نظر منتشر شده
۹۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361579
در جلسه علنی امروز مجلس مطرح شد؛
آمارهای جدید ظریف از اثرات مطلوب برجام و سرمایه‌های آزاد شده ایران/ تا مثقال آخر حقوقمان را در برجام خواهيم گرفت
بخش سیاسی الف، 23 خرداد 95
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۸
وزیر امورخارجه که می‌گفت در ابتدای دولت یازدهم پول نقد زیادی در خزانه نبود، از بازگشت چندین میلیارد دلار بدهی خارجی به خزانه پس از توافق هسته‌ای خبر داد.

محمد جواد ظريف امروز مهمان صحن علني مجلس بود تا گزارشي از روند اجراي برجام به اهالي خانه ملت ارائه دهد. او در ابتداي سخنانش از نمايندگان خواست تا در ماه مبارک رمضان براي او دعا کنند و گفت: اگر دعاي مردم در ماه رمضان گذشته نبود و استقامت آنان و دعاي خير رهبري و حمايت‌هاي ايشان نبود، اين کار دشوار ميسر نمي‌شد.

او سپس به سوابق و چارچوب‌هاي ذهني در مذاکرات هسته‌اي پرداخت و ادامه داد: به دليل حضور مردم در صحنه بويژه در انتخابات رياست جمهوري و مجلس و مقاومت آنان بود که طرف مقابل را وادار کرد از فشار و تحريم و تحميل ديدگاه‌هايشان دست بردارند. چون ديگر نمي‌توانستند فاصله‌اي ميان "مردم و حاکميت" و "دولت و مجلس" ايجاد کنند. البته اين به معني پايان فشار بر ايران نيست، چون نه ماهيت آنها تغيير کرده و نه ما از آرمانهايمان کوتاه مي آييم. تنها در مورد برجام در يک حوزه مشخص، بهانه‌هايي که باعث شده بود آنها بتوانند فضاي منفي عليه ما در جو بين المللي ايجاد کنند را رفع کنيم.وگرنه آنها کارشکني‌هايشان را کنار نمي گذارند و از در دوستي با ما وارد نمي شوند. به گفته رهبري بايد ما با تکيه بر اعتماد و دعاي مردم و ائمه اطهار، بکوشيم حقمان را از کساني که دنبال بهانه جويي هستند، بگيريم.

او با تاکيد بر اينکه هر روز به دنبال پيگيري حقوق جمهوري اسلامي ايران است، به دستاوردهاي مذاکرات هسته‌اي اشاره کرد و افزود: اگر مذاکرات و برجام نبود، بر تحريم‌ها افزوده مي‌شد. کما اينکه سال و ماهي نبود که تحريم جديد عليه ما اعمال نشود. حتي اگر تحريم‌هاي قبلي ادامه مي يافت، امروز فروش نفت ما به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه مي‌رسيد. ما در طول دولت گذشته از فروش دو نيم ميليون بشکه به ۸۰۰ هزار بشکه نفت رسيده بوديم! اگر تحريم‌ها ادامه مي يافت، اين روند نزولي ادامه داشت اما خوشبختانه امروز بار ديگر به فروش دو و نيم ميليون بشکه نفت رسيده ايم و اين جاي شکر از وجود مردم و رهبري دارد.

به گفته ظريف، دستاوردهاي مذاکرات آنگونه بوده که برخي فشارهاي سه سال پيش را فراموش کرده اند که چه تهديدها و تحريم هايي عليه مردم ما اعمال مي شد و اين مردم چگونه با صبوري آن را تحمل مي کردند!

رفع مباني فشار و تحريم، از ديگر دستاوردهاي مذاکرات هسته اي از نظر ظريف بود که مي گفت: حذف PMD و نقض قطعنامه هاي شوراي امنيت و اتحاديه اروپا، مباني تحريم ها را از بين برد. از لحاظ رواني نيز سرازير شدن هيات هاي خارجي به ايران، نشان دهنده اين است که دنيا، ايران را محيطي امن براي سرمايه گذاري مي داند و بايد اين امنيت را به رخ دنيا بکشيم که ايران نه تنها براي مردمش امن است بلکه براي سرمايه گذاران نيز امن است.

وزير خارجه با بيان اينکه در ابتداي دولت يازدهم در خزانه کشور، پول نقد زيادي وجود نداشت، خاطرنشن کرد: در سايه رفع تحريم ها دست کشور براي استفاده از منابع مالي خارج از کشور باز شد. منابع ما الان در دسترس است و بانک هاي جهاني با بانک مرکزي و خصوصي ما ارتباطات گسترده اي ايجاد کرده است. البته هنوز موانع موذي گرايانه آمريکا وجود دارد. گشايش اعتبارات اسنادي و ال سي ها به ۱۴ هزار مورد رسيده که هر روز رو به افزايش است. بانک هاي متعددي در اروپا و ژاپن و کره با شرکت نفت ما در ارتباطند. مطالبات نفتي ما هم که سالها خارج از دسترس ما بود، به کشور برگشته. ۵ ميليارد دلار بدهي يک شرکت دبي و ۲ ميليارد بدهي شرکت شل، به کشور برگشته است. از ۶ ميليارد وجوه ايران نزد هند، يک ميليارد برگشته و مابقي آن به کشور ما برخواهد گشت. تسويه بدهي هاي نفتي با يونان و ديگر کشورها نيز در حال انجام است.

به گفته وي کمتر اين اخبار شنيده مي شود و بيشتر روي مشکلات تاکيد مي شود. مشکلاتي که از قبل بوده و تازه نيست. نمايندگان توجه داشته باشند که نبايد فضاي رواني را تشديد کرد بلکه بايد آن را از ميان برد. دشمنان ايران و رژيم صهيونيستي تمام تلاششان اين است که ايران را ناامن جلوه دهند. بايد بکوشيم ارتباطاتي معقول و نه يک جانبه، با ديگر کشورها داشته باشيم. نبايد بلندگوي تبليغاتي گروه هاي مخالف ايران باشيم. بايد به ديگر بانک ها بگوييم که مباني تحريم از بين رفته و ايران هراسي از ميان رفته و بر همه ماست که از تمام توانمان براي پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي استفاده کنيم.


ظریف با اشاره به اینکه بیمه های صادراتی برقرار شده است، گفت: مشکلات در این حوزه برطرف شده است و تمامی اختلافات با بیمه هرم هم ظرف روزهای آینده برطرف خواهد شد.

وزیر خارجه ادامه داد: خطوط ارتباطی با کشورهای مختلف و بانک ها در اختیار ایران قرار گرفته است اما دولت از دو جهت وسواس دارد. یکی ایجاد نکردن تعهدات بیجا برای کشور و دوم هدایت تعهدات در حوزه اولویت‌های ایران. به همین علت نسبت به مذاکره این خطوط اعتباری با دقت پیش می رویم .

ظریف با بیان اینکه امروز موسسات مختلف کشور از جمله وزارت اقتصاد و بانک مرکزی مشغول مذاکره و سخت گیری برای حفظ منابع ملی هستند، گفت: از ابتدای تاریخ ایران تا امروز تنها ۶۰ توافق حمایت از سرمایه گذاری خارجی داشتیم ولی ۷ توافق از این ۶۰ توافق در این ۵ ماه اخیر صورت گرفته است. اینها واقعیت هایی است که باید به رخ دنیا بکشاینم که در سایه هدایت مردم و رهبری این میزان امکان برای کشور ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه تا امروز ۶/۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران تصویب و ثبت شده است، تصریح کرد: از سوی دیگر نفتکش های ما را بیمه نمی کردند و امکان حمل و نقل نداشتیم اما امروز این مشکل حل و فصل شده است. البته مشکلات کوچکی هست که حل خوهیم کرد.

