توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505578
هشدار شیعیان افغانستان به دولت: اگر از ما محافظت نمی‌کنید خودمان این کار را می‌کنیم
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۵
قربانیان حمله تروریستی اخیر به شیعیان در پایتخت افغانستان عصبانیت خود را علیه دولت کابل ابراز داشته و دولت را به کوتاهی در محافظت از آنها به رغم حملات مکرر متهم کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، روز جمعه عوامل انتحاری و چند فرد مسلح ملبس به یونیفرم پلیس به مسجدی متعلق به شیعیان در شهر کابل در زمان برگزاری نماز حمله کرده و بیش از 40 تن را کشته و افزون بر 100 تن را زخمی کردند.  بسیاری از این قربانیان این حمله تروریستی زنانی بودند که در طبقه دوم این مسجد گرفتار شدند.

سازمان ملل آمار اولیه تلفات این حمله را 20 غیرنظامی و زخمی شدن بیش از 30 تن دانست اما وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در این حمله 28 تن جان خود را از دست داده و 50 تن زخمی شدند.

امروز (شنبه) دست‌کم 30 قربانی این حمله در محوطه همان مسجد با حضور صدها تن از دوستان و اعضای خانواده آنها و دیگر عزاداران دفن شدند.

اختر حسین، یکی از حاضران در این مراسم گفت: دولت به ما اهمیتی نمی‌دهد. ما باید از دولتی که هرگز برای محافظت از ما تلاش نمی‌کند چه انتظاری داشته باشیم؟

مسئولیت این حمله تروریستی را گروه وابسته به داعش در افغانستان برعهده گرفت.

حمله روز جمعه ششمین مورد از حملات علیه مساجد شیعیان افغانستان طی سال جاری میلادی بود که مسئولیت نیمی از آنها شاخه وابسته به داعش در افغانستان برعهده گرفته است.

توبی لانزر، رئیس موقت هیات سازمان ملل در افغانستان در بیانیه‌ای گفت: حمله جدید علیه اعضای جامعه شیعیان افغانستان به هنگام به جای آوردن شعائر دینی هیچگونه توجیهی نمی‌تواند داشته باشد.

وی افزود: چنین حملاتی علیه مکان‌های مذهبی و پرستش‌گاه‌ها نقض جدی قوانین بین‌المللی و در سطح جرائم جنگی است.

عبدالرزاق سخا، یکی از رهبران این مسجد گفت: می‌شد جلوی این حمله را گرفت. دولت ما بخاطر این کوتاهی گناهکار است.

او گفت: بعد از درخواست‌های مکرر برای افزایش تدابیر حفاظتی دولت تنها یک مامور پلیس را برای نگهبانی از این مسجد در محل گماشت.

این در حالی است که همین یک مامور پلیس نیز به هنگام حمله تروریست‌ها کشته شد.

عزاداران مراسم تشییع قربانیان حمله روز جمعه امروز گفتند که دولت باید امنیت شیعیان را تامین کند وگرنه این مساله را خودشان به عهده خواهند گرفت.

محمد جعفر رضایی که در این حمله یکی از بستگانش کشته شد گفت: یک ایست بازرسی پلیس در فاصله نزدیک ما قرار دارد اما این پلیس‌ها تا زمانی که تروریست‌ها ده‌ها نفر را کشته یا زخمی کردند هیچ کاری نکردند. دولت انگار گوش‌هایش کر است پس ما مجبوریم خودمان به هر قیمتی از خود دفاع کنیم.
 
کلمات کلیدی : شیعیان افغانستان + داعش + طالبان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.