نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 361624
دلیگانی: ظریف از دختران دم بخت خبر دارد؟ /کواکبیان: قرار نیست که ظریف جهیزیه دختران را فراهم کند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۶
بعد از سخنان وزیرخارجه درباره دوران پسابرجام، چند نفر از نمایندگان پشت تریبون قرار گرفتند.

به گزارش خبرآنلاین مرتضی صفاري نماينده نطنز نخستين نماينده‌اي بود که پس از پايان سخنان ظريف، امکان سوال يافت. او از بسترهاي لازم براي سرمايه‌گذاري خارجي در ايران سخن گفت و افزود: سرمايه گذاري خارجي بايد سودآور باشد، فضاي مناسبي بايد براي سرمايه گذاران خارجي وجود داشته باشد و هر روز براي آنها مزاحمتي ايجاد نشود.

وی افزود: زيرساخت بانکي لازم بايد ميان سرمايه گذاران خارجي و ايران وجود داشته و ريسک سرمايه گذاري خارجي پايين بيايد. گردشگر خارجي هم مي تواند ارز خارجي وارد ايران کند که بايد به آن هم توجه کنيم.

انتقاد سالک از دیپلماسی خنده

احمد سالک نماینده اصفهان هم بعد از صفایی پشت تریبون قرار گرفت و با اشاره به اینکه گفتمان انقلاب اسلامی در بیان ظلم ستیزی و استکبارستیزی است، گفت: در مقابل زیاده خواهی های دشمن و ظلم امریکا بحث مذاکره معنایی ندارد. در مقابل ظلمی که به ما شده چقدر به نفع کشور پیش رفتیم و در مقابل آن ایستاده ایم. در جریان جنگ حضرت امام فرمودند مساله جنگ در میدان جنگ حل می کنیم نه پای میز مذاکره. امروز اقتصاد مقاومتی در میدان عمل با سرمایه گذاران متعدد عملیاتی می شودد نه پای مذاکره.

نماینده اصفهان گفت: سوال این است که در جریان برجام و پسابرجام چه به دست نظام و مردم آمده است، افزود: آقای ظریف آمد و شدهای شما در ارتباط با این موضوعات مورد تایید است همانطور که رهبری تیم مذاکرات را تشویق و تایید کردند اما امروز در پسابرجام حتی برجام گرفتار یک مدیریتی نیابتی رکود هستیم. اقتصاد تعطیل شده است و بسیاری از صنعت ها هم تعطیل شده است. استکبارستیزی در چارچوب وزارتخاجه کجا است ؟ امروز کشورهایی مثل جیبوتی ما را تحریم می کند.

نماینده اصفهان با طرح این سوال که آیا نتیجه دیپلماسی خنده و مسائل دیگر نیست؟، گفت: اقای ظریف چرا خطوط قرمز را رعایت نکردید، اگر خطوط قرمز رعایت می شد امروز دچار تشدید تحریم نبودیم. براساس زمینه پیوست برجام شماره ۵ قرار بود کمیسیون مشترک تشکیل شود چرا این کمیسیون تشکیل نشد.

سالک گفت: رفت و شدها و آمار ورود هیات های خارجی چه نتیجه ملموسی در میدان داشته اشت؟ چقدر از پولهای بلوکه شده به کشور برگشته؟ درباره فاینانس چه اتفاقی افتاده است؟ صریح بفرمایید امریکا چه میزان به تعهدات عملی کرده است.

حاجی دلیگانی: مردم کی نتیجه برجام را در سفره های خود می بینند؟

حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر هم پشت تریبون رفت و انتقاداتی را به وزارتخارجه مطرح کرد.

وی با بیان اینکه اصل مذاکره اراده نظام بود، گفت: ما مخالف مذاکره نبوده و نیستیم، در نوع مبادله و دادوستد سوالاتی مطرح است از جمله اینکه به دشمن نمی توان اعتماد کرد. اینکه داده های ما نقد است و وعده های آنها نسیه. برابر قانون قرار بود به کمیسیون امنیت ملی گزارش داده شود. ما هیچ گزارشی چه در مجلس نهم چه در مجلس دهم شفاف نداشتیم.

