نظر منتشر شده
۱۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 222244
مدعیان دیروز به رفتار امروز خود نگاه کنند
بخش تعاملی الف - حسین اسدی
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۱
نکته اول:حضرت امیر علیه السلام در حدیثی با مضمون می فرمایند: بزرگترین عیب این است که چیزی را که در خود داری بر دیگران عیب بشماری.

نکته دوم: هشت سال دولت مهروزی با هر انتقاد و فراز و نشیبی که بود به هر حال گذران کرد و قرعه کار مدیریت اجرایی کشور به نام دولت تدبیر و امید خورد؛ دولتی که با رویکرد اعتدال کار خودش را شروع کرده و رو به جلو حرکت می کند.

در این هشت سال یکی از بزرگترین انتقاد اصلاح طلبان به دولت، روی انتقاد دولت از عملکرد و رویکردهای دولت های قبل متمرکز بود و هنگامی که احمدی نژاد به درست یا نادرست در مناظره جنجالی به عملکرد فرهنگی واقتصادی دولت های قبلی حمله کرد، صدای اعتراض اصلاح طلبان و توصیه به اخلاق مداری دولت گوش فلک را کر کرد.

اما گذشت چند ماه از عمر دولت جدید نشان داد که اصلاح طلبان که حالا خود را با مارک و برند اعتدال معرفی می کنند، خود به این ضعف بزرگ دچار هستند. به لطف فضای باز انتقاد دولت تدبیر و امید، یالثارات و ۹ دی توقیف می شوند و روزنامه های شرق و اعتماد شمشیر تند و تیز انتقاد و بعضاً تخریب را از رو می بندند.

نکته سوم: ویژه نامه های نوروزی به مانند سال های گذشته به مصاحبه با شخصیت های برجسته و شاخص و اتفاقات مهم سال ۹۲ پرداخته است؛ منتها با یک تفاوت عمده!! ویژه نامه های نوروزی با رویکرد اصلاح طلبی با ویژه نامه های سال قبل تفاوت عمده ای داشت و آن هم انتقاد از دولت سابق بود.

ویژه نامه اعتماد در این رقابت گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده و قالب محتوایی یادداشت ها، سر مقاله ها و مصاحبه ها شدیدا به دولتی که دیگر سر کار نیست و رسانه و تریبون رسمی برای پاسخگویی ندارد تاخته است.

چند نمونه از این انتقادها:

۱.تیتر مصاحبه اعتماد با هاشمی رفسنجانی: از پیچ احمدی نژاد عبور کردیم/ دوره احمدی نژاد عقب گردها بود.

هاشمی در گفت و گو با اعتماد با خویشتنداری این چنین گفته است:

""به نظر من حرکت تا قبل از دولت سابق خوب و همیشه رو به بهتر شدن بود. از زمان آن دولت دچار سکندری محکمی شدیم و در دست اندازهای سخت...

شکل آمدن آن دولت به گونه ای بود که همه قوای حاکم از آن حمایت می کردند. صدا وسیما دربست در اختیارش بود. او اعتنایی به مجلس نداشت؛ هر جند خیلی از نمایندگان از دولت سابق حمایت می کردند. قوه قضاییه به جرائم دولتی توجه نمی کرد و الان دارند بعد از مدت ها دارند مواردی را بررسی می کنند که باز هم سست برخورد می کنند.

۲.ویژه نامه نوروزی شرق:

مازیار خسروی معاون اجرایی سردبیر روزنامه شرق در یادداشتی با عنوان افق خاکستری ۱۴۰۰ معرفی طبقه متوسط جامعه ایرانی را به صراحت و بی پرده قشری منفعل و سازشکار معرفی می کند::

""صرف‌نظر از اختلاف کلی دو نگاه بالا، در هر دو تعریف، «طبقه متوسط» طبقه‌ای فرض‌شده که چندان اهل «ریسک» نیست و بیشتر خوش دارد چشم‌اندازهایش، روشن و قابل پیش‌بینی باشد. هرچند آنان اغلب ناچارند صورت‌شان را با سیلی سرخ نگاه دارند، اما چیزهای زیادی برای ازدست‌دادن دارند یا گمان می‌کنند که دارند. رفاه نسبی، رضایت شغلی، امید به پیشرفت شغلی و اجتماعی، هنردوستی، بیگانگی با خشونت، فرهنگ‌مدارا، گرایش به تفریح و... چونان زنجیرهایی پای طبقه متوسط را بسته تا «نخواهند» در مسیر مبارزه سیاسی خشن، گام بگذارند.

