توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 468570
وزارت نفت تا خرداد ماه برای باز کردن دریچه‌های تالاب هورالعظیم مهلت دارد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۷
استاندار خوزستان گفت: بخش عمده آبگیری تالاب هورالعظیم رفع شد و تنها دو نقطه آن باقی‌مانده با باز کردن ۷ دریچه دیگر آن دو نقطه حل می‌شود که در این راستا به وزارت نفت تا خرداد ماه مهلت داده شد که دریچه‌ها را باز کند.

به گزارش تسنیم، غلامرضا شریعتی امروز در سمینار آموزشی مقابله با ریزگرد و سیلاب اظهار داشت: ریزگردها از نظر آثار زیان‌بار زیست محیطی و سلامت مردم یکی از مسائل اصلی که خوزستان با آن مواجه است.

وی با اشاره به خشک‌سالی استان افزود: باتوجه به خشک‌سالی اکنون دست به دعای سیلاب در خوزستان هستیم. دست‌کاری بشر در طبیعت و اقلیم یکی از عوامل اصلی سبب مشکلات ریزگردها است همچنین با آغاز احداث سدها خشک‌سالی نیز در استان خوزستان حادث شد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه مطالعات انجام شده بر احداث سدها مطابق 40 سال گذشته است، گفت: با احداث سدها و آغاز خشک‌سالی، آورد آب نیز به صورت اساسی کاهش یافته  همچنین مدیریت منابع آبی به صورت مناسب صورت نگرفته است.

وی عنوان کرد: گذشته بارندگی‌ها سبب تر شدن کانون‌ها و جمع شدن تالاب‌های فصلی می‌شد اما در چند سال اخیر با احداث سدها سبب کاهش تجمع آب و تشکیل تالاب‌های فصلی و همچنین سیلاب شده است و در نتیجه اکنون با کانون‌های ریزگرد مواجه شدیم که با یک باد جزئی گرد و خاک خیزش پیدا می‌کند.

شریعتی با بیان اینکه کانون‌های خارجی نیز به همین صورت شکل گرفته‌اند، تاکید کرد: ریزگردها مسئله بین‌المللی و منطقه‌ای است همه باید برای اصلاح این وضعیت کمک کنیم.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم از سدها استفاده بهینه کنیم وکشاورزی را به دلیل اشتغال و نیاز غذایی کشت شوند باید به سمت کشاورزی مدرن حرکت کنیم.

استاندار خوزستان با بیان اینکه مناسب‌ترین سرمایه‌گذاری اصلاح آبیاری است،ادامه داد: اگر بنا باشد تولید ثروت کنیم اما سلامت جامعه با مخاطره مواجه شود این ثروت ارزشی ندارد. مهیا کردن استانداردهای اصلی زندگی از اولویت‌های زندگی است.

وی با اشاره به تامین حق‌آبه تالاب هورالعظیم خاطر نشان کرد: بخش عمده آبگیری تالاب هورالعظیم رفع شد و تنها دو نقطه آن باقی‌مانده با باز کردن 7 دریچه دیگر آن دو نقطه حل می‌شود که در این راستا به وزارت نفت تا خرداد ماه مهلت داده شد که دریچه‌ها را باز کند.

وی با بیان اینکه حق‌آبه تالاب‌های دیگر نیز باید تامین شود، تصریح کرد: مسئولان با ارزیابی مجدد طرح‌ها برای حل مشکلات کمک کنند.
 
کلمات کلیدی : گرد و غبار + ریزگرد‌ها + تالاب هورالعظیم + استان خوزستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.