توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 281513
ادعای‌ عجیب روزنامه‌ عربستانی‌ درباره‌ توافق
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۰
با نزدیک شدن ساعات پایانی مذاکرات هسته‌ای و توافق احتمالی ایران و کشورهای۱+۵، یک روزنامه عربستانی چند ادعا مطرح کرد که در نوع خود جدید است.

به گزارش فارس، در فاصله‌ای نزدیک به پایان احتمالی مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای مجموعه «۱+۵» روزنامه‌ای عربستانی واکنشی منفعلانه به این امر نشان داد و ادعاهای عجیبی مطرح کرد.

روزنامه دولتی «الوطن‌» عربستان نوشت: دنیا شاهد امضای توافقی میان ایران و جامعه بین‌المللی بر سر چیزی خواهد بود که الان پرونده هسته‌ای ایران نامیده می‌شود.

الوطن در ادامه این پرونده را چیزی جز «دوستی و همکاری طولانی مدت آمریکا و ایران» ندانست که به گفته آن از «زمان جنگ اول خلیج فارس یعنی جنگ [تحمیلی] عراق و بعد از آن از جنگ دوم خلیج و اشغال کویت به رهبری بوش (پدر) و روی‌کار آمدن نومحافظه‌کاران و سپس اشغال افغانستان و عراق» آغاز شده است.

این روزنامه مدعی است که حتی هدف از حمله آمریکا و انگلیس به عراق و اشغال این کشور همکاری با ایران بوده و آن را جنگی آمریکایی_بریتانیایی و ایرانی توصیف کرد.

ادعاهای عجیب این روزنامه سعودی که به نظر می‌رسد از قدرت و نفوذ ایران که سبب شده چند قدرت جهانی با آن سالها مذاکره کنند، ناراحت است، به اینجا ختم نشد و در گزارش خود مدعی شده که توافق بر برنامه هسته‌ای ایران یک شوی تبلیغاتی است و رسانه‌های جهان میلیون‌ها دلار برای کارگردانی این نمایش سود خواهند بُرد در حالی که در سایه حضور داعش ضرر اصلی به کشورهای عربی وارد می‌شود.

الوطن عربستان با اشاره به حمله آمریکا به عراق نوشته که پیش از حمله به عراق این کشور منطقه حائل میان اعراب و فارس‌ها [ایرانیان] و ترک‌ها بود که اشغال آن تعادل در منطقه را از بین بُرده و می‌توان اشغال آن را چندین بار از اشغال فلسطین خطرناک‌تر دانست.

ادعای عجیب دیگر این روزنامه سعودی این بود که پس از خروج آمریکا از عراق و روی کار آمدن باراک اوباما و تشدید بحران‌های خاورمیانه، حتی فرستادگان ویژه سازمان ملل در امور بحران‌های سوریه، لیبی و یمن تحت نظارت آمریکا به این مناطق فرستاده شده‌اند تا بحران‌های خاورمیانه را به سود پرونده هسته‌ای ایران «مدیریت» کنند نه اینکه آن را حل و فصل کنند.

این روزنامه مدعی است که در صورت توافق ایران و ۱+۵ این توافق انعکاسی از روابط پیشین ایران با آمریکا و نه روابط آتی این دو کشور خواهد بود.

به نظر می‌رسد این ادعاهای عجیب در کنار ادعاهای همیشگی سعودی‌ها مبنی بر اینکه داعش را ایران حمایت می‌کند یا اینکه انفجارهای مساجد در شرق عربستان و در کویت با ایران مرتبط است، واکنشی منفعلانه به توافق احتمالی هسته‌ای مجموعه ۱+۵ با ایران باشد.
۱۳۹۶/۰۵/۱۹ ۱۴:۳۰
 
۱۳۹۶/۰۳/۱۶ ۲۳:۱۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۲ ۰۴:۴۹
 
۱۳۹۵/۱۰/۲۷ ۱۲:۰۸
 
۱۳۹۵/۱۰/۱۹ ۱۰:۳۲
 
۱۳۹۵/۰۹/۰۶ ۰۸:۵۶
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۷ ۰۸:۱۷
 
۱۳۹۵/۰۵/۰۸ ۱۲:۳۶
 
۱۳۹۵/۰۳/۲۴ ۲۰:۰۱
 
۱۳۹۴/۰۴/۱۹ ۲۲:۲۴
 
 
کلمات کلیدی : عربستان+ توافق هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.