نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 248529
خودگویی و خودسوزی
بخش تعاملی الف - حسین اسدی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۰۰

اصولا ما ایرانی ها واجد صفات و ضعف هایی هستیم که از قرار همگی بر آن ها اتفاق نظر هم داریم؛ دامن زدن به شایعاتی که همه روزه به گوش ما می رسند یکی از این ضعف های بزرگ است که از قرار یک اپیدمی نیز شده است؛ مردم ما پیش از این نیز بارها و بارها از سوراخ دامن زدن به شایعات و گمانه ها گزیده شده اند و این درس عبرتی برای مردم نشده است.

هدف این نیست که خدای ناکرده ماجرای اسیدپاشی از آنچه هست و به واقع رخ داده تقلیل داده شود که اسیدپاشی به قدر کافی حرکتی غیر انسانی، غیراخلاقی و ناجوانمردانه است و یک بار اسیدپاشی هم برای قربانی و جامعه بی نهایت دردناک و ناراحت کننده است؛ اما دامن زدن و چهل کلاغ کردن شایعات به قدر برای همه گران تمام می شود.

برای نمونه توجه به شایعات گران شدن برخی اجناس در سال های گذشته و هجوم مردم برای خرید کالاهای غیرضرور باعث گران شدن چند برابری کالاها شد و در نهایت این خود مردم بودند که از قبل شایعاتی از این دست به متضرر شدند.

نکته عجیب تر اینکه با کمی سبک و سنگین کردن ها می توان به بی پایه و اساس بودن بسیاری از این شایعات پی برد. آخرین مورد هم در ماجرای اسیدپاشی اصفهان رخ داد و روز به روز بر تعداد قربانیان افزوده شد. گذشته از ضعف جدی دستگاه های مسئول و کوتاهی رسانه ها که در گسترده شدن دامنه شایعات بی تاثیر نبود، مردم بی توجه به عواقب، این شایعات و گمانه هایی که فاقد منبع معتبر بودند را به راحتی و سینه به سینه منتقل کردند و نتیجه این شد که نباید می شد. برخی مدتی خانه نشین شدند و برخی با هراس اضطراب و استرس روز خود را شب کردند. در همه جا هر حرف بی سندی مبنای تصمیم گیری مردم شد و مردم بدون اینکه قربانی اسید پاشی شوند، بارها خود و اطرافیان را سوزاندند.

اما شایعات اخیر گذشته از بار روانی منفی شهروندان و ایجاد بدبینی و شک، در بعد شهری چه تاثیراتی سویی برای ما اصفهانی ها داشت:

1: تخریب وجهه و چهره شهروندان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران در کشور، شاید یکی از بزرگترین تاثیر شایعات بر شهر بود؛ اصفهان که همیشه از ضریب امنیتی بسیار بالایی برخوردار بوده و هست به یکباره با چالشی جدید روبرو شد. ترمیم این آسیب شاید مدت ها زمان ببرد.

2: در بعد مدیریت شهری همین بس که سال ها است تن فرسوده شهر از بیماری های مزمنی همچون کمبود اعتبارات تخصیصی، خشکسالی و تقسیم آب استان به سایر شهرها، آلودگی هوا، مترو و... رنجور شده؛ بی شک این شایعات رسیدگی به این مشکلات را به تاخیر می اندازد و هر چه به این شایعات دامن زده شود این بیماری ها گستره می شوند و به همان میزان تمرکز مدیریت کلان استانی و کشوری به این مسئله معطوف می شود.

3: در عرصه بین الملل هم، نام ایران و اصفهان با هم پیوندی ناگسستنی دارد و گردشگران خارجی، ایران را غالبا با مارک اصفهان با فرهنگ و تاریخی می شناسند؛ بنابر گزارش ها روزانه حدود ۱۰۰۰ گردشگر خارجی از شهر گنبدهای فیرزوه ای بازدید می کنند و این شایعات نه تنها شهر بلکه کشور را بدنام و بلکه ناامن جلوه می دهد و چهره ای زشت از ایران به جامعه جهانی مخابره خواهد کرد. به هرحال شایعات روی گردشگران خارجی تاثیر می گذارد.
 
کلمات کلیدی : حسین اسدی
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۰ ۰۸:۵۷:۴۸
مقاله سطحی و بی پایه ای بود (2480621) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۸-۲۰ ۱۹:۲۳:۲۱
ضعفهای فرهنگی را با برنامه و تدبیر برطرف سازیم
---
ضعفهای فرهنگی اکتسابی هستند و وجود آنها در فطرت و سرشت انسان از هیچ اصالتی برخوردار نیست و علت پدیداری و گسترش این گونه ضعفها کمبود درک علمی از پدیدارهای اجتماعی مثبت و منفی است که بعلت ناهنجاریهای موجود در سیستمهای آموزش فرهنگی و نا آگاهی و یا بی تفاوتی متولیان نشر و آموزش فرهنگ در مبارزه و ریشه کن کردن علمی پدیدارهای منفی این ضعفها ریشه دار و رشد و گسترش می یابند و و با یافتن مریدان و توجیه گران منفعت جو و سوء استفاده گر یا جاهل به عادت و سنت تبدیل می شوند و در این صورت مبارزه با آنها دشوار و از هر لحاظ سخت هزینه بردار خواهد شد. (2482048) (alef-13)