توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 501833
جهان نگران از تشدید تنش واشنگتن - پیونگ یانگ
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۰۵
تهدید حمله موشکی کره شمالی به جزیره گوام آمریکا در ادامه جنگ لفظی اخیر میان سران واشنگتن و پیونگ یانگ صورت گرفت؛ وضعیتی که به نگرانی جامعه جهانی دامن زده و سران کشورهای جهان را به ارایه راه حل های منطقی برای برون رفت از این بحران واداشته است.

به گزارش ایرنا، تهدیدات اعلامی سران آمریکا و کره شمالی روز به روز در حال شدت یابی است به طوری که رسانه های جهان را معطوف به خود ساخته و نگرانی هایی را نسبت به آینده این وضعیت ایجاد کرده است. آمریکا تاکنون تنها با ابزار تحریم درصدد اعمال فشار بر پیونگ یانگ برمی آمد و در مقابل، کره شمالی نیز با آزمایش موشکی به سیاست های خصمانه دولت آمریکا پاسخ می داد. در شرایط کنونی اما اوضاع بکلی تغییر یافته و جنگ لفظی به این شدت و خشونت بین «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی بی سابقه بوده است.

در ادامه این دعوای لفظی، رییس جمهوری آمریکا جمعه بیستم مرداد در توئیتی نوشت: «آمریکا برای راه حل نظامی کاملا آماده است، سلاح‌ ها با مهمات پرشده‌اند و ضامن آنها هم کشیده شده، برای وضعیتی که کره شمالی رفتار نابخردانه‌ای داشته باشد». ترامپ چند روز قبل از این سخنان، در توئیتی تهدید کرده بود که کره شمالی با «خشم و آتش» آمریکا رو به رو خواهد شد.

رهبر کره شمالی نیز که همواره آمریکا و متحدان این کشور را به حمله موشکی تهدید می کند به اظهارات خصمانه ترامپ واکنش نشان داد و جزیره گوام را به حمله موشکی تهدید کرد. حال این پرسش پیش می آید که چرا این جزیره بر سر زبان رهبر کره شمالی افتاده و وی از تهدید این جزیره کوچک چه اهدافی رو دنبال می کند؟

** گوام؛ جزیره ای استراتژیک اما قابل دسترس
گوام جزیره ای متعلق به ایالات متحده در جنوب شرقی کره شمالی و در آب های اقیانوس آرام واقع شده است. آنچه این جزیره کوچک 162 هزار نفری را برای دو کشور (آمریکا و کره شمالی) برجسته کرده به موقعیت خاص و راهبردی آن ارتباط می یابد. آمریکا پایگاه های نظامی قدرتمندی از جمله پایگاه هوایی اندرسون (Andersen)را در این جزیره ایجاد کرده است.

از این رو، کیم جونگ اون برای ضربه زدن به آمریکا همواره این جزیره را تهدید می کند و از حساسیت ایالات متحده به آن آگاهی دارد. چند روز پیش خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش داد که «پیونگ یانگ تا اواسط ماه اوت (اواخر مردادماه) برنامه ‌ای را برای شلیک چهار فروند موشک میان برد به طرف گوام آماده خواهد کرد و پس از آن این برنامه برای تصمیم‌گیری نهایی در اختیار رهبر کره شمالی قرار خواهد گرفت.»

موضوع پایگاه نظامی اندرسون در جزیره گوام یک طرف قضیه است و مساله مهمتر به برد موشک های بالستیک کره شمالی مربوط می شود. کارشناسان معتقدند موشک های کره شمالی از برد لازم برای هدف قرار دادن ایالات متحده برخوردار نیستند و تنها می توانند جزایر این کشور را هدف قرار دهند.

مسافت بین گوام با ایالات متحده و کره شمالی قابل توجه است و این جزیره بیش از آنکه به آمریکا نزدیک باشد به کره شمالی نزدیک است. فاصله 9 هزار 418 کیلومتری گوام با آمریکا در مقابل مسافت 3 هزار 430 کیلومتری با کره شمالی، این جزیره را برای پیونگ یانگ در وضعیت قابل دسترس قرار داده است.
به رغم دقت پایین موشک های کره شمالی اما این کشور موشک هایی را تا کنون با موفقیت آزمایش کرده که به راحتی می توانند این جزیره استراتژیک آمریکا را هدف قرار دهند. «هواسونگ 12» از جمله موشک های بالستیک کره شمالی است که گفته می شود بردی بین سه تا هفت هزار کیلومتر دارد.
چند هفته پیش و پس از تحریم های سه گانه آمریکا علیه ایران، روسیه و کره شمالی، پیونگ یانگ موشک تازه ای را آزمایش کرد. این کشور پس از آزمایش موفقیت آمیز موشک «هواسونگ 14» با برد 6 هزار و 700 کیلومتر به آمریکا پیام هشدار آمیزی ارسال کرد و رسانه های کره شمالی به نقل از رهبر آن نوشتند با این موشک، تمام خاک آمریکا در تیررس موشک های کره شمالی قرار دارد.

