توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504219
حملات تروریستی بزرگی همچنان در انتظار اروپاست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۶
یکی از کارشناسان برجسته موسسه علم و سیاست برلین براین باور است که حمله ترورستی اسپانیا نشان داد اروپا باید همچنان انتظار حملات تروریستی بزرگی را داشته باشد.

به گزارش تسنیم، "گویدو اشتاین برگ"، از کارشناسان موسسه علم و سیاست برلین بر این عقیده است که داعش در عراق و سوریه تحت فشار قرار دارد و این مسئله شایستگی آن برای برنامه ریزی حملات تروریستی را ضعیف می کند، البته این تروریست ها جذابیت ایدئولوژی بالایی دارند.

به اعتقاد این کارشناس برجسته آلمانی، اروپا باید همچنان انتظار حملات تروریستی بزرگی را داشته باشد. البته کیفیت برنامه های تروریستی آن ها کاهش یافته است چرا که این افراط گرایان در مناطق اصلی خود در سوریه و در عراق تحت فشار قرار دارند.

اشتاین برگ که در گفتگو با خبرگزاری آلمان سخن می گفت تصریح کرد که حادثه تروریستی  اسپانیا نشان داد که داعش در آن حدی که اخیرا برخی ادعا می کنند ضعیف نشده است. ما نباید اعتقاد داشته باشیم که فقط با حملاتی مثل حمله با چاقو در ارتباط هستیم.

این کارشناس موسسه علم و سیاست برلین انتظار دارد که خطر ترور حداقل 5 تا 10 سال آینده باقی خواهد بود. در حال حاضر بخصوص این مسئله مطرح است که ما از حملات تروریستی بزرگتری مانند آنچه در پاریس اتفاق افتاد جلوگیری کنیم. داعش از جذابیت ایدئولوژی بالایی برخوردار است و بخصوص بسیاری از جوانان را به سوی خود جذب می کند. ما نمی توانیم همه این ها را در سال های آینده از مسیر خود برگردانیم. ما نمی توانیم همه این ها را کنترل کنیم. تعداد آن ها بسیار زیاد است و تعداد تروریست های داعش بسیار بیشتر از طرفداران القاعده است.

این کارشناس آلمانی در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد که با این همه، شایستگی داعش در برنامه ریزی برای حملات تروریستی کاهش یافته است. برنامه ریزی های مرکزی از مرکز اصلی داعش در شمال سوریه و شهر رقه دیگر ممکن نیست و بخصوص شخصیت های مهمی از این سازمان تروریستی کشته شده اند. هر چقدر فشارها افزایش می یابد به همان اندازه برای این افراط گرایان برنامه ریزی برای حملات تروریستی دشوارتر می شود.

اشتاین برگ در ادامه این گفتگو تصریح کرد که اما تروریسم داعش برای این روزها آماده شده است و این گونه حملات تروریستی را از پایان سال 2013 تصمیم گیری کرده است. ما باید از این مسئله بترسیم که داعش بدون فرماندهی از منطقه رقه بتواند برنامه های قدیمی خود را با موفقیت به سرانجام برساند.

در حمله تروریستی اخیر یک ون به جمعیتی در بارسلون اسپانیا بیش از 14 تن کشته و تعداد زیادی مجروح شدند. این حمله تروریستی بار دیگر بحث های امنیتی در قاره سبز را داغ کرده است.
 
کلمات کلیدی : داعش، اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.