ظریف گفت: در حوزه انرژی تحریم هایی وجود داشت که به قول آنها فلج کنننده بود و هدفش صفر کردن صادرات نفت ایران بود. آنها بازارهای ایران را به دست رقبا و معاندین ما داده بودند، دولت سعودی با سفاکی و بی رحمی مقدار زیادی از بازارهای ما در دنیا را بلعید ولی با رفع تحریم های نفتی ما امروز توانستیم صادرات نفت را به دو میلیون بشکه نفت برسانیم.

وزیرخارجه با بیان اینکه شرکت های معتبر بین المللی به سمت ایران سرازیر شدند، اظهار داشت: شرکت هایی که اگر در نمایشگاه ها به سمت غرفه های آنها می رفتیم می گفتند ما نمی توانیم با شما صحت کنید . اگر قبلا در دبی به سمت مایکروسافت می رفتید می گفت من حتی اجازه ندارم با شما صحبت کنم اما امروز نمایندگان مایکروسافت در ایران هستند برای اینکه بتوانند ما را از این فناوری بهره مند کنند. ما امروز بین کشورهای مختلف رقابت ایجاد کردیم نه اینکه آنها که برای ما تعیین تکلیف کنند.

این مقام دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه قدر این نعمت که حاصل شده است را بدانیم، خاطرنشان کرد: ناوگان هوایی، کشتیرانی و ریلی در حال بازساری است. فراموش نکنیم در شرایط عادی مذاکره، انعقاد و اجرای یک قرارداد چند میلیاردی سالها طول می کشد نه حتی ماه ها بروید مطالعه کنید. اما امروز این زمان کوتاه شده است.

وی گفت: البته همانطور که در ابتدا گفتم موانع، مخالفت ها، کارشکنی ها و شیطنت ها را فراموش نکردیم. قرارمان نبود که اختلافات مبانی و اصولی مان را با دیگران حل و فصل کنیم. ما اعتقاد داشتیم و داریم که قدرت جمهوری اسلامی براساس حفظ آرمان‌ها، دیدگاه ها و مبانی انقلاب و پیام و یادگارهای امام راحل و دستور و رهنمودهای رهبری است. نه قصد مذاکره در این حوزه ها را داشتیم نه آمادگی ورود به گفتگوها را داشتیم.

ظریف افزود: آن حوزه ها، حوزه های اختلافی هستند . تلاش ما این بود که با حفظ مبانی و اصول جمهوری اسلامی بهانه ها را بگیریم. نباید بهانه تراشی کنیم، نباید ایجاد فضا برای بهانه گیری کنیم.

وی با تاکید براینکه محیط ایران تحریمی ندارد، گفت: قرارمان نبود با آمریکا معامله کنیم قرارمان نبود تحریم های شرکت های آمریکایی را برداریم . این عقب افتادن آمریکا از صحنه رقابت ایران است. قرار بود که مداخلات غیرقانونی آمریکا در ارتباطات مان با دیگر دنیا را متوقف کنیم که انجام شده است.

وزیر خارجه گفت: کاری کرديم و وزير خارجه آمريکا امروز به جاي قلدري، بگويد مي کوشيم تحريم ها را برداريم. کاري با اينکه صداقت دارند يا نه، ندارم. بحث من اين است که اگر روزي به تحريم ايران افتخار مي کردند، امروز فرار مي کنند از اينکه بگويند ايران را تحريم مي کنند. از اين دستاورد براي به دست آوردن امکانات بيشتر و فشار بيشتر بر بدخواهان ايران و اسلام استفاده کنيد.

وی افزود: به برکت مقاومت مردم و حضورشان پاي صندوق هاي راي گيري، اميد دشمنان و افراطيون نااميد شده و نبايد اجازه دهيم اين فضاي مبارک، دستخوش اختلافات جناحي شود و سرمايه گذار داخلي نااميد شده و سرمايه گذار خارجي احساس کند محيط ايران با تحريم آغشته است.

روایت ظریف از تماس‌هایش با جان کری برای احقاق حقوق ایران
وزیر امورخارجه در پاسخ به سوالات نمایندگان از چندین بار تماس با همتای آمریکایی‌اش سخن گفت تا مانع از مصوبات کنگره شود که خلاف روح برجام بودند.

ظريف در پاسخ به سوالات نمايندگان که از سوي علي لاريجاني از تريبون مجلس قرائت مي‌شد، درباره اينکه چرا بانک‌هاي خارجي تمايلي به همکاري با ايران ندارند، گفت: به ياد داشته باشيد که در دوران تحريم‌ها بانک‎هاي بزرگ براي همکاري با ما ميلياردها دلار جريمه شده اند. اين فضاي رواني منفي اي عليه ارتباط با ايران ايجاد کرده که بايد آن را بشکنيم. از سويي به اروپا و آمريکا فشار مي آوريم تا به اين بانک ها اعتماد بدهند که کار کردن با ايران مشکلي ندارد و ديگر آنها را تهديد نکنند. از سوي ديگر بکوشيم که راهمان را با بانک هاي دنيا باز کنيم. مسير سوم اين است که فضاي رقابت ميان بانک ها ايجاد کنيم که احساس کنند اگر با ايران همکاري نکنند، از غافله عقب مي مانند. متاسفانه تنها جايي که مي گويد تحريم هنوز وجود دارد، در داخل ايران است! در هيچ کجاي دنيا نمي گويند که ما در تحريم هستيم و فقط مي گويند که مراقبت کنيد! بنابراين نبايد تبليغات اشتباهي در داخل کشور کنيم.

به گفته وي، مهمترين عامل در تقويت سرمايه گذاري خارجي، ايجاد فضاي امن در داخل است که نبايد آن را خدشه دار کنيم.

وي در پاسخ به سوال ديگري درباره رواديد ايرانيان در آمريکا، گفت: قبل از اينکه اين موضوع به مطبوعات کشيده شود، زماني که اين موضوع در مجلس آمريکا مطرح بود در تماسي با آقاي کري گفتم که اين خلاف توافق ماست و او پذيرفت و قرار شد بکوشد که مانعي ايجاد نشود. در ارتباطات مردمي و توريسم ممکن است مشکلاتي باشد که داريم مي کوشيم رفع شود اما در مسير مبادلات تجاري و اقتصادي ما مشکلي ايجاد نشده است. مقداري از مشکل از سوي آمريکا حل شده و مکانيزم هاي کنسولي ما نيز در حال رفع است که اگر نمايندگان مايل باشند، خصوصي خدمتشان عرض مي‌کنم.

ظريف در پاسخ به سوال ديگري که به افزوده شدن اسامي افراد تحريم شده از سوي آمريکا اشاره داشت، تاکيد کرد که حتي يک تهديد هسته اي هم به تحريم هاي ما اضافه نشده و اشخاصي که به ليست تحريم اضافه شده اند، در حوزه تحريم هاي موشکي بوده اند.

وي تاکيد کرد که تحريم هاي موشکي ما در مسير مذاکرات رفع نشده است.

