خوبی توانایی‌هایشان را نشان داده‌اند،‌ هنوز باید با چنین موانعی بر سر راه فعالیتشان مواجه باشند. این انتقادها به گوش زنان نماینده مجلس هم رسیده و آنها می‌گویند در تلاشند برای این وضعیت كاری كنند، اولین گام‌ها را هم برداشته‌اند و طرحی را ارائه كرده‌اند كه خروج زنان از كشور را تسهیل كند.

به گفته سلحشوری، رييس فراكسيون زنان مجلس، آنها اصلاحیه‌ای روی ماده 18 (خروج زنان از کشور) آورده و مصادیقی را مشخص كرده‌اند که خروج زنان از کشور راحت‌تر صورت گیرد. به طور مثال؛ زنان نخبه علمی و سیاسی، زنانی که مشکلات اضطراری دارند یا می‌خواهند به دیدار والدین بروند، ورزشکاران، دانشجویان یا زنانی که قصد رفتن به حج دارند، سفر به دلیل فوت بستگان و شرکت در المپیادها، از جمله این مصادیق به شمار می‌روند. بر اساس این طرح،‌ در موارد دیگر به غیر از این مصادیق اگر اضطرار تشخیص داده شد، خروج زنان با اجازه دادستانی صورت مي‌گیرد. اگر دادستان در ۷۲ ساعت اجازه خروج را به زنی ندهد یا با آن مخالفت کند، او به دادگاه درخواست می‌دهد و در صورت موافقت، زن اجازه خروج خواهد داشت. سلحشوري مي‌گويد: يكي از مسائلي كه باعث شده اين طرح، تسهيل‌كننده خروج زنان از كشور محسوب شود اين است كه ما مصادیق را ذکر کردیم و این مصادیق را از وزارت کشور به دادستانی رساندیم، يعني سعی در تسریع این ماجرا داریم. فرض کنید کسی در شهری دورافتاده است و برای حل مشکل خروجش باید به تهران مراجعه می‌کرد و این پروسه‌اي طولانی بود، اما شرایطی ایجاد کردیم كه آنها بتوانند در محل زندگی خودشان این مشکل را حل کنند.

اما این طرح از زمان مطرح شدن، انتقادهای زیادی را به همراه داشته است، انتقاد افرادی كه می‌گویند چنين تصميماتي نمی‌تواند مشكلات را حل كند و حتي به نوعی تبعیض دیگر دامن می‌زند؛ جداسازی زنان نخبه از سایر زنان.

با این حال، پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با خبرآنلاین به این انتقادها پاسخ می‌دهد و می‌گوید تلاشمان این است كه شرایط را بهتر كنیم اما موانع زیادی بر سر راهمان است. این دكترای جامعه‌شناسی می‌گوید: بسیاری از قوانین مطلوب خود ما هم نیست اما لازم است شرایط زمانی و مكانی را برای تغییر آنها در نظر بگیریم.

 خانم سلحشوري، طرح تسهیل خروج زنان از کشور در شرایط اضطرار بدون اذن همسر دیروز در مجلس اعلام وصول شد. چنين طرحي در عين حال كه براي برطرف كردن مشكل زنان در نظر گرفته شده، با اما و اگرهایی همراه است. به عنوان مثال گفته می‌شود در طرحی که برای تغییر قانون گذرنامه و عدم لزوم اجازه شوهر برای خروج زن از کشور از سوی نمایندگان ارائه شده، به زنان نخبه و خاص اشاره شده و سایر زنان از این حق محروم هستند و این باز هم نوعی تبعیض است. پاسخ شما به این انتقادها چیست؟

من وقتی اولین بار هم در این زمینه مصاحبه کردم و از طرح تسهیل خروج زنان خبر دادم، گفتم که این طرح من را راضی نمی‌کند. اما مساله اینجاست که با این انتقادها که می‌گویند این طرح، نوعی تبعیض علیه اقشار مختلف زنان است موافق نیستم چون منتقدان شرایطی را که در آن قرار داریم در نظر نمی‌گیرند. چنین قوانینی مسائلی نیستند که به راحتی و یک شبه تغییر کنند، باید کم کم زمینه تغییر را ایجاد کنیم. ما هم تلاش داریم این تغییرات را به آهستگی و به فراخور نیاز جامعه برطرف کنیم. همین الان هم در معرض اتهاماتی هستیم که به ما می‌گویند چرا در این حوزه‌ها وارد عمل شده‌اید، مخالفت‌ها زیاد است ولی ما باز هم در حال تلاش هستیم که شرایط را بهتر کنیم اما همچنان می‌بینیم که فراکسیون زنان در این دوره مجلس با انتقادهای مضاعفی مواجه است.

