نظر منتشر شده
۱۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 416270
حتی یک قرارداد هم برا ی توسعه ی میادین مشترک امضا نشده چرا؟
رضا نجفی*، 2 آذر 95
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۰۱
چهلمین ماه از دولت تدبیر و امید را درحالی سپری خواهیم کرد که حتی یک قرارداد هم برای توسعه ی میادین نفتی و گازی مشترک( یا غیر مشترک) در این دولت امضا نشده است و کلیه طرح هایی که این دولت چه در حوزه ی پارس جنوبی و چه در حوزه ی غرب کارون افتتاح کرده است به کلی محصول قراردادهایی بودند که توسط دولت قبل منعقد شده و پیشرفتهای عمده ی آن طرحها نیز در دولت قبل انجام شده بود.

حتی طرحهای کوچکی مثل یاران جنوبی و افزایش ظرفیتی که در آزادگان جنوبی و برخی فازهای پارس جنوبی طی ماههای آتی محقق خواهد شد نیز محصول دولت قبل است و پس از آن در قالب طرحهای توسعه ی میادین نفتی و گازی، حداقل برای مدت چهار سال هیچ افزایش ظرفیتی را نه در تولید گاز و نه در تولید نفت نخواهیم داشت چراکه متوسط دوران توسعه ی میادین، سه تا چهارسال است و در سه تا چهارسال گذشته بی عملی محض در این عرصه حاکم بوده است.

عبارات فوق در زمینه ی امضای قراردادها، حاصل مرور واقعیت تلخ و دهشت آوری از کارنامه ی وزارت نفت در توسعه ی میادین است که قریب به چهار سال را با وعده ی شیرین ورود شرکتهای اروپایی به توسعه ی میادین گذراند در حالی که همسایگان ما از عراق بحران زده تا شیخ خوش نشین امارات، عربستان عصبی و کینه توز تا قطر و...، همه و همه، همگام با هم چرخ توسعه ی میادین مشترک با کشور ما را با شتابی زایدالوصف به حرکت درآورده بودند.
 
آری چهار سال گذشت و شرکتهای سازنده ی تجهیزات نفتی ایران و پیمانکاران ساختمانی نفت با رکودی سهمگین و بی سابقه مواجه شدند آنها ابتدا برای مقابله با این بیکاری رعب آور، پیگیر مطالبات خود از وزارت نفت شدند که نفت هم آنها را به مکیدن سماق مطالبات ارزی حواله داد و پس از آن هم این پیمانکاران و سازندگان، به ناچار اقدام به کاهش نیروی انسانی کردند، اخراج نیروهای خدماتی رده پایین تا تکنسین ها و مهندسین عمران،مکانیک، برق، ابزاردقیق، نفت و ... چه امیدهایی که ناامید شد، چه زندگی هایی که از هم پاشید یا به دلیل این بیکاری مفرط، اصلا شروع نشد.
 
حجم پدران شرمنده ی فرزندان، رو به تزاید گذاشت و تنها مدیران شرکت ملی نفت با ژستی تهوع آور، گاه به گاه واژه ی شریف اقتصاد مقاومتی را برای نمایش دلبستگی به نظام و نقشه ی راه آن مزمزه کردند بدون اینکه گام موثری برای آن بردارند.
 
جناب آقای زنگنه! شما هیچ کارنامه موفقی طی این دوره ی چهارساله در توسعه ی میادین نداشته اید و هیچ میراثی از شما به دولت آینده به ارث نخواهد رسید شما بهتر می دانید که افق یک میلیون بشکه ای تولید نفت در غرب کارون، اکنون تنها به حدود 250 هزار بشکه رسیده است و چهارسال تعویق در توسعه این ظرفیت، به مفهوم قریب به 55 میلیارد دلار عدم النفع فقط از این ناحیه است توسعه ی لایه نفتی پارس جنوبی، فرزاد و سایر میادین خلیج فارس هم عددی است که اگر فراتر از این عدد نباشد چندان فروتر هم نخواهد بود.

راستی اخیرا مناقصه ی احداث کارخانه ی آزادگان جنوبی(این کارخانه رسالت فرآورش نفت چاههایی که در سالیان سخت تحریم حفاری شده بودند را به عهده داشت) را متوقف کرده اید چرا؟ آیا برای چرب کردن لقمه ی توتال است که به راحتی به تولید انبوه نفت برسد؟ 

جناب آقای زنگنه! دیکته ننوشتن شما، نه تنها این ضرر هنگفت را به گرده ی این ملت مظلوم تحمیل کرد بلکه زمینه را برای ترکتازی همسایگانی فراهم کرد که هر شبشان را با رویاهای دشمنی و درهم شکستن ما، سر بر بالین می گذارند حقیقتا که تیرهای خوبی در ترکش آنها گذاشتید.
 
