توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 311754
نرخ پرواز تهران - نجف از مرز ۱.۵ میلیون تومان گذشت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۵۷
در حالی سازمان هواپیمایی نرخ مصوب ۹۵۰هزار تومان را برای پرواز تهران - نجف تعیین کرد که در فاصله چهار روز مانده به آغاز پروازهای اربعین نرخ بلیت این مسیر پروازی به ۲میلیون تومان نزدیک می‌شود.

امسال سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان متولی حمل‌ونقل هوایی مسافری با مشارکت شرکت‌های هواپیمایی داخلی اقدام به تعیین نرخ برای پرواز عتبات عالیات در اربعین حسینی کردند.

بر این اساس، سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از قیمت‌گذاری پروازهای اربعین از ۸۵۰هزار تا ۱.۲میلیون تومان خبر داد و با بیان اینکه سال گذشته بلیت پرواز تهران - نجف - تهران بین یک‌میلیون و ۲۰۰ تا دو‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان در اختیار مردم قرار می‌گرفت، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر در حق مردم اجحاف می‌شد و دلالان بلیت‌های این پرواز را با چند برابر قیمت واقعی می‌فروختند.

وی با اعلام اینکه قیمت بلیت پروازهای تهران - نجف - تهران ۹۵۰هزار و تهران - بغداد - تهران ۸۵۰‌هزار تومان تعیین شده است، افزود: بلیت پرواز مشهد - نجف - مشهد یک‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تومان و مشهد - بغداد - مشهد نیز یک‌میلیون و ۱۰۰‌هزار تومان تعیین شد.

وی با اشاره به اینکه مردم می‌توانند از طریق دفاتر شرکت‌های هواپیمایی، سایت‌های این شرکت‌ها یا آژانس‌های مجوزدار بند‌ الف اقدام به خرید بلیت کنند، تأکید کرد: مسافران در صورت مشاهده فروش بلیت توسط سایت‌های غیرمجاز و دلالان موضوع را برای پیگیری به تعزیرات حکومتی اطلاع دهند.

آذرماه سال گذشته مرتضی دهقان مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری از صدور ۲۵۷ مجوز پروازی به‌صورت فوق العاده به عتبات عالیات به‌منظور جلوگیری از افزایش قیمت بلیت هواپیما و برای حفظ تعادل بازار به مقاصد نجف و بغداد خبر داد.

وی اظهار کرد: در راستای افزایش تقاضا برای برقراری پروازهای عتبات در ایام اربعین حسینی و به‌منظور جلوگیری از افزایش قیمت بلیت هواپیما و حفظ تعادل بازار تاکنون مجوز ۲۵۷ پرواز به‌صورت فوق‌العاده صادر شده است.

وی افزود: در همین راستا به‌منظور جلوگیری از هرگونه تخلف احتمالی ضمن نظارت مستمر بر شبکه فروش خود و خودداری از فروش پروازهای مذکور به‌صورت چارتری، شرکت‌های هواپیمایی طی بخشنامه‌ای ملزم به درج لیست نرخ پروازهای مذکور روی سایت شرکت مربوطه شده‌اند.

این در حالی بود که همزمان با انتشار اظهارات دهقان بلیت پرواز تهران - نجف در بازار سیاه با قیمت بالاتر از ۲میلیون تومان فروخته می‌شد. به عبارت بهتر با نزدیک شدن به اربعین حسینی نرخ پرواز عتبات عالیات روند صعودی شدید به خود گرفت و تا ۵ برابر قیمت سیستمی توسط برخی آژانس‌های مسافرتی فروخته شد.

مدیر یکی از آژانس‌های مسافرتی تهران در آن روزها با بیان این‌که هرسال با نزدیک شدن به اربعین حسینی قیمت‌ها به‌طور سرسام‌آوری افزایش می‌یابد به تسنیم گفته بود: یک ماه پیش (آبان ۹۳) نرخ بلیت رفت و برگشت پرواز تهران - نجف حداکثر ۸۰۰هزار تومان بود، اما با افزایش تقاضا قیمت‌ها نیز افزایش یافت تا این‌که اواخر آبان قیمت‌ها تقریباً دو برابر شد.

وی افزود: در دو هفته اخیر نیز قیمت‌ها بین ۳۰۰ تا ۷۰۰هزار تومان دیگر بسته به شرکت هواپیمایی افزایش یافته است.

حدود یک هفته پیش نیز مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در غیاب مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی از صدور ۶۷۹ مجوز پروازی برای انتقال زائران اربعین حسینی به عتبات عالیات خبر داد.

شرفی افزود: در راستای انتقال زائران اربعین حسینی به عتبات عالیات تاکنون تعداد ۵۱۱ مجوز پرواز اعم از برنامه‌ای و فوق‌العاده برای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی و تعداد ۱۶۸ مجوز پروازی نیز برای دو شرکت‌ هواپیمایی عراقی ایرویز و فلای بغداد صادر شده است.

وی تأکید کرد: با وجود آنکه پروازهای مسیر نجف و بغداد نظیر سایر پروازهای خارجی مشمول قیمت‌گذاری تکلیفی نبوده و تابع عرضه و تقاضاست، اما سازمان هواپیمایی کشوری، در راستای ساماندهی فروش بلیت به متقاضیان سفرهای هوایی به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی، با هماهنگی ایرلاین‌ها و انجمن شرکت‌های هواپیمایی، نرخ ثابتی برای بلیت پروازهای مسیر مذکور در بازه زمانی یادشده، تعیین کرد.

وی بیان کرد: این سازمان توسط تیم های بازرسی همواره بر نحوه فروش بلیت نظارت می‌کند و شرکت‌های هواپیمایی نیز در ایام مذکور بر نحوه فروش دفاتر خدمات مسافرتی طرف قرار داد نظارت لازم را به عمل آورده‌اند.

اما با توجه به نرخ کنونی پرواز عتبات عالیات به نظر می‌رسد دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی نتوانسته بر روند فروش بلیت نظارت داشته باشد. در حال حاضر قیمت بلیت تهران - نجف که باید ۹۵۰ هزار تومان عرضه شود کمتر از یک‌میلیون و ۵۰۰هزار تومان در دسترس نیست.

به گفته برخی فعالان بازار طی روزهای اخیر به‌دلیل افزایش تقاضا و نبود بلیت با نرخ‌های مصوب، بلیت‌های چارتری پرواز عتبات عالیات به مرز دومیلیون تومان نزدیک خواهد شد. در این بین مشخص نیست که چرا سازمان هواپیمایی کشوری برنامه مشخص و مؤثری برای جلوگیری از ایجاد بازار سیاه و بروز مشکلات متعدد برای زائران عتبات عالیات در اربعین حسینی ندارد.
 
کلمات کلیدی : اربعین+ویزا+پیاده روی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.