توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 396166
انتقاد عراقچی از گسترش سلاح هسته‌ای در دنیا
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۳
معاون امور حقوقی و بین المللی روز دوشنبه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای بزرگداشت روز بین المللی امحا سلاح های هسته ای سخنرانی و مواضع جمهوری اسلامی ایران را در خصوص خلع سلاح هسته ای بیان کرد.

به گزارش تسنیم، عباس عراقچی گفت ملتها و دولتها عمیقا نگران تهدید سلاح های هسته ای موجود در زرادخانه های کشورهای هسته ای هستند زیرا این تسلیحات می توانند بشریت و تمدن بشر را بطور کامل نابود سازند. وی به قدمت ٧١ ساله مطالبه برای خلع سلاح هسته ای اشاره کرد و گفت این مطالبه نه تنها در اثر گذشت زمان ضعیف نشده بلکه طی سال های اخیر با قوت بیشتری در به شکل های مختلف مطرح و پیگیری شده است.

معاون وزیر خارجه کشورمان وضعیت جاری در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته ای را "نامساعد" توصیف نمود و در این زمینه به چند واقعیت به عنوان نمونه اشاره کرد. وی گفت کشورهای دارنده سلاح هسته ای با هر ابتکار و پیشنهادی برای شروع مذاکرات بین المللی در خصوص خلع سلاح هسته ای مخالفت می کنند در حالی که طبق ماده ٦ معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی ) تعهد داده اند مذاکره در مورد اقدامات مؤثر برای امحا کامل سلاح های هسته ای را دنبال کنند. او همچنین در این رابطه افزود برخی کشورهای هسته ای با تخلف از تعهدات بین المللی خود بودجه های کلانی به ارتقا کیفی زرادخانه های هسته ای شان و ساخت انواع جدید سلاح های هسته ای جدید اختصاص داده اند.

عراقچی تاکید کرد این وضعیت باعث نگرانی عمیق کشورهای غیر هسته ای شده است. وی کشورهای هسته ای را به وفای به عهد و پایبندی به تعهدات خلع سلاح هسته ای فراخواند. وی گفت بینش و پیش فرض آنهایی که امنیت را از طریق نگهداری سلاح های کشتار جمعی می جویند باید تغییر کند.

نماینده کشورمان در این جلسه گفت جمهوری اسلامی ایران فعالانه در تمامی تلاشهای حقوقی و بین المللی برای نجات بشریت از تهدید سلاح های هسته ای مشارکت می کند و معتقد است که جامعه بین المللی برای دستیابی به خلع سلاح هسته ای باید رهیافتی جامع مبتنی بر شروع فوری مذاکره و انعقاد یک کنوانسیون بین المللی برای امحا کامل سلاح های هسته ای طی یک دوره زمانی مشخص را در پیش بگیرد.

اضافه می نماید که به دنبال پیشنهاد حسن روحانی ریاست محترم جمهوری در سال ۱۳۹۲ در ظرفیت رئیس جنبش عدم تعهد، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز ٢٦ سپتامبر را به عنوان روز بین المللی امحا کامل سلاح های هسته ای نام گذاری کرد و هر سال در چنین روزی برنامه ها و نشست های مختلفی برای افزایش آگاهی افکار عمومی از خطرات عظیم ناشی از وجود سلاح های هسته ای و پیشبرد هدف خلع سلاح هسته ای برگزار می شود.
 
کلمات کلیدی : سلاح هسته ای+عراقچی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.