طبقه متوسط ایران هم تا حد بسیاری خلق‌وخوی همگنان جهانی خود را دارد. «یقه‌‌سفید»های ایرانی هرچند از لحاظ سطح معیشت و رفاه فاصله چندانی با «یقه آبی‌ها» ندارند اما از لحاظ مصرف کالاهای فرهنگی بیشتر شبیه طبقات بالادستی رفتار می‌کنند. اهل ریسک نیستند، اغلب حامی «ثبات» هستند و چون «در آبگینه» حصار نشسته‌اند، سنگ‌پرانی به گنبد گیتی را نمی‌پسندند. طبقه متوسط اهل ریسک نیست اما این به آن معنی نیست که گاه از سر ناآگاهی خودزنی نکنند.

وی با احترام به رای و اندیشه مردم ، انتخاب احمدی نژاد را این گونه روایت می کند:


توپ تحویل سال ۸۴ که ترکید، کمتر کسی گمان می‌کرد سالی که می‌آمد آبستن زلزله‌ای باشد که پس‌لرزه‌های آن تمام هشت‌سال بعدی، جان و تن طبقه متوسط ایرانی را بلرزاند. در هشت‌سال منتهی به سوم‌تیر ۸۴، طبقه متوسط ایرانی بیشتر از همه طول تاریخ خود، روزنامه و کتاب مصرف کرده بود. بیشتر از همیشه، فرزندانش را به دانشگاه فرستاده بود. آمارها گواهی می‌دهند در تمام این هشت‌سال، سطح زندگی «یقه‌سفیدها»، با وجود مشکلات و فراز و نشیب‌ها، در مجموع، روند صعودی داشته است.

این یادداشت وقتی به شعور و درک مردم توهین می کند که می گوید:

رفتار شگفت‌انگیز انتخاباتی ایرانیان در سوم‌تیر ۸۴، چیزی نبود جز تجسد پندار «یک بشکه نفت» بشکه نفتی که وعده شده بود به‌زودی سفره‌ها را رنگین می‌کند. نفت اما بوی بدی دارد، رنگش هم با همه عینک‌ها سیاه است.

در تابستان ۸۴ تنها «طلسم» یک معجزه می‌توانست طبقه متوسط ایرانی را از دست تطاولی که به خود گشاده بود، نجات بدهد. معجزه اما رخ نداد و شد آنچه شد. در این سال‌ها، رانندگی بی‌محابای راننده خودرو و تکان‌های جاده، جان به لب‌مان کرد. چند باری هم تا لبه پرتگاه پیش رفتیم اما بخت‌یارمان بود که زمان هنوز باقی بود، راننده عوض شد و خودرو دوباره به جاده برگشت.

۳.مصاحبه حسین مرعشی برادر زن هاشمی رفسنجانی با این جمله از وی آغاز می شود:

""فشارهای ۸ سال گذشته خصوصاً ۴ سال اخیر آنقدر سنگین بوده که دوستان ما هنوز باور نکرده‌اند صبح شده و باید بیدار شوند و حرکت کنند. اصلاح‌طلبان هنوز در خلسه کابوس‌های چهارسال گذشته هستند.""

نکته چهارم: تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل...
 
کلمات کلیدی : حسین اسدی
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۱ ۲۳:۵۴:۲۶
الکی میگه !!! (2071802) (alef-11)
 
ارام
۱۳۹۳-۰۱-۲۲ ۱۲:۲۱:۵۲
دوست نگارنده سلام

دیدن و نقد یک حلقه از زنجیر کار بسیار ساده و راحتی است.
در 8 سال احمدی نزاد چند روزنامه اجازه انتقاد پیدا کردند؟
چند نشریه و رسانه توقیف یا غیر قابل دسترس و .... شدند؟
صدا و سیما چقدر دفاع و انتقاد کرد؟
وزرا برای طرح سئوال به مجلس دعوت یا احضار شدند؟
اگر با معیار واحد و تعریف شده و واحدی به این دو دولت نهم و دهم از یک طرف و یازدهم از طرف دیگر قیاس و اندازه بزنیم آنوقت تفاوت آشکار می گردد.
در کشور چند جریان باید باشد نه یک جریان انا افراط و تفریط از هردو طرف دیده شده است.
به جای درج اینگونه انتقادها راهکار ارائه دهیم
وحدت ترویج کنیم
هدف خدمت واقعی را مد نطر داشته باشیم
و ..... (2072214) (alef-11)
 