وی به ظریف گفت: :مطالبی که اینجا بیان کردید کلی بود، مردم از ما سوال می کنند چه چیزهایی را دادیم و چه چیزهایی را گرفتیم لذا باید شفاف توضیح دهید.

این نماینده اصولگرای مجلس گفت: یکسری وعده های به مردم داده شد که شرایط خوب می شود، مردم کی بایستی سر سفره خودشان نتیجه این اقدامات را ببینند؟ آیا خبر از جیب مردم داریم یا نه؟ آیا اطلاع از کارخانه ها و کارگاه های تعطیل شده داریم یا نه؟ آیا از وضعیت کارگران بیکار شده خبر داریم؟ آیا خبر داریم چه افرادی فقیر شدند و چه فقیرهایی فقیرتر شدند؟ آیا خبر دارید از دختران عقد کرده دمه بخت که منتظر چند میلیون تومان برای تهیه جهیزیه هستند؟ آیا خبر داریم که جوانان بیکار ده ها جا فرم پر می کنند ولی یکجا به آنها زنگ نمی زنند؟

وی گفت: آیا درباره این سرقت دو میلیارد دلار نباید به مردم گزارش شفاف داده شود. چرا جواب یاوه گویی های آمریکا داده نمی شود.

کواکبیان:مگر جهیزیه دختران بی بضاعت را باید طریف فراهم کند؟

مصطفی کواکبیان نماینده تهران هم از دیگر نمایندگانی بود که پشت تریبون قرار گرفت و ظریف را شخصیت ممتاز دیپلماسی در جهان اسلام و فردی ورزیده وانقلابی دانست.

وی در ادامه اظهاراتش کنایه هایی را به حاجی دلیگانی نماینده اصفهان زد و گفت: به همکاران می گویم دستاوردهای برجام خیلی بیشتر از اینهایی است که گفتید. گویا آقای ظریف باید جهیزیه یک دختر بچه بی بضاعت را فراهم کند، نه قرار بود که آقای ظریف تلاش کند که تحریم ها را بردارند.

کواکبیان در ادامه به برخی عهدشکنی ها از سوی آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: امروز کلینتون و ترامپ برای برجام خط و نشان می شکند و می گویند که ان را پاره می کنند. من به آنها توصیه می کنند مقداری حقوق بین الملل بخوانند.

وی از واردات بی رویه انتقاد کرد و گفت: فرق است بین سرمایه گذاری خارجی و واردات بی رویه. قطعا برخی فاینانس‌ها را باید انجام داد ولی باید در مورد برخی واردات دقت شود که به مجموعه دولت توصیه می کنم در این خصوص حساس باشد.
کواکبیان به ظریف گفت: بعد از عهدشکنی عربستان در منا، ماجرای حج، کمک به داعش در فلوجه و نقش داشتن در کشتارکودکان یمنی باید وزارتخارجه واکنش قاطع تری نشان دهد.

وی همچنین خواستار آن شد که وزارتخارجه درباره سندسازی بی بی سی علیه امام موضع گیری قاطعی داشته باشد.

لاهوتی به ظریف: چرا چراغ قوه دستتان گرفته اید؟
مهرداد لاهوتي نماينده لنگرود هم خطاب به ظريف، زحمات وي را ستود و گفت: درباره جذب سرمايه گذاران ايراني خارج از کشور چه تلاشي کرده ايد؟ اين موضوع مهمي است. او به برداشت دو ميليارد دلار از اموال ايران در آمريکا هم اشاره کرد و گفت: چرا براي بازگرداندن آن، چراغ قوه دستتان گرفته ايد که اين مشکل در چه دولتي ايجاد شده است؟
 
کلمات کلیدی : ظریف+مجلس+برجام
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۳-۲۳ ۱۱:۳۵:۴۴
سال نود که دلار سه و نیم برابر شد و همون یخچال ایرانی پانصد هزار تومانی شد دو میلیون تومان یاد دختران دم بخت بودین جناب نماینده (3754621) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.