نظر منتشر شده
۸
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438954
سپرده‌گذاران کاسپین: آقای سیف، آیا صاحبخانه‌ها هم برای اجاره گرفتن صبوری می‌کنند؟
توصیه رئیس کل بانک مرکزی به سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین مبنی بر صبور بودنشان واکنش برخی از این افراد را به همراه داشته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۵۳
تسنیم نوشت: هجوم سپرده گذاران به موسسه اعتباری کاسپین مشکلاتی را چند هفته ایست برای این موسسه و بانک مرکزی بوجود آورده است. علت هجمه سپرده گذاران به موسسه کاسپین اخباری است که پیرامون دارایی موسسه فرشتگان که در کاسپین ادغام شده، بین سپرده گذاران دست به دست می شود و از همین رو مردمی که در این موسسه سپرده گذاری کرده اند از بیم اینکه مبادا دارایی شان از بین برود به شعب کاسپین مراجعه کرده و خواستار دریافت سپرده هایشان هستند.

موسسه فرشتگان 4 هزار میلیارد تومان از سپرده 8 هزار میلیارد تومانی خود را در بخش املاک سرمایه‌گذاری کرده بود و همین مساله برای موسسه تازه تاسیس کاسپین مشکل‌ساز شد. ولی مشکل اینجاست که با افزایش مراجعه سپرده گذاران به شعب کاسپین امکان پرداخت یکباره سپرده ها به مشتریان وجود ندارد و مسئولان این موسسه تصمیم گرفتند با اعمال محدودیت نسبت به بازپرداخت سپرده های مردم اقدام کنند.

در ماه‌های اخیر مشتریان این موسسه امکان دریافت بیش از 2 میلیون تومان در روز را ندارند. البته شعبه مرکزی این موسسه در موارد خاص تا 5 میلیون تومان هم پرداخت می‌کرد.همین موضوع ناراحتی و البته نگرانی سپرده گذاران کاسپین را به همراه داشته و موجب تجمع این افراد مقابل این موسسه شده است.

ولی موضوعی که نگرانی سپرده گذاران را تشدید کرده این است که موسسه اعتباری کاسپین چند روزیست بازپرداخت وجوه را به طور کلی متوقف کرده و به هیچ وجه به سپرده گذاران پول نمی دهد؛ علت عدم بازپرداخت سپرده های مردم در کاسپین از سوی بانک مرکزی عدم انتقال حساب های تعاونی های ادغامی در این موسسه اعلام شده است.

در همین ارتباط ولی الله سیف در پاسخ به سوالی مبنی بر تعیین تکلیف سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین و علت توقف بازپرداخت وجوه به سپرده گذاران این موسسه، گفت: هنوز حساب های تعاونی هایی که در موسسه کاسپین ادغام شده اند به این موسسه منتقل نشده است. اولین قدم این است که حساب های این تعاونی ها به موسسه کاسپین وارد شود و بعد موسسه بتواند ایفای تعهد کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: مدلی که بانک مرکزی پیشنهاد کرده بود این است که تک تک تعاونی های ادغامی دارایی ها و بدهی های خود را به هیات مدیره کاسپین اعلام کنند؛ بعد از آن آغاز ایفای تعهدات در این موسسه آغاز شود.

درخواست اصلی این سپرده گذاران از بانک مرکزی و مسئولان موسسه کاسپین این است که سپرده هایشان را یکباره برگردانند ولی ظاهراً این امر برای کاسپینی ها مقدور نیست. البته موسسه کاسپین اعلام کرده با انتقال اموال تعاونی اعتبار فرشتگان به کاسپین مشکل نقدینگی برطرف خواهد شد. کاسپین همچنین  از نهایی شدن انتقال این اموال و تجمیع همه تعاونی‌های زیرمجموعه خبر داده است ولی این اخبار هم چیزی از نگرانی سپرده گذاران کم نکرده است.

در همین ارتباط البته بانک مرکزی با صدور اطلاعیه ای به مردم اطمینان داده که موسسه کاسپین از بانک مرکزی مجوز دارد و موظف است به نیازهای سپرده گذارانش پاسخ دهد.