وزير خارجه به مذاکرات کنگره آمريکا در جلسه اي با حضور مذاکره کنندگان وزارت خارجه آن کشور اشاره کرد و از نمايندگان خواست تا بروند و آن مذاکرات را بخوانند. او گفت: اي کاش برويد ببينيد که نمايندگان مجلس آمريکا به مذاکره کنندگانشان گفته اند که از ايران رو دست خورده اند! چون توان موشکي ما با اقتدار حفظ شده است. اي کاش اين مطالب به گوش مردم برسد و مردم هم اين را بدانند. آنها ديگر نمي توانند رشد توان موشکي ما را نقض برجام بدانند. آنها فقط به ليست تحريم هاي قبلي شان مواردي را اضافه مي کنند ولي نمي توانند مانع توان موشکي ما شوند.

وزير خارجه در پاسخ به سوال ديگري که به نظارت بر برجام اشاره داشت، از تلاش بر اي اقدامات متقابل در شوراي امنيت ملي خبر داد و گفت: اگر طرف مقابل، بر خلاف برجام اقدامي کند ما نيز اقدام متقابل خواهيم داشت. کميته نظارتي در شوراي امنيت است که تشخيص مي دهد برجام نقض شده و تحريم جديدي اعمال شده يا نه؟

او همچنين در پاسخ به اينکه قانون تحريم داماتو کي حذف مي شود؟، گفت: داماتو ديگر وجود ندارد و قانوني به نام «ايسا» هست که تا پايان ۲۰۱۶ به اتمام مي رسد. برخي نمايندگان کنگره در پي تمديد آن هستند اما ما به آقاي کري و وزارت خارجه آمريکا هشدار داده ايم که اين برخلاف روح برجام است و آنها هم در پي ممانعت بر سر آن هستند.

ظريف در پاسخ به سوالي که به تحولات منطقه و مبادلات تجاري ايران در منطقه اشاره داشت هم خاطرنشان کرد: يکي از گسترده ترين مذاکرات اقتصادي ما با چين و روسيه است. چين بزرگترين شريک تجاري ما است. اگرچه با ساير کشورها هم مبادلاتي داريم اما آنها شرکاي سنتي و قديمي ما هستند و فاينانس هاي زيادي با روسيه و کاهش تعرفه براي صادرات محصولات ايراني داريم.

ظریف: کدام قراردادی ۵ ماهه به نتیجه رسیده که انتظار دارید ۵ ماه پس از برجام، اقتصاد شکوفا شود؟
امورخارجه، در صحن علنی مجلس یادآور شد که مذاکرات هسته‌ای با اجازه رهبری انجام شده و نمی‌توان انتظار داشت که با گذشت پنج ماه از توافق، دستاوردهای آن عیان شود.

 محمدجواد ظريف که براي ارائه گزارشي از روند اجراي برجام به نمايندگان به مجلس آمده بود، در پاسخ به سوالات نمايندگان از ميزان سرمايه گذاري خارجي در ۵ ماه گذشته ياد کرد. او خطاب به سالک و دليگاني دو عضو نزديک به جبهه پايداري در مجلس دهم که اين سرمايه گذاري را کافي نمي دانستند، گفت: برويد از هر شرکتي که قبول داريد سوال کنيد و ببينيد کدام قراردادي ۵ ماهه به نتيجه رسيده است! من هم گفتم که مبناي ما سلطه ستيزي است و بارها گفته ام که آمريکا قابل اعتماد نيست.

اهم سخنان وي را در ادامه بخوانيد:

**تاریخ را تحريف نکنيد، مذاکرات هسته اي به دستور رهبري صورت گرفته و ما آن را مايه افتخار کشور مي دانيم. علت اينکه عربستان و اسرائيل عليه ما تلاش مي کنند همين استکبار ستيزي ماست. اينها سرمايه هاي نظام است که براي چند دلار آن را از دست نمي دهيم.

**من بارها در مجامع خارجي هم تاکيد کرده‌ام که از اصولمان کوتاه نمي آييم و روي اصولمان پافشاري خواهيم کرد. کسي در جمهوري اسلامي جرات تخطي از اصول و آرمان هاي امام و انقلاب را نداشته و ندار. ما قدرت خود را در استکبار ستيزي مي دانيم.

**ما دستاوردها و موانع اجراي برجام را دقيقا سه ماه پس از توافق، بر اساس قانون به مجلس ارائه داده ايم. اگر از نظر شما شفاف نبوده، در جلسات مي توانيم آن را بررسي کنيم. گزارش بعدي را هم در موعد مقرر ارائه مي دهيم.

**فضاحت عربستان را در روزهاي گذشته ببينيد! اين فضاحت در سالهاي گذشته هم وجود داشت اما در سايه ايران هراسي، ديده نمي شد. اما امروزه ايران يک قدرت صلح طلب و آرامش خواه در جهان شناخته مي شود و جنايات عربستان در يمن به ديد عموم رسيده است.

**عدم شرکت ايران در حج امسال نشان دهنده تاکيد نظام و رهبري و دولت بر حفط عزت حجاج ايراني است.

**وزارت خارجه تمام تلاشش را براي اجراي اقتصاد مقاومتي مي کند.

**يکي از ادارات کل وزارت خارجه، مربوط به اتباع ايراني خارج از کشور است که براي جذب سرمايه هاي آنان نيز تلاش مي شود. اما لازمه آن ايجاد اطمينان در ايرانيان خارج از کشور است که هر زمان خواستند برگردند و آزادانه سرمايه گذاري کنند و هر وقت خواستند بتوانند ايران را ترک کنند.

**اقدامات لازم را براي برخورد با دست اندازي به اموال ايران انجام داديم. اينکه مي گوييد چرا چراغ قوه گرفتيم که نشاندهيم، تخلف مربوط به چه دوره اي بوده؛ براي اين بود که برخي به ناروا مي گفتند که مردم ما را پس از برجام تحقير مي کنند! ما خواستيم بگوييم که امروزه تحقيرها تمام شده و اين تحقير مربوط به دوره ديگري است. ما اين روزها در برابر گروه قانون شکني قرار داريم. ما دعواي بين المللي عليه آمريکا را ثبت خواهيم کرد و قانون شکني آمريکايي ها را به دنيا نشان مي دهيم. ما امروز با فراغت در مجامع بين المللي مي‌توانيم حضور يابيم و عليه آمريکا شکايت کنيم.

**تا مثقال آخر حقوقمان را در برجام خواهيم گرفت.

**در مورد صنعت گردشگري، ما به شهروندان اکثر کشورها رواديد يک ماهه مي دهيم. اما با هيچ کشوري لغو رواديد نمي کنيم. اگر کشوري حاضر نيست شهروندان بزرگ ايران را بدون رواديد به کشورش راه دهد، ما هم عزتمان اقتضا مي کند که آنها را ناگزير از اخذ ويزا کنيم. لغو رواديد نمي تواند يک جانبه باشد.

