توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 431169
اروپای خونین، از کامیون مرگ تا بابانوئل قاتل
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۵
می‌توان گفت اروپا در سال ۲۰۱۶ یکی از خون بارترین سال‌های دوران شکل گیری خود را سپری کرد و آماج حملات تروریستی در شهرهای مهم این اتحادیه جو ترس و ناآرامی روزافزونی را بر قاره سبز حکمفرما کرد.

به گزارش تسنیم، حملات تروریستی وحشتناک در اروپا وعواقب آن تیتر اول بسیاری از رسانه های غربی در سال 2016 بود.

شهروندان اروپایی در این سال دورانی سراسر ترس و وحشت را تجربه کرده و بر اساس نظر سنجی ها احساس ناامنی روزافزونی در بین آن ها گسترش پیدا کرد.

در سایه این حملات تروریستی تحولات زیادی از جمله تشدید نژادپرستی و بیگانه ستیزی در سراسر اروپا گسترش یافته و مسائل زیادی را برای سردمداران این اتحادیه به وجود آورد. در این گزارش برآنیم تا نگاهی به برجسته ترین حملات تروریستی اروپا که لرزه بر ارکان امنیت این اتحادیه وارد کرد بیندازیم.

ترکیه در 12 ژانویه سال 2016 میلادی در میدان "سلطان احمد" استانبول اولین شوک تروریستی داعش در سال 2016 را دریافت کرد و طی یک حمله تروریستی  که علیه گردشگران خارجی رخ داد 13 گردشگر آلمانی جان خود را از دست داده و 14 نفر زخمی شدند. بسیاری رسانه ها این حمله تروریستی را پیام وحشت داعش به ژرمن ها از سرزمین آتاتورک ارزیابی کردند.

در 13 ماه مارس باز آنکارا شاهد حمله تروریستی خونین و دلخراش دیگری بود که با انفجاریک دستگاه خودروی حامل مواد منفجره در میدان قیزل آی در مرکز شهر آنکارا  رخ داده و منجر به کشته شدن 37 نفر وزخمی شدن  31 نفر دیگر شد.

19 مارس نیز در یک حمله ی تروریستی توسط یک عامل انتحاری داعش که خود را در میان مردم در خیابان استقلال یکی ازشلوغترین خیابانهای استانبول ترکیه منفجر کرد، باعث کشته شدن 5 نفر از جمله یک شهروند ایرانی و 37 نفر زخمی گردید.

در 22 مارس 2016  حملات تروریستی گروه  داعش در بروکسل پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا این کشور را در وضعیت اضطراری فرو برد و شوک بزرگی به سران و مقامات این اتحادیه وارد کرد. در این تاریخ دو انفجار در فرودگاه بروکسل روی داد. یک ساعت بعد بمب دیگری در یک ایستگاه مترو منفجر شد که در این حملات 34 نفر کشته شدند.

 در ماه ژوئن نیز یک خودرو بمب گذاری شده دیگر در مسیر عبور اتوبوس های سرویس پلیس در شهر استانبول ترکیه 12 نفر را کشت.

 در همین ماه 3 مهاجم با حمله به فرورگاه آتاتورک شهر استانبول و منفجر کردن جلیقه انتحاری خود  باعث کشته شدن 45 نفر شدند . داعش مدعی شد که این سه مهاجم از اعضا این گروه بودند.

 14 ژوئیه در روز جشن ملی فرانسه در شهر نیس نیز حمله تروریستی وحشتناک دیگری در یکی از مهم ترین کشورهای اروپایی رخ داده و  یک راننده کامیون جمعیت حاضر در جشن را مورد حمله قرار داد که این حادثه 84 نفر کشته و 130 نفر زخمی برجای گذاشت.