علاوه براینها رئیس کل بانک مرکزی روز قبل در پاسخ به خبرنگار تسنیم که پرسید موسسه کاسپین هرچند با وضع محدود ولی در این مدت سپرده های سپرده گذاران را به آنها برمی گرداند ولی در روزهای اخیر بازپرداخت وجوه هم متوقف شده و این موضوع نگرانی شدید سپرده گذاران را به همراه داشته است؟ گفت: آن وجوه مربوط به یکی از هشت واحدی است که در موسسه کاسپین ادغام شده و حساب هایش انتقال یافته است و مابقی تعاونی ها باید حساب های خود را منتقل کنند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه طبیعتاً حق مردم است که درباره پول های خود در موسسه کاسپین پیگیری کنند، تصریح کرد: مردم باید صبور باشند و اجازه دهند که کاسپین تمام وجوه را تحویل بگیرد و نسبت به بازپرداخت تعهداتش اقدام کند.

دعوت به صبر رئیس کل بانک مرکزی از سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین واکنش این افراد را به همراه داشت.

در ادامه واکنش مخاطبان خبرگزاری تسنیم به توصیه رئیس کل بانک مرکزی به سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین مبنی بر صبور بودنشان را می خوانید؛

حسن: جناب سیف برای انجام هر کاری میبایست یک بازه زمانی مشخص کرد به این میگویند نظم . مثل خواندن نماز در وقت خودش . یعنی شما هیچ ضرب الاجلی برای انجام امورات ادغام و تعیین موارد دیگر برای این موسسه تعیین نمیکنید؟ مگر میشود؟ مگر مشکل بستگی به اب و هوا دارد که بگوییم شاید باران ببارد شاید نبارد؟ مردم مظلوم این سرزمین خیلی در سختی و تنگنا هستند از شماها توقع دارند به حرفشان گوش بدهید حتماً نباید که آتش بگیرند بسوزند و بسازند . به داد مردم برسید

رها: کاش شماهم درمورد مجوز دادن کمی صبوری پیشه میکردید ....

سپرده گذارکاسپین: جناب آقای سیف شماکه مردم را به صبر تشویق میکنید آیا مشکلات زندگی وبی پولی هم میتوانند صبرداشته باشند.من که مستاجرهستم ایا صاحبخانه صبرمارومیتونه داشته باشه شهریه فرزنددانشجو ،قسط وام ،قبوض،بیماری و......هم صبرمیکنند.ما در این موسسه کاسپین وبه اعتماد بانک مرکزی سپرده گذاری کردیم تا یه گره ای اززندگیمان گشوده بشه نه دچارمشکلات بیشتری بشیم لطفا رسیدگی کنید ودلتون نیاد که مردم دراین نابسامانی بمانندوزندگیشون ازهم پاشیده بشه

اعتصام: لطفا از این انسان بی تدبیر و مسئول ارشد دولت تدبیر!!! بپرسید که چرا قبل از ادغام، اجازه داد که این تعاونی های منحله، با نصب تابلو و جواز کاسپین و به نام کاسپین، طی 9 ماه اخیر، میلیاردها تومان از صدها نفر سپرده اخذ کنند؟ اگر مردم می دانستند، سپرده گذاری می کردند؟ تعاونی فرشتگان که منحل شده و طبق اعلام دادستان، چهار هزار میلیارد تومان کسری دارد؛ (یعنی ورشکسته است)، چرا بجای توقف و ورشکستگی و تصفیه، ادغام شده یا چرا طی 9 ماه اخیر با هماهنگی مسئولین کاسپین و بانک مرکزی، به اسم کاسپین، اما به حساب خود، سپرده اخذ می کرده است؟ بجای عذرخواهی و پاسخگویی و مسئولیت پذیری، دعوت به صبر می کند؟

سپرده گذار تعاونی الزهرا مشهد: جناب ریس بفرمایید 2 سال صبر بس نیست ؟ چقدر صبر کنیم؟ بهتر نبود جنابعالی به موسسه مجوز دارتون بفرمایید چقدر زمان نیاز دارد .بهتر نبود یک خط اعتباری بهسشون می دادی تا جواب مردم را بدن .تا شاید حداقل به مجوز شما اعتماد کنند .