 این دردها زمانی حقیقت خود را به نمایش می گذارد که بدانیم شاه بیت کلام شما، تکرار قصه ی پرغصه ای از سه میلیارد دلار مربوط به بابک زنجانی (که احتمالا نصف آن هم وصول خواهد شد) بود بله جناب زنگنه شما چهار سال وقت سپری کردید واین اتلاف وقتتان پنجاه برابر بابک زنجانی فقط در این حوزه به این کشور خسارت زد.

 امیدوارم هرکس به جای شما بر مسند وزارت نفت نشست به جای تکرار جمله ی ناکارآمدی وزارت شما در این زمینه، کمربند توسعه ی این میادین را بیش از پیش محکم کند و پا در راه بگذارد که منزل بس خطرناک است و مقصد بس بعید.
 *کارشناس نفت
 
کلمات کلیدی : قراردادهای نفتی،میادین مشترک، IPC
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۸:۲۶:۲۴
بازم اعداد و ارقام ، بازم غر و نق ، پس کی قراره مدیران لایق و کارآزموده زمام امور را بدست گیرند ؟ تا کی باید ما مردم عادی تاوان مدیران بیسواد را بدهیم ؟ (4026480) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۸:۴۴:۰۶
سلام
اگر بخواهم در مورد حرفهای کارشناس نفتتان توضیح بدهم بسیار طولانی خواهد شد

من این کارشناس نفت شما را به مناظره دعوت میکنم....

ممنون که نظر من را پخش میکنید (4026518) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۸:۴۴:۱۷
خدا لعنت کند خائنین به ملت و کشور را (4026519) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۸:۴۶:۳۴
اینها محصول قرارداد های اقای خاتمی بود وانهاییکه چند پیمانکار عوض شد وچندین برابر پول پرداخت گردید .وقتی به زنگنه پولی پرداخت نمیشود ازکجا هزینهکند (4026522) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۸:۵۶:۵۵
امضا میکنن یه چیزی میگین! امضا نمیکنند یی یه چیزی میگین! ! (4026529) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۰۰:۲۶:۴۲
اخه قرار دادا تنظیم می کنند به اسم برداشت از میادین مشترک ( که وای کشور همسایه بیشتر برمیداره و ما عقبیم) ولی در واقع میدان مخصوص کشور را می دهند به کشور خارجی بدون هیچونه ریسک و خطر پذیری (4028069) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۹:۰۳:۴۸
خوب كارشناس عزيز راه كار شما چي هست ؟
لطفا با استدلال بگين كه چي كار بايد كرد،؟؟
و اينكه كشورهاي همسايه ما، كشورهاي مشابه ما ، چي كار ميكنند چه مدل قراردادميبندند،
كه سرمايه گذاران ورود ميكنند؟؟. تحليل هم بفرماييد كه ايا مدل هاي قراردادي اونها نقض حاكميتي هست يا نه؟ اگه ما هم راهي كه اونها ميرند رو در اقتصاد و سياست بريم مورد قبول هست !! (4026540) (alef-11)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۲:۲۰:۲۱
دوست عزیز کمی انصاف هم خوب است شما راهکار هم میخواهید؟

همه چیز را به همین راحتی و در یک نوشته کوچک طلب میکنید؟

مگر دکان بقالی است اینجا؟ (4026902) (alef-3)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۹:۰۴:۴۱
چون این جور انتقادات فقط به دولت قبل می چسبه (4026543) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۹:۱۶:۵۴
این دولت فقط با حرف های شیک وفانتزی ملت را سر کار گذاشته و با حواله کردن امور کشور و مردم به اینده در پی زمینه سازی برای دور دوم انتخابات است اگر چهار سال زمان کمی است پس چرا در دنیا دوران ریاست جمهوری و حتی نخست وزیری در اکثر کشور ها چهار ساله است. اگر واقعا پولی برای اداره کشور وجود ندارد و اگر خزانه خالی است پس چرا صندلی قدرت را رها نمی کنید. (4026556) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۹:۱۹:۳۶
..... زنگنه ازمون خود را قبلا پس داده بود اما مجددا با .... و حمایت در مجلس نهم رای اعتماد گرفت و سکاندار وزارت نفت شد خواب این هم نتیجه وزارت اقا. (4026558) (alef-11)
 