انتقاد از طرف چه افرادی؟

ما در حال حاضر هم از طرف کسانی که می‌گویند این قوانین نباید تغییر کند و هم کسانی که می‌خواهند قوانین یک‌شبه عوض شود مورد انتقاد قرار می‌گیریم. در دوره‌ای که فراکسیون زنان اصولگرا بودند، فعالان زنان انتقادهایی به عملکرد آنها داشتند ولی در عین حال آنها همراهانی داشتند و اصولگرایان دیگری بودند که از آنها حمایت می‌کردند، اما حالا ما در تلاش هستیم بدون جنجال و تنش، گام‌هایی که می‌توانیم را برای بهبود وضعیت زنان برداریم که با مخالفت اصولگراها مواجهیم و در عین حال می‌بینیم متاسفانه به جای حمایت شدن از جامعه فعالان زنان، از طرف آنها هم مورد انتقاد قرار می‌گیریم؛ طرحی را که ما فکر می‌کردیم می‌توانست یک گام به جلو باشد اینطور مورد اعتراض واقع شده و جنبه‌های مثبت آن را در نظر نمی‌گیرند.

بنابراین شما معتقدید چنین طرحی نوعی تبعیض علیه اقشار مختلف زنان نيست بلكه به نوعی زمینه‌ساز تصویب قوانینی برای همه زنان است؟

بله همینطور است، به هر حال باید از جایی شروع کنیم، اگر بخواهیم ناگهان بیایند همه حقوق را به ما بدهند، باید بدانیم این اتفاق نمی‌افتد. لازم است رفته رفته افکار عمومی و قانونگذاران را با خودمان همراه کنیم. در حال حاضر اتفاقی که برای چند زن ورزشکار درباره منع خروج از کشور توسط همسرشان افتاده همه را ناراحت کرده، زنان نخبه علمی هم کمتر اما به هر حال با مشکلاتی مواجه هستند، اینها فرصت خوبی است که ما این قضیه را مطرح کنیم که چرا زنان باید برای خروج از کشور از همسرشان اجازه بگیرند؟ مگر مردها برای خروج از کشور اجازه می‌گیرند؟ باز هم تاکید می‌کنم که چنین طرحی قلبا برای من راضی کننده نیست ولی باید شرایطی را که در آن قرار داریم در نظر بگیریم، کاری که متاسفانه منتقدها نمی‌کنند و بدون در نظر گرفتن شرایط زمانی و مکانی، ایده‌آل‌هایی را مطرح می‌کنند که رسیدن به آنها ساده نیست.ضمن این که باز هم تاکید می‌کنم در این طرح مصادیق گفته شده، ما این افراد را به صورت نمونه نام برده‌ایم و در انتهای طرح گفته شده هر زنی می‌تواند برای خروج از کشور درخواست بدهد.

چقدر امیدوارید این طرحی که ارائه می‌کنید مورد موافقت قرار بگیرد؟

ما تلاشمان را می‌کنیم ولی همه چیز دست ما نیست، باید ببینیم نظر شورای نگهبان در این زمینه چیست.

در صورت رد یا تصویب این طرح، قوانین دیگر را هم در زمینه زنان و خانواده مد نظر قرار می‌دهید؟

من خودم به دنبال روزی هستم که زنان و مردان، کاملا بر اساس احترام و توافق درون خانوادگی در زمینه مسائل مختلف تصمیم بگیرند و اگر توافق حاصل نشد آن زمان قانونگذار وارد شود، نه این که اختیار عده‌ای فرد بالغ و عاقل به دیگران داده شود. اما نباید از ساختاری که در آن زندگی می‌کنیم غافل شویم. زمانی سن ازدواج 9 سال بود، با تلاش نمایندگان به 13 سال رسید، حالا هم تلاش داریم آن را به 15 سال افزایش دهیم، اگر منتقدها آن روز می‌گفتند 13 سال به چه دردی می‌خورد و باید 18 سال باشد، با مخالفت مواجه می‌شد و همین افزایش‌ سن هم رخ نمی‌داد. بنابراین از منتقدها می‌خواهم شرایط ما را درک کنند و اجازه دهند قوانین را در بستر زمان بهبود ببخشیم.
 
