توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495904
ماراتن مرغ و تخم مرغ برای افزایش قیمت در بازار
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۵
بازار این روزها یکی از پرخبرترین مراکز شده زیرا افزایش قیمت کالاها به خصوص کالاهای اساسی از حبوبات تا انواع گوشت،روزانه مصرف کننده را با تغییراتی چشم گیر مواجه کرده و این افزایش قیمتها امروز تخم مرغ را در صدر اخبار بازار قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، از سطح شهر امروز تخم مرغ شانه ای 12 هزار تومان و دانه ای بیش از 400 تومان در مراکز عمده فروشی عرضه می شد که این رقم با در نظر گرفتن سود خرده فروشی و هزینه حمل و نقل در واحدهای صنفی رقمی چشمگیر را به خود اختصاص داده است.

به گفته یکی از خریداران مرغ و تخم مرغ گرانی این کالاها در واحدهای صنفی مانع از خرید آن از سوی مردم شده است.

در حالی که تخم مرغ هم با افزایش قیمت کم کم جایگاه خود را در سبد کالا از دست می دهد، مسئولین ؛ آنفولانزای مرغی و معدوم سازی مرغ ها را دلیل کاهش عرضه و افزایش قیمت می دانند. قیمت مرغ نیز امروز در بازار با ارقام متفاوت عرضه شد به نحوی که در خیابان مولوی 7500 تومان، نواب 8200 تومان و این رقم در یوسف آباد تا 8800 تومان در هر کیلوگرم فروخته شده است.

حمید یوسفی رئیس انجمن تولیدکنندگان مرغ گوشتی با اشاره به کاهش 5 درصدی عرضه در بازار گفت : این کاهش تا 30 درصد قیمت مرغ را افزایش داده است.

مرغ ، کالای اساسی و پرمصرف سبد خانوار است که نرخ گذاری آن در ستاد تنظیم بازار و شورای نظارت انجام می شود. این در حالی است که به گفته یوسفی نهاده های آن در این ستاد مورد توجه قرار نمی گیرد و افزایش 25 تا 30 درصدی نهاده ها و بالا رفتن هزینه حمل ونقل از 70 تومان در هر کیلوگرم تا 100 تومان تنها بر تولیدکننده تحمیل می شود.

وی با اشاره به قیمت مرغ زنده از 2 هزار تا 5300 تومان درب مرغداری ادامه داد : عرضه مرغ از 8 هزار تا 8300 تومان در خرده فروشی رقمی متعادل است.
رییس انجمن تولید کنندگان مرغ گوشتی با اشاره به تذکرهای داده شده به دولت و ستاد تنظیم بازار در خصوص زیان دهی تولید کنندگان مرغ گفت: ادامه این روند سبب تعطیلی بسیاری از 20 هزار واحد تولیدکننده مرغ گوشتی در ایران خواهد شد.

وی با اشاره به محدودیت تولید تخم مرغ در برخی استان ها افزود: تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، قزوین و خراسان از مراکز تولید تخم مرغ هستند که به دلیل برخی آنفولانزای مرغی مجبور به معدوم سازی مرغ ها شده اند.

با شروع فصل تابستان و آغاز دورجدید سفرها بیشتر استان های تامین کننده مرغ تهران تولیدات خود را در استان های خود عرضه می کنند که این هم دلیل دیگر افزایش قیمت مرغ در بازار است.
 
کلمات کلیدی : مرغ ، تخم مرغ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.