**براي ايجاد بسترهاي لازم در مقابل عهد شکني ها در قبال برجام، ما بر اساس چارچوب هاي شوراي امنيت عمل مي کنيم.

**۷-۸ سالي از مقررات دنيا عقبيم. بويژه در امور بانکي که کنوانسيون هاي جديدي در دنيا ايجاد شده است. از مجلس مي خواهيم که با تصويب اين کنوانسيون ها که از سوي وزارت دارايي به مجلس ارائه مي شود، به ما کمک کنند تا در چارچوب منافع ملي بتوانيم امور را پيش ببريم.
۱۳۹۵/۰۷/۱۳ ۱۱:۳۱
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۲ ۱۶:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۴:۳۰
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۴:۲۸
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۴:۱۲
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۱ ۱۳:۳۴
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۲:۲۵
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۲:۱۳
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۱:۲۶
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۳ ۱۱:۲۴
 
 
کلمات کلیدی : برجام+ظریف+مجلس
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۰:۵۲:۰۲
خوب، آقای ظریف، شما که اینو میگی‌ که اگر تحریم ادامه یافته بود، اناه به راحتی‌ صادرات نفت ایران را به زیر ۲۰۰ هزار بشکه میرسانند، با شجاعت اعلام کنید، با چنین وضیعتی، صحبت از مبارزه و غرب ستیزی، چیزی جز شعار برای مصرف داخل نداره چون اگر واقعاً آنها شعارهای ما را جدی بگیرند، دوباره به راحتی‌ صادرات نفت ایران را به صفر میرسانند.. به عبارت دیگه همه این شعارها فقط مصرف داخلی‌ دارد!

به نظر می‌رسد همه این امور بخشی از تدبیر دادن امتیاز در برجام به طرف برای سرخ نگاه داشتن صورت و ایجاد گشایش هر روزه برای آوردن کشتیهای غربی برای بار زدن نفت ایران بعد از برجام بوده است، مثلا همین حالا تعداد بازرسان آژانس انرژی اتمی‌ بنا به گزارش امانو به چندین برابر و بیشتر از ۱۵۰ نفر در ایران رسیده که با تجهیزات و لشگر کامل و با تاسیس دفتر مرکزی در تهران، دارند از کشور بازرسی میکنند ولی‌ افتخاری که دیپلمات قرن انجام داده، با همین گونه امتیازات آنها را متقاعد کرده که این مساله را مانند مورد بازرسی‌های عراق در زمان صدام، رسانه‌ یی نکنند... همینجا معلوم میشود که طرف غربی چه اندازه سازمان یافته و سیستماتیک هست که تمام رسانه‌‌های غربی که مدعی جریان آزاد اطلات هستند ولی‌ در یک عمل هماهنگ کوچکترین خبری از این لشگر بازرسان در ایران و خیلی‌ چیزهای دیگر بروز نمی‌دهند.. چون دارند بدون سر و صدا ملت ایران را دور میزنند و امتیازاتی که حتی در خواب هم نمیدیدند دارند میگیرند ، پس بیهوده نیست که آمریکا و غرب میگه، ما به تمام تعهدات خود در برجام داریم عمل می‌کنیم!!!! (3754508) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۷:۱۸:۳۲
جناب آقای ظریف! یکبار توی همین مجلس گفتید در هیچ کجای برجام کلمه تعلیق نیامده است و همه دیدند که 4 بار امده است اینهم که می گویید هیچ تحریم هسته ای و غیر هسته ای نشدیم. البته ما دیگر عادت کردیم امیدوارم اندک طرفداران باقی مانده شما نیز با این اظهار نظر مشعشع شما به متوجه واقعیات شوند و درک کنند که جنابعالی بیشتر مایلید آرزوهای خود را بیان کنید تا واقعیات میدانی که مردم کوچه و بازار هم از ان با خبرند. (3756124) (alef-3)
 
United States
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۰:۵۲:۳۳
به نظر می‌رسد همه این امور بخشی از تدبیر دادن امتیاز در برجام به طرف برای سرخ نگاه داشتن صورت و ایجاد گشایش هر روزه برای آوردن کشتیهای غربی برای بار زدن نفت ایران بعد از برجام بوده است، مثلا همین حالا تعداد بازرسان آژانس انرژی اتمی‌ بنا به گزارش امانو به چندین برابر و بیشتر از ۱۵۰ نفر در ایران رسیده که با تجهیزات و لشگر کامل و با تاسیس دفتر مرکزی در تهران، دارند از کشور بازرسی میکنند ولی‌ افتخاری که دیپلمات قرن انجام داده، با همین گونه امتیازات آنها را متقاعد کرده که این مساله را مانند مورد بازرسی‌های عراق در زمان صدام، رسانه‌ یی نکنند... همینجا معلوم میشود که طرف غربی چه اندازه سازمان یافته و سیستماتیک هست که تمام رسانه‌‌های غربی که مدعی جریان آزاد اطلات هستند ولی‌ در یک عمل هماهنگ کوچکترین خبری از این لشگر بازرسان در ایران و خیلی‌ چیزهای دیگر بروز نمی‌دهند.. چون دارند بدون سر و صدا ملت ایران را دور میزنند و امتیازاتی که حتی در خواب هم نمیدیدند دارند میگیرند ، پس بیهوده نیست که آمریکا و غرب میگه، ما به تمام تعهدات خود در برجام داریم عمل می‌کنیم!!!! (3754511) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۰:۵۴:۰۶
دولت خرید 160 فروند هواپیما را دستاورد برجام دانست در حالی که ورود هواپیماها به کشور با کارشکنی طرف مقابل رو‌به‌رو شد و بد عهدی و پایبند نبودن 5+1 در اجرای توافق باعث نشد دولت محترم واکنشی قاطعانه به بد عهدی و وعده نسیه 5+1 نشان دهد. هم اکنون تعهدات کشورمان انجام گرفته و به تایید آژانس هم رسیده ولی همچنان در نقطه دوران تحریم هستیم و شکوفایی در اقتصاد کشور حاصل نشده است، دولت از کدام فرو ریختن دیوار تحریم گفته، معلوم نیست؟ (3754515) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۰:۵۶:۰۶
عضو سابق هیئت مذاکره‌کننده آمریکا می‌گوید که برجام حمله نظامی‌به ایران را راحت‌تر کرده است، ولی رئیس‌جمهور اعلام می‌کند با برجام جلوی حمله نظامی‌گرفته شد! (3754520) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۱۸:۱۷
خوب شما به حرف آمریکایی ها اعتماد دارید یا به حرف مسئولین مملکت خودتان؟؟

اگر به حرف آمریکایی ها اعتماد دارید، آیا فقط در قضیه برجام به حرفشان اعتماد دارید یا در مسائل دیگر هم هرچه آمریکایی ها بگویند قبول دارید؟ (3754577) (alef-3)
 
dave
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۸:۴۳:۴۹
از توافق ژنو به این طرف متاسفانه هرچی طرف غربی گفته درست از آب در اومده!!! (3755595) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۴ ۰۷:۱۹:۳۵
جناب آقای ظریف! یکبار توی همین مجلس گفتید در هیچ کجای برجام کلمه تعلیق نیامده است و همه دیدند که 4 بار امده است اینهم که می گویید هیچ تحریم هسته ای و غیر هسته ای نشدیم. البته ما دیگر عادت کردیم امیدوارم اندک طرفداران باقی مانده شما نیز با این اظهار نظر مشعشع شما به متوجه واقعیات شوند و درک کنند که جنابعالی بیشتر مایلید آرزوهای خود را بیان کنید تا واقعیات میدانی که مردم کوچه و بازار هم از ان با خبرند. (3756125) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۶:۲۸
خب شما خودت عقل داری
چرا باید حمله نظامی به ایران آسون شده باشه؟
ایا قدرت موشکی ایران کم شده؟!

