نظر منتشر شده
۲۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 499572
واکنش ظریف به سلفی گرفتن نمایندگان با موگرینی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۹
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به انتشار عکس‌هایی از سلفی حاشیه‌ساز برخی از نمایندگان با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در همان مراسم، جمعی از روسای مجالس کشورها با این بنده حقیر خدمتگزار سلفی گرفتند، اما این رسانه‌ها بودند که انتخاب کردند کدامیک از دو سلفی را بیشتر بازتاب دهند.

به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در  مراسم گرامیداشت روز خبرنگار که عصر روز دوشنبه با حضور خبرنگاران تصویربرداران و عکاسان حوزه سیاست خارجی رسانه‌های مختلف در وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار به طنز گفت: روز خبرنگار به یاد شهدای مزار شریف که ۱۱ دیپلمات و یک خبرنگار بودند به این عنوان نامیده شد که این امر به شما خبرنگاران دست‌مریزاد دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این که دیپلمات‌ها و خبرنگاران یک هدف واحد را دنبال می‌کنند، گفت: این یک واقعیت است که دیپلمات‌ها و خبرنگاران در یک جهت برای رساندن پیام به مردم شریف کشورمان گام برمی‌دارند. وی ادامه داد: ما در مزار شریف در کنار شهید صارمی تعدادی از کارمندان وزارت امور خارجه را داشتیم که در راه همان هدف یعنی منافع جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند و شهید شدند. این هم هدف ماست و هم هدف شما که در یک مسیر گام برمی‌داریم. این امر زمینه را برای ارتباطات گسترده‌تر و نزدیک‌تر میان وزارت امور خارجه به عنوان مسوول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و دنیا و جامعه رسانه‌ای به عنوان افرادی که هم وظیفه رساندن پیام به مردم کشورمان را دارند و هم در کنار آن وظیفه اطلاع‌رسانی داخلی و شفاف‌سازی اخبار مسوولان را بر عهده دارند، در واقع ایجاد توازن میان این دو وظیفه کاری بس دشوار است.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: در جهان امروز "خبر" ارزش واقعی پیدا کرده است. یک خط توییت 140 حرفی می‌تواند تاثیرات عمیقی بر سیاست‌گذاری آینده داشته باشد. اگر این توییت پیام غلطی داشته باشد، چه بسا می‌تواند به جنگ منجر شود.

ظریف ادامه داد: استحضار دارید که توییت‌هایی که پس از بحران‌های اخیر در خلیج فارس منتشر شد، تا چه میزان می‌توانست تاثیرگذار باشد. بنا بر این، این یک واقعیت است که دنیای امروز به خاطر تحول و تنوعی که در ابزارهای قدرت و انتقال قدرت و صاحبان قدرت ایجاد شده است، هر خبرنگار می‌تواند فردی قدرتمند در صحنه تحولات بین‌المللی باشد.

وی گفت: یک خبر هم می‌تواند ابزاری برای دولت در صحنه جهانی باشد. گفتمان امروز می‌تواند قدرت‌ساز یا قدرت‌زدا باشد. گفتمان می‌تواند ایجاد نفوذ یا تهدید کند. بنا بر این نباید اهمیتی که امروز رسانه‌ها به عنوان عامل ارتقاء گفتمان پیدا کرده‌اند را فراموش کنیم.

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان این‌که بسیار مهم است چه گفتمان یا چه تصویری از یک واقعه و تحول انتخاب شود، خاطرنشان کرد: در جهان امروز و در کل دنیای انسانی انتخاب تحلیل‌گر و پژوهش‌گر یک واقعیت است. شما در میان خبرهای مختلف و تصاویر متفاوت می‌توانید یک یا چند خبر را برای انعکاس انتخاب کنید و این انتخاب شما می‌تواند فاصله بین عزت ملی یا شرمساری باشد.

وی ادامه داد: همه دوست دارند تصور کنند که واقعیت‌ها را بی‌طرفانه منتقل می‌کنند، اما در انتقال بی‌طرفانه واقعیات به عنوان کسی که معلم علوم انسانی و روابط بین‌الملل هستم، می‌گویم که این تصور که شما می‌توانید با واقعیات اجتماعی صرفا عینی برخورد کنید، مقداری کم لطفی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه چیزی واقعیات را بهتر منتقل می‌کند، تصمیمی موثر در قدرت‌سازی است، گفت: بپذیریم قدرتی که شما در رسانه دارید امروز در جهان باعث شده است که کشورهایی که در گذشته انحصارها را به عهده داشتند این انحصارها را از دست بدهند.

