توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 495825
عامل گرانی مرغ و تخم مرغ چیست؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۰
قیمت امروز هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری ها 56 هزار ریال، گوشت مرغ 86 هزار ریال و تخم مرغ 60هزار ریال بود که دلیل افزایش نرخ این محصولات، گرمای هوا و در پی آن، کاهش تولید اعلام شد.

به گزارش ایرنا رییس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در محل مرغداری ها 56 هزار ریال، کشتارگاه ها (به طور نقدی) 77 هزارریال و تحویل به واحدهای صنفی عمده 78 هزار ریال است.

«مهدی یوسف خانی» نرخ هر کیلوگرم ران مرغ را در محل خرده فروشی ها را 76 هزار تا 86 هزار ریال، سینه باکتف 130 هزار ریال، سینه بدون کتف 140 هزار ریال و فیله مرغ را 180هزار ریال ذکر کرد.

قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ 60 هزار ریال شد

به گفته رییس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران، امروز قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری ها 48 هزارریال، واحدهای صنفی عمده 53 هزار ریال و خرده فروشی ها حداکثر 60هزار ریال است.

مطابق نرخ های اعلام شده، قیمت هر شانه 2کیلوگرمی تخم مرغ نزدیک به 120 هزار ریال می شود. همچنین تخم مرغ مارک دار با چهار درصد افزایش نسبت به قیمت های اعلام شده عرضه می شود.

اوایل خردادماه قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری ها 49 هزار ریال، کشتارگاه ها (به طور نقدی) 68 هزار و 500 ریال و تحویل به واحدهای صنفی عمده 70 هزار ریال و خرده فروشی ها حداکثر 77 هزار ریال بود.

همچنین در اواسط اردیبهشت ماه نیز قیمت هر کیلو مرغ زنده در محل مرغداری ها 42 هزار ریال، در کشتارگاه ها 56 هزار ریال، تحویل به واحدهای صنفی عمده 57 هزار و 500 ریال و برای مصرف کنندگان 63 هزار ریال بود.

اوایل خردادماه قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری ها نیز 40 هزار ریال، واحدهای صنفی عمده 43 هزارریال و خرده فروشی ها حداکثر 47 هزار ریال و اوایل اردیبهشت ماه به ترتیب 40 هزار، 44 هزار و 48 هزار ریال بود.

بر پایه برآوردهای وزارت جهادکشاورزی در سال 1393، قیمت تمام شده هر کیلوگرم گوشت مرغ 70 هزار تا 75 هزار ریال و تخم مرغ حدود 40 هزار ریال است و کارشناسان بر این باورند که عرضه این محصولات با نرخی بیش از نرخ تعیین شده اجحاف به تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است.

البته پیگیری از واحدهای خرده فروشی سطح شهر تهران نشان می دهد گوشت مرغ و تخم مرغ در بازار مصرف با قیمت هایی بیش از نرخ اعلام شده اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران عرضه می شود.

سالیانه بیش از 2 میلیون و 100 هزار تن گوشت مرغ در 20 هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه در کشور تولید می شود که بخش عمده این محصول پروتئینی در داخل به مصرف می رسد.

آمارها نشان می دهد سالیانه حدود 940 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود.

در چهار سال گذشته سرانه مصرف تخم مرغ در کشور از 160 به 198 عدد رسیده است.

در صورتی که مردم درباره قیمت یا کیفیت محصولات عرضه شده شکایتی دارند، می توانند با شماره سامانه 124 نظارت بر گرانفروشی و تخلف اصناف وزارت صنعت، معدن و تجارت و سامانه 135 تعزیزات کشوری تماس بگیرند.
 
کلمات کلیدی : مرغ+تخم مرغ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.