توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 418006
علت مذاکرات هسته‌ای غرب با ایران از دیدگاه سردار جلالی
تاریخ انتشار : شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۳۰
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: علت آنکه ابرقدرت‌های دنیا برای موضوع هسته‌ای با ما به مذاکره نشستند، زیرساخت های نفوذ ناپذیر هسته‌ای ماست؛ چرا که اگر قادر بودند با حملات برق آسا این تاسیسات را از بین ببرند، زمان خود را صرف مذاکرات هسته ای نمی کردند.

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی طی سخنانی در رزمایش پدافند غیر عامل بسیجیان شرکت داروپخش گفت: پدافند غیرعامل نوعی دفاع بدون اسلحه محسوب می شود که مکمل دفاع نظامی است. در طول دوران جنگ نیز ما از پدافند غیرعامل در حوزه های مهندسی یا حوزه هایی که کمک کننده به دفاع نظامی ما بود، استفاده می کردیم؛ استفاده از آب به عنوان سپر دفاعی، ساخت دژها، ساخت استحکامات نظامی، جمع کردن مردم جنگ زده، نمونه های بارز استفاده از پدافند غیرعامل در زمان جنگ محسوب می‌شود.

جلالی با اشاره به تغییر تهدیدات نسبت به زمان جنگ گفت: امروزه تهدیدات از طیف نظامی به طیف تهدیدات ترکیبی حرکت کرده اند. با وجود انباشت و تولید قدرت ملی با اقداماتی چون سازماندهی نیروهای نظامی، ساخت تجهیزات جدید بومی با اتکا به وزارت دفاع کشور و نمایش قدرت با انجام مانورها و رزمایش ها در حوزه امنیت کشور توانسته ایم، تهدید نظامی را به اولویت های پایانی انتقال دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به بیانات رهبری، توانسته ایم یک ارتش و سپاه قدرتمند ایجاد کنیم و عمق دفاعی کشور را در بخش های دریایی، هوایی و زمینی ارتقا بخشیم. بسیج نیز توانسته در عمق بخشی داخلی و خارجی کشور امنیت ملی و پایداری را حفظ کند ، ماحصل این اقدامات، ایران را به جزیره ای امن در منطقه پُر آشوب خاورمیانه تبدیل کرده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به اقداماتی که این سازمان برای حفظ امنیت ملی انجام داده است یادآور شد: ساخت شهرک های موشکی، مجموعه توان ایران را در برابر تهدیدات ناشی از دشمنان، مصون کرده است و این ترکیب پدافند غیرعامل با دفاع نظامی برای حفظ و پایداری امنیت ملی ایران است.

وی ادامه داد: اقدامات پدافند غیرعامل در سطح کشور شامل ساخت مجتمع فرودو برای اقدامات هسته ای و مجتمع تولید کیک زرد در اصفهان است که هرگونه اقدام نظامی علیه فعالیت های هسته ای کشور خنثی شود. به طور قطع میتوان گفت علت آنکه ابرقدرت های دنیا برای موضوع هسته ای در مقابل ما نشست های مختلف را تشکیل دادند ، به دلیل زیرساخت های نفوذ ناپذیر هسته ای ماست و اگر قادر بودند که با حملات برق آسا این تاسیسات را از بین ببرند، زمان خود را صرف مذاکرات هسته ای نمی کردند.