France
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۹:۳۷:۳۳
شاید تو برجام تعهد دادن که نفت هم تولید نکنن تا توتال و بی پی بیان استخراج کنن !! هیجکس خبر نداره چه تعهداتی این آقایان مذاکره کننده به طرفهای غربی از جمله فرانسه دادن! (4026595) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۹:۳۹:۲۴
نویسنده عزیز! کاری به مقاله جانبدارانه شما ندارم. اما جهت اطلاعت این دولت تمرکزش رو گذاشت روی طرح های زیاد و البته نیمه کاره دولت قبلی و همت کرد اون پروژه ها رو تکمیل کنه. دولت قبل تو وضعیت تحریم ساخت چندین پالایشگاه رو با شعار طرح های 35 ماهه در پارس جنوبی استارت زد که بعد از حدود 40 ماه و پیشرفت کمتر از 50% خیلی از اون پروژه ها خوابید و تیم جدید وزارت سعی کرد اون پروژه های ناقص رو مدیریت کنه. ضمنا دلیل عدم امضای قراردادهای جدید هم یه سری کاغذ پاره هایی بود که ادعا می شد هیچ ارزشی ندارن. (4026599) (alef-11)
 
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۹:۲۲:۳۶
آره تو خوبی راستی کی بود از خزانه خالی دم می زد؟؟ با کدام خزانه به قول شما طرحهای نیمه تمام را به اتمام رساندند؟؟ اصلا بودجه های همین دولت را هم قبول نداری برو یک سری به بودجه های مصوب این دولت در چند سال گذشته بزن ببینی چقدر پول هزینه انجام عملیات عمرانی کرده اند که شما پای کامپیوترت داری برایشان نوشابه باز می کنید (4027738) (alef-11)
 
سینا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۰۹:۴۰:۰۳
مطلب خوب و پر مغزی بود و دست کم یک صدم درصد از ناکارآمدی بیژن نامدار زنگنه

را نشان داد

زنگنه اصولا" فردی تخصصی نیست و فقط فردی .... خشن و برنامه

بهم زن است که اسم این خصیصه خود را تخصص میگزارد, زنگنه به هیچ وجه درایت

کار در حوضه نفت و گاز را ندارد و زمانی هم که در وزارت خانه ما (نیرو) بود اینجا را

مثل ....ی به خرابه تبدیل کرده بود و همه نیروهای متخصص را فراری

داده بود طوری که حجم زیادی از نیروهای متخصص را اخراج کرده بود, همین کار را در

وزارت نفت هم کرده است

اصولا" نیروهایی مثل زنگنه را فقط برای ....به جایی میفرستند, حالا که

ایشان بهانه اش هم دارد و همه اش هی میگوید: بابک زنجانی بابک زنجانی... (4026602) (alef-11)
 
نفتی
۱۳۹۵-۰۹-۰۲ ۱۰:۲۵:۳۹
بنده با سابقه 33 سال خدمت در شرکت نفت به جرعت وبا صراحت اعلام میکنم که نظر کارشناس درست وبجا وبیشتر از این هم میتوان بر عملکرد آقای زنگنه خرده گرفت .تا قبل از زمان وزارت آقای زنگنه همه دانشجویان ومتخصصان فارغ التحصیلان دانشگاهی خواهان کار در شرکت نفت بودند ولی اکنون بیش 5000 نفر از نیروهای شرکت نفت درخواست بازنشستگی قبل از موعد کردند.طرف صحبتم با آقایی است که میخواد با کارشناس مناظره کنه لطفا فقط پاسخ این وضعیت اسفبار در وزارت نفت را بدین . (4026689) (alef-11)
 
کاوه
۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۲۰:۲۸:۰۷
بنده هم با ۲۰ سال سابقه در معاونتهای فنی خدمت برادر و همکار نفتی خودم عرض کنم وضع فعلی استخدامی معلول عملکرد یه شبه وزیر نیست و استخدام های سالها قبل و عدم تناسب خروجی و ورودی شرکت معلول آن است.ما هم مثل شما به عملکرد وزیر در قبال ماده ۱۰ و کاهش پاداش بازنشستگی انتقاد داریم ولی انصاف این است که همه مشکلات را به عهده وزیر نگذاریم. (4029585) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.