نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 406413
باید فاتحه پتروشیمی ایران را بخوانیم/ با نرخ کنونی خوراک سند چشم انداز تحقق نمی‌یابد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۳
مهدوی اظهار داشت: وزارت نفت از قانون به نفع خودش تفسیر کرده و خوراک را کنار گذاشته و بقیه قانون را در آیین‌نامه‌ای به تصویب دولت رسانده و ابلاغ کرده است.

به گزارش ایلنا، احمد مهدوی دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی در نشست خبری با بیان اینکه با شروع کار دولت تدبیر و امید انتظار داشتیم که بسیاری از مسائل حل و فصل شود گفت: البته ما یکسویه به مسائل نگاه نمی‌کنیم و اعتقاد داریم که دولت در سیاست خارجی و برجام اقدامات خوبی داشته است اما در حوزه اقتصاد و پتروشیمی نزدیک چهار سال است که ما همچنان بحث می‌کنیم ولی مسائل حل نمی‌شود.

وی افزود: در بحث خوراک مجلس قانون تصویب کرده اما هنوز کار به جایی نرسیده است به همین دلیل ما در مسئله سرمایه‌گذاری که مهم‌ترین اصل در پتروشیمی است با چالش مواجهیم.

مهدوی تصریح کرد: در قانونی که قانونگذار در سال 93 در مورد خوراک تصمیم‌گیری کرد بنا گذاشته شد که سه آیتم مشخص شود و یکی از این فاکتورها میانگین وزنی گاز اتان بوده است اما در این مورد به صورت شفاف عمل نکردند و طبق هاب اروپا و آمریکا قیمت را در نظر گرفتند. در حالی که اروپا تولیدکننده این خوراک نیست حتی گفتند که اگر قیمت این خوراک به بیست سنت هم برسد همچنان سرمایه‌گذار حاضر به ورود به توسعه پتروشیمی است اما می‌بینیم که با نرخ هشت سنت هم هیچ سرمایه‌گذار خارجی حاضر به ورود به این عرصه نیست.  ضمن اینکه واقعیت با‌ آنچه گفته شد متفاوت است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی خاطرنشان کرد: در حوزه انرژی معمولاً قیمت اتان تابع متان است اما در وزارت نفت به این امر توجهی نشده است و فرمولی که تهیه شده نه با علم اقتصاد و نه با قانون مجلس مطابقتی ندارد چرا که در این فرمول کف و سقف تعیین شده است. یعنی خوراک با محصول جمع شده و گفته شده که از نفت‌ها اتیلن می گیریم و اتیلن به پلی‌اتیلن تبدیل می‌شود در حالی که محصولاتی مثل MEG نیامده است.

وی با بیان اینکه از امروز قیمت خوراک مایع کل پتروشیمی‌ها آزاد شده و بر این اساس، خوراک نفتای کل صنایع پتروشیمی به جای ارز مبادله‌ای با ارز آزاد محاسبه خواهد شد، اظهار داشت: وزارت نفت از قانون به نفع خودش تفسیر کرده و خوراک را کنار گذاشته و بقیه قانون را در آیین‌نامه‌ای به تصویب دولت رسانده و ابلاغ کرده است. در حالی که قانونگذار گفته است که سه وزارتخانه اقتصاد، صنعت و نفت باید با هم تصمیم‌گیری کنند. اما وزارت نفت شاه‌بیت (نرخ خوراک) را کنار گذاشته شده و بقیه را به صورت آیین‌نامه اقدام کرده است.

وی با اشاره به اینکه طرح‌هایی که از اتان هزینه شده هنوز سرگردانند و طرح‌هایی که هنوز اجرایی نشده به دنبال توقف آنها هستند خاطرنشان کرد: آنچه وزارت نفت تعیین کرده به این صورت است که اگر حتی روزی قیمت نفت به 20 دلار هم برسد نرخ اتان از 220 دلار کمتر نمی‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه اگر دولت چابک بود می‌توانست قانون خوراک را طی یک ماه تعیین کند اظهار داشت: چهار سال از دولت گذشته و همچنان ما می‌بینیم که کار مربوط به پتروشیمی‌ها پیش نمی‌رود. در حالی که معنای اقتصاد مقاومتی تسهیل در کار است حال با این حال باید پرسید آیا با این لایحه می‌توانیم انتظاری به بهبود شرایط کسب و کار داشته باشیم؟

وی با اشاره به اینکه پتروشیمی صنعتی ارز‌آور و پرمزیت در دنیاست خاطرنشان کرد: آلمان کشوری است که نفت و گاز ندارد اما شرکت باسف در این کشور توانسته که هفتاد میلیارد دلار فروش داشته باشد. در حالی که ما منبع خوراک هستیم و سر تعیین خوراک تا به این حد مشکل داریم و همچنان تصویر روشنی ازاین موضوع در کشور وجود ندارد.

