نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 448041
قاضی‌پور به سیف نامه نوشت/ پول کاسپینی‌ها را برگردانید
بخش اقتصادی الف، 4 اسفند ماه 95
نادر قاضی‌پور نماینده مجلس در نامه‌ ای به ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی خواستار پرداخت اصل و سود سپرده سپرده‌گذاران کاسپین و رسیدگی به آخرین وضعیت کارمندان ثامن‌الحجج شد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۵
به گزارش تسنیم، در نامه قاضی‌پور که به عنوان نماینده علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی به امور موسسات اعتباری انتخاب شده، آمده که موسسه اعتباری کاسپین مجوزهای لازم را دارد و  باید سپرده سپرده‌گذاران و سود آنها پرداخت شود.
 
همچنین نماینده ویژه مجلس برای رسیدگی به پرونده کاسپین در نامه خود به رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرده است: با توجه به مجوز دار بودن موسسه باید بانک مرکزی در این زمینه پاسخگو باشد و اقدامات عاجل را انجام دهد.

نکته ای که موسسه کاسپین را از داستان سایر موسسات غیرمجاز جدا می کند، مجوزی است که بانک مرکزی در اسفندماه سال گذشته برای این موسسه صادر کرده و در پلاکاردهای تجمع اخیر سپرده گذاران کاسپین نیز به چشم می خورد: "من به مجوز بانک مرکزی اعتماد کرده ام"

اگرچه سرمایه گذاری در موسسه های غیرمجاز همواره با ریسک بالایی همراه بوده و بانک مرکزی بارها نسبت به این امر هشدار داده، اما شاید کمتر کسی تصور می کرد موسسه ای که مجوز بانک مرکزی را دریافت کرده نیز سرانجام به سرنوشت موسسات غیرمجاز دچار شود.

با گذشت 3 ماه ماجرای موسسه اعتباری مجاز کاسپین به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است و به نظر می رسد سیاست های بانک مرکزی در رابطه با این موسسه مجاز جای تردید و سوال ایجاد می کند.

همه اینها در حالی است که ایران در یک سالگی برجام به سختی به دنبال ترمیم اعتماد جهانی نسبت به شبکه بانکی خود است و تلاش می کند تا جای خود را هرچه بیشتر در مراودات مالی بین المللی باز کرده و پای بانک های مهم و بزرگ جهان را به نظام بانکی خود باز کند، اما بروز چنین اختلال هایی مثل تجمع چندباره سپرده گذاران موسسه مالی مجاز کاسپین که موسسه ای با مجوز دولت تدبیر و امید است ، می تواند این روند را متوقف ساخته و اعتماد جهانی نسبت به شبکه بانکی و پولی ایران را خدشه دار کند.

اما پرسش مهم آن است که :" آیا سرنوشت هزاران نفر سپرده گذار موسسه "مجاز مالی کاسپین" همانند موسسات غیر مجاز رقم خواهد خورد؟!"
در ادامه تصاویر نامه قاضی پور به رئیس کل بانک مرکزی درباره وضعیت موسسه کاسپین را مشاهده می کنید؛


 
۱۳۹۶/۰۵/۲۰ ۲۰:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۹ ۱۷:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۶ ۱۱:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۰:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۹ ۱۸:۲۴
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۱۵:۴۷
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۱ ۱۳:۳۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۴ ۱۴:۰۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۴ ۱۲:۴۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۶ ۱۳:۵۳
 
 
کلمات کلیدی : کاسپین+سپرده‌گذاران+بانک مرکزی+قاضی پور
 
حسین
Romania
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۰:۵۵:۱۶
درست گفته بخدا مردم گناه دارن (4172007) (alef-11)
 
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۰:۵۷:۵۹
ممنون از پیگیری های شما ....
دو میلیون سپرده گذار کاسپین در بدترین شرایط مالی قرار دارند و گناه ما چیست که در موسسه مجاز سرمایه گذاری کردیم ؟ (4172013) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۰:۵۸:۲۹
درود به شرافت آقای قاضی پور که اصل حقیقت رو گفت و دست بانک مرکزی که "میخواد شونه از مسولیت خالی کنه" رو رو کرد
مدارک هم که موجود هست
مردم باید تاوان سوء مدیریت بانک مرکزی رو بدن؟
مردم بعد از گرفتن مجوز و تعویض تابلو رفتن و سپرده گذاری کردن. حالا بانک مرکزی و آقای سیف میگه "سوء تفاهم شده"
چه سوء تفاهمی آقای محترم
قاضی پور درود به شرافتت. به عشق حسین یا حسین (4172015) (alef-11)
 
جمعی از سپرده گزاران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۰:۵۹:۲۰
با سلام و عرض خسته نباشید
متاسفانه دکتر سیف با وجود اینکه خودش مجوز داده و تقریبا تمام سپرده گزاران بعد از مجوز شخص ایشان در موسسه مجوز دار پول گذاشتند الان فرفکنی میکند و به روی خودش نمی آورد مگر اینکه شما و نمایندگان محترم فشار بیاورند.
از پیگیری شما متشکریم (4172018) (alef-11)
 