اما بجاش فراموش نکنید که متحد های امریکا الان دیگه باهاش متحد نیستند... (3754593) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۳۹:۳۰
صحنه رقابت انتخاباتی آمریکا پر از حرف های بی سر و ته! مجبورند چون به پول لابی های مثل ایپک نیاز دارند! جمهوری خواهان به خون ایران تشنه هستند! پس هر خبری از اون طرف اومد به بوق کرنا نکنید! (3754634) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۴۰:۴۷
تيم قبلي ميتوانست امتياز بدهد و برجام را بياورد، و در انتخابات 92 با ان تبليغ كند، اين به اصطلاح هنر دیپلماسی تیم فعلی, کجا کار برد داشته,؟! (3754637) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۵۶:۳۰
از یه طرف رئیس بانک مرکزی سخنرانی میکنه و میگه تقریبا هیچ دستاوردی نداشتیم . از یه طرف ظریف میاد میگه تمام بانک های دنیا با ما تعامل دارن !!!!! (3754678) (alef-3)
 
امیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۴:۴۷:۰۲
واقعا شما انتظار داری که اقای سیف در امریکا می گفت ما در برجام خیلی زیاد برد کردیم و حسابی سر شما کلاه گذاشتیم،بیا نیمی از انرا پس بگیر؟ واقعا شما اینقدر...؟!! بعد هم مشکلات قبل از برجام و شرایط خاص کنونی مثل کوه یخی است که همواره بیشتر ان زیر اب میماند!
ثالثا این بحث انقدر پیچیده است که باید تخصصی درباره اش بحث بشه ،چه حمایت و چه نقد و بررسی ان .
رابعا دولت قبل انقدر مشکلات ایجاد کرده،که متاسفانه برای ترمیم ان شاید اگر بگیم 16 سال زمان نیازه،اغراق نباشه. (3755183) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۵۶:۵۲
دم خروستان را باور کنیم یا قسم حضرت عباستون رو ؟ (3754679) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۳۶:۴۶
پس امریکایی ها را ستگو هستند اما وزیر خودمان دروغگو؟؟!! (3754792) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۳۹:۳۰
این حرف جنگ روانیه که مخالفان برجام تو ایران ازش استفاده کنن و تشنج بوجود بیاره که شما الان یکی از اون به دام افتادگانید. (3754800) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۴۲:۴۱
دلیل اصلی همراهی مردم با این توافق بهبود وضعیت زندگییشان بود چیزی که عملا تا به امروز اتفاق نیافتاده. مگر افزایش فروش نفت به جز حقوق های میلیونی برای مدیران بی کفایت برای توده مردم چه فایده ای داشته ایا مردم از بازگشت میلیارد ها دلار از پول های بلوکه شده بهر های بردند. عملا خیر (3754820) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۴۲:۵۱
ای کاش میشد کاری کرد که مردمی که دوست داشتند به دوران قبل از برجام برگردند آنها را برگردند و ببینم آنها در چنین روزی با وجود برجام چه حالی دارند... (3754823) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۴۸:۰۷
خدا شاهده از اول هم مخالف توافق دکتر ظریف با غرب بودم
چراکه هر طوری که بشه حتی گلستان هم بشه بعضی ها همیشه طلبکارند ومنتقد.
من بودم بعد انتقادهای افراد سرشناس پا پس میکشبدم و عدم توافق با غرب را گردن تندروها مینداختم و الان طلبکار بودم نه همیشه بدهکار (3754849) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۲۲:۲۷
شما دلواپسان که معتقدبودید و هستید که آمریکایی ها فریبکارند وهدفشان فتنه انگیزیست وحتی در زمان دولت قبل هم این گونه تهدیدهای آمریک را دروغ می دانستید ومعتقد بودید توان مقابله با مارا ندارد وبلوف می زند حالا چه شده تهدید حمله نظامی آنها را راست می دانید و گفته رئیس جمهور خودمان را دروغ می دانید؟!! یعنی تا این حد به ادعای آمریکایی ها ایمان داشتیدو دارید وبه روی خودتان نمی آوردید ؟! (3754951) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۳۳:۴۶
شماها یا واقعا نمیفهمید یا خودتون را به نفهمی میزنید.

الان دیگه بهانه ی حمله از امریکا گرفته شده.
بهانه ی تحریم گرفته شده.
بهانه ی کاسب گری از تحریم هم از یه عده گرفته شده.

اینکه امارات و هند و یونان پول ایرانو پس ندن اخر خفت بود برا ایران.
اینکه گوگل و یاهو هم ایرانو حذف کرده بودند
اینکه با ایران رفتار متفاوتی در سطح دنیا میشد
اینکه تمام دنیا بر ضد ایران کار میکردند
اینکه چین و روسیه و هند و امارات از قبل تحریم ایران چقدر درامد کسب کردند و .... (3754992) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۴۱:۲۹
عضو سابق هیئت مذاکره کننده آمریکا همچنین گفته ایران حامی تروریست و ناقض حقوق بشر است!
آیا این حرفش رو هم قبول داری؟! (3755009) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۴۵:۲۳
بحث روی قبول داشتن یا نداشتن نیست بحث این است اولا ما باید ادعاهای آنها را زیر نظر داشته باشیم. دوما اگر در آن مساله مشکلی در کشور هست بررسی عقلانی کنیم و سوما در صورت لزوم به آنها جواب مناسب داده شود (3755514) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۰:۵۶:۱۹
چرا دستگاه دیپلماسی‌ ما به یاوه‌گویی‌ها و عربده‌کشی‌های شیطان بزرگ با اقتدار و انقلابی و قاطعانه پاسخ نمی‌دهد؟! از چه واهمه دارند؟ به قول سردار دکتر سلامی‌اگر ترسی هم باشد باید نیروهای مسلح که در نوک حملات احتمالی آن پلیدها قرار دارند، داشته باشند که ندارند! (3754522) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۰:۴۷
از يك طرف مدعي اند كه با برجام نمي شود نفت فروخت ،و از سوي دیگر مدعی اند که احمدی نزاد در امد سرشار نفتی داشته!یعنی دولت قبل بدون برجام این همه نفت میفروخته؟!پس افرین به مدیریتش, (3754537) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۶:۲۴
تحریم نفت از سال 91 شروع شد (3754592) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۴:۵۴
ااین آقا در شرایط تحریم سال 91 اومد و وعده آبادانی کشور رو داد .
اگه میدونست با تحریم نمیشه کار کرد چرا قول داد ؟؟!!! (3754732) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۷:۰۸
نفت میفروخته اما پول نمیتونسته بگیره
شما راضی هستی جنساتو مجانی بدی به دیگران!؟ (3754594) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۰۶:۰۸
الان اینجوریه عزیزم (3754700) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۰:۲۳
قبول اقاي وزير،اين برجام فتح الفتوح و بزرگترین دستاورد, اما الان که با بد عهدی طرف مقابل,تو زرد درامده ,هنوز دارین دفاع میکنید,؟! (3754717) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۳۷:۰۹
خودتان را به خواب نزنید. بله نفت زیادی از مجرای اشخاص فروخته شده و پولش را هم ریخته اند به جیب همان اشخاص مثل ب.ز. حالا باز بگویید آفرین به مدیریتش! (3754630) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۴۰:۳۲
نه خیر اون ها قبل تحریم ها بود، بعد تحریمها دولت مجبور بود با بشکه تو مرز نفت رو بفروشه! (3754636) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۵۳:۳۱
چرا مغلطه میکنی دوست عزیز ؟!
گفته میشه که بدلیل بالا بودن قیمت نفت (حدود 150 دلار) درآمد نفتی دولت قبل زیاد بوده و نه چیز دیگه !
اتفاقا تنها چیزی که تو دولت قبلی وجود نداشته مدیریت بوده (3754669) (alef-3)
 
