توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 445873
جزئیات توسعه سه پالایشگاه بزرگ کشور
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۷
گذر زمان بر تن پالایشگاه‌های کشور گرد فرسودگی نشانده و باعث کاهش بهره‌وری، افزایش زیان‌دهی و عدم همراهی این پالایشگاه‌ها با تکنولوژی روز دنیا شده‌است، اتفاقاتی که وزارت نفت را برآن داشت تا در جهت نوسازی و توسعه آن‌ها گام بردارد.
 
به گزارش ایسنا، وزارت نفت قصد دارد با مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی  پالایشگاه‌های بزرگ و قدیمی کشور را نوسازی کند. اقدامی که تقریبا به تازگی آغاز شده و افزایش ظرفیت، ارتقای کیفیت محصولات، تغییر ترکیب خوراک، کاهش گوگرد تولیدی و... از عمده‌ترین اهداف این اقدام به شمار می‌رود.

افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت پالایشگاه امام خمینی شازند اراک

در راستای پاسخگویی به تغییر الگوی مصرف کشور از محصولات میان‌تقطیر به بنزین و ارتقای کیفیت محصولات تولیدی پالایشگاه‌های اراک بر اساس الزامات استانداردهای بین‌المللی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند مطرح و در اردیبهشت سال ۱۳۸۳ با بهره‌گیری از آخرین فناوری روز طراحی بنیادی طرح آغاز شد.

از اهداف توسعه این پالایشگاه می‌توان به افزایش ظرفیت پالایشی از ۱۷۰هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه در روز، افزایش ظرفیت تولید روزانه بنزین از حدود ۳۰ هزار به حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز، تغییر ترکیب خوراک پالایشگاه از صد در صد نفت خام اهواز به مخلوط ۵۵ درصد نفت اهواز و ۴۵ درصد نفت سنگین از حوزه‌های دیگر، افزایش تولید بنزین در ازای کاهش نفت کوره، کاهش نفت کوره از ۳۸ هزار به ۱۵ هزار بشکه در روز، تولید محصولات با مشخصات و کیفیت استاندارد یورو ۴ و ۵ و کاهش مواد آلاینده محیط زیست است.
 
مشاوران مشاور مدیریت و نظارت گروهی: مشارکت شرکت مهندسی انرشیمی- مدیریت طرح‌های صنعتی ابدال
مشاور طراحی بنیادی: شرکت JGC
پیمانکاران کنسرسیوم شرکت‌های سازه، طراحی و ساختمان نفت
صاحبان دانش فنی RIPI، JGC، Axens، UOP و Technip KTI، BV Technip
میزان سرمایه‌گذاری ۵۱۰۰۰ میلیارد ریال
 بهینه‌سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهید تندگویان تهران

به منظور کاهش میزان گوگرد محصولات نفت سفید و نفت گاز مطابق با استاندارد یورو ۵، احداث واحدهای جدید و رفع تنگناهای تاسیسات موجود در پالایشگاه شهید تندگویان تهران در دستور کار قرار گرفت.

اهداف این طرح، تغییر کمیت و کیفیت نفت خام مورد نیاز پالایشگاه از نفت خام آسیای میانه به اهواز آسماری به مارون و دزفول شمالی و اهواز آسماری، کاهش گوگرد خروجی تولیدات نفت گاز و نفت سفید مطابق استانداردهای اروپا (یورو ۵) به میزان ۱۰ ppm و افزایش تولید گوگرد به عنوان محصول جانبی (پیش‌بینی واحد بازیافت گوگرد با قدرت ۱۱۰ تن در روز) هستند.
 
مشاوران مشاور طراحی بنیادی: ساینوپک
مشاور مدیریت طرح: شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی
مشاور نظارت کارگروهی: شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی
پیمانکاران مشارکت احسان: مشتمل بر شرکت‌های طراحی و ساختمان نفت، پیمانکاری بین‌المللی عمومی ایران، طرح و بازرسی
صاحبان دانش فنی KTI، Axens، Technip
میزان سرمایه‌گذاری ۸۰۰۰ میلیارد ریال
 

افزایش تولید بنزین و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه بندرعباس

طرح افزایش تولید بنزین و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه بندرعباس با هدف تکمیل مجتمع پالایشگاه بندرعباس و در راستای خودکفایی کشور در تولید بنزین و افزایش ظرفیت تولید بنزین به میزان ۴ میلیون لیتر در روز و بهبود کیفیت فرآورده‌ در دست اجرا است.

افزایش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه به میزان ۴ میلیون لیتر در روز، بهبود کیفیت نفت گاز تولیدی پالایشگاه (یورو ۵) به میزان حدود ۸ میلیون لیتر در روز، بهبود کیفیت کل بنزین تولیدی پالایشگاه یورو ۴ و بازیافت گوگرد و دانه‌بندی گوگرد تولیدی پالایشگاه از اهداف این طرح محسوب می‌شود.
 
مشاوران مشاور طراحی بنیادی: شرکت‌ طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی
مشاور مدیریت طرح: شرکت راهبرد توسعه طرح‌ها و شرکت سروش‌ انرژی پویا
پیمانکاران شرکت طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی و شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی
صاحبان دانش فنی Prosernat، Axens
میزان سرمایه‌گذاری ۱۳۵۰۰ میلیارد ریال
 
کلمات کلیدی : پالایشگاه + پتروشیمی + وزارت نفت
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.