مهدوی در ادامه با اشاره به اینکه اگرچه هزینه تولید در عربستان و آمریکا در مقایسه با ما بسیار پایین‌تر است اظهار داشت: هزینه تمام شده در کشور ما از دیگر کشورها بالاتر است زیرا اگر در ایران طی شش سال به تولید می‌رسیم در آمریکا و عربستان این زمان سه سال است ضمن اینکه این کشورها در تحریم نیز نیستند و خودشان صاحب لایسنس هستند و به ما نیز می‌فروشند و ما فقط تنها مزیتمان این است که خوراک داریم.

وی با اشاره به اینکه با وضعیت کنونی باید فاتحه پتروشیمی در ایران خوانده شود تاکید کرد: چرا دولت در جایی که منافع دارد تنگ نظری می‌کند بحث ما اینده اقتصاد کشور است. ما اعتقاد داریم که باید صادرات خود را افزایش دهیم چرا که پتروشیمی ما در دنیا خوش‌نام است اما باید در نظر داشته باشیم که دنیا منتظر ما نمی‌ماند و در صورت تعلل نیاز خود را از دیگر کشورها تهیه می‌کنند. ضمن اینکه می‌بینیم اکنون عربستان دو برابر ما تولید دارد.

وی یادآور شد: کجای دنیا برای قیمت خوراک سقف و کف تعیین می‌شود. ما می‌گوییم نرخ خوراک باید براساس ارزش حرارتی باشد و 50 درصد برای آن تعیین شود. ضمن اینکه ما 10 درصد نیز سود شرکت نفت را در نظر گرفته‌ایم و علاوه بر آن هزینه استحصال نیز در نظر گرفتیم. با این حال فرمول ما بالاتر از قیمت جهانی و 180 دلار تعیین شده اما آنچه وزارت نفت اعلام کرده کمتر از 220 دلار نخواهد بود.

مهدوی خاطرنشان کرد: با این رویه ما همیشه عقب خواهیم بود و برنامه چشم‌انداز نیز اجرا نمی‌شود همچنین هیچ‌گاه نمی‌توانیم از عربستان جلو بیفتیم. زیرا این فرمول متضاد با علم اقتصاد است. چرا که ما تافته جدا بافته از جهان نیستیم.

وی با اشاره به اینکه اعلام می‌شود پتروشیمی‌ها سودآوری بالایی دارند گفت: در پاسخ به این مسئله باید گفت ابتدا باید برای اظهارنظر در این خصوص صورت مالی پتروشیمی‌ها تجدید ارزیابی شود و در این صورت می‌بینیم که سودشان 5 درصد هم نمی‌شود و با این نرخ سود نباید انتظار داشته باشیم که واحد جدید احداث شود.

وی اظهار داشت: با این رویه انتظار می‌رود که وزارت نفت درصدد است که تمام پتروشیمی‌ها را خودش بگیرد و اداره کند.

وی یادآور شد: بحث ما اقتصاد ملی است در حالی که وزارت نفت با بخشی‌نگری به دنبال سود خودش است و یا حتی می‌بینیم که در زمان تهیه فرمول مدیرعامل صنایع ملی پتروشیمی نیز حضور نداشته و به یکباره در 26 دی‌ماه نرخ اتان را اعلام می‌کنند و از آن زمان تاکنون 9 ماه است که ما مکاتبه می کنیم و پیشنهاد هم داده‌ایم که 50 درصد قیمت حرارتی و قیمت خام دنیا و حتی برای شرکت نفت نیز سود در نظر گرفتیم.

وی یادآور شد: دولت براساس مواد 2 و 3 قانون بهبود فضای کسب و کار و اصل 44 قانون اساسی موظف است که برای تدوین مقررات نظر انجمن‌ها را نیز بگیرد اما می‌بینیم که حتی NPC هم حضور نداشته است.
 
کلمات کلیدی : پالایشگاه +پتروشیمی ایران + احمد مهدوی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۰۴ ۱۴:۴۵:۳۲
وقتی خصولتی شد فاتحه پتروشیمی خوانده شد
الان باید دنبال مراسم سالگرد و دوسالگرد و چند سالگرد باشید (3987658) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.