این آزمایش موشکی کره شمالی که همزمان با سالروز استقلال آمریکا (13 تیر/ 4 ژوئیه) انجام گرفت حاوی پیام هشداری برای ترامپ و مقامات کاخ سفید بود. پس از این آزمایش موشکی بود که کارشناسان نظامی، قاره پیما بودن آن را مورد تایید قرار داده و اعلام کردند که با این موشک ها می توان ایالت های آلاسکا و هاوایی آمریکا را هدف قرار داد.

** تشدید جنگ لفظی و نگرانی جهان از تداوم تهدیدها
خشونت های گفتمانی و اظهارات تحریک آمیز رهبران آمریکا و کره شمالی ابعادی جهانی به خود گرفته به طوری که مقامات بسیاری از بازیگران تاثیرگذار عرصه بین المللی به آن واکنش نشان داده و خواستار پایان یابی این تنش ها شده اند.

در صورت اعلام جنگ از سوی کره شمالی، عضویت آمریکا در «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) و اصل پنج اساسنامه این پیمان نظامی- امنیتی، خطر فراگیر شدن نبرد را افزایش می دهد. بر پایه اصل مزبور، در صورتی که یکی از کشورهای عضو پیمان مورد حمله قرار گیرد، سایر اعضا باید در صدد دفاع از آن برآیند. پس از جنگ دوم جهانی، برخی اعضای ناتو همواره این اصل سازمان را به عنوان سپری در برابر زیاده خواهی ها و مداخله جویی های خود قرار داده اند.

جامعه جهانی با توجه به تجارب جنگ های خانمانسوز به این نکته مهم پی برده است که در صورت ورود آمریکا و کره شمالی به درگیری نظامی مستقیم، این آتش دامن بسیاری از کشورها را خواهد گرفت و شبه جزیره کره و همسایگان را در بحرانی جدی فرو خواهد برد. درک این واقعیت، رهبران کشورهای بزرگ جهان را به ارایه راه حل های معقول برای برون رفت از بحران مذکور واداشته است.

نشست اضطراری بیست وسوم مردادماه اعضای اتحادیه اروپا در بروکسل با هدف بررسی و چاره اندیشی برای برون رفت از بحران مذکور در این راستا قابل ارزیابی است. در کنار آن، مقامات عالی رتبه اروپایی نیز هر کدام به طور جداگانه تلاش کرده اند تا با تعدیل نگاه ترامپ از بروز جنگ جلوگیری به عمل آورند.
در همین ارتباط، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان بیستم مردادماه ضمن انتقاد از دعوای لفظی خطرناک پیش آمده، گزینه‌ نظامی را راه حلی نادرست دانست و خواستار بکارگیری شیوه ای مسالمت آمیز برای حل این اختلاف شد.

همچنین «امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه نیز در گفت وگویی تلفنی با ترامپ، فشار بر کره شمالی و آوردن مقامات پیونگ یانگ را پشت میز مذاکره، بهترین گزینه ممکن دانست. مقامات چین و روسیه نیز که گفته می شود از جمله حامیان کره شمالی اند از تداوم تنش ها بین واشنگتن و پیونگ یانگ ابراز نگرانی کرده و خواستار پایان این دعوای لفظی خطرناک شدند.

البته گویی در کاخ سفید و طیف جمهوریخواه حاکم نسبت به حمله نظامی به کره شمالی اتفاق نظر وجود ندارد و با نگاهی به مواضع «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا این دو دستگی نمایان می شود. به باور جیمز ماتیس، درگیری نظامی با کره شمالی فاجعه بار است. از این رو وزیر دفاع آمریکا پنجشنبه نوزدهم مردادماه اظهار کرد که هنوز از تمام امکانات دیپلماتیک برای حل اختلافات با کره شمالی استفاده نشده و او مایل است که در این راستا تلاش کند.
 
کلمات کلیدی : کره شمالی، آمریکا، جنگ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.