مشتری کاسپین: جناب آقای سیف لطفا دستور بدید به وضعیت کاسپین به قید فوریت رسیدگی کنند (واقعا سپرده گذارهای کاسپین تحت فشارن) مردم رو پولشون حساب کردن تعهد ایجاد کردن چک دادن بدهکارند و ... طلبکار تا کی باید صبر کنه تا کاسپین به ما پول بده و با با طلبکارامون تسویه کنیم ای مشکلات نشانه بی تدبیری مدیران کاسپین و همچنین بانک مرکزیه زیرا می تونستند فرایندی برنامه ریزی کنند تا اینقدر به سپرده گذارها فشار نیاد

حمید: اول مجوز میدین ، بعد تابلو میچسبونین ، بعد با اسم کاسپین منابع جذب میکنین و در آخر بعد از یکسال از تمام این موارد میفرمایید باید دارایی ها و ... ادغام شوند !!! اگه ادغام نبودن چرا پول گرفتن ؟ تو این یکسال چیکار میکردن ؟ چرا با کلمات بازی میکنین!!! جواب مردم این نیست .

مهدی: اقای سیف شما باید با صبر و دقت مجوز میدادی... من در کاسپینی که تو جوازشو دادی پول گذاشتم صبر هم نمیکنم . پولم را بدهید.
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۰ ۲۰:۱۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۹ ۱۷:۳۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۲۶ ۱۱:۵۸
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۰:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۹ ۱۸:۲۴
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۱۵:۴۷
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۱ ۱۳:۳۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۴ ۱۴:۰۶
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۴ ۱۲:۴۴
 
۱۳۹۵/۱۲/۰۴ ۱۰:۲۵
 
 
کلمات کلیدی : کاسپین+سپرده‌گذاران+بانک مرکزی
 
سپرده گذار
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۱۴:۰۷:۱۲
هر چه زودتر تا قبل از انتخابات باید برای سپرده گذاران تعیین تکلیف شود!
اگر مدیران عوض شوند کار بازپس گیری وجوه برای سپرده گذاران بسیار سخت خواهد بود. (4135138) (alef-18)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۱۵:۰۵:۴۷
سؤال دارم طبق قانون تعهد بانك مركزى بابت سپرده ها در بانك ها چند در صد سپرده بانك مركزى ضامن است با تشكر (4135274) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۱۵:۲۶:۵۷
یکساله قراره انتقال پیدا کنه ولی منتقل نشده :/ (4135320) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۱۵:۴۲:۲۴
ضمانت بانک مرکزی یعنی چه؟ (4135353) (alef-11)
 
اعتصام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۶ ۱۹:۰۲:۵۱
ممنون از پیگیری شما و انعکاس این مطالبات حق. این قضیه دیگر ثامن الحجج و میزان نیست تا با مغالطه، تقصیر را به گردن طمع مردم بیاندازند. هر چند ثامن الحجج و میزان هم مجوز تعاونی داشتند و از رسانه ملی تبلیغ می کردند و یک بقالی نمی تواند بدون مجوز، ۲۴ ساعت فعالیت کند.

مع الوصف، کثیری از مردم، پس از اخذ مجوز سپرده گذاری کرده اند.

اینها نمی دانند که با این بی تدبیری شان، چه بر سر زندگی و اعصاب صدها انسان آورده اند. متأسفانه ادعای دین داری هم دارند؛ بدون عذرخواهی، به جای تدبیر و پاسخگویی، دعوت به صبر می کند! مقام مدیریتی را با موعظه اخلاقی اشتباه گرفته است. (4135748) (alef-11)
 
سپرده گذار
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۱-۰۷ ۱۰:۲۹:۵۴
سلام
قبل از انتخابات باید سپرده هارو بدن وگرنه بعدا یه ریالم نمیدن.
فقط بانک مرکزی می تونه راهگشا باشه.
وگرنه کاسپین هیچ کاری نمی کنه چون یه کم وضع خراب شد گفت من مستقلم. (4136699) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۷ ۱۱:۵۶:۵۷
بانک مرکزی مقصر اصلی است من بخاطر مجوز بانک مرکزی در این موسسه سپرده گذاری کرده ام حالا که بانک مرکزی و دولت تدبیر امید وعده تو خالی میدهند .سپرده گزاران دادخواست علیه بانک مرکزی به قوه قضاییه بدهند (4136927) (alef-11)
 
Estonia
۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۰۶:۰۴:۳۰
بهتر است برای گرفتن حق از بانک مرکزی سپرده گذاران یک کانال در تلگرام راه اندازی کنند و هماهنگ از طریق دادگاه اقدام کنند (4145599) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.