مقداد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۵۷:۰۱
بله، سالها درامد سرشار نفتی داشت. مملکت رو به پرتگاه برد، تورم ایجاد کرد. اقتصاد رو نابود کرد. در چند سال آخرش هم کلا ایران رو برد تو تحریم و فروش نفت رو پایین آوورد و تحویل دولت بعدی داد. (3754680) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۵۷:۵۳
پروژه دستاورد سازی برای آفتاب تابان ! (3754682) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۵:۳۱
اگر خود را به آن راه زدید که جواب هم دهیم رو بر می گردانید، اگر این نظر، چکیده دانش و خاطرات شما از 8 سال عمر میهنتان است که اصلا جواب دادن و توضیح و یادآوری بیهوده است! (3754733) (alef-13)
 
فرشید
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۳۹:۴۹
خودتون رو به ندانستن نزنید.تحریمهای نفتی از سال 90 به بعد تشدید شد و در زمانی که تحریمهای نفتی اعمال نشده بود دولت احمدی نژاد نفت رو با قیمت بالای 100 دلار که در مقطعی به 150 دلار هم رسید میفروخت و از این راه صدها میلیارد دلار درآمد نفتی حاصل شد که بخش عمده اون با تصمیمات غیرکارشناسی دولت دهم بر باد رفت. (3754801) (alef-13)
 
فرشید
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۴۶:۵۲
طرفداران دولت قبل از موفقیت این دولت وحشت دارند چون هر موفقیتی در این دولت سند محکمی بر ناکارامدی و حتی خیانت اقتصادی دولت مطلوب آنهاست و در این میان ناتوانی آنها در انتخاب یک رئیس جمهور توانا برملا میشه.ولی واقعیت آشکارتر از اونه که بشه پنهانش کرد.همه ما اوضاع افتضاح اقتصادی در اون هشت سال رو به خوبی یاد داریم.به یاد داریم که از صبح تا ظهر قیمت دلار چند صد تومان زیاد میشد و فروشندگان کالا از ترس افزایش لحظه ای قیمتها جرات فروش اجناس خود رو نداشتند.به یاد داریم که در پس شعارهای زیبای اون دولت چه اختلاسهای تاریخی رخ میداد.به یاد داریم که در حوزه سیاست خارجی بجز چین و روسیه و چند کشور فلک زده افریقایی و امریکای لاتین با هیچ کشوری ارتباط نداشتیم.به یاد داریم که... بگم ؟بازم بگم؟؟؟ (3754844) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۳۷:۰۶
چیه توقع داری 8 سال خرابکاری با 8 ماه کار درست بشه؟؟؟؟

اگه شماها راهکار بهتری دارید ارایه بدید.

عوض نق زدن بیاید یه راهکار برا یکی از مشکلات بدید اصلا شماها به جز نق زدن کاری هم بلدید؟؟؟؟؟؟؟؟ (3754998) (alef-3)
 
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۵:۲۷:۰۶
بله. یادتون باشه ایشون ادعای مدیریت جهان رو هم داشتن! (3755279) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۲۹:۴۲
اولا که تحریم ها از انتهای 90 شروع شد،درحالیکه دولت احمدی نژاد شش سال کامل از درامدهای سرشار نفتی بهره میبرد
ثانیا در طول تحریم هم اینطور نبود که نفتی نفروشند! میفروختند ولی پولش را نمیتونستند پس بگیرند ولی این بمعنای خالی شدن دستشون نبود چون هم به دلالها فروخته میشد و چون اون زمان قیمت نفت بالا بود باز هم رقم زیادی نصیب دولت می شد+نفتی هم که پولش بلوکه بود و نمیتونستن پس بگیرن،به ازای دلاریش از بانک مرکزی ریال میگرفتن و در ازاش دولت به بانک مرکزی بدهکار می شد تا هروقت پولها ازاد شد بره به حساب بانک مرکزی
ساده تر از این دیگه نمی شد توضیح داد واست! (3755487) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۱:۵۴
بله!فشار هاي زمان تحريم را فراموش كرديم، چون به لطف پسا برجام,فشار های شدید تری را تحمل می کنیم! (3754539) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۷:۳۱
فشار ها رو یادتون رفته دیگه (3754595) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۰:۰۲
به نظر می‌رسد همه این امور بخشی از تدبیر دادن امتیاز در برجام به طرف برای سرخ نگاه داشتن صورت و ایجاد گشایش هر روزه برای آوردن کشتیهای غربی برای بار زدن نفت ایران بعد از برجام بوده است، مثلا همین حالا تعداد بازرسان آژانس انرژی اتمی‌ بنا به گزارش امانو به چندین برابر و بیشتر از ۱۵۰ نفر در ایران رسیده که با تجهیزات و لشگر کامل و با تاسیس دفتر مرکزی در تهران، دارند از کشور بازرسی میکنند ولی‌ افتخاری که دیپلمات قرن انجام داده، با همین گونه امتیازات آنها را متقاعد کرده که این مساله را مانند مورد بازرسی‌های عراق در زمان صدام، رسانه‌ یی نکنند... همینجا معلوم میشود که طرف غربی چه اندازه سازمان یافته و سیستماتیک هست که تمام رسانه‌‌های غربی که مدعی جریان عذای اطلات هستند ولی‌ در یک عمل هماهنگ کوچکترین خبری از این لشگر بازرسان در ایران و خیلی‌ چیزهای دیگر بروز نمی‌دهند.. چون دارند بدون سر و صدا ملت ایران را دور میزنند و امتیازاتی که حتی در خواب هم نمیدیدند دارند میگیرند ، پس بیهوده نیست که آمریکا و غرب میگه، ما به تمام تعهدات خود در برجام داریم عمل می‌کنیم! (3754715) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۳۴:۰۹
کاسبی دیگه (3754995) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۲:۵۹
چون حیات سیاسی شان را به برجان گره زده اند, نمی توانند اعتراف کنند که بی دستاورد بوده, (3754540) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۳۷:۴۸
حیات شما به تحریمهاست؟؟ (3754797) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۱۶:۲۰
حیات سیاسی شما هم وابسته به شکست برجام ! (3754934) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۴:۱۰
اگر عمده تحریم ها مربوط به سایر حوزه هاست,چرا در قضیه هسته ای این همه امتیاز دادید؟! (3754543) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۸:۱۵
چه امتیازی دادیم در مورد هسته ای؟
چندتا سانتریفیوژ خاموش رو جمع کردن شد امتیاز؟ (3754597) (alef-3)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۸:۰۵
اگر خاموش کردن چندتا سانتریوفیوژ امتیاز نیست پس تقلای غرب برای اون چی بوده ؟
ضمنا تصویر بیاد ماندنی شادی 5 کشور رو فراموش نکنید
برجام تا همیشه یقیه ی ایران رو رها نخواهد کرد (3754743) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۲۳:۳۸
سلام
راکتور آب سنگین اراک که سرمایه بزرگی بود و پلوتونیوم هم تولید می کرد که ازش قبلا بنظر گفتن کلی جا میشه استفاده کرد.
کلی سانتریفیوژ.
کند شدن رشد صنعت هسته ای و فضایی که این خودش به تنهایی یک ضربه وحشت ناک هست. دقت کنید که علم بشدت در امور مختلف مثل اقتصاد و سیاست و نظامی و ... تاثیر ممکنه بزاره اون هم تا حد بسیار بالا.
موفق باشید. (3754757) (alef-3)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۵:۱۲
مومن شما گفتی تمام تحریم ها لغو میشه الان طلب کاری؟
اروپا منتظر نتایج انتخابات امریکاست.
از اون طرف وزارت خزانه داری امریکا حتی یک جمله به نفع برجام نگفته که اثر اقداماتش از وزارت خارجه امریکا قوی تره
قبلش هم قانون لغو روادید توریست ها رو تصویب کردن که گفتن نامه جان کری تعهد نامه بین المللیه
آقای ظریف مشکل ما با کدخدا پیش کش بیا مشکل آب هیرمند رو حل کن از افغانستان ضعیف تر؟؟
انصافا فقط یک دستاورد ارائه کنید ممنون میشم (3754545) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۷:۵۲
بعد از اين كه از رفع تحريم ها نا اميد شده اند،شروع به دستاورد سازي براي برجام كرده اند،افزايش،فروش نفت! دور شدن سايه،جنگ!!! (3754549) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۸:۴۵
شما یه تحقیقی بکن ببین از روز اجرای برجام چند میلیارد دلار وارد کشور شده (3754601) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۲۹:۱۹
البته شما اگر از مردم بودی ومنافعت با منافع مردم یکی بود متوجه دستاوردهای برجام می شدی واین طبیعیست که مال شما به خظر افتاده باشد ! (3754973) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۷:۵۲:۱۷
من که از مردم هستم دستاوردی را حس نکردم. تورم کم شده که به خاطر شرایط رکوده از اون طرف بیکاری رشد کرده و قدرت خرید هم کم شده است. اتفاقا شماها ظاهرا از مردم نیستید و شاید واریزهای میلیونی از دستاوردهای برجام نصیبتان شده است که این گونه می گویید؟ (3755528) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۹:۲۸
تقریبا هیچ (3754553) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۱۶:۵۷
این همه نفت فروخته شده و پول های بلوکه شده ازاد شده رو نمی بینید ؟ (3754935) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۴:۱۹:۴۴
من نمیبینم یکم بفرستن تو بازار چون همه کسبه ثرحال ورشکستگی هستند (3755106) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۴:۴۹:۱۰
نمی خوان ببینن ! (3755187) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۱۰:۲۳
برجام تا زماني كه ميشد با ان كاسبي كرد و بر سر منتقدان كوبيد،فتح الفتوح قرن بود،اما موقع اجراي وعده هاي اقايان،نبايد ،ًزياد از ان توقع داشت،!!! (3754557) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۱۳:۵۷
ویینگ اعلام کرده مجوز فروش به ایرالاین‌های ایرانی را دریافت کرده است اما رفع نیازهای ایرلاین‌های ایرانی را منوط به تایید دولت آمریکا کرده است. (3754562) (alef-3)
 