این حادثه را می توان به عنوان خون بارترین حادثه تروریستی اروپا در سال 2016 ارزیابی کرد.حدود یک ماه پس از حمله شهر نیس در نورماندی در شمال فرانسه 2 مرد با سلاح سرد به کلیسایی محلی حمله کرده و پس از بریدن سر کشیش 84 ساله این کلیسا 4 نفر را به گروگان گرفتند. نیروهای ویژه فرانسه سریعا وارد عمل شده و با کشتن مردان مسلح گروگان ها را آزاد کردند. عوامل حمله در حین عملیات تروریستی خود نام داعش را فریاد می زدند. داعش مسئولیت این حمله وحشتناک را بر عهده گرفت.

در 22 ژوئیه 2016، در مرکز خرید المپیا در دهکدهٔ المپیک در شمال غرب شهر مونیخ آلمان، یک تیراندازی صورت گرفت که در اثر آن 9 نفر کشته و بیش از 35 نفز زخمی شدند. تیراندازی در رستوران مک‌دونالد در نزدیکی مرکز خرید آغاز شد.[9] مسئولان عامل این واقعه را جوان 18 ساله‌ای با تبار ایرانی و تبعیت آلمانی معرفی کردند که پس از تیراندازی و گریختن از مرکز خرید، به گفته پلیس خودکشی کرد.

در همین ماه یک جوان 18 ساله افغان در یک قطار بین شهری در نزدیکی وورتسبورگ 4 گردشگر و یک مسافر دیگر را با چاقو زخمی کرد و سپس با ضرب گلوله پلیس کشته شد.  در 24 ژوئیه نیز یک پناهجوی  سوری با منفجر کردن خود در محوطه بیرونی یک فستیوال موسیقی درآنسباخ ایالت بایرن باعث زخمی شدن 12 نفر شد .

 24 نوامبرانفجار یک خودرو پر از مواد منفجره در نزدیکی استانداری آدانا ترکیه رخ داد که در این حادثه 2 نفر کشته و 33 نفر زخمی بر جای گذاشت.

 19 دسامبر یک حمله تروریستی دیگر در کشور ترکیه در شهر آنکارا  رخ داد که در جریان آن "آندری گنادی اوو یچ" سفیر روسیه در آنکارا کشته شد.

یکی از حملات تروریستی وحشتناکی که در اواخر سال 2016 رخ داد تا پرونده ترورها در اروپا در این سال را تکمیل کند حادثه حمله یک کامیون به بازارچه کریسمسی در برلین در 19 دسامبر بود که منجر به کشته شدن حدود 12 نفر و تعداد زیادی زخمی شد.

آخرین حمله تروریستی اروپا نیز در ترکیه و در نخستین دقایق  سال 2017 در شهر استانبول اتفاق افتاد . این حمله تروریستی در اول ژانویه در کلوپ شبانه رینا در منطقه اورتاکوی استانبول رخ داد .
در این حادثه دست کم 39 نفر کشته و 69 نفر زخمی شدند.

به گفته شاهدان فرد مهاجم  به باشگاه شبانه استانبول به زبان عربی سخن می گفت و با لباس بابانوئل وارد باشگاه شد. همچنین حمله توسط دو نفر که لباس بابا نوئل پوشیده بودند انجام شده است. تحقیقا درباره این حادثه وحشتناک تروریستی همچنان ادامه دارد.

  بهر حال سال 2016 با پرونده سنگین حملات تروریستی و خون باری که برای اروپا داشت به اتمام رسید اما به گفته بسیاری کارشناسان و تحلیلگران این پایان ترور در اروپا نیست و این اتحادیه در سال های آینده نیز حملات خونین دیگری را تجربه خواهد کرد.

 بسیاری از مقامات  و سازمان های امنیتی اروپا بخصوص بعد از حمله تروریستی برلین تهدید ترور در اروپا را همچنان بالا ارزیابی کرده و درباره حملات تروریستی بیشتر در این اتحادیه هشدار داده اند.
 
کلمات کلیدی : داعش، اروپا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.