وی خاطرنشان کرد: اگر قدرت منحصر به قدرت‌های مادی، نظامی و اقتصادی بود دارندگان این نوع از قدرت مشخص بودند، اما چون قدرت علاوه بر این ابزارها، سایر ابزارها را در اختیار دارد کسانی که می‌توانند تولید فکر، گفتمان و تصویرسازی کنند، می‌توانند در دنیا نقش اساسی ایفا کنند. در اینجا است که دوستان ما در جامعه خبری و رسانه باید به قدرت خود ایمان بیاورند و باور کنند که هر قدرتی مسوولیتی دارد. هیچ قدرتی بدون مسوولیت نمی‌شود. در برابر مردم و خداوند بینا، شنوا و آگاه به اسرار مسوولیت دارند. به نظر من این واقعیت یکی از دستاوردهای جامعه جهانی است که توانسته در دوران کنونی با ابزار متنوعی ایجاد قدرت کند و مهم‌تر از جامعه جهانی دستاورد کشورهای در حال توسعه و کشورهای منطقه ما است که مثل جمهوری اسلامی ایران حرفی برای گفتن دارند.

ظریف گفت: در مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوستانی که از طبقه بالا نظاره‌گر بودند، دیدند که چند رئیس مجلس از کشورهای مهم صنعتی دنیا به دنبال گرفتن سلفی با این بنده حقیر خدمتگزار بودند. آن تصاویر که با بنده گرفته شد یک پیام را منتقل می‌کرد و سلفی‌ دیگر، پیام دیگری را. انتخاب، انتخاب ما است و این تصمیم که کدام پیام منتقل شود هم تصمیم ما است.

این دیپلمات ارشد وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این‌که هر کس امروز می‌تواند قدرتمندترین فرد روی زمین باشد چراکه ابزار قدرت تغییر کرده است، افزود: دیگر نیازی ندارد افرادی که خبر یا عکس تولید می‌کنند حتما معروف باشند. امروز هر فردی می‌تواند موج‌آفرین باشد. دیگر نیازی به امپراطوری‌های رسانه‌ای نداریم.

ظریف تاکید کرد: باور کنید که اگر پیام درست تولید شود یک خبرنگار حتی یک "شهروند خبرنگار" یک موج عظیم ایجاد می‌کند. حتما دیده‌اید که خبرهایی که در توییتر، فیسبوک و اینستاگرام قرار گرفته و وایرال می‌شود، می‌تواند به سرعت گسترش پیدا کند، مثل تصویر کودک سوری که در ساحل افتاده بود و موج بسیار زیادی ایجاد کرد.. اصلا لازم نیست که این تصویر را رویترز یا یک خبرگزاری و رسانه معتبر منتشر کند.

وی با اشاره به جایگاه احساسات و  عواطف مردمی در دنیای امروز گفت: جنگ افرزوان نمی‌توانند دیگر جنگ‌ها را طولانی کنند و این امر نه تنها به دلیل مشکلات نظامی بلکه به دلیل فشار احساسات و افکار عمومی است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: امروز کسی نمی‌تواند مخاطب خود را انتخاب کند. وقتی عکس یا خبری را منتشر می‌کنید دیگر نمی‌توانید مخاطب خاصی برای آن قائل شوید. به همین دلیل مخاطب‌شناسی اهمیت بسیاری دارد. هیچ مطلبی امروز مخاطب خاص ندارد. مستند، خبر یا فیلم مخاطب جغرافیایی، عقیدتی یا آموزشی ندارد. مخاطب‌ حرف‌های ما مشخص نیستند. با در نظر گرفتن این موارد می‌توانید سنگینی کار خود را درک کنید.

ظریف با تصریح بر این‌که صحبت از "هوا" نیست بلکه صحبت از "قدرت" است افزود: باور کنیم که "کلام" قدرت است. کلام محدودیت‌ناپذیر است. هیچ محدودیتی برای اظهار نظر، اقدام، سخنرانی و گفت‌وگو وجود ندارد. قبول این امور در کنار هم شرایط ویژه‌ای فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: زمانی شرکت‌های روابط عمومی بیش‌تر سیاست‌مداران بودند و تلاش می‌کردند جلسات را تشکیل بدهند. اما امروز بیش‌ترین هزینه‌ها در روابط عمومی‌ها صرف تولید پیام می‌شود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به این‌که بسیاری از صحبت‌هایی که توسط برخی از بدخواهان ما در جامعه بین‌المللی مطرح می‌شود تولید شده است، ادامه داد: هزینه‌های گزافی می‌شود تا مقاله یکی از همسایگان‌مان در یک روزنامه آمریکایی منتشر شود. برخی از رقبای ما هزینه‌های سنگینی برای همین انتقال پیام می‌دهند.