امید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۰:۴۶
جناب ظریف ولی آقای کری در کنگره چیز دیگری گفته است که ما دیگر توانایی نگه داشتن تحریم هارا نداشتیم ما از طرف شرکا زیر فشار بودیم.
دراین سه سال متاسفانه هر چه آمریکایی ها گفته اند درست درآمده است.
مردم که از پسابرجام خیری ندیده اند مجبور شدید به پیش از برجام مراجعه کنید.
گیرم که با این حرفها بتوانید برای مدتی مردم رافریب دهید در پیشگاه تاریخ چه خواهید کرد. (3754719) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۱۴:۲۲
ایشان جزو معدود کارشناسان و خبره حوزه کاری خود می باشند. اما عده ای تنها بخاطر مسائل جناحی و گاهی حتی بی اطلاعی به نخبگان این کشور حمله میکنند و یکشبه در این دنیای سراسر روابط آلوده انتظار معجزه دارند.
مسیر اگر درست باشد که اکنون تا حدودی هست اوضاع قطعا به سامان خواهد شد. (3754563) (alef-3)
 
رضا
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۳۷:۱۸
با خوش باوری به دشمن قسم خورده هیچ چیز به سامان نخواهد شد. (3755000) (alef-3)
 
حمید
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۱۴:۴۸
قبلا میگفتن ما ۳به۲ بردیم الان میگویند اگه چند تاگل خوردیم خوب یه گل هم زدیم! (3754565) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۴۵:۱۲
نمیدونی این حرفا را میزنند تا وانمود کنند باختیم تا شاید امتیاز بکیرند
اکر بگن بردیم و بردیم که شرایط بد تر میشه چراکه اونا هم مثل ما داخل کشورشون تندرو دارند بنابراین با گفتن این حر فا شاید چند تا امتیاز تو این شرایط بکیرند (3754837) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۳۰:۴۷
آقا حمید مردم از سخنان جناب ظریف اقباس شما راندارند ! (3754982) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۱۵:۴۴
امريكا همه زورش را زد و سطح فروش نفت را به ميزان فعلي رساند،بعد لاف زد كه دیگر برای کاهش فروش تلاش نمی کند, برجامی ها, همین را دستاورد برجام جا زدند, خوب امریکا اگر میتوانست که بیشتر کاهش میداد , این که در سطح فعلی مانده,به لطف برجام است؟!!""" (3754568) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۳۲:۰۹
شما عاشقان آمریکا هر اقدام مفیدی را دستاورد آمریکا می دانید ! (3754987) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۴:۲۹:۳۹
شما اول دوتا خبر بخون و اصلاعات خودت رو به روز کن بعد نظر بده.
اگر منظورت سطح فعلی تولیده که برگشته به زمان پیش از تحریم و ایران بیش از ۴ میلیون بشکه نفت تولید میکنه. اگر منظورت زمان تحریمه که رسیده بود که ۷۰۰ هزارتا و اونم پولی بابتش نمیتونستیم بگیریم. حالا آمریکا تونست صادرات نفت ما رو یک سوم کنه کجاش لافه رو فک کنم خودتم نتونی توضیح بدی!
در ضمن دلواپس محترم کنگره طرحی داشت که صادرات نفت ایران رو به صفر برسونه و درضمن آمریکا دایم در حال فشار آوردن بود که مشتریان نفت ایران در هر دوره خرید نفت ایران رو کمتر از دوره پیش کنند.
اینا هموناست که شماها یادتون رفته یا یادآوریشون بصرفتون نیست! (3755141) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۱۶:۰۳
رئیس کل بانک مرکزی : دستاورد برجام برای ایران تقریباً هیچ بوده است. (3754570) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۱۷:۲۹
اون حرف تو امریکا برای امتیاز گرفتن زده شده (3754937) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۰:۲۶:۳۰
پس لابد این حرف های ظریف هم مصرف داخلی داره !!! (3755685) (alef-3)
 
