توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 221586
سادگی عین زیبائی است
بخش تعاملی الف - حسین اسدی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۴
چند سالی است که ایرانیان در ایام مناسبتی همچون شب های ماه رمضان و یا تعطیلات نوروز با سریال های سیما انس گرفته و از مدت ها قبل از فرا رسیدن این ایام، پیگیر اخبار سریال های سیما می شوند. چند سالی است که سیروس مقدم، کارگردانی مجموعه های نمایشی این ایام را بر عهده گرفته و مخاطبان زیادی را شب هنگام، فارغ از فشارها و مشکلات روزمره به پای جعبه جادویی نشانده است. فارغ از چند سریالی همچون روز حسرت، اغما و… که سیروس مقدم در ماه رمضان با درون مایه دینی و اخلاقی کارگردانی کرد و زمینه را برای انتقاد کارشناسان مذهبی و آشفته کردن افکار عموم فراهم کرد، چند سالی است که سیروس مقدم با کارگردانی سریال هایی همچون چاردیواری، چک برگشتی و پایتخت ۱و ۲، مخاطبین زیادی را به خود جلب کرده است.

گذشته از اینکه خواسته فعالان جبهه انقلاب اسلامی از سیما بسیار فراتر از سریال هایی از این دست است، و این نوشته قصد دفاع و حمایت و یا نقد و بررسی کارهای مقدم را ندارد، اما سیروس مقدم با تیزبینی خاصی برای جذب مخاطب خود از عنصر سادگی و بی آلایشی به خوبی استفاده کرده است و همین عنصر ساخته های وی را دیدنی و پر مخاطب کرده است. این عنصر سالیان سال است که در سینما و صداوسیما و به خصوص در سینما گم شده است و شاید کارگردانان خود از این مهم غافل شده اند. این عنصر هنگامی که انسان فیلم های سینمایی یا سریال های تلویزیونی سال های قبل را مرور می کند، به خوبی جلوه گری می کند؛ مخاطب از تماشای سریال های سالیان دورتر این مرز و بوم احساس نشاط و رضایت می کند و به همین نسبت از تماشای اکثر سریال ها و فیلم های سینمایی امروز احساس ندامت می کند، احساس خستگی و سرخوردگی!! تازه مخاطب با دیدن سریال های ساده سال های قبل می فهمد سادگی و بی آلایشی چقدر زیبا و پیچیدگی چقدر زشت است.

این یک واقعیت است! سیروس مقدم بدون پیچیدگی و بدون استفاده از شخصیت های تخیلی وآنچنانی و با یک فیلم نامه معمولی، کاراکترهای سریال را به کار می گیرد و مخاطب را راضی!

هنوز هم باز پخش های چندین و چندباره سریال های اخیر سیروس مقدم از شبکه های مختلف سیما برای مخاطب جذاب و تازه است.

مقدم نشان داده که برای جذب مخاطب نیازی به فلان بازیگر زن سینما، بهمان مدل مو و آرایش و تجملات غیر واقعی و بعضا ناامید کننده ندارد!

اما چند نکته!

ساخت سریال و یا تله فیلم هایی با مضمون اشرافی گری علی رغم صرف هزینه های گزاف و هدر رفت بیت المال، به طور کلی با روح مخاطب در رسانه ملی نیز همخوانی ندارد؛ چرا که غالب مخاطبان رسانه ملی عموما از طبقه متوسط و پایین تر هستند و ساخت سریال هایی با درون مایه ساده می تواند همچنان مخاطبان اصلی تلویزیون را حفظ کند و آنها را به رسانه ای که عنوان ملی را با خود به یدک کشد، امیدوار و دلخوش کند.

مدیران نباید انتظار داشته باشند که تولیدات با محتوای پیچیده، تجملی و اشرافی مخاطبی که طالب سادگی است را راضی کند!

همین پیچیدگی متظاهرانه است که امروزه فیلم نامه ها را از مفهوم و سینما را از مخاطب خالی کرده و تهیه کنندگان را ناامید!

خدا روح سید مرتضی را شاد کند که به درستی گفت: “سادگی عین زیبایی است و پیچیدگی متظاهرانه عین زشتی است”

شاید شهید آوینی این دست نوشته ها را برای امروز سینمای من و شما گفته است!
 
کلمات کلیدی : حسین اسدی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.