وی ادامه داد: باید به محتوای پیامی که منتشر می‌شود توجه کنیم. طرف مقابل قطعا هزینه سنگین چندین ده میلیون دلاری در ماه نمی‌دهد تا پیامی تولید کند که در راستای اهداف ما باشد. باید هوشیار باشیم چراکه آن پیام با عنایت به تاثیر گفتمان تولید شده است.

ظریف با بیان اینکه توجه و حساسیت در تولید پیام و گفتمان از سوی رسانه و دیپلمات‌ها ضروری است، خاطرنشان کرد: این امر نیاز دارد که ما با یکدیگر به عنوان دو بال همراه باشیم و منافع کشور را پیش ببریم. وزارت امور خارجه باید رسانه را در جریان تحولات و دلایلی که برای حرکت خود داریم، قرار بدهد و این امر البته باید با ملاحظاتی انجام شود که به عقیده من این ملاحظات باید به حداقل خود برسد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: همه ما باید یک چهارچوبی از منافع ملی را تعریف کنیم‌؛ من نمی‌خواهم از واژه خط قرمز استفاده کنم و سیاست‌های خود را بر اساس همین چهارچوب و بر مبنای همدلی و هم‌افزایی پیگیری کنیم. این امر نیازمند ارتباط گسترده‌تر بین بخش‌های دیپلماسی رسانه وزارت امور خارجه و دوستان عزیز رسانه‌ای است که ما در دوره‌های سخنگوهای خارجه این تلاش را کرده و خواهیم کرد.

ظریف گفت: از دوستان‌مان در رسانه هم توقع داریم واقعیت منافع ملی را از مسائل جناحی ارجح بدانند. آنها با توجه به منافع ملی بر تمام ملاحظاتی که وجود دارد و به خاطر دفاع از این ملاحظات عزیزانی شهید شده‌اند، گام بردارند. امیدوارم بتوانیم به گفته امام که مردم ولی نعمت ما هستند، عمل کرده و در خدمت این ولی نعمتان باشیم.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۰۸:۵۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۳ ۱۲:۵۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۱:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۱۵:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۱۲:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۰۹:۱۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۷ ۱۴:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۶ ۱۵:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۶ ۱۳:۴۳
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۶ ۱۰:۴۰
 
 
کلمات کلیدی : مراسم تحلیف + حسن روحانی + ظریف + مجلس + سلفی باموگرینی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۵:۰۵:۰۴
از شما بعیده آقای ظریف .قبول کنیم که اقدام اون چند نماینده. واقعا خفت بار بود و اصلا جای توجیه نداره (4509084) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۰۴:۳۲
بنده هم با نظر شما موافقم كه كار اونها توجيه ندارد. اما رسانه ها بايد در جهت ارتقاء حيثت ملي قلم بردارند و بيش از حد حتي يك خبر درست را بازتاب ندهند. مگر باز هم بحث حزب و حزب بازي باشد.
اين قدر سطح پيام و خبر را تنزل داده اند كه خبر مهم تحليف با حضور صدها ميهمان بين المللي دديده نمي شود (4509186) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۰:۰۸:۳۳
چرا باید از ظریف بعید باشد ؟
کدام سجایا و برجستگیای ایشان باعث شده که شما فکر کنید ایشان تافته جدا بافته ی از آقایان سلفیسم است ؟ (4509551) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۵۹:۰۰
این بنده خدا اصلا از خفت بار بودن یا نبودن چیزی صحبت نکرده که. فقط گفته همین رسانه ها اون موقع عین همین کار رو که ایشون کرده یه جور دیگه کردن تو بوق. (4509259) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۷:۲۸:۴۱
از این ذوق زدگی ها موقع امضای برجام داشتن که فکر میکردن "کری" بگه ok همه چی حله!

