توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 372748
سازمان‌ملل:صدهاتن‌ازساکنان‌فلوجه‌مفقودند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق از مفقود شدن نزدیک به ۷۴۰ مرد و جوان از ساکنان شهر فلوجه پس از دستگیری توسط گروه‌های شبه نظامی وابسته به ارتش عراق خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، یان کوبیس، فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق در شورای امنیت اظهار داشت، هیات سازمان ملل در عراق گزارش‌هایی موثق از شکنجه، قتل و ربایش تعدادی از ساکنان فلوجه توسط شبه نظامیان در جریان حمله نظامی برای بازپس گیری این شهر در دست دارد.


نیروهای عراقی اواخر ژوئن گذشته از آزادی کامل این شهر که یکی از پایگاه‌های مهم داعش بود، خبر دادند.

کوبیس افزود: مسئولان سازمان ملل تاکید کردند که ۹۵ مرد هنوز در شمار افراد مفقودی هستند این گروه در تاریخ ۲۵ مه گذشته در شمال شرق شهر فلوجه به دست شبه نظامیان وابسته به داوطلبان مردمی دستگیر شدند و خبری از آنها در دست نیست.

فرستاده ویژه سازمان ملل به عراق همچنین ادامه داد: ۶۴۳ مرد و جوان هنوز در میان افراد مفقود شده‌ای هستند که گروه‌های وابسته به این شبه نظایمان در تاریخ پنجم ژوئن گذشته آنها را به مکان ناشناسی بردند. این گروه در حال ترک روستای الصقلاویه و در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال غرب فلوجه بودند که توسط این شبه نظامیان بازداشت شدند.

کوبیس در ادامه تاکید کرد: مسئولان عراقی باید اقدامات فوری برای تعیین مکان این مردان و جوانان بازداشت شده در پیش گرفته و ضمانت دهند که عاملان این جرائم را به دستگاه قضایی خواهند سپرد.

وی تاکید کرد: در شرایطی که نیروهای عراقی خود را برای عملیات بازپس گیری شهر موصل دومین شهر بزرگ عراق از داعش آماده می‌کنند باید این درس‌ها از عملیات فلوجه در نظر گرفته شوند.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق ماه گذشته میلادی از تشکیل کمیته‌ای با هدف انجام تحقیقات در زمینه موارد نقض حقوق بشر و جرائم انجام شده در فلوجه خبر داد اما دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که دولت بغداد در جریان این تحقیقات موارد نقض حقوق شهروندان توسط داوطلبان مردمی را پنهان کرده است و خودداری از محاکمه مسئولان این امر در نبرد آتی موصل خطراتی را به دنبال دارد.

در گزارش دیده بان حقوق بشر اسنادی دال بر اعدام شهروندان و کشته شدن ده‌ها تن پس از ربایش در روستای الصقلاویه توسط داوطلبان مردمی آورده شده است.
 
کلمات کلیدی : فلوجه+داعش+عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.