جلالی با تاکید بر اینکه پدافند غیرعامل مکمل پدافند عامل در تولید و افزایش قدرت ملی است و می تواند در تمام سازمان ها، دنبال شود،اظهار کرد: بر اساس گفته های رهبری، پدافند غیرعامل هدف بی اثر کردن تهدیدات دشمن را بر عهده دارد، اگر امروز تهدیدات به شکل نظامی خود را نشان دهند به صورت نظامی و اگر تهدیدات به سایبری و زیستی بود بر اساس حوزه های مرتبط به آن، مصون سازی انجام می شود. بنابراین پدافند غیرعامل یک نوع محور مقاوم سازی و مقاوم کردن در برابر تهدیدات در تمام حوزه ها است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره تهدیدات زیستی گفت: تهدیدات زیستی در دو دسته خاموش و آشکار وجود دارند. تهدید خاموش که امروز شاهد آن هستیم، فاعل تهدیدات زیستی مجهول است، به این دلیل که مسئولیت آن را کسی برعهده نمی گیرد به آن لقب خاموش داده اند. تهدید آشکار یعنی آنکه عامل تهدید خود را معرفی کند و به صورت آشکار عنوان کند که این کشور با چنین تهدیدی به کشور دیگری حمله کرد که البته بیشتر جنگ های زیستی نیز در دوره جنگ جهانی دوم اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: یکی از محورهای اصلی پدافند غیرعامل، ایجاد آمادگی در برابر تهدیدات خاموش است. بنابراین شرکت داروبخش و سایر شرکت های وابسته به دارو باید دارای دودسته آمادگی باشند؛ بخش اول آمادگی عمومی و در بخش دیگر تخصصی مورد نظر است. بخش عمومی افراد باید به عنوان یک نیرویی که در شرایط خاص قرار گرفته است، اسلحه در دست گیرد و در بخش تخصصی به عنوان یک پزشک، داروساز در برابر تهدیدات بیوتروریسم و بیولوژی با استفاده از دانش و تخصصات خود، فعالیت کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل ادامه داد: باید قابلیت هایی ایجاد کنیم که اگر تهدیدات زیستی به صورت پیشرفته در حوزه های انسان، دام و انسان- دام علیه کشور شکل گرفت ، بتوانیم خوداتکا این تهدیدات را شناسایی کنیم که در این زمینه نیازمند آزمایشگاه ها هستیم که آزمایشگاه های حوزه زیستی را می توان به شبکه های راداری نیروهای مسلح تشبیه کرد؛ شبکه های راداری نیروهای مسلح قادر است کوچکترین پرنده را در هوا شناسایی کند و در صورت احتمال تهدید مورد هدف قرار گیرد، آزمایشگاه ها نیز باید قادر باشد که تهدیدات حوزه زیستی را که عامدانه سلامت مردم و اوضاع غذایی کشور را مورد حمله قرار می دهد، شناسایی و تشخیص اقدامات برای مصون سازی صورت گیرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل گام بعدی در تشخیص اقدامات، تولید واکسن، دارو و فراورده های خونی دانست و گفت: در جنگ های زیستی قدرت تولید دارو را می توان به قدرت تولید موشک در وزارت دفاع تشبیه کرد. به همین دلیل شرکت دارو پخش و سایر شرکت های مرتبط به حوزه دارو نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند.

جلالی افزود: کشورهایی که قادر به شناسایی تهدیدات زیستی در بازه زمانی کمتری هستند، قطعا در حفظ سلامت مردم نیز جلو تر از سایر کشورها عمل خواهند کرد، به همین دلیل یک حرکت جهادی در پدافندغیرعامل و به خصوص در رشته های تخصصی زیستی شده است تا بتوانیم نسبت به تهدیدات آگاهی بیشتر داشته باشیم و قدرت بالای دفاعی را در تولید واکسن و دارو در شرایط بحران ایجاد کنیم.

جلالی در پایان تاکید کرد: ایجاد آمادگی برای اینکه بتوانیم تلاش علمی و تجهیزات فنی راهماهنگ کنیم تا در برابر تهدیدات زیستی و بیولوژی مصون بمانیم، تمرین و رزمایش است، این رزمایش نیز به عنوان ایجاد یک آمادگی است تا روحیه و قدرت انجام فعالیت شما در شرایط بحران سنجیده شود.
 
کلمات کلیدی : مذاکرات هسته‌ای + سردار جلالی + برجام
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.