Alireza.mg
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۱۷:۴۸
همین که دکتر ظریف و.... تلاش کرد اند که یکی از مشکلات اصلی پیش روی پیشرفت برداشته بشه، حتی اگر نصف قول های طرف مقابل هم انجام بگیره تلاششان قابل تقدیر هست و حداقل نگفته ان که کاغذ ها تحریم پاره هستند و یا اینکه نگفته اند برید تو خیابون های ایران بگردید و از مردم در مورد تحریم بپرسیید، مردم میگن تحریم اصلا چیه، تحریم اصلا نمندی !!!!! (3754574) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۰:۱۶
آفتابه برجام! (3754580) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۲۱:۵۹
طرف يادش رفته بنزين چند برابر شد
دلار چند برابر شد
ارزش پول ايران يك سوم شد
بسيارى از سفارت خانه ها بسته شدند
در زمان تعريف بنده براي آندوسكوپى ساده مشكل داشتم به دليل كمبود قطعه
دوستان فراموش كرده اند
خيلى زود فراموش كرده اند (3754586) (alef-13)
 
sdf
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۴۸:۴۳
بزرگترین هدف برچیده شدن تحریم ها بود
آیا در عمل انجام شد؟ (3754658) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۵۶:۰۲
برجام کار بزرگ برای کشور بوده و خواهد بود.دستاورد های اون هم کم کم نمایان میشه .الان 3سال هست که دولت تدبیر وامید سکاندار کشور بوده به شخصه مدیریت خیلی بهتری به نسبت جناح مقابل اشته هر چند کاستیهای زیادی هم هست اما قطعا عملکرد خیلی بهتری داشته. (3754676) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۰۰:۴۰
آقای ظریف تلاش شما و تیم همراهتان از نگاه آنکه سمیع است و بصیر پوشیده نیست . دوستانی که اینجا کنایه میگویند یا خودشان را به خواب زده اند و یا کاسبان تحریم بودند (3754688) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۰۴:۱۸
برجام لازم بود ولی کافی نبود. شرط کافی تغییر گفتاری و کرداری نظام در جهت تنش زدایی با غرب بویژه امریکا بود که انجام نشد و برجام کم حاصل شد. (3754696) (alef-13)
 
متخصص کلید زنگ زده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۱:۵۹
الان مثلا" وضعمون خیلی خوب شده با برجام و فروش نفت مون عالی شده . الان مثلا" خیلی پول در خزانه داری که داری یارانه 24 میلیون و حذف میکنی ؟!! (3754727) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۵:۴۵
الف عزیز، الان که کامنت را مینویسم حدود ۱۸ نظر منتشر شده که غالبا در مخالفت با برجام بوده است. من مدتهاست خواننده الف هستم الان حدود شش ماه یا بیشتر است که اول زیر هر مطلب تعداد زیادی کامنت اصولگرایانه منتشر میشود و این گمان را در من ایجاد کرده شما به نوعی به مهندسی کامنتها دست میزنید، ترتیب و ترکیب کامنتها نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است.
من سایت الف و دکتر توکلی را به انصاف و آزادگی میشناسم، و اگر چه اصلاحطلبم سایت الف را میخوانم تا از نظرات اصولگرایان منصف بهره‌مند شوم. به نظر من بزرگترین سرمایه الف همین احساس انصاف و آزادگی است. دریغ است با این سرمایه ارزشمند که برایش در دادگاه هم هزینه داده‌اید با مهندسی کامنتها بازی کنید.
امیدوارم که گمان من درست نباشد و کاش شما کمک کنید از این گمان فاصله بگیرم. (3754735) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۱۷:۵۳
یک جوری ظریف رو مورد تاخت وتاز قرار می دهند انگار ایشون مسول این همه بدبختی ها و تحریمهاست
ایشون سعی خودش رو کرده حالا اگر برخی مشکلات حل نشده باید از افرادی بپرسید که مسئول این بدبختیهای مملکت شده اند
اتفاقا ظریف از معدود وزرای لایق دولت فرتوت روحانی است (3754741) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۲۱:۱۱
به هر حال از حالا برای انتخابات 96 باید خودشون رو موجه جلوه بدن دیگه (3754751) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۴:۵۰:۴۱
شما ناراحتی بهشون رای نده ! (3755190) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۲۱:۱۵
یکی از نتیاج برجام برداسته شدن مال این مردم توسط امریکا وکانادا بود.
اقای ظریف باز میخواد بره مذاکره کنه با جان کری!! (3754752) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۳۴:۳۶
اقای ظریف مهم اینه که شما از این خوش بینیتون دست بردارید و هی رفتار طرف مقابل رو توجیه نکنید . شما خوب و زحمت کش کسی رو شما حرفی نداره حرف ما از اول این بود که طرف مقابل چطوریه ! اونوقت انواع برچسب بود که نصیبمون شد (3754784) (alef-3)
 
محمد
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۴۳:۴۲
درود بر ظریف (3754830) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۲:۴۹:۳۵
به عنوان یک شاغل در بخش صنعت با هجده سال سابقه گواهی میدم که بخش تولید و صنعت در دوران احمدی نژاد به خاک سیاه نشست و هنوز هم نتونسته از تبعات زیانبار اون هشت سال افتضاح رهایی پیدا کنه. (3754858) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۳:۱۳:۱۲
میخواهند 15 سال تحریم 5 ماه حل بشه !!! (3754922) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۲۰:۲۴:۳۵
ولی ریختن بتن 5 ساعت هم طول نکشید . (3755681) (alef-3)
 
علی
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۴:۱۱:۴۴
امان از این کاسبان که همه جوره منافعشان به خطر افتاده.موقع تحریمها سکوت کرده بودند (3755084) (alef-13)
 
احسان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۱۲:۴۳
آقای ظریف سخنران خوبیه

این مجلس در قد و قواره ظریف نیست

باید یکی مثل دکتر جلیلی بیاد و رودر رو با این آقا بحث کنه

و مو را از ماست بکشه

و راست و دروغ حرفهای ظریف را مشخص کنه

من ن یدیدم تا حالا ظریف تو یک بحث دو طرفه شرکت کرده باشه

همیشه یه مشت ادعاها و خبرهایی که راست و دروغش معلوم نیست را گفته و رفته

آقای ظریف باید بدونه که همه مشکلات ما از تحریم نیست

در عین حال مذاکرات ایشان و اصطلاحا برجام هم کمترین تاثیر بر بهبود اقتصاد خانوارهای ایرانی نداشته که هیچ حتی به نظر میاد همه چیز بعد از برجام بسیار بدتر شده

آقای ظریف عزیز باید جنگید
با حرف زدن با دشمن کمترین نتیجه هم حاصل نمیشه

آقای ظریف اینو بدون اونی که باهاش قدم زدی و دست دادی خود شیطان بود
تو کمتر از آن هستی که بتونی سر شیطان کلاه بذاری و اونو با حرف شکست بدی

آقای ظریف یکم از دفترت فاصله بگیر بیا تو متن مردم ببین چه خبره
دنیایی که تو برای خودت متصور هستی تا دم در دفتر کارت بیشتر نیست

بیا بیرون آقای ظریف (3755357) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۴۱:۵۳
همه دارند تناقض گویی می کنند. ما نمی دانیم دم خروس را باور کنیم یا قسم روباه را. البته منظورم فقط جناب ظریف نیستا. هر کی را می بینی داره تناقض میگه. الان من خودم هم دچار تناقض گویی شده ام. اصلا ما مسئله اصلی امان الان دیگه هسته ای و اقتصاد نیست. ما درگیر مسئله تناقض گویی شده ایم. (3755398) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۶:۴۳:۳۴
دکتر ظریف من ساعت 14 در اخبار شنیدم که در در مجلس میگفتی که تقریبا همه طلب ها را گرفتی و برگرداندی به ایران و یا در حال واریز شدن است پس اون همه پول گرفتی پس کو ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چرا مردم در بازار احساس ارزانی نمیکنند (3755401) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.