خیلی هم از ایشون بعید نیست. (4509308) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۸:۳۲:۳۶
هیچ مشکلی نداشت شما شلوغش کردین (4509391) (alef-11)
 
تبریز
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۰۷:۳۱
خوب درست میگه دیگه. چطور شده رسانه های ما سلفی فلان رئیس مجلس را با ظریف انعکاس نمی دهند ولی سلفی تعدادی از نمایندگان را در بوق و کرنا گذاشته و حساسیت مردم دیگر کشور ها را بر می انگیزند در صورتی که آن مردم در شرایط طبیعی اصلا به این توجه نمی کنند . البته این بمعنی این نیست که نمایندگان رفتاری درست انجام داده اند گلایه ام از رسانه های خودمان است که به جای تذکرمنطقی خودشان با شخصیت خودشان و نمایندگان بخا طر سلیقه های جناحی و شخصی بازی می کنند اصلا توجه نمی کنند که برجسته کردن اشتباه هموطن تبعاتش به خود برجسته کننده هم می رسد.
این چندمین کامنتی است که در سایتها گذاشته ام ولی هیچ کدامشان انتشار نمی دهند. این چه چیز را می رساند؟...
اسم دوزدان اقتصادی و ناموسی مردم را با الف- ب و تصویر شان را شطزنجی برای مردم انتشار می دهیم ولی این رفتار اشتباه نمایندگان مان را با آخرین تکنولوژی
تصویری به دنیا معرفی می کنیم . افسوس
شما رسانه ها در قرن حاضر نقش بسزائی و انکار نا پزیری و تعین کننده ای در خوب و بد شدن رفتارهای جامعه ایفاء می کنید. مردم از شما کدام رفتار درست را یاد بگیر ند
این چه وضعی است که به رسانه های ما حاکم شده. جز مچ گیری ..
(4509446) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۲:۵۷:۰۲
ببخشید ولی آیا جناب دکتر ظریف برای ملت فلان رئیس مجلس تحریم وضع کرده اند که سلفی آنان با دکتر ظریف جای افتخار و انعکاس داشته باشد؟ (که مطمئنا اگر چنین اتفاقی افتاده بود نه تنها رئیس فلان مجلس به کشور ما پا نمی گذاشت که عمرا با وزیر خارجه محترم سلفی هم می گرفت) وقتی رئیس فلان مجلس را به کشورمان دعوت نموده و برایش فرش قرمز پهن می کنیم باید هم با وزیر خارجه ما سلفی بگیرد. این کجا و سلفی نمایندگان با موگرینی کجا؟؟؟ (4509781) (alef-11)
 
رضا
Italy
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۵:۰۹:۳۴
چرا از عمل نادرست بعضیها دفاع میکنید؟؟؟ چون اغلب در حزب شما هستن؟ (4509093) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۵:۱۱:۲۸
سلام
خدا قوت سردار دیپلماسی و احسنت به این تدبیر و این پیام زیبا . (4509096) (alef-11)
 
شهروند
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۵:۲۴:۰۵
عزیز دلِ برادر!
دکتر ظریف گرامی
برای ما باعث افتخار است که روسای سایر مجالس با شما سلفی بگیرند......
اما اینکه نمایندگانِ ما اینطور سبکسرانه دنبال سلفی گرقتن با خانم موگرینی ویا هرشخصیت اروپایی دیگری باشند ،جای بحث دارد .....این نمایندگان قبل از هر رفتاری اول بایدکمی می اندیشیدند آیا اگر آنها به مجالس کشورهای اروپایی رفته بودند؛آیا با آنها سلفی می گرفتند.......
متاسفم برای خودم که چنین نمایندگانی در مجلس دارم.
نه به آنها که به کوچکترین بهانه ای رفتار و گفتار توهین آمیز بعنوان یک. ایرانی دارند و نه به این دسته که شأن خویش نمی دانند (4509114) (alef-11)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۰:۰۷:۴۲
ما که ندیدیم کسی با ایشون سلفی بگیره
بالاخره اونجا خبرنگار زیاد بود بگید منتشر کنن (4509549) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۵:۳۵:۲۶
اقای ظریف قطعا حرف شما درست هست اما حتی اگر هیچ عکاسی عمل خفت بار نمایندگان ما را شکار هم نکرده بود باز هم از زشتی کار کم نمیکرد. اتفاقا انتشار این عکس باعث هشیاری مردم و نمایندگان میشود و اقدام رسانه ها خوب و لازم بوده. (4509132) (alef-11)
 