M E
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۱:۰۷:۲۱
با سلام و تشکر بابت انعکاس مشکلات ناشی از بی تدبیری برخی مسئولین می‌بایست به جهت اطلاع معروض دارم که حتما به این نکته بسیار مهم توجه شود ، رییس بانک مرکزی در پیشگاه افکار عمومی و به طور رسمی از عبارتی مجعول تحت عنوان مجوز مشروط استفاده نموده اند که اصولا برابر نص صریح قانون (مندرجات آیین نامه تاسیس موسسات اعتباری و بانکها ) چیزی به عنوان مجوز مشروط تعریف نشده است و تنها عبارات مجوز اولیه و مجوز نهایی در حیطه قوانین تعریف شده و سوال اصلی از آقای سیف اینست که عبارت مجوز مشروط فرضی مورد نظر ایشان در کجای آیین نامه ذکر شده و اگر ذکر نشده چطور رییس بالاترین مرجع قانونی نظارتی از این موضوع مطلع نبوده و از عبارت مجعول مجوز مشروط که جایگاهی در قانون و آیین نامه صدور مجوز موسسات اعتباری ندارد استفاده کرده است و در اینخصوص خلاف کلیه ضوابط و قوانین موجود عمل نموده و همین اقدام باعث ایجاد اخلال و افساد و هرج و مرج کامل و بر هم زدن امنیت اقتصادی در سطح ملی گردیده که می‌بایست به آن از مجاری قانونی رسیدگی شود . (4172032) (alef-11)
 
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۱:۱۸:۲۹
خدايا خودت به داد ما برس. مسئولين بانك مركزي و موسسه كاسپين كه هيچ كاري نمي كنند (4172043) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۲:۵۶:۱۴
من نمیدونم چرا مردم برای دودرصد پول بیشتر هم خودشون وهم مجلس و دولت رو گرفتار میکنند.خواب برادر من این همه بانک دولتی معتبر و خصوصی امتحان پس داده هست . (4172178) (alef-3)
 
مجتبي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۲۸:۰۹
مردم گناهي ندارن چون به اعتبار مجوز بانك مركزي اقدام به سپرده گذاري در اين موسسه كردن (4172236) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۲:۵۸:۱۱
دادستان تهران گفته فرشتگان 4000 میلیارد زیان داره ایشون گفته نداره
تراز تعاونی چی میگه؟ قطعا مقام قضایی بدون مستندات چیزی نگفته...
به هرحال باید موضوع حسابرسی بشه اونم حسابرسهای مورد وثوق و مطمئن... (4172182) (alef-11)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۱۱:۳۷:۲۱
نکته این است که اگر کسری داشته، قطعا بعد از مجوز این کسری خلق نشده؛

چرا به یک تعاونی واجد زیان و غیر مجاز، مجوز داده تا عده ای با عنایت به مجوز بانک مرکزی و توصیه مسئولین به سرمایه گراری در مؤسسات و بانک های مجاز، قربانی شوند؟!!!

کجای دنیا به یک مؤسسه غیر مجاز و ورشکسته، مجوز می دهند تا عده بیشتری را قربانی کند؟

اگر ورشکسته نبوده، خبر کسری ۴ هزار از ۸ هزار میلیارد تومان سپرده چیست که نقطه شروع بحران و نگرانی سپرده گذاران شده؟ (4173384) (alef-11)
 
سپرده گذار بلاتکلیف
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۳:۳۴:۵۰
ممنون آقای قاضی پور. درود بر شرافت و انسانیت شما، خدا سایه فرشتگانی چون شما رو بر سر این مردم نگه داره، درود بر شما (4172245) (alef-11)
 
مهرداد
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۴:۲۲:۰۶
چرا اقای قاضی پور فقط از فرشتگان نام برده . موسسه کاسپین از تجمیع 6 موسسه نظیر الزهرا مشهد، فرشتگان ، امید جلین .. تشکیل شده است. چرا فقط پیگیر کار موسسه فرشتگان هستند (4172312) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۱۶:۴۴:۴۴
مردم به پشتوانه بانگ مرکزی بااین موسسه کارکردند وقانونان بایستی بانگ مرکزی جوبگو باشد (4172547) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۴ ۲۲:۱۴:۵۵
بانک مرکزی که باید پرچمدار نظم ومبارزه بافساد باشد دارای ساختاری بی نظم می باشد و اکثر فیشهای حقوقی نا متعارف به مراکز وابسته به بانک مرکزی برمی گردد. همه چیز نشان می دهد، تمایلی برای شفاف سازی در بانک مرکزی وجود ندارد.در بانک مرکزی شماره ترفن مشخصی برای شکایات مردمی ازبانکها وجود ندارد. چیزی به نام کد رهگیری وپاسخگویی وجود ندارد (4172982) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.