توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503779
سازمان ملل وقوع جنایت در «میرزا اولنگ» را تایید کرد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۰
سازمان ملل تائید کرد که در عملیات مشترک طالبان و داعش در «میرزا اولنگ» ده‌ها نفر کشته شده‌اند.

به گزارش فارس، سازمان ملل روز یکشنبه اعلام کرد در حمله مشترک نیروهای طالبان و گروه تروریستی داعش، ۳۶ نفر کشته شده‌اند. بنا بر این گزارش، حمله این ماه به این شهر افغانستان، می‌تواند جنایت جنگی محسوب شود.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک گزارش مقدماتی سازمان ملل نوشته است که کشته‌شدگان در شهر «میرزا اولنگ» شامل غیرنظامیان و شبه‌نظامیان طرفدار دولت بوده که پیش از هدف قرار گرفتن، خلع سلاح شده بودند.

کشتار در این شهر که در استان «سرپل» واقع شده، در جریان درگیری‌هایی رخ داده که بین روزهای ۳ تا ۵ آگوست در جریان بود. در آن زمان، مقامات افغانستانی اعلام کردند که در این حادثه ۶۲ نفر کشته شده‌اند که جسد دستکم ۳۶ نفر آن‌ها در گورهای دسته‌جمعی کشف شده است.

یک سخنگوی طالبان، گزارش سازمان ملل را «اتهاماتی بی‌پایه» و «ادعاهایی غلط» توصیف کرده است.

«ذیبح‌الله مجاهد» بیانیه‌ای را تکرار کرد که پیشتر منتشر شده و در آن گفته شده بود که طالبان ۲۸ شبه‌نظامی طرفدار دولت را کشته، اما به هیچ‌ غیرنظامی‌ای آسیب نرسانده است. او همچنین مشارکت داعش در این حمله را تکذیب کرد.

داعش هفته گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این حمله را رهبری کرده و حدود ۵۴ نفر از شیعیان را کشته است.

محققان سازمان ملل هرچند گفته‌اند که یکی از فرماندهان دخیل در این حمله پیشتر با داعش بیعت کرده است، اما نوشته‌اند که «اطلاعاتی که ارتباطات وی [با داعش] را تائید کند» در اختیار ندارند.

آن‌ها تائید کرده‌اند که در این حمله تا ۲۷ غیرنظامی از جمله یک زن، ۴ کودک زیر ۱۷ سال و ۱۳ مرد بالای ۶۰ سال کشته شده‌اند. در این گزارش آمده است: «این کشتارها که از سوی منابع معتبر تائید شده‌اند، ناقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی بوده و ممکن است جنایت جنگی به شمار آیند.»

دستکم ۷ شبه‌نظامی طرفدار دولت، یک نیروی پلیس و یک سرباز ارتش هم بین کشته‌شدگان بوده‌اند.

به نوشته این گزارش، بخش اعظم این افراد بعد از سقوط آخرین ایست و بازرسی دولتی در ساعات ابتدایی روز ۵ آگوست، زمانی که ساکنان و نیروهای امنیتی در حال فرار بودند، کشته شده‌اند.

شبه‌نظامیان گروهی از مردم را که در حال فرار بوده‌اند، اسیر کرده‌اند. به گفته شاهدانی که سازمان ملل با آن‌ها گفت‌وگو کرده، شبه‌نظامیان بعد از جدا کردن مردان از زنان و کودکان، مردها را، که شامل غیرنظامیان و نیروهای امنیتی خلع‌سلاح‌شده هم بوده‌اند، به منطقه‌ای دیگر بوده و دستکم ۱۸ نفر آن‌ها را به ضرب گلوله کشته‌اند.

نویسندگان گزارش می‌گویند نتوانسته‌اند ادعای ارتکاب خشونت جنسی را تائید کنند. آن‌ها مدرکی هم که این ادعا را که بسیاری از قربانیان سر بریده‌ شده‌اند، تائید کند، پیدا نکرده‌اند.
 
 
کلمات کلیدی : سازمان ملل+جنایت میرزا اولنگ+طالبان+داعش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.