عباس
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۵:۵۶:۲۷
متاسفانه اکثر مردم ما به دلیل نارضایتی کلی که از دنیا دارند، فقط دنبای نیمه خالی لیوان هستند و نیمه پر را نمیبینند و حتی از صحبتهای ابتدای خانم موگرینی با نماینده ها خبر ندارند که شاید فقط به دلیل صحبتهای دوستانه، عکسهایی دوستانه گرفتند. ولی باید درود فرستاد بر آقای ظریف که این مسئله را نقطه نظر و دید خبرنگاران ما دانستند که جدا از ما نیستند و فقط نیمه خالی لیوان را میبینند. حتی تمامی نمایندگان قبلی مجلس گویا اشتباهی از نمایندگان امروز دیده که باید مچ آنها را بگیرند، دقیقاً بعنوان رقیب و حتی دشمن به این مسئله نگاه کردند. (4509175) (alef-11)
 
تبریزی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۰۳:۱۳
"در مراسم تحلیف چند رییس مجلس کشورهای توسعه یافته دنبال عکس سلفی با بنده حقیر بودند"

ظریف رو دوست دارم ولی این حرفش بوی غرور می ده و از ایشون بعید بود. (4509185) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۰۸:۳۴
باید از مجلس برن بیرون (4509196) (alef-11)
 
معین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۱۰:۲۷
این زبون ها را بیرون کنید. (4509198) (alef-11)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۲۷:۴۴
قبول کنید که بزرگنمایی شد چون افراد حاضر مریوط به لیست امید بودند.اگر اصولگرا بودند نمیشد خفت بار می شد جالب توجه و دوستانه. (4509213) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۵۷:۳۵
سلام
کار بد و نادرست بده خواهشا دنبال توجیه نباشیم
شاید این موضوع تلنگری باشه به تقکرات و روان شناسی افراد بیشتر بخصوص در انتخاب فکر و توجه کنیم (4509254) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۶:۵۸:۵۰
جناب اوباما هم مثل دلقک ها آویزون میشد و باهمه عکس میگرفت! دیگه هرعکسی به اندازه خودش دنبال این ... بازیامیره...!؟! اون هم ریاست جمهوری های آمریکایی! (4509257) (alef-11)
 
از سار کاشان
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۷:۳۰:۲۶
زنده باد دکتر ظریف
سخنان ارزنده شما شاید برخی بدبین را بیدار کند (4509310) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۷:۴۹:۳۰
حالا شب و روز اصولگراها شده این سلفی گرفتن ها! سیاست کشور رو ول کردند چسبیدند به همین سلفی (4509342) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۷:۵۴:۴۴
حالا گیریم که دو نفر خطا کرده اند ببینید این موضوع را خبرگزاری های داخلی بیشتر منعکس می کنند یا خبرگزاری های خارجی؟! و پرداختن تا این حد به این موضوع نمی تواند دلسوزی و دفاع از منافع ملی تلقی شود و تنها ابزاری برای کوبیدن جناح مخالف است. (4509349) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۱۹:۱۰:۴۵
اقای ظریف ایا خا نم موگرینی هم موبایلش را در اورد و با دیگران سلفی گرفت ؟ نه هرگز نه چون اینها اموزش دیده هستند و مثل اینجا با روابطه به مقام نمیرسند لطفا به شعور ملت توهین نکنید
کد بشما بدهم چرا ما مجبور شدیم گلدان های زیادی در مجلس بگذاریم چون این بازی های .....وغیر حرفه ای سیاسی باعث شده افرادی وارد مجلس بشوند . برای کنترل تردد انها در مجلس یک کشورتمام معابر را گلدان بگذاریم که یک جا جمع نشوند ویا در گوشه های مجلس روی زمین ننشینند و نخوابند ودهن دره نکنند واقعا تاسف باراست (4509456) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۰:۳۳:۰۶
حركت نمايندگان زشت وخجالت اور بود از توجيه اقاي ظريف كه با الفباي پروتوكل هاي سياسي اشنا هستند متاسفيم طبق اظهار ايشان مردم اشتباه كردند در حالي كه اين مردم نيستند كه اشتباه ميكنند دولتمردان بايد (4509588) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۱:۰۰:۳۳
یکبار نشده موضع‌گیری محکم از این آقا ببینیم (4509616) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۶ ۲۱:۴۵:۵۲
خانم موگرینی یک دیپلمات است و آداب و تشریفات دیپلماتیک را آموزش دیده، پس مقایسه یک نوع جوسازی است. (4509686) (alef-11)
 
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۰ ۰۸:۱۲:۳۱
الان آقای ظریف داره اون دو سه نفر که خیلی با شعور و محترمانه باهاش عکس گرفتند رو با اون جماعتی که 10 نفری با اون وضع به موگرینی حمله ور شدند یکی می کنند؟
البته این همون کسیه که مذاکره کرد با برجام بر جامون نشوند انتظار دیگه ای ازش نمیره (4514363) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.