حمید صحرایی
۱۳۹۳-۰۱-۲۲ ۱۵:۰۷:۰۱
بزرگترین توهین به مردم، اغفال مرتب و پی در پی مردم از طرف تمام دولتهای پس از انقلاب است. سواستفاده ها و سومدیریت های زمان هاشمی به صدام منتهی میشد و عدم کنترل تورم و سو مدیریت اقتصادی زمان خاتمی به دولت هاشمی نسبت داده میشد و مجددا سومدیریت و انفجار بمب اقتصادی دولت احمدی نزاد به خاتمی و فساد هاشمی و دولت روحانی هم طبق رسم و رسوم عمل میکند و تصمیمات اشتباه و سستی بیش از اندازه وزیران خود، انداختن تمام بار اقتصادی برروی سباست خارجی، انکار که دولت تشکیل شده از یک وزیر، و دیگر کاستی ها همگی تقصیر دولت قبل است. کسی نیست که نوار را عوض کند پیوسته افرادی که دستگاه پخش را روشن میکنند عوض میشود و یک فیلم واقعی را بیش از 4 بار است مردم میبینند و با گوشت و استخوان خود لمس میکنند. (2072450) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۲ ۱۵:۵۴:۴۰
مسئولین سایت الف
عدم نمایش کامنتهای خوانندگان باعث دلسردی آنها شده و باعث جایگزینی دیگر سایتها با سایت الف می شود. (2072500) (alef-11)
 
حمید
۱۳۹۳-۰۱-۲۲ ۱۶:۳۶:۰۲
در زمان حکومت برادر احمدی که میگفتید انتقاد نکنید که دولت تضعیف نشه.در یکسال آخر هر چه به انتخابات نزدیکتر شدیم صدای خودتان به انتقاد بلند شد که یعنی حواستان باشد او اصولگرا نبود.آدم یاد جرزنی بچه ها در بازی میافتاد که برای اینکه دوباره بازی کنند میگویند "این سری قبول نیست"
حالا انتقاد از آن دولت رفته که نتیجه اش را همه میبینند نتیجه منطقی باز بودن فضای کشور است. (2072548) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۲ ۱۷:۴۶:۳۴
خداییش تمام حرفاشون درست بود 8 سال مملکت ما به فنا رفت تازه کم کم داره جون می گیره البته اگه یکی مثل شما بذاره (2072645) (alef-13)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۶ ۱۲:۵۷:۰۲
عزیز من نمی دانم شما چندسالت است و چقدر قبل از سال ۸۴ را درک کرده ای ولی می توانی به رسانه های آن روزها مراجعه کنید و ببینید در همان روزها سخن از گرانی بود سخن از فقر و بدهی خارجی بود سخنن از همین اتهاماتی که به دولت قبل می زنید بود چرا فکر می کنید مثلا سال 83 بهشت برین داشتی و الان جهنم ؟؟ آنچه که دولت قبل از بین برده چیست؟/ مگر نه اینکه تمام آنچه که امثال شما بیان می کنید تورم ۴۰ درصدی در سال 91 می باشد هشت سال را با یک سال مقایسه می کنید و راضی از قضاوت رسانه ای خویش برمی گردید و دین نداشته خودتان را به جحراج دنیای امثال هاشمی گذارده اید (2081240) (alef-10)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۲ ۲۳:۵۵:۴۰
بذر این اتفاق را احمدی نژاد پاشید و باعث شد کشور دچار چنددستگی شود. (2073218) (alef-11)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۳ ۱۳:۳۹:۰۶
برادر 80%گرفتاریها از8سال گذشته است. چگونه میتوان چشمها رویگذشته بست؟! (2074251) (alef-11)
 
خلیل نیا
۱۳۹۳-۰۱-۲۴ ۲۳:۳۰:۴۹
ما متاسفانه یکی را یا سیاه میبینیم یا سفید به نظر من عقل و تدبیر روحانی با شجاعت و روحیه جهادی احمدی نژاد با هم اگه تو یه نفر بود دیگه ما هیچ غمی نداشتیم ! (2078260) (alef-10)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.