توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494456
علت گرانی جوجه و گوشت مرغ
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۳
دبیر انجمن ملی طیور علت اصلی بالا رفتن قیمت جوجه یک روزه و گوشت مرغ در بازار را هجوم تقاضا برای پرورش و مصرف دانست و گفت: در پی گرانی گوشت قرمز، تقاضا برای مصرف گوشت مرغ افزایش یافته است.

'سعید اصغری فرد' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا قیمت جوجه یک روزه را عامل اصلی گرانی مرغ زنده و گوشت مرغ ندانست و افزود: سال گذشته سهم جوجه یک روزه در قیمت تمام شده محصول 12 درصد بود که به نظر می رسد امسال این رقم به 16 درصد رسیده، به طور حتم افزایش سهم چهاردرصدی جوجه یک روزه نمی تواند در قیمت تمام شده مرغ نقش تعیین کننده ای داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته ظرفیت تولید جوجه یک روزه 250 میلیون قطعه بوده است، اظهار داشت: اکنون این ظرفیت به 420 میلیون قطعه یعنی نزدیک به دو برابر شده است.
دبیر انجمن ملی طیور با بیان اینکه اکنون قیمت جوجه یک روزه در کنترل است، گفت: در حال حاضر هر جوجه یک روزه بین 17 تا 23 هزار و 500 ریال عرضه می شود.
به گفته اصغری فرد، اکنون هر قطعه جوجه یک روزه با قیمت 18 هزارریال در بورس کالا به فروش می رسد.
وی با تاکید بر اینکه قیمت جوجه یک روزه را باید عرضه و تقاضا مشخص کند، افزود: براین باورم که نباید قیمت توسط دولت تعیین شود و با این موضوع مخالفیم، زیرا در صورتی این مهم رخ می دهد که تمامی نهاده های تولید از سوی دولت در اختیار تولید کنندگان قرار بگیرد، در واقع زمانی که نهاده ای در اختیار مرغدار قرار نمی گیرد، منطق تعیین قیمت عرضه و تقاضاست.
دبیر انجمن ملی طیور یادآورشد: اواخر سال گذشته ستاد تنظیم بازار براساس قیمت تمام شده خودشان قیمت جوجه یک روزه را بین 15 تا 17 هزار ریال تعیین کرد که مورد اعتراض ما قرار گرفت، اما با این وجود ما از واحدهای مرغ مادر خواستیم بهمن ماه به قیمت اعلام شده بفروشند و در اردیبهشت ماه امسال تنها برای همکاری این اقدام صورت گرفت.
ما با قیمت گذاری مخالفیم، زیرا وقتی قیمت تعیین می شود نماینده آن بخش باید حضور داشته باشد.
اصغری فرد ادامه داد: به طور مثال قیمت جوجه یک روزه 25 سال گذشته زمانی که دولت تمامی نهاده ها را در اختیار تولیدکننده قرار می داد 46 ریال بود و نباید با نرخی بیش از این مرغ به فروش می رسید.
وی افزود: این درحالیست که ما در سال های 1393 و 1394 بسیاری از جوجه های یک روزه معدوم و یا به ثمن بخت فروخته شدند.
دبیر انجمن ملی طیور بااشاره به اینکه کاهش قیمت جوجه یک روزه می تواند موجب افت قیمت مرغ زنده نیز شود، افزود: آذرماه پارسال قیمت مرغ زنده و لاشه گوشت مرغ به شدت افزایش یافت که این مهم در قیمت جوجه یک روزه نیز تاثیر گذار بود، بنابراین تا زمانی که قیمت گوشت مرغ کاهش پیدا نکند تقاضای جوجه یک روزه نیز کاهش نمی یابد.
اصغری فرد گفت: اکنون در کشور چهار واحد مرغ اجداد 260 هزار قطعه نژادهای امیخته راس، کاب، هوبارد و اربورآکرز (پلاس) و 620 واحد مرغ مادر 25 میلیون تا 420 میلیون قطعه جوجه یک روزه تولید می کنند.
به گزارش ایرنا، برخی کارشناسان عامل اصلی گرانی مرغ زنده را بالا بودن قیمت جوجه یک روزه می دانند.
به تازگی «محمد یوسفی» رئیس انجمن صنفی پرورش دهندگان مرغ گوشتی اعلام کرد: کارگروه تنظیم بازار هر قطعه جوجه یکروزه را 17 هزار ریال تعیین کرده است که مرغداران نسبت به این قیمت معترض و معتقدند نرخ مصوب باید کمتر از این عدد و رقم یعنی 14 هزارریال باشد.
به گفته وی، وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده هر قطعه جوجه یکروزه را کمتر از 12 هزارو 200 ریال تعیین کرده است، بنابراین نرخ این نهاده نباید بالاتر از 14 هزارریال عرضه شود.
قیمت هر قطعه جوجه یک روزه اوائل سال گذشته یک هزار تا یک هزار و 200 تومان بوده در حالیکه هم اکنون به دو هزار و 500 تومان رسیده است.
برخی کارشناسان براین باورند که سالانه یک میلیارد جوجه یک‌روزه در کشور تولید می شود.
امروز (شنبه) «مهدی یوسف خانی» رئیس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی، قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در محل مرغداری ها را 55 هزارریال، میدان بهمن 73 هزارریال، تحویل درب واحدهای صنفی عمده 78 هزارو 500 ریال و خرده فروشی 86 هزار ریال اعلام کرد.
امروز نرخ هر کیلوگرم ران مرغ در محل خرده فروشی ها بین 72 تا 86 هزارریال، سینه با کتف 140 هزارریال، سینه بدون کتف 150 هزارریال و فیله بین 150 تا 170 هزارریال و همچنین شترمرغ 355 هزار ریال و بوقلمون 122 هزارریال است.
به گفته رئیس اتحادیه پرنده و ماهی علت اصلی کاهش عرضه و نوسانات قیمت جوجه یکروزه افزایش قیمت گوشت مرغ است. وی پیش بینی کرد: تا اواخر تابستان نرخ هر کیلو مرغ بین 80 تا 85 هزارریال متغیر باشد.
براساس آمار سالیانه بیش از 2 میلیون و 100 هزار تن گوشت مرغ در 20 هزار واحد مرغداری گوشتی دارای پروانه و حدود 940 هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که در چهار سال گذشته سرانه مصرف تخم مرغ در کشور از 160 به 191 عدد رسیده است.
 
کلمات کلیدی : مرغ+تخم مرغ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.