توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 446089
دادستان کل کشور:در موضوع مرخصی مهدی هاشمی دچار رودربایستی شدیم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۴
دادستان کل کشور سخنان رهبری را منشوری برای قوه قضاییه دانست و گفت: ما باید روی این ریل حرکت کنیم.

به گزارش فارس، حجت الاسلام منتظری دادستان کل کشور امشب در نشست بررسی مشخصه‌های قوه قضاییه انقلابی که به میزبانی دانشگاه امام حسین و در لانه جاسوسی برگزار شد با اعلام این مطلب افزود: خوشبختانه در این سنوات اخیر مقام معظم رهبری به عنوان کسی که تعیین کننده سیاست های کلی نظام و راهبردهای نظام جمهوری اسلامی ایران هستند به همه اقشار و کسانی که در دستگاه های مختلف مسئولیت هایی را عهده دار هستند و همچنین دانشجویان تاکید کردند که انقلابی بودن را حفظ کنند.

وی افزود: وظیفه دستگاه قضایی آن است که به این سیاست کلی و راهبرد اساسی توجه کند.

منتظری تصریح کرد: در طول سالهایی که ما در هفته قوه قضاییه خدمت رهبری می رسیدیم ایشان نکاتی را متناسب آن مجلس بیان می کردند، تدکرانی می دادند و نظرات قضایی خود را مطرح می کردند.

در هفته قوه قضاییه امسال ایشان مطلبی را گفتند که مسبوق به سابقه نبود و اولین بار بود عنوان می کردند.

وی ادامه داد: عین عبارت مقام معظم رهبری این است که فرمودند قوه قضاییه باید صدردصد انقلابی باشد و انقلابی عمل کند، البته انقلابی گری تندروی نیست بلکه انقلایی گری یعنی عادلانه، خردمندانه، دقیق، دلسوزانه، منصفانه، قاطع و بدون رودربایستی عمل کردن است.

وی سخنان رهبری را منشوری برای قوه قضاییه دانست و گفت: ما باید روی این ریل حرکت کنیم.

دادستان کل کشور در ادامه و با اشاره به اینکه قاضی با یک واسطه منصوب رهبری است، گفت: یکی از شرایط قضاوت، عدالت است و در هیچ مکتبی به جز اسلام قضاوت از جایگاه ویژه و مهمی برخوردار نیست.

منتظری به اهمیت دستگاه قضا برای نظام جمهوری اسلامی اشاره و تصریح کرد: اگر دستگاه قضا در مسیر مطلوب و مورد نظر رهبری حرکت کند، می تواند در سلامت سایر دستگاه ها حتی نیروهای مسلح نقش داشته باشد.

منتظری در ادامه با بیان اینکه عدالت باید توأم با عقلانیت باشد، گفت: قاضی و دستگاه قضایی باید دلسوز جامعه باشد.

دادستان کل کشور گفت: یکی از وظایفی که قانون بر عهده دادستان کل و دادستان های استان ها قرار داده حفظ و صیانت از حقوق عمومی است.

وی افزود: زمانی که من عهده دار این مسئولیت شدم دیدم که فاقد تشکیلات لازم هستیم. تشکیلات را آماده کردیم و رییس قوه هم تایید کردند.

منتظری در ادامه به موضوع مبارزه با قاچاق در کشور اشاره کرد و گفت: موانع بسیاری بر سر راه مبارزه با قاچاق وجود دارد. مسئله قاچاق کالا بسیاری را آلوده کرده و از گمرک گرفته تا بازار و حتی مقامات و این غبار آلودگی دیده می شود.

وی در ادامه و در پاسخ به سوال دانشجویان حاضر در همایش در خصوص وضعیت قضایی حسین فریدون گفت: قانون به ما می گوید تا زمانی که فردی متهم است و حکمش قطعی نشده نامش نباید رسانه ای شود. برخی از افراد حتی روحانیان هم بودند که جرم کردند و پس از اثبات نام آنها رسانه ای شد.

دادستان کل کشور در حصوص مرخصی اقازاده‌ها افزود: در راستای ایین نامه ها مرخصی به افراد داده می شود و مرخصی مذکور خلاف قانون نیست.

منتظری گفت: شما سوال می کنید که آیا به همه محکومان ٤٠ روز مرخصی داده می شود می گوییم خیر.

باز شما می گویید چرا؟ اینجا پاسخ می دهیم: گاهی رودربایستی ها مطرح است در این موضوع هم دچار رودربایستی شدیم.

وی افزود: در این موضوع نقد هایی که می شود را وارد می دانیم.

منتظری در ادامه به بحث حقوق های نجومی اشاره کرد و گفت: خود من از کسانی بودم که در یک جلسه ای به عنوان اولین نفر مطرح کردم که باید این مساله روشن شود.

وی افزود: ما در دادستانی کل این اقدام را شروع کردیم. تعدادی را بررسی کردیم و دیدیم که بعضی از حقوق های دریافتی وحشتناک است که ما تا نهصد میلیون ریال هم بدست آوردیم.

دادستان کل کشور گفت: این حقوق های نجومی آنچنان گسترده نبود. این کار سخت و زمان بر بود. موانع قانونی را بررسی کنیم و دقیق بررسی شد و آن تعداد فیش هایی که گرفتیم بعضی ها منطبق با قانون نبوده است.
 
کلمات کلیدی : مرخصی مهدی هاشمی+دادستان کل کشور
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.