نظر منتشر شده
۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 365943
جزئیاتی جدید از جان باختن سربازان ارتش
تاریخ انتشار : جمعه ۴ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۱
فرمانده نیروی زمینی ارتش برای بررسی دقیق‌تر ماجرای جان باختن تعدادی از سربازان این نیرو در سانحه جاده‌ای در استان فارس، عازم این منطقه شد.

به گزارش فارس، در پی وقوع سانحه برای ۲ دستگاه اتوبوس حامل جمعی از سربازان نیروی زمینی ارتش که ۲ روز پیش در استان فارس رخ داد و منجر به جانباختن تعدادی از شهروندان و سربازان ارتش شد، امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش با حضور در محل سانحه به بررسی ابعاد مختلف این حادثه پرداخت و سپس در مراسم تشییع و خاکسپاری برخی از این سربازان حاضر شد.

این در حالی است که هم نیروی زمینی ارتش و هم وزارت دفاع تیم‌های جداگانه‌ای را برای بررسی ابعاد مختلف این حادثه و کمک‌رسانی به مجروحان و اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش آلام خانواده‌های فوت شدگان به این منطقه اعزام کردند.

نیمه شب دوم تیر ماه ۲ دستگاه اتوبوس متعلق به ناوگان حمل و نقل بین شهری (تعاونی ۴) که برخی سربازان نیروی زمینی ارتش در آن حضور داشتند در محور نی‌ریز استان فارس دچار سانحه شدند که طی آن ۱۹ نفر از جمله ۱۳ سرباز، ۲ نفر راننده و کمک راننده و ۴ نفر هم سرنشینان غیرمجاز (که توسط راننده سوار شده بدند) جان خود را از دست دادند.

بر اساس اخبار رسیده یکی از اتوبوس‌ها به مقصد شیراز حرکت کرده که به علت وقوع حادثه واژگون شده اما این سانحه خسارت جانی نداشته و برخی از مجروحین نیز به صورت سرپایی درمان شدند.

اتوبوس دوم که به مقصد شیراز در حرکت بود به علت پرت شدن به داخل دره خسارت زیادی دید که تمامی جانباختگان از سرنشینان این اتوبوس بودند.

اتوبوس فوق ۴۴ نفر سرنشین داشته است.

سربازان مجروح نیز در بیمارستان شهید رجایی شهر شیراز بستری شده و تنها ۲ نفر از آنها به درخواست خانواده‌هایشان به بیمارستان خصوصی منتقل شدند.

این سربازان که دوره رزم مقدماتی آنها در پادگان ۰۵ شهید گنجوی کرمان به پایان رسیده بود ترخیص شده و با اتوبوس‌های عمومی عازم شهرهای خود بودند.

به گفته امیر پوردستان فزود: اکثر مجروحین، ‌از بیمارستان ترخیص شده و ۱۰ نفر هنوز بستری هستند که کار مداوای آنها ادامه دارد.

پوردستان با بیان اینکه کمک هزینه ای برای خانواده های مصدومان و جانباختگان پیش بینی شده است، افزود: اقدامات بیمه ای هم برای سربازانی که مجروح شده یا فوت کرده اند پیش بینی کرده‌ایم.

وی گفت: همچنین اقامه دعوا هم در مرجع قضایی بر علیه تعاونی میهن تور که اتوبوس حادثه دیده متعلق به آن است مطرح شده است تا بتوانیم مطالبات و حق سربازان مجروح و حادثه دیده و سربازانی را که فوت کرده اند و همچنین خانواده های آنها را استیفاء کنیم.

وی با اشاره به اینکه سربازان دو ماه آموزش سخت و فشرده رزم مقدماتی را طی می کنند، افزود: ما مجاز نیستیم که برای جابجایی بین شهری سربازان از اتوبوس های نظامی استفاده کنیم به همین علت با پایانه ها قراردادهایی داریم تا سربازان را جابجا کنیم.

پوردستان افزود: در مرکز آموزش ۰۵ هم همین اتفاق افتاد یعنی سربازان که دوره آموزشی را انجام دادند، طی قراردادی که مرکز آموزشی ۰۵ شهید گنجویی نیروی زمینی در کرمان با پایانه مسافربری داشت حدود ۴۰ تا ۵۰ دستگاه اتوبوس در این مرکز حاضر شد.

وی افزود: این سربازان دوره آموزشی خود را تمام کرده بودند و برای مرخصی ۱۲ روزه اعزام می شدند تا پس از پایان مرخصی، خودشان را به یگان هایی که ما در امریه مشخص کرده بودیم معرفی کنند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش ادامه داد: افسران ترابری ما اتوبوس ها را به لحاظ معاینه فنی و همچنین به لحاظ دفترچه راننده چک و کنترل و صحت و سلامت آنها را تایید می‌کنند.