کلمات کلیدی : پروانه سلحشوری + فراكسيون زنان + مجلس
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۲:۱۵:۳۷
مردان آزادند چون نفقه بر عهده آنها است در نظام اسلام و حتی به خاطر آن ممکن است به زندان هم بیفتند ولی در غرب نفقه بر عهده مرد نیست و زندان هم ندارد. به همین دلیل مدیریت خانه هم به ازای این تکلیف به مرد واگذار شده است. مگر اینکه بخواهیم به تبعیت از غرب تکلیف نفقه از مرد برداشته و مدیریت مشارکتی داشته باشیم. بایستی تصمیم جدی گرفت. یا فوانین حقوقی اسلامی یا غیر آن. (4480778) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۶:۳۵:۵۵
غیر آن! هر آنچه زن یا مرد کسب می کنند نصف نصف! به همین سادگی! کسی هم مانند یک والد برای دیگری پول توجیبی و بکن و نکن و برو و نرو و غیره ندارد! همه وظایف و حقوق برابر! (4481168) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۲۵:۰۱
تازه مهریه را هم اضافه کن (4509209) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۲:۲۵:۴۴
شما هم خدا رو می خواین هم خرما. چطوره مهریه سقف نداره و مردها رو بیچاره کردید و موقع عقد nتا شرط توی عقدنامه میگذارید و دست و پای مرد رو می بندید. کجای شرع گفته مرد باید برای ازدواج مجدد از زنش یا دادگاه اجازه بگیره یا اینکه حق حضانت فرزند رو به مادر بدن.
همه را آوردید توی شروط ضمن عقد که به صورت پیش فرض مرد باید امضا کنه. خوب چرا حذفش نمی کنید و بعد بگید هر زنی می خواد توی عقد نامه خودش اضافه کنه.
شما لطفا یا غربی باش یا مسلمان ..
خدا عاقبت ما رو به خیر کنه (4480789) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۲:۴۴:۳۵
وقتی حق دوچرخه سواری نداره انوقث توقع داری سوار هواپیما بشه بره اونور اب (4480816) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۳:۳۹:۲۸
لطفا مشکلات شخصی خودتان را به زنان تعمیم‌ ندهید خانم سلحشوری...مشکل اکثر جوانان و‌زنان این کشور، بحران‌ اشتغال و ازدواج‌ است‌ نه خروج از کشور...خروج از کشور مشکل مرفهین است نه قاطبه مردم (4480909) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۰۶:۱۱
ضمن تائید کامنت بالا در مورد تعهد ات غیر شرعی عقد و ازدواج باید به اطلاع رساند که زنهایند که مورد تعدی و تجاوز جنسی قرار می گیرند نه مردان برای همین است که مقررات که نه بلکه شرع این را معیین نموده که خانمها نباید بدون اذن یا همراهی ولی شان به خارج بروند
مطلب بعدی هم این است که خانمها بسیار از لحاظ عاطفی زود باور و فریب خورنده هستند و دیگر اینکه اگر فریب بخورند یا حتی مورد تجاوز قرار بگیرند شکنندگی عاطفی شان بسیار مشکلات روحی وروانی ببار خواهد آورد پس رعایت این بند شرعی و قانونی بهترین مدافع شان است حالا مهم هم نیست که افراد لائیک خوششان نیاید (4480955) (alef-11)
 
ناشناس
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۴:۲۷:۵۵
خانم شما فکر می کنید اینجا اروپاست ؟؟!!برای وزارت خانمی در دولت قبل حکم جهاد دادند !! الف شما هم فقط نظرات آقایون رو بذار باشه ؟؟ (4481010) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۵:۰۴:۴۰
میگویند عقد عقد لازم است و طرفین متعهد به آثار آن .
حال در این عقد کجایش گفته شده برای خروج زنان باید زوج اجازه دهد و اما زوجه و به اعتبار همان عقد فاقد این اجازه است .
اگر زن قرار است برود و بر نگردد و یا مفسدهای برای وی متصور برای مردان هم همیمگونه است .
وانگهی حکم فقهی خاص این برداشت کدام حکم فقهی است . (4481057) (alef-11)
 
شیوا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۸ ۱۵:۲۸:۲۰
مگر قراره زن و مرد حقوق کاملا مشابه داشته باشن ؟ پس لطفا خانم ها هم به آقایان مهریه پرداخت کنن . یا مردها هم امکانش را داشته باشن مثل خانمها بابت کار در منزل یا بچه داری ، دستمزد طلب کنند ، همونطور که طبق دین زن میتونه اینو بخواد . یا زن هم موظف باشه شرایطی کاملا مشابه شرایط رفاهی پیش از ازدواج را برای مرد فراهم کنه ، همونطور که مرد موظف هست این کار را برای همسرش انجام بده .
تشابه نه ، تعادل و تساوی آری (4481087) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۲۹ ۱۷:۰۴:۲۷
اشكال نداره...شما مهريه ١ سكه بذار...اين قانون اشكال نداره...وقتي زنان به تاريخ تولد ميلادي سكه ميذارند درخواست خارج رفتن نداشته باشند (4482301) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.