وی تصریح کرد: سربازان مطابق استاندارد و به تعداد صندلی ها سوار می شوند و جیره بین راهی هم به آنان داده شده بود.

فرمانده نزاجا افزود: پس از چند ساعت استراحت در بیمارستان، ما سربازان را به مرکز پیاده شیراز آوردیم و لباس نو به آنان دادیم و مجدد اتوبوس گرفتیم و همه آنها را بدون آنکه بستری داشته باشند به سمت خوزستان حرکت دادیم.

پوردستان گفت: در اتوبوس دوم که به سمت شیراز حرکت می کرد و عمدتا سربازان استان فارس از شهرهایی مانند مرودشت، کازرون و قیرکارزین و نقاط دیگر بودند، متاسفانه راننده پس از پلیس راه سیرجان مرتکب تخلف می شود و تعدادی نفرات غیر مجاز که عمدتا افاغنه بودند در موقعی که سربازان خواب بودند، سوار خودرو می کند و حتی در قسمت بار خودرو نیز آنها را جای می دهد.

فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به اینکه این اتوبوس یکسری اجناس را قاچاقی حمل می کرد گفت: به گفته پلیس راه به علت سرعت غیر مجاز و تسلط نداشتن به رانندگی، راننده در گردنه «لای زر» نمی تواند اتوبوس را کنترل کند و خودرو به داخل دره سقوط می کند.

وی ادامه داد: حدود اذان صبح دیروز بود که این حادثه به ما اطلاع داده شد و بلافاصله تیم هایی را اعزام کردیم؛ فرمانده ارشد استان فارس و تیم های قضایی، بازرسی و پزشکی و ‌جانشین قرارگاه کرمان به محل حادثه اعزام شدند و درخواست کردیم جلسه شورای تامین استان و شهرستان تشکیل شود.

پوردستان تصریح کرد: تعدادی از سربازان متاسفانه در صحنه حادثه به رحمت ایزدی رفتند که اجساد مطهر‌ آنان به سردخانه منتقل شد و مجروحان نیز به بیمارستان های استهبان، ‌نیریز و دو بیمارستان در شیراز منتقل شدند.
 
کلمات کلیدی : حادثه اتوبوس سربازان+تصادفات جاده ای+سربازان وظیفه
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۴ ۲۰:۱۷:۲۳
باید متن قرارداد منعقد شده میان پادگان و شرکت تعاونی حمل و نقل منتشر شود تا معلوم شود که بابت یک اتوبوس کهنه و خراب، پادگان چه مبلغی به آن شرکت پرداخته است.
واسطه های این قرارداد هم باید معرفی شوند. (3781335) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۴ ۲۰:۴۰:۳۸
شاید هم همان مسافران غیرمجاز افغانی از قبل آماده شده بودند برای انجام خرابکاری در این اتوبوس که راننده هم فریب به اصطلاح قاچاقچی انسان را خورده و آنهار را راحت در صندوق جای داده
چون باورش سخته که راننده با تجربه در سرازیری با ترمزهای پیاپی (طبق نظر یکی از مهمانان بخش خبری شبکه دو) باعث از کار افتادن ترمز شود (3781362) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۰۱:۳۸:۰۷
مگر این سربازان امانت خانواده ها در دست دولت نبود؟
تحت هر شرایطی دولت موظف به حفظ سلامت ایشان است، و هر گونه توجیهی مورد قبول نیست.
این همه که دولت وقت هزینه و وقت خود را صرف سیاسی کاری میکند اگر مقداری را به وضعیت مردم معطوف کند ، بیشتر مشکلات حل میشود.
البته این هم دور از انتظار نیست که این حادثه به احتمال زیاد تقصیر آقای احمدی نژاد است!!!!!!!!!!!! (3781788) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۰۱:۳۹:۵۵
باید در اون شرکت تعاونی رو گل بگیرن که راننده اش وقتی می خواد سرباز جابجا کنه هم مسافر غیرمجاز قاچاق جاسازی می کنه تو اون لگن لعنتی. (3781791) (alef-13)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۰۳:۰۸:۴۶
جاده ها باید اصلاح شوند و راننده ها هم و اتوبوس ها هم. (3781851) (alef-13)
 
Spain
۱۳۹۵-۰۴-۰۵ ۰۳:۱۸:۲۸
ديه و خسارت سربازان شهيد و مجروح را دولت بدهد و بعد خودش از تعاونى مطالبه نمايد ضمنا براى احترام به سربازان كشور و مقام رفيع سربازى يك تا سه روز را عزاى ملي